Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Notebook na úpravu fotiek v Lightroom a práca v PS.

Lojzis
Lojzis 2024-04-01 16:18:10+02
Chcel by som sa opýtať a potreboval by som poradiť ohľadom výberu notebooku na úpravu fotiek v LR a v PS. Preferovaný OP : Windows
Značka : Dell, Asus, MSI
RAM : min 16gb
Grafická karta : v tomto nemám tušenie ale myslím si že dedikovana by bola najvhodnejšia voľba
Displej : tiež neviem aký by bol vhodný či matný alebo Oled
Pamäť : Ssd / ssd+hd

Cena do 1500e
Pozeral som rôzne notebooky po internete ale väčšinou z týchto parametrov mi vyhodilo herne notebooky, a neviem ci sú ideálne na prácu v týchto programoch.
Hmotnosť vôbec nehrá veľkú rolu keďže by bol prenášaný len veľmi málo.

A po pripadne ešte by som sa chcel opýtať na dáky tablet.
Momentálne som bez notebooku a všetky fotografie upravujem iba cez čítačku do mobilu priamo v mobile (Raw) .
Voprad ďakujem ochotným ľuďom za pomoc.
 
K1000
2024-04-04 00:28:50+02
príspevok od: Dumaru
To je online verzia Lightroomu cez web prehliadač. Skúšal som Darktable aj RawTherapee ale pre mňa nepoužiteľné, nikdy som z rawiek nevytrieskal to čo s Lightroomom, ovládanie mi nikdy nesedelo a tie softy sa nezdajú, ale sú tiež náročnejšie na komp. Sú len dve veci prečo nemôžem mať len Linux, Lightroom a WoTko na odreagovanie a trieskanie po stole Inak by som nemal problém s Linuxom ako single OS.
Vďaka za info. Nemal som skúsenosti, dobre vedieť.
 
Dumaru
2024-04-04 00:49:55+02
príspevok od: K1000
Videl som, že tam máš množstvo blogov, super Poprečítam trochu vo voľnom čase.

Tiež som kedysi inklinoval ku KDE, ale potom som objavil Gnome Shell Extensions a bol som zapredaný. Môj workflow sa totiž spolieha na enormné množstvo okien otvorených odrazu (20, kľudne). Také množstvo okien sa mi zmestí len vertikálne (preto z duše nenávidím Windows 11, ktorý ma o túto možnosť obral). Prostredníctvom Gnome Shell Extensions je veľmi ľahké vytvoriť si takéto prostredie (fotka).

Nevravím, že aj KDE by sa nedal takto prispôsobiť, určite by sa dal. Linux ak je niečo, tak je flexibilný.
Ja som typ človeka, ktorý rád skúma veci a snažím sa písať len o tom, čo mám sám odskúšané. A nemám problém posúvať info ďalej, kľudne ak budeš mať nejaké otázky na Linux nie je problém, som aj na FB Ja napríklad GNOME od verzie 3 nemusím, tie veľké ikony aplikácií ma kus iritujú, to skôr Xfce potom.

Windows som používal všetky verzie od 3.11 pod DOSom po súčasnú 11ku včetne takej exotiky ako Millenium Edition. Ja mám ma notebooku licencovanú 11ku a na dvoch kompoch 10nu, ktorú mám radšej. Inak pred týždňom som chlapovi riešil nový notebook Lenovo LOQ s klasika 11kou a pri vytváraní konta pri prvom spustení mi vyskočila taká exotická chyba vo forme kódu že som nechápal. Takže reset do továrenských nastavení, zistiť ako obísť inštaláciu bez pripojenia netu ale nakoniec sa podarilo, Windows vždy prekvapí Čo ma najviac vytáča sú aktualizácie, v 10ke som ich úplne odstavil. Keď porovnám celkovú odozvu Win na starších kompoch tak za mňa 8.1ka (ktorú paradoxne nikto nemusí) s nejakým tým softom na klasické menu, je výrazne rýchlejšia ako napr. 10na.

