Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Zrkadlovka na fotenie vo fotostane

martinsos
martinsos 2016-01-06 15:13:26+01
Ahojte, som amatér vo fotení/foťákoch tak sa chcem poradiť. Dlhé roky mám moju prvú zrkladlovku Nikon D40 so setovým objektívom. Fotím 90% fotiek iba modely vo fotostane na bielom pozadí pod 3mi lampami s denným svetlom. No keď pozerám nové foťáky, tak už sú zrkadlovky kombinované aj s kamerou. Mám starú kameru Canon Legria HF M46 E. Chcem sa spýtať či by som si výrazne polepšil s kvalitou fotiek a kvalitou videa (hlavne videá v tme\ohňostroj) keby kúpim Nikon D3200/3300 s pribaleným setovím objektívom alebo by som kúpil D5200 iba telo a použil starý objektív z tejto D40 (ak by pasoval)? Nakoniec nejaké fotky pre predstavu na čo to potrebujem.
 
PeCh
2016-01-09 23:29:01+01
Inak ešte ak by si predsa len uvažoval o novom fotoaparáte, tak na tvoje makro fotenie by som už nezvažoval zrkadlovku, ale Olympus OM-D/PEN. Má menší senzor, čo ti pri makre mierne zvyšuje hĺbku ostrosti a má niečo, čo nazýva live-time. To ti pri dlhých expozíciách (predpokladám, že pri makre ti na ISO 100-200 vychádzajú expozície aj cez 10 sekúnd) priebežne zobrazuje ako sa ti exponuje fotka. Môžeš pri tom upraviť koniec expozície, prípadne zmeniť osvetlenie (maľovať svetlom), viď nejaké Karolove recenzie (www.ephoto.sk/fototechnika/recenzie/fotoaparaty/olympus-om-d-live-time/). Nie je to síce nič nevyhnutné, ale poteší (dôležitejší je menší senzor).
 
DrAcula
2016-01-09 23:41:40+01
príspevok od: PeCh
Áno aj nie. Áno, medikrúžok pridá vzdialenosť, ale je to len cca 1-2 cm. Ale optická konštrukcia rôznych objektívoch môže spôsobiť, že reálna vzdialenosť od senzoru pri rovnakom uhle záberu je rôzna (t.j. inak lomia svetlo vo svojej optickej sústave), ale tiež rozdiely nie sú podstatné.

Ďalej aj rôzne objektívy s tou istou deklarovanou ohniskovou vzdialenosťou majú rôzny uhol záberu (marketing neuvádza presnú ohniskovú vzdialenosť, ale často sa zaokrúhľuje).

A ešte aj ten istý hoci aj pevný makro objektív v skutočnosti mení ohniskovú vzdialenosť vzhľadom na zaostrenú vzdialenosť. Niekedy dosť výrazne. Výnimkou bývajú parfokálne objektívy; najčastejšie "cinema" objektívy.

Chcem tým povedať, že rozdielov tam bude viacej, no nie je ich možné eliminovať a ani to zvyčajne nevadí, rozdiely budú zanedbateľné (aj keď pri makre zvýraznené).
Mnou napisanu poznamku (konciacu neviem neviem) som tam dal z dovodu, ze martinsos uz skor spominal, ze 40mm macro mu asi uplne vyhovovat nebude, prave koli tej malej vzdialenosti. Pricom z medzikruzkom to bude pravdepodobne horsie (vzdialenost) ... preto som napisal, ze neviem neviem (medzikruzky nemam ani som ich neskusal ). Koli tomu som mu aj potom doporucil pre macro dlchsie ohnisko (chce fotit detaily 1-5cm).

Ohladom optiky s Tebou suhlasim. Super, ze si nahodil aj tie ukazky s podrobnym popisom ... aspon si tiez o tom mozem spravit presnejsiu predstavu.
 
PeCh
2016-01-09 23:48:47+01
príspevok od: DrAcula
Mnou napisanu poznamku (konciacu neviem neviem) som tam dal z dovodu, ze martinsos uz skor spominal, ze 40mm macro mu asi uplne vyhovovat nebude, prave koli tej malej vzdialenosti. Pricom z medzikruzkom to bude pravdepodobne horsie (vzdialenost) ... preto som napisal, ze neviem neviem (medzikruzky nemam ani som ich neskusal ). Koli tomu som mu aj potom doporucil pre macro dlchsie ohnisko (chce fotit detaily 1-5cm).

