Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Objektív pre Pentax K-5

Magerovsky
Magerovsky 2012-12-21 08:53:48+01
Stojím pred rozhodnutím kúpy mojej prvej zrkadlovky. Po zvážení všetkých pre a proti som dospel k záveru, že to bude Nikon D 5100, obj. 18-105. Všetko sa to ale zmenilo keď som sa zamiloval do Pentaxu K-5. Dostal som sa ale do slepej uličky. Teraz neviem dopasovať adekvátny (kvalita - cena - rozsah) objektív podobný Nikkoru 18-105. Setový 18-55 nechcem, Pentax 18-135 nie je najvydarenejší, Sigma 17-70 je rozsahom takmer ako setový, dĺžka skla sa mi zdá prikrátka, naviac zvykol som si na ultrazoom. Chcel by som iba jeden objektív – univerzálny. Neskôr možno nejaké pevné sklo. Teda aký? Som turista a cestovateľ. Fotím prevažne krajinu. Vopred vďaka za všetky vaše odporúčania.
 
pufko
2012-12-27 12:21:21+01
Na hlbku ostrosti sa dá ísť všelijak, u mna si vystačím na to Sigmou 28-80 v režime MACRO na 80mm pri clone až od f/5.6 , ale má to obmedzenie na svetelné podmienky, ale na tých pár portrétov čo urobím mi to bohate stačí - pomôžem si bleskom, stála ma 30€ , na chrobáky úplne ideálne vdaka 80mm a to využijem viac ako fotenie portrétov čo ma vrcholne nebaví
 
sharkyyy
2012-12-27 12:24:14+01
Radim tiez k30 kupovat z Uk. Poznam minimalne 2 dobre obchody s cenou 369 libier za telo.

Ziadam vas tiez o radu pri vybere ohniska. Ostali mi na vyber pentax 18 135 mm alebo sigma 17 70 mm. Cenu berme akk zanedbatelnu polozku,rovnako ohniskk nad 70 mm.
Napada ma este tamron 17 50, ale tam uz je mierna nevyhoda ohniska 50 voci 70.
Tamron ma vsak konstantnu svetelnost v celom.rozsahu.
Planujem fotit prirodu, oslavy a kamaratom teraz zadarmo doplnkovo svadobne fotografie(samozrejme zadarmo, len preto ze ma to bavi,takze ma prosim nekamenujte ze na to potrebujem inu vybavu.)

Cize zhrnutie, planujem jeden uni objektiv z tych troch. Plus planujem jeden pevny objektiv s nizkou svetelnostou kvoli kostolu a svadbam, oslavam... Ktory by ste odporucili 35 alebo 50 mm?
Dakujem za kazdu radu
 
pufko
2012-12-27 12:35:30+01
Mám nejaké foto z kostola, a skôr sa to tam motalo okolo17-30mm z 50mm na APS-C by si musel mať riadny odstup ak by bolo vôbec kam odstúpiť, vela fotiek mám skôr 17-24mm
 
morseee1
2012-12-27 12:37:30+01
príspevok od: sharkyyy
Radim tiez k30 kupovat z Uk. Poznam minimalne 2 dobre obchody s cenou 369 libier za telo.

Ziadam vas tiez o radu pri vybere ohniska. Ostali mi na vyber pentax 18 135 mm alebo sigma 17 70 mm. Cenu berme akk zanedbatelnu polozku,rovnako ohniskk nad 70 mm.
Napada ma este tamron 17 50, ale tam uz je mierna nevyhoda ohniska 50 voci 70.
Tamron ma vsak konstantnu svetelnost v celom.rozsahu.
Planujem fotit prirodu, oslavy a kamaratom teraz zadarmo doplnkovo svadobne fotografie(samozrejme zadarmo, len preto ze ma to bavi,takze ma prosim nekamenujte ze na to potrebujem inu vybavu.)

Cize zhrnutie, planujem jeden uni objektiv z tych troch. Plus planujem jeden pevny objektiv s nizkou svetelnostou kvoli kostolu a svadbam, oslavam... Ktory by ste odporucili 35 alebo 50 mm?
Dakujem za kazdu radu
budem reagovat iba na to - 35 - 50 mm ..
je to dost otazka vkusu .. mam 50 na APS-C a hlavne v interieroch je to uz vela .. ALE ak chcem robit v interieri portret, detail a podobne ... je to super... Hllavne na 35mm sa ti moze pri portretoch stavat, ze osoby budu mat vacsie nosy a podobne, ak ides po celych postavach, tak by to nemalo byt az tak viditelne
 
pufko
2012-12-27 19:08:15+01
Ešte k tomu foteniu v interiery (kostole) profíci často fotia na dve telá, jednoducho si neviem predstaviť tam mať nasadené jedno "dlhšie" pevné sklo ako 50mm a prehadzovať to za jazdy nie je ideálne riešenie, to si môžeš dovoliť ked už o nič nejde. Pevnú 50mm skôr využiješ na fotení svadobného páru po obrade.
 
bolek
2012-12-27 19:39:20+01
Je ťažké radiť 35-ku či 50-ku. Keď budeš mať 5O-ku, príde chvíľa keď si povieš, zišla by sa 35-ka.
Tento rozsah vlastne máš v 18-135. Všetci sa tu odvolávame na sklá, ktoré sú momentálne v predaji. Ale ak to nie je nutné, tak nekupuj hneď nič pevné. Choď niekde na zraz a skús si požičať, podebatovať, urobiť pár záberov a uvidíš. Je kopec výborných objektívov ktoré sa už nerobia, ale stoja za to ich vystriehnuť niekde v inzerátoch doma, alebo v zahraničí.
Tu jeden príklad: http://www.pentaxforums.com/lensreviews/SMC-Pentax-FA-31mm-F1.8-Limited-Lens.html
 
pufko
2012-12-27 19:55:10+01
Aj tak si myslím že ak je len jedno telo vždy bude potreba aj zoom , vyberať je z čoho. Bárs je 31mm Limited nekompromisná v kvalite nie je to liek na každú situáciu. Pentax pripravuje aj Limited zoom, len sa obávam ceny
 
bolek
2012-12-27 20:14:04+01
príspevok od: pufko
Aj tak si myslím že ak je len jedno telo vždy bude potreba aj zoom , vyberať je z čoho. Bárs je 31mm Limited nekompromisná v kvalite nie je to liek na každú situáciu. Pentax pripravuje aj Limited zoom, len sa obávam ceny
www.ephoto.sk/forum/8/8631/pevne-skla-vs-profi-sklo/strana-3/#cid-284149

pozri si hlavne príspevok, kde citujú p. Šibíka.

 
pufko
2012-12-27 21:05:33+01
Vždy podla toho na čo, a ak sa tu riešila svadba nedá sa určite povedať že vždy si človek vystačí jedným sklom na všetko. Ako som písal vyššie, ak som si pozrel svoje fotky tak z kostola sa to tam najviac hemžilo okolo 20mm , tak že áno je možno to nafotiť pevným sklom , ale 31mm by mohla byť stále pridlhá a potom na nejaký záber od pása hore, či len tváre zasa prikrátka.

A kúpiť si na začiatok nejaké 3 pevné monofokály, tak to už musí človek vedieť presne čo potrebuje, čomu najviac vyhovuje a na to treba prax. Ten kto začína s DLSR tú prax nemá, ja by som si vedel predstaviť fotiť s pevnými sklami, ale určite by som chcel mať dve telá. Či už 31mm alebo 35mm sú na APS-C málo široké , jednoducho by som tam musel mať trebars Sigmu 20mm či DA21mm a ešte aj tak neviem či by mi nechýbal rozsah pod 20mm. Na pár foto som v tom kostole využil aj Sigmu 10-20 , v prípade monofokálu by to teda chcelo mať po ruke aj DA15...
 
pufko
2012-12-27 21:13:31+01
Presne ako bolo napísané , že všetko je o "videní" a z tohto príkladu asi každý vidí že 35mm APS-C by mi bolo k ničomu a nepomohla by mi ani svetelnosť. Fokálnu vzdialenosť nejde nahradiť ničím a je to potom o tom že bud máš fotku alebo nemáš nič
 
Strana 4 z 4
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()