Odporúčam pozrieť pre fajnšmekrov toto video (vízia XP v roku 2024):

https://www.youtube.com/watch?v=YLFUl9MW_Ks
 
jozef84
2024-04-04 09:54:36+02
príspevok od: Dumaru
Ja som typ človeka, ktorý rád skúma veci a snažím sa písať len o tom, čo mám sám odskúšané. A nemám problém posúvať info ďalej, kľudne ak budeš mať nejaké otázky na Linux nie je problém, som aj na FB Ja napríklad GNOME od verzie 3 nemusím, tie veľké ikony aplikácií ma kus iritujú, to skôr Xfce potom.

Windows som používal všetky verzie od 3.11 pod DOSom po súčasnú 11ku včetne takej exotiky ako Millenium Edition. Ja mám ma notebooku licencovanú 11ku a na dvoch kompoch 10nu, ktorú mám radšej. Inak pred týždňom som chlapovi riešil nový notebook Lenovo LOQ s klasika 11kou a pri vytváraní konta pri prvom spustení mi vyskočila taká exotická chyba vo forme kódu že som nechápal. Takže reset do továrenských nastavení, zistiť ako obísť inštaláciu bez pripojenia netu ale nakoniec sa podarilo, Windows vždy prekvapí Čo ma najviac vytáča sú aktualizácie, v 10ke som ich úplne odstavil. Keď porovnám celkovú odozvu Win na starších kompoch tak za mňa 8.1ka (ktorú paradoxne nikto nemusí) s nejakým tým softom na klasické menu, je výrazne rýchlejšia ako napr. 10na.

Odporúčam pozrieť pre fajnšmekrov toto video (vízia XP v roku 2024):

https://www.youtube.com/watch?v=YLFUl9MW_Ks
Mal by si založiť nejaké vlákno na tému Linux, Android na ich užívateľskú inštaláciu pre začiatočníkov, soft na spracovanie fotiek a videa. Dosť sa s tou myšlienkou pohrávam, lebo v práci potrebujem stále kôli CNC strojom XP a MS-DOS operačné systémy. A na prístup k internetu by bol vhodnejší asi Linux(kôli bezpečnosti), takže asi dva systémy na počítači. Skús niečo pošpekulovať. Myslím, že nebudem sám, koho to zaujíma.
 
tyto
2024-04-04 13:35:20+02
príspevok od: jozef84
Mal by si založiť nejaké vlákno na tému Linux, Android na ich užívateľskú inštaláciu pre začiatočníkov, soft na spracovanie fotiek a videa. Dosť sa s tou myšlienkou pohrávam, lebo v práci potrebujem stále kôli CNC strojom XP a MS-DOS operačné systémy. A na prístup k internetu by bol vhodnejší asi Linux(kôli bezpečnosti), takže asi dva systémy na počítači. Skús niečo pošpekulovať. Myslím, že nebudem sám, koho to zaujíma.
Pozrime sa CNCckar...tiez programujem, ale pocitace su uz na mna vela
 
jozef84
2024-04-04 13:49:47+02
príspevok od: tyto
Pozrime sa CNCckar...tiez programujem, ale pocitace su uz na mna vela
Neprogramujem. Je na to soft. V jednom vytvoríš, čo chceš tlačiť, frézovať, rezať, gravírovať, v druhom(alebo v tom istom) vygeneruješ G-kód, GPGL kód . A potom sa už len nastavíš so strojom na nulovú pozíciu a stroj maká za teba. Čo programuješ a v čom?
 
Dumaru
2024-04-04 14:23:57+02
príspevok od: tyto
Pozrime sa CNCckar...tiez programujem, ale pocitace su uz na mna vela
Pozerám, že tu je dosť šikovných ľudí na fóre
 
jozef84
2024-04-04 14:39:56+02
príspevok od: Dumaru
Pozerám, že tu je dosť šikovných ľudí na fóre
Ja by som bral zasa tvoje vedomosti z Linuxu.
 
