Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nikon d7200 alebo Canon Eos 7d Mark?

Metjusko
Metjusko 2015-08-15 18:07:55+02
Potreboval by som poradiť pri výbere foťaku. Ktorý si myslíte, že je lepší? Rád by som sa s ním najmä venoval tvorbe videí q pre to je lepšie si kúpiť lacnejšie telo a investovať do objektívu alebo radšej si priplatiť za Canon? Ďakujem
 
DrAcula
2015-08-25 19:20:45+02
príspevok od: JohnNewton
Páni ešte nepočuli o stabilizácii, a ani o tom že neostrosť musí byť niečím definovaná (veľkosť rozptylného krúžku) čiže do hry vstupuje aj veľkosť bunky na snímači ?
Stabilizaciu by som do diskusie nemiesal. A v diskusii zanedbavam velkost bunky na snimaci ... pretoze ta je zavisla od pouziteho tela. Ale mas pravdu, ze aj to ma vplyv na vyslednu "pixelovu" ostrost/neostrost.
 
JohnNewton
2015-08-25 19:22:57+02
príspevok od: DrAcula
Stabilizaciu by som do diskusie nemiesal. A v diskusii zanedbavam velkost bunky na snimaci ... pretoze ta je zavisla od pouziteho tela. Ale mas pravdu, ze aj to ma vplyv na vyslednu "pixelovu" ostrost/neostrost.
No ja neviem, to ešte v dnešnej dobe niekto fotografuje dlhými ohniskami bez stabilizácie ???
 
DrAcula
2015-08-25 19:48:26+02
príspevok od: JohnNewton
No ja neviem, to ešte v dnešnej dobe niekto fotografuje dlhými ohniskami bez stabilizácie ???
Ano, napr. aj ja niekedy.

Mam Tamron 70-300 a ten stabilizator sa v nom sprava niekedy velmi zvlastne ... umelo mi vytvori pixelovu neostrost. Ked ho pri bezpecnych casoch vypnem ... mam ovela vacsie percento pixelovo ostrych snimok. Deje sa to hlavne ked sledujem pohybujuce sa objekty ... cize asi je to preto, ze stabilizator dojde na svoju krajnu polohu rychlo skoci na stred a znova stabilizuje. a ak v tom case je expozicia ... vytvori mi umelu pixelovu neostrost. Ale to si iba ja tak vysvetlujem ... mozno to pravda je a mozno nie. Ale zo skusenosti viem, ze je lepsie ju na tomto objektive pri bezpecnych casoch vypnut. Rovnako ju vypinam pri foteni zo stativu.
 
cejpatka
2015-08-25 22:37:43+02
príspevok od: DrAcula
Hmmm. Je zaujimave, ze D750 vie odhadnut udrzatelny cas, co je v podstate individualna zalezitost. Osobne sa mi tomu nechce verit, ale nemam moznost si to na D750 vyskusat. Na D7200 sa to ale tak ako popisujes nesprava.

Ako orientacne sa to urcuje priblizne ako si pisal:
Niekde sa uvadza takto:
cas[s] = 1/(2*ohniskova vzdialenost*crop faktor)
a niekde takto:
cas[s] = 1/(ohniskova vzdialenost*crop faktor)

Ale to je iba vseobecna orientacna pomocka priblizne urcenie udrzatelneho casu a neznamena to, ze kazdy ho udrzi a ani to neznamena, ze dlchsi cas nedokazes udrzat.

Ohnisko sa prepocitava koli tomu aby si vedel odhadnut uhol zaberu na fotoaparate s nejakym crop faktorom. Ohnisko objektivu sa v skutocnosti vobec nemeni ... je pevne dane od vyroby, ci ho nasadis na FF, alebo na APS-C. To, ze si tu prepocitanu hodnotu niekto nazve ekvivalentnym ohniskom je silne zavadzajuce, pretoze ekvivalentny je iba uhol zaberu.

Na udrzatelny/bezpecny cas ma vplyv ohnisko objektivu ako si pisal, ale aj vzdialenost od fotografovaneho objektu.

Vyskusat, alebo predstavit si to mozes jednoducho:
Vezmi si napr. spominany 200mm objektiv
1. ak fotis blizky objekt (minimalna zaostritelna vzdialenost) a pootocis fotoaparat pri foteni dajme tomu o 1 stupen prejavi sa to "malym" rozostrenim daneho objektu
2. ak ten isty objekt ale odfotis z vacsej vzdialenosti ... tak objekt sa pri rovnakom pootoceni fotoaparatu o 1 stupen posunie o ovela vacsi kus na snimku a tym padom bude jeho neostrost vacsia.