Ohladom optiky s Tebou suhlasim. Super, ze si nahodil aj tie ukazky s podrobnym popisom ... aspon si tiez o tom mozem spravit presnejsiu predstavu.
Aj ja som zástancom toho, že na pravidelné makrofotenie je potrebný makroobjektív. Z tohto porovnania vidno, že 40 mm by bolo málo. Tých 105 mm vyzeralo na vzdialenosť v pohode. Inak s mojim objektívom 55-200 mám minimálnu zaostrovaciu vzdialenosť tuším 120 cm, preto som ani nerobil fotku bez medzikrúžkov (jednoducho som sa už mezmestil na stôl a nechcel som rozťahovať statív .

Inak na Canone som mal Sigmu 17-70 a síce to nebolo úplné 1:1 makro, no na detaily sa s ním dalo dobre vyhrať (napr. www.ephoto.sk/fotogaleria/fotografie/128232/pustovnik/).
 
martinsos
2016-01-10 10:30:58+01
Uf toľko infa Ten olympus je parádny ale objektív ma víde predsa menej
Presne tomu čo je na fotkách lode sa chcem vyhnúť. Na detailoch modelov by som chcel aby bola celá plocha fotky ostrá nie len miesto kam sa zaostrí. Zase na fotkách zvierat/kvetov sa mi to páči, ten tvoj pustovník je parádna foto!

K loďke tá stavebnica má ozaj nie moc dobré výlisky :-/ Ja som technikár (modelár čo lepí tanky, transportéry a podobné blatošlapy), loď som ešte nelepil. Posielam pre predstavu ako vypadajú vylisky modelov tankov. Keby si mám vybrať stavebnicu lode tak celodrevenú niečo z týchto napríklad http://www.afd-model.sk/afd-model/eshop/10-1-DREVENE-MODELY-LODI/66-2-HISTORICKE-PLACHETNICE/1/9/0/
Imitácia dreva sa dá spraviť olejovkami, je to na spôsob "stierania" vrchnej vrstvy olejovky, no musel by som sa lepšie popýtať na to lebo to používajú lietadielkári na interier a vrtulky lietadiel z WW1 no to sú menšie plochy ako celá loď.
Keby si robil tank tak ti viem poradiť od kolieska po finiš
 
lamid
2016-01-10 11:48:04+01
Prečítal som znovu toto vlákno a pozrel na Nikon D40 a D40x.
D40 má 6 Mpix a D40x 10Mpix, ako to že Tvoja ma 8 Mpix?

Že má 6 Mpix je Ok na to fotenie, ale pozrel som že nemá živý náhľad. S ním /live view/ sa omnoho lepšie komponuje a najlepšie cez notebook, PC. / chápem prečo si sa bránil krúžkom bez kontaktov/
Potom by bolo fakt lepšie kúpiť novší fotoaparát.
 
martinsos
2016-01-10 13:37:20+01
Máš pravdu! Ja som bol v tom stále že 8 mpx ale pozerám na net a fakt 6,1 lebo rozlíšenie sedí 3008x2000. :-/ Takže to je už total oničom čo? (na tlač)
 
DrAcula
2016-01-10 13:56:02+01
príspevok od: martinsos
Máš pravdu! Ja som bol v tom stále že 8 mpx ale pozerám na net a fakt 6,1 lebo rozlíšenie sedí 3008x2000. :-/ Takže to je už total oničom čo? (na tlač)
No tak to uz je ozaj na hrane a na macro nie moc vhodne koli absencii Lv .

Moj tip (najlacnejsie riesenie): bazarova D90 (12 mpx) ... niekde som videl za 180 eur.
 
DrAcula
2016-01-10 13:57:59+01
Alebo sa pozriet po Olympus OM-D/PEN ako spominal PeCh.
 
martinsos
2016-01-10 14:05:48+01
A nepredáva niekto tu tú D90? Aký je rozdiel medzi D90 a D5200? (okrem mpix) Alebo ja neviem ja som z toho už jeleň celý Ten olympus je 500-600eur
 
lamid
2016-01-10 14:32:23+01
Na foto aj tlač je 6 Mpix dosť, len na výrezy je to malo.
Mne hlavne chyba ten živý náhľad. Velmi zjednodušuje kompozíciu a ostrenie. Ale dá sa tým žiť. