Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Nikon d7200 alebo Canon Eos 7d Mark?

Metjusko
Metjusko 2015-08-15 18:07:55+02
Potreboval by som poradiť pri výbere foťaku. Ktorý si myslíte, že je lepší? Rád by som sa s ním najmä venoval tvorbe videí q pre to je lepšie si kúpiť lacnejšie telo a investovať do objektívu alebo radšej si priplatiť za Canon? Ďakujem
 
Metjusko
2015-08-27 09:22:28+02
príspevok od: DrAcula
S D7200 som velmi spokojny. Predtym som mal D90 (aj ho este mam). Ak by som si mal v tejto triede znova vybrat ... siel by som do neho znova. Ale ako som pisal ... na vaznejsiu pracu s videom to nie je to prave orechove.

Ta appka je zatial beta ... a stabilita s relativne novou D7200 este nie je nic moc ... no myslim, ze je to na dobrej ceste a problemy s nou vyriesia. Tak ako som pisal duroslavovi.
Tak ale ako premýšľam, keď ušetrím peniaze, tak si môžem dokúpiť lepší objektív a aj kvalita videá sa zmení. Možno je naozaj problém s tým menenim veci, ktoré treba počas videá ale aspoň sa nebudem nudiť ... Idem si akurát objednať s fotolabu Nikon d7200 + objektív 18-105mm tak uvidím, že ako to zvládne ... Bol som nikonista kedysi ale premýšľal som nad Canonom , ale ostávam verný značke. Jedine čo mi vadi pri držaní je uzamok na ľavej strane pre režimy. Inak to môže byť fajn
 
DrAcula
2015-08-27 09:28:54+02
príspevok od: duroslav
Práve pri prehliadaní fotiek je pri WMU rozdiel medzi Android a iOS verziou ten, že na iOS nemusím toľko čakať na načítanie všetkých fotiek.

Ak sa chceš ešte trochu viac s tým softom na telefón / tablet pohrať tak vyskúšaj spojenie cez USB pomotou USG-OTG adaptéra, ktorý pripojíš ku telefónu (samozrejme mobilné zariadenie pri tom musí podporovať funkciu USB host)
iOS nemam

Na USB-OTG neviem ci nebudem musiet zariadenie rootnut, Ale otestujem zase vecer doma. Ale vsimol som si, ze maju aj verziu x86/64. Funguje to teda bezdrotovo aj s Notebookom ? (to som este netestol)

Pomocou USB kabla som uz z notebooku ovladal aj D90 (skusal som vtedy casozberne video) ... len si nespomeniem na meno tej appky. Predpokladam, ze bude fungovat aj s D7200. Prinos pre mna by bol hlavne v tom wifi ... ze nemusim mat ten kabel.
 
DrAcula
2015-08-27 09:39:37+02
príspevok od: Metjusko
Tak ale ako premýšľam, keď ušetrím peniaze, tak si môžem dokúpiť lepší objektív a aj kvalita videá sa zmení. Možno je naozaj problém s tým menenim veci, ktoré treba počas videá ale aspoň sa nebudem nudiť ... Idem si akurát objednať s fotolabu Nikon d7200 + objektív 18-105mm tak uvidím, že ako to zvládne ... Bol som nikonista kedysi ale premýšľal som nad Canonom , ale ostávam verný značke. Jedine čo mi vadi pri držaní je uzamok na ľavej strane pre režimy. Inak to môže byť fajn
Drzim palce a dufam, ze tiez budes spokojny...
 
duroslav
2015-08-27 09:50:49+02
príspevok od: DrAcula
iOS nemam

Na USB-OTG neviem ci nebudem musiet zariadenie rootnut, Ale otestujem zase vecer doma. Ale vsimol som si, ze maju aj verziu x86/64. Funguje to teda bezdrotovo aj s Notebookom ? (to som este netestol)

Pomocou USB kabla som uz z notebooku ovladal aj D90 (skusal som vtedy casozberne video) ... len si nespomeniem na meno tej appky. Predpokladam, ze bude fungovat aj s D7200. Prinos pre mna by bol hlavne v tom wifi ... ze nemusim mat ten kabel.
Mne USB-OTG fungovalo s HTC One (M7). Dokázal som sa tak pripojiť ku D750 aj D90. Pripojenie cez Wifi z PC som skúšal ale z nejakého neznámeho dôvodu sa mi NTB nevedel prihlásiť ku Wifi vo foťáku.
Ak by si skúšal appku na PC cez USB, tak si treba doinštalovať ešte jeden špeciálny ovládač (winusb).
A ešte ak by si chcel natáčať cez appku video, tak je jeden potenciálny problém. Neviem ako to má spravené D7200, ale pri D750 sa počas nahrávania videa vypne Wifi. Takže v takom prípade by bolo každopádne lepšie použiť USB.

Ty si si na telefón nainštaloval niektorú z tých betaverzií 0.3 alebo 0.2.9?
 
DrAcula
2015-08-27 10:02:16+02
príspevok od: duroslav
Mne USB-OTG fungovalo s HTC One (M7). Dokázal som sa tak pripojiť ku D750 aj D90. Pripojenie cez Wifi z PC som skúšal ale z nejakého neznámeho dôvodu sa mi NTB nevedel prihlásiť ku Wifi vo foťáku.
Ak by si skúšal appku na PC cez USB, tak si treba doinštalovať ešte jeden špeciálny ovládač (winusb).
A ešte ak by si chcel natáčať cez appku video, tak je jeden potenciálny problém. Neviem ako to má spravené D7200, ale pri D750 sa počas nahrávania videa vypne Wifi. Takže v takom prípade by bolo každopádne lepšie použiť USB.

Ty si si na telefón nainštaloval niektorú z tých betaverzií 0.3 alebo 0.2.9?
Video natacat neplanujem, iba casozberne ... cize vytvorim seriu fotiek v nejakych casovych intervaloch a tie potom v PC spojim do videa (napr. vychod slnka). Ak si dobre pamatam tak tato appka tam na to nejaku fciu mala ... zatial bola pre mna dost chaoticka na ovladanie ... ale to sa casom zlepsi.

Na telefon aj tablet som nainstaloval qDslrDashboard V0.3 beta10 Android ARM.
 
duroslav
2015-08-27 10:13:49+02
príspevok od: DrAcula
Video natacat neplanujem, iba casozberne ... cize vytvorim seriu fotiek v nejakych casovych intervaloch a tie potom v PC spojim do videa (napr. vychod slnka). Ak si dobre pamatam tak tato appka tam na to nejaku fciu mala ... zatial bola pre mna dost chaoticka na ovladanie ... ale to sa casom zlepsi.

Na telefon aj tablet som nainstaloval qDslrDashboard V0.3 beta10 Android ARM.
Ak chceš na timelapse používať túto appku, tak možno tiež nebude od veci zvážiť použitie USB napr. kvôli tomu, aby ti dlhú dobu zapnuté wifi na foťáku nevytĺklo baterku.

Hlavný úžitok appky pri fotení timelapse je ten, že ti vie automaticky robiť korekcie expozície, čo má najväčší zmysel pri fotení východu / západu slnka.
Autor appky pri tom spolupracoval s autorom LR pluginu zvaného LRTimeLapse. Ak ho ešte nepoznáš, tak doporučujem vyskúšať.
 
DrAcula
2015-08-27 10:26:32+02
príspevok od: duroslav
Ak chceš na timelapse používať túto appku, tak možno tiež nebude od veci zvážiť použitie USB napr. kvôli tomu, aby ti dlhú dobu zapnuté wifi na foťáku nevytĺklo baterku.

Hlavný úžitok appky pri fotení timelapse je ten, že ti vie automaticky robiť korekcie expozície, čo má najväčší zmysel pri fotení východu / západu slnka.
Autor appky pri tom spolupracoval s autorom LR pluginu zvaného LRTimeLapse. Ak ho ešte nepoznáš, tak doporučujem vyskúšať.
Vdaka za tip na plugin. Nepoznam ho este. A prave tie korekcie som si tam v nastaveniach vsimol.

Wifi az tak zere baterku ? Vcera som sa s tym bavil asi 4 hodiny a vytrepalo mi baterku asi o 2 dieliky. Ale je pravda, ze som nefotil timelapse, ale som iba testoval appku. Ja som sa prave chcel zbavit toho kabla ... lebo stale sa bojim, ze stiahnem tym kablom fotak na stative na zem .
 