A crop faktor ma teda iba nepriamy vplyv na udrzatelny/bezpecny cas a to taky, ze ked chces odfotit rovnaky zaber ako na FF s tym istym objektivom na crop tele ... tak sa musim od objektu vzdialit. A tym, ze sa od objektu vzdialim ... tak to ma vplyv na ten udrzatelny cas, ale aj perspektivu. Druha moznost je ale pouzit objektiv s kratsim ohniskom aby uhol zaberu zodpovedal.
Můžeš uvést nějaký zdroj, odkaz pro toto tvé tvrzení, že na bezpečný/udržitelný čas má vliv i vzdálenost od fotografovaného objektu?
Nezlob se, ale podobný nesmysl jsem od nikoho jiného ještě nečetl. Proč nesmysl?
1. 200 mm objektiv má úhel záběru 12°, posuneš-li foťák o 1° bude to posun cca o 8%. Tedy na blízko focený objekt bude rozmazaný, pusunutý cca o 8% ze všech pixelů, které na snímků tento objekt zabírá. Pro názornost bude na snímků černý bod o rozměru 1000 pixelů, a tento bude mázlý přesně o těch 8% pixelů, tedy jeho hrana o 80 pixelů.
2. Vyfotíš-li stejný černý bod z větší vzdálenosti, bude mít už jen např. 500 pixelů a při stejném pohybu foťáku o 1° to bude stále těch 8%, ale už "jen" 40 pixelů. Tedy neostrost je v poměru k velikosti objektu úplně stejná. Zatímco podle tvé "kvazi" teorie by měla být neostrost větší...
 
Štefan Káčer
2015-08-26 08:33:44+02
príspevok od: JohnNewton
No ja neviem, to ešte v dnešnej dobe niekto fotografuje dlhými ohniskami bez stabilizácie ???
ak považuješ 300 mm za dlhé ohnisko, tak áno
 
DrAcula
2015-08-26 11:39:49+02
príspevok od: cejpatka
Můžeš uvést nějaký zdroj, odkaz pro toto tvé tvrzení, že na bezpečný/udržitelný čas má vliv i vzdálenost od fotografovaného objektu?
Nezlob se, ale podobný nesmysl jsem od nikoho jiného ještě nečetl. Proč nesmysl?
1. 200 mm objektiv má úhel záběru 12°, posuneš-li foťák o 1° bude to posun cca o 8%. Tedy na blízko focený objekt bude rozmazaný, pusunutý cca o 8% ze všech pixelů, které na snímků tento objekt zabírá. Pro názornost bude na snímků černý bod o rozměru 1000 pixelů, a tento bude mázlý přesně o těch 8% pixelů, tedy jeho hrana o 80 pixelů.
2. Vyfotíš-li stejný černý bod z větší vzdálenosti, bude mít už jen např. 500 pixelů a při stejném pohybu foťáku o 1° to bude stále těch 8%, ale už "jen" 40 pixelů. Tedy neostrost je v poměru k velikosti objektu úplně stejná. Zatímco podle tvé "kvazi" teorie by měla být neostrost větší...
Ano uznavam, ze v tomto mas pravdu a ja som sa teda mylil s odovodnenim preco je to tak. Som rad a dakujem, ze si mi to objasnil. Vysvetloval som si to chybne. Clovek sa uci stale.

Teda beriem s5 tvrdenie ("kvazi" teoriu ), ze na udrzatelny cas ma vplyv aj vzdialenost od fotografovaneho objektu.

Na udrzatelny/bezpecny cas ma teda vplyv jedine ohnisko objektivu.

To, ze ohnisko objektivu sa nezmeni jeho prelozenim z FF na APS-C beriem ako fakt. Zmeni sa iba uhol zaberu ... teda sa urobi voci FF vyrez z povodneho zaberu.

Teda ako je mozne, ze crop faktor ma vplyv na udrzatelny/bezpecny cas? Skusim si teda znova odpovedat, dufam ze tentokrat spravne:
Crop tela maju mensiu velkost snimacej bunky (vacsiu hustotu pixelov) na snimaci ako napisal aj JohnNewton. Tym padom aj posun fotoaparatu o 1mm, alebo pootocenie o 1° bude mat vacsi vplyv na pocet pixelov (bude vacsi) o ktore sa posunie hrana foteneho objektu. A tym padom sa subjektivne zvysi neostrost koli vyssiemu rozliseniu snimaca.