Dumaru
2024-04-04 16:42:20+02
príspevok od: jozef84
Ja by som bral zasa tvoje vedomosti z Linuxu.
Ďakujem, Linux je v pohode, používateľ ho musí len pochopiť a na čo som na začiatku nadával to po rokoch chválim. Po čase človek zistí, že oddelené konfigy od softu, inštalácia a správa softu jedným príkazom z repozitárov alebo výber desktopu podľa svojich preferencií je vlastne fajn a určite čistejšie riešenie ako Windows A to je len pár jeho predností.
 
jozef84
2024-04-04 16:54:57+02
príspevok od: Dumaru
Ďakujem, Linux je v pohode, používateľ ho musí len pochopiť a na čo som na začiatku nadával to po rokoch chválim. Po čase človek zistí, že oddelené konfigy od softu, inštalácia a správa softu jedným príkazom z repozitárov alebo výber desktopu podľa svojich preferencií je vlastne fajn a určite čistejšie riešenie ako Windows A to je len pár jeho predností.
Kryštalizuje sa mi z toho Linux Mint 32 a 64 bitová verzia a prostredie zatiaľ neviem(asi mi je to jedno). Musím ešte poštudovať. A potom asi bude nasledovať emulácia prostredia Windows XP a som zvedavý, či to bude fungovať na CNC strojoch. Ale pochybujem, lebo CNC programy robia zápisy aj do BIOS prostredia už pri inštatlácii, aby mali výhradné(prednostné) práva k pamäti a aby nevypadávali kroky pri práci stroja.
 
Dumaru
2024-04-04 17:06:47+02
príspevok od: jozef84
Kryštalizuje sa mi z toho Linux Mint 32 a 64 bitová verzia a prostredie zatiaľ neviem(asi mi je to jedno). Musím ešte poštudovať. A potom asi bude nasledovať emulácia prostredia Windows XP a som zvedavý, či to bude fungovať na CNC strojoch. Ale pochybujem, lebo CNC programy robia zápisy aj do BIOS prostredia už pri inštatlácii, aby mali výhradné(prednostné) práva k pamäti a aby nevypadávali kroky pri práci stroja.
Linux Mint je úplne v pohode a používa deb balíky čo je za mňa len dobre (ako Debian distrá). Najznámejšie desktopy sú KDE, GNOME a Xfce, neskôr sa k ním pridali napríklad MATE a Cinnamon (sú aj iné) ale tieto sú najrozšírenejšie. Toto je už na používateľovi ktorý desktop, optimálne je napríklad stiahnuť si live verzie LM s rôznymi desktopmi, hodiť na kľúč Etcherom a vyskúšať si ich bez inštalácie. Linuxáci to poznajú, asi najlepší zdroj informácií o distribúciách je DistroWatch.com
 
jozef84
2024-04-04 17:20:49+02
príspevok od: Dumaru
Linux Mint je úplne v pohode a používa deb balíky čo je za mňa len dobre (ako Debian distrá). Najznámejšie desktopy sú KDE, GNOME a Xfce, neskôr sa k ním pridali napríklad MATE a Cinnamon (sú aj iné) ale tieto sú najrozšírenejšie. Toto je už na používateľovi ktorý desktop, optimálne je napríklad stiahnuť si live verzie LM s rôznymi desktopmi, hodiť na kľúč Etcherom a vyskúšať si ich bez inštalácie. Linuxáci to poznajú, asi najlepší zdroj informácií o distribúciách je DistroWatch.com
Dík za link. Poštudujem.
 
tyto
2024-04-04 18:02:53+02
príspevok od: jozef84
Neprogramujem. Je na to soft. V jednom vytvoríš, čo chceš tlačiť, frézovať, rezať, gravírovať, v druhom(alebo v tom istom) vygeneruješ G-kód, GPGL kód . A potom sa už len nastavíš so strojom na nulovú pozíciu a stroj maká za teba. Čo programuješ a v čom?
Aha, hobby pre seba? Mna to zivi. Mam toho trocha viac aj na stroji aj soft. soft momentalne Inventor hsm, lepsia verzia fusion 360.
 
jozef84
2024-04-04 19:43:44+02
príspevok od: tyto
Aha, hobby pre seba? Mna to zivi. Mam toho trocha viac aj na stroji aj soft. soft momentalne Inventor hsm, lepsia verzia fusion 360.
Ty máš soft hlavne na strojárenské veci, poprípade 3D tlač. Pre mňa by to bolo dosť ťažkopádne na použitie. Ja mám Artcam -ten je pre mňa vhodnejší(CAD/CAM) - 2D, 2,5D a D + G -kód, Corel, Mach 3, a ešte pár na CO2 laser a jeden na veľkoformátovú tlačiareň. Mňa to tiež živí. A zároveň aj baví.
 
Strana 9 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()