DrAcula
2015-08-27 11:16:01+02
príspevok od: duroslav
Práve som si vyskúšal ako sa D750 správa pri prepnutí z FX na DX.
Na meranie expozície ako takej to pochopiteľne nemá vplyv. Prejaví sa to však vtedy, ak je nastavené Auto-ISO a zároveň je aj Minimum shutter speed nastavené na auto. V takomto prípade sa pre Auto-ISO použije najkratší čas závierky v závislosti od aktuálneho ohniska. Pokiaľ si odmyslím, že toto nastavenie má viacero stupňov „citlivosti“, tak ak aktuálne fotím na 50mm ohnisku, tak sa použije ako minimálna rýchlosť závierky 1/50. Pri prepnutí do DX režimu sa berie do úvahy crop faktor, takže pri rovnakom ohnisku by minimálna rýchlosť mala byť 1/75 (foťák to zaokrúhli na najbližšiu rýchlosť 1/80 lebo čaas 1/75 s nie je podporovaný). S tým, že sa použije kratší čas závierky logicky súvisí fakt, že musí byť použité aj vyššie ISO. Čiže ak by v FX režime foták navolil dajme tomu ISO 400, tak pri DX režime sa použije o 2/3EV vyššia citlivosť t.j. 640, keďže je o 2/3EV kratší čas závierky.
Je síce pravda, že nezávisle od toho, či je nastavený FX alebo DX formát, tak pri rovnakom pohybe foťáku počas fotenia dôjde k rozostreniu obrazu o rovnaký počet pixelov, avšak relatívne v pomere ku rozmerom obrázku je to iná percentuálna hodnota pre FX než pre DX. Pokiaľ máme fotku vytlačenú na papieri a nevieme aké rozmery v pixeloch mala digitálna verzia tak ako merítko rozostrenia môžeme považovať nejakú percentuálnu časť rozmerov obrázku (reálne sa budeme pohybovať zrejme v desatinách možno stotinách percenta).
A o toto práve foťáku ide pri výbere minimálnej rýchlosti závierky. Snaží sa aby rozostrenie vplyvom pohybu nepresiahlo určitú percentuálnu časť rozmerov obrázku. Čiže ak by dajme tomu foťák v FX režime „toleroval“ rozostrenie o 3 pixle, čo je 5 stotín percenta šírky, tak v DX režime bude „tolerovať“ iba 2 pixle, čo bude zase 5 stotín percenta šírky. Na to samozrejme potrebuje kratší čas závierky.
Jasné?
Jasne chapem.

Teda crop factor nepredlzi ohnisko ako som vedel (ohnisko ostava nemenne, zmeni sa iba ten uhol zaberu - vyrez), ale ma vplyv na to aby rozostrenie vplyvom pohybu nepresiahlo určitú percentuálnu časť rozmerov obrázku a preto vstupuje ako premenna do vypoctu bespecneho/udrzatelneho casu.

Vdaka za vysvetlenie.

Rovnako sa to sprava potom aj na D7200 ... ja som nenastavil Minimum shutter speed na auto iba som nastavil auto ISO. Zaroven pri Minimum shutter speed nastavené na auto je mozne potom aj doregulovat aby nastavovalo skor kratsie, alebo dlchsie casy co vlastne je individualne ... kto kolko udrzi.
 
Metjusko
2015-08-27 11:58:53+02
Och jooj hrozne to je s vami. Jeden povie že jeden je dobrý, potom druhý že je dobrý a ja si už naozaj neviem vybrať. Asi to ne ham teraz tak. A dracula ty máš d7200 q duroslav ty s čím fotis?
 
DrAcula
2015-08-27 12:09:21+02
príspevok od: Metjusko
Och jooj hrozne to je s vami. Jeden povie že jeden je dobrý, potom druhý že je dobrý a ja si už naozaj neviem vybrať. Asi to ne ham teraz tak. A dracula ty máš d7200 q duroslav ty s čím fotis?
Obe su dobre a ani s jednym nespravis chybu. V niecom je lepsi 1 v niecom inom zase 2. Popisali sme ti hlavne vyhody oboch, ale vyber je na tebe.

Uz som myslel, ze si sa rozhodol .
 
duroslav
2015-08-27 13:19:01+02
príspevok od: Metjusko
Och jooj hrozne to je s vami. Jeden povie že jeden je dobrý, potom druhý že je dobrý a ja si už naozaj neviem vybrať. Asi to ne ham teraz tak. A dracula ty máš d7200 q duroslav ty s čím fotis?
Pýtať sa kto s čím fotí asi nie je celkom správne položená otázka, pretože niekto iný má vo väčšine prípadov iné kritériá a potreby a to čo vyhovuje inému nemusí vyhovovať tebe.

Ak ti to pomôže v rozhodovaní, tak ja momentálne používam Nikon D750 a je dobrý
 
Metjusko
2015-08-27 13:28:20+02
Ospravedlnte ma za moju nerozhodnost, len nejdem vyhadzovať 500€ za foto techniku. Keby Áno tak mi je to už dávno jedno a nepýtam sa toľko, len suma cca okolo 2000€ ktorú idem dať pre začiatok za foto techniku nie je málo.
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()