Ak teda toto co som napisal plati, potom stale nechapem ako je mozne, ze D750 zmeni expozicne parametre pri prepnuti na crop. Ak D750 prepnes na crop tak velkost snimacej bunky sa nezmeni a teda ani pixelova hustota. Ci fotim na FF, alebo crop ... stale zo snimaca dostanem tie iste data ... iba pri crop z nich spravi vyrez (nic viac a nic menej). Ten vyrez si mozem spravit aj dodatocne v PC. Teda nema dovod menit expozicne parametre.

Mozes mi to prosim tiez nejako logicky a rovnako zrozumitelne objasnit ? (ak ta to teda neobtazuje)
 
duroslav
2015-08-26 11:56:55+02
Čo konkrétne myslíš tým, že D750 zmení expozičné parametre pri prepnutí na crop. Aké parametre sa zmenia po prepnutí?
 
DrAcula
2015-08-26 12:18:21+02
príspevok od: duroslav
Čo konkrétne myslíš tým, že D750 zmení expozičné parametre pri prepnutí na crop. Aké parametre sa zmenia po prepnutí?
Ja som polozil otazku:
Alebo podla Teba ked na FF zrkadlovke zapnem crop rezim tiez musim zvysit ISO a skratit cas ?

A p. cejpatka mi odpovedal:
Ano, je to tak.
Nastavím na FF těle AUTO ISO a přístroj po zapnutí DX režimu automaticky zkrátí jak čas, tak zvedne ISO.

Najdes to trosku vyssie v diskusii.
 
duroslav
2015-08-26 13:13:50+02
Večer to vyskúšam na svojej D750 a dám vedieť čo sa udeje.
 
Metjusko
2015-08-26 13:33:02+02
Tak teda D7200 alebo EOS 7D MK II ? Možno ak by som mal dobré sklo aj pre Nikon D7200 tak bude fajn aj na fotenie a fotografovanie a páči sa mi, že má wifi, aj keď je to konina ale dobrá náhrada za dotykovú obrazovku, keď si človek môže cez smartphone zvoliť zaostrovanie ... Viem že tieto veci sú od témy, ale tak mňa to zaujíma z či naozaj sa mám rozhodnúť pre EOS 7D MK II
 
DrAcula
2015-08-26 13:46:48+02
príspevok od: Metjusko
Tak teda D7200 alebo EOS 7D MK II ? Možno ak by som mal dobré sklo aj pre Nikon D7200 tak bude fajn aj na fotenie a fotografovanie a páči sa mi, že má wifi, aj keď je to konina ale dobrá náhrada za dotykovú obrazovku, keď si človek môže cez smartphone zvoliť zaostrovanie ... Viem že tieto veci sú od témy, ale tak mňa to zaujíma z či naozaj sa mám rozhodnúť pre EOS 7D MK II
Ak to ozaj chces hlavne na tvorbu videi ... ber Canon (otazka je ci potrebiujes 7DmkII).

Wifi na d7200 je v podstate pouzitelne iba ako dialkova spust a prezeranie s stahovanie fotografii do mobilu/tabletu. Ziadne parametre expozicie sa nastavit nedaju cez wifi. Aj pri videu pocas filmovania nedokazes vacsinu parametrov menit. A to je dost nevyhoda. Zaroven 60 fps 1080p video robi iba na crope.

Ak to chces na fotenie, vezmi D7200 a ostane ti viac na objektivy. A bezne video s nim tiez spravis a nebudes sa za neho musiet hanbit.
 
duroslav
2015-08-26 14:14:44+02
To či sa dajú cez wifi nastavovať parametre expozíciie, nie je obmedzenie wifi rozhrania vo foťáku, ale vlastnosť aplikácie, ktorú používaš. WMU od Nikonu je na tom dosť biedne a nevie okrem prehliadania fotiek a slačenia spúšte skoro nič.
Ak chce niekto wifi vo foťáku používať na serióznejšiu prácu, tak doporučujem qDslrDashboard

http://dslrdashboard.info/
 
DrAcula
2015-08-26 14:43:45+02
príspevok od: duroslav
To či sa dajú cez wifi nastavovať parametre expozíciie, nie je obmedzenie wifi rozhrania vo foťáku, ale vlastnosť aplikácie, ktorú používaš. WMU od Nikonu je na tom dosť biedne a nevie okrem prehliadania fotiek a slačenia spúšte skoro nič.
Ak chce niekto wifi vo foťáku používať na serióznejšiu prácu, tak doporučujem qDslrDashboard

http://dslrdashboard.info/
Tu aplikaciu som vobec nepoznal. Ak funguje aj na wifi s D7200 a daju sa tam nastavovat expozicne parametre, potom si ma velmi potesil. Hned dnes vecer ju testnem na androide. Vdaka za tip.
 
DrAcula
2015-08-26 20:36:29+02
príspevok od: duroslav
To či sa dajú cez wifi nastavovať parametre expozíciie, nie je obmedzenie wifi rozhrania vo foťáku, ale vlastnosť aplikácie, ktorú používaš. WMU od Nikonu je na tom dosť biedne a nevie okrem prehliadania fotiek a slačenia spúšte skoro nič.
Ak chce niekto wifi vo foťáku používať na serióznejšiu prácu, tak doporučujem qDslrDashboard

http://dslrdashboard.info/
Super app, funguje s D7200 aj ked zatial moc stabilna nie je. 2x mi uz spadla pocas stahovania NEF do mobilu. A je velky problem sa spojit, pricom wmu sa konektne okamzite. Neviem zatial preco, ale pohram sa s nou este. Je to zatial beta ... tak jasne, ze ma muchy ... drzim palce aby to doladili.

Este raz vdaka za tip.
 
duroslav
2015-08-26 21:20:10+02
Práve som si vyskúšal ako sa D750 správa pri prepnutí z FX na DX.
Na meranie expozície ako takej to pochopiteľne nemá vplyv. Prejaví sa to však vtedy, ak je nastavené Auto-ISO a zároveň je aj Minimum shutter speed nastavené na auto. V takomto prípade sa pre Auto-ISO použije najkratší čas závierky v závislosti od aktuálneho ohniska. Pokiaľ si odmyslím, že toto nastavenie má viacero stupňov „citlivosti“, tak ak aktuálne fotím na 50mm ohnisku, tak sa použije ako minimálna rýchlosť závierky 1/50. Pri prepnutí do DX režimu sa berie do úvahy crop faktor, takže pri rovnakom ohnisku by minimálna rýchlosť mala byť 1/75 (foťák to zaokrúhli na najbližšiu rýchlosť 1/80 lebo čaas 1/75 s nie je podporovaný). S tým, že sa použije kratší čas závierky logicky súvisí fakt, že musí byť použité aj vyššie ISO. Čiže ak by v FX režime foták navolil dajme tomu ISO 400, tak pri DX režime sa použije o 2/3EV vyššia citlivosť t.j. 640, keďže je o 2/3EV kratší čas závierky.
Je síce pravda, že nezávisle od toho, či je nastavený FX alebo DX formát, tak pri rovnakom pohybe foťáku počas fotenia dôjde k rozostreniu obrazu o rovnaký počet pixelov, avšak relatívne v pomere ku rozmerom obrázku je to iná percentuálna hodnota pre FX než pre DX. Pokiaľ máme fotku vytlačenú na papieri a nevieme aké rozmery v pixeloch mala digitálna verzia tak ako merítko rozostrenia môžeme považovať nejakú percentuálnu časť rozmerov obrázku (reálne sa budeme pohybovať zrejme v desatinách možno stotinách percenta).
A o toto práve foťáku ide pri výbere minimálnej rýchlosti závierky. Snaží sa aby rozostrenie vplyvom pohybu nepresiahlo určitú percentuálnu časť rozmerov obrázku. Čiže ak by dajme tomu foťák v FX režime „toleroval“ rozostrenie o 3 pixle, čo je 5 stotín percenta šírky, tak v DX režime bude „tolerovať“ iba 2 pixle, čo bude zase 5 stotín percenta šírky. Na to samozrejme potrebuje kratší čas závierky.
Jasné?
 
duroslav
2015-08-26 21:25:09+02
príspevok od: DrAcula
Super app, funguje s D7200 aj ked zatial moc stabilna nie je. 2x mi uz spadla pocas stahovania NEF do mobilu. A je velky problem sa spojit, pricom wmu sa konektne okamzite. Neviem zatial preco, ale pohram sa s nou este. Je to zatial beta ... tak jasne, ze ma muchy ... drzim palce aby to doladili.

Este raz vdaka za tip.
Pokiaľ ide o sťahovanie fotiek do mobilu / tabletu, tak sa mi zdá pohodlnejšie a aj rýchlejšie používať WMU. Zaujímavé je, že WMU na iOS sa správa pri prehliadaní fotiek trochu inak než android verzia. Verzia pre iOS sa mi zdá lepšie spravené a vo svojej podstate používam iba ju.
Na ovládanie foťáku zase qDslrDashboard, takisto pod iOS.

Pokiaľ máš problémy s padaním, tak sa na tej stránke zaregistruj a napíš na fórum, kde je sekcia kam sa dajú oznamovať bugy.
 
Metjusko
2015-08-27 08:44:55+02
príspevok od: DrAcula
Super app, funguje s D7200 aj ked zatial moc stabilna nie je. 2x mi uz spadla pocas stahovania NEF do mobilu. A je velky problem sa spojit, pricom wmu sa konektne okamzite. Neviem zatial preco, ale pohram sa s nou este. Je to zatial beta ... tak jasne, ze ma muchy ... drzim palce aby to doladili.

Este raz vdaka za tip.
Si spokojný s D7200? Ako hodnotis fotak, keď som si všimol, že si ho rovno testol s appkou?
 
DrAcula
2015-08-27 09:00:20+02
príspevok od: duroslav
Pokiaľ ide o sťahovanie fotiek do mobilu / tabletu, tak sa mi zdá pohodlnejšie a aj rýchlejšie používať WMU. Zaujímavé je, že WMU na iOS sa správa pri prehliadaní fotiek trochu inak než android verzia. Verzia pre iOS sa mi zdá lepšie spravené a vo svojej podstate používam iba ju.
Na ovládanie foťáku zase qDslrDashboard, takisto pod iOS.

Pokiaľ máš problémy s padaním, tak sa na tej stránke zaregistruj a napíš na fórum, kde je sekcia kam sa dajú oznamovať bugy.
Hral som sa s tym vcera az do noci. Najskor som to testoval iba s mobilom. Potom som si to nahodil aj na Google Nexus 7 II. Spravalo sa to rovnako.

V podstate to stahovanie do tabletu ma az tak nestve, ale chcel som si popri tom otestovat aj Lightroom na tablete ... ale ten zatial NEF z D7200 nevie otvorit . Aj tak to spracovavam v PC. Pri wmu zase musim dlho cakat ked mam na karte kvantum zaberov pokial si nacita vsetky . Ale tam to vsetko ide vsetko bez problemov.

Skor ma stve problem s pripojenim. Proste pripojit sa mi podari tak po 5-10 minutach snazenia ... a to je na pracu v podstate zatial nepouzitelne. Ked spojenie nahodov padne tak zase 5-10 minut snazenia. Mozno robim nejaku chybu ja ... ale neviem prist na to aku.

Ohladom reportovania toho bugu, tak velmi podobny problem tam uz reportovany je:
http://dslrdashboard.info/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=517

 
duroslav
2015-08-27 09:09:58+02
príspevok od: DrAcula
Hral som sa s tym vcera az do noci. Najskor som to testoval iba s mobilom. Potom som si to nahodil aj na Google Nexus 7 II. Spravalo sa to rovnako.

V podstate to stahovanie do tabletu ma az tak nestve, ale chcel som si popri tom otestovat aj Lightroom na tablete ... ale ten zatial NEF z D7200 nevie otvorit . Aj tak to spracovavam v PC. Pri wmu zase musim dlho cakat ked mam na karte kvantum zaberov pokial si nacita vsetky . Ale tam to vsetko ide vsetko bez problemov.

Skor ma stve problem s pripojenim. Proste pripojit sa mi podari tak po 5-10 minutach snazenia ... a to je na pracu v podstate zatial nepouzitelne. Ked spojenie nahodov padne tak zase 5-10 minut snazenia. Mozno robim nejaku chybu ja ... ale neviem prist na to aku.

Ohladom reportovania toho bugu, tak velmi podobny problem tam uz reportovany je:
http://dslrdashboard.info/phpBB3/viewtopic.php?f=5&t=517

Práve pri prehliadaní fotiek je pri WMU rozdiel medzi Android a iOS verziou ten, že na iOS nemusím toľko čakať na načítanie všetkých fotiek.

Ak sa chceš ešte trochu viac s tým softom na telefón / tablet pohrať tak vyskúšaj spojenie cez USB pomotou USG-OTG adaptéra, ktorý pripojíš ku telefónu (samozrejme mobilné zariadenie pri tom musí podporovať funkciu USB host)
 
DrAcula
2015-08-27 09:10:13+02
príspevok od: Metjusko
Si spokojný s D7200? Ako hodnotis fotak, keď som si všimol, že si ho rovno testol s appkou?
S D7200 som velmi spokojny. Predtym som mal D90 (aj ho este mam). Ak by som si mal v tejto triede znova vybrat ... siel by som do neho znova. Ale ako som pisal ... na vaznejsiu pracu s videom to nie je to prave orechove.

Ta appka je zatial beta ... a stabilita s relativne novou D7200 este nie je nic moc ... no myslim, ze je to na dobrej ceste a problemy s nou vyriesia. Tak ako som pisal duroslavovi.
 
Strana 3 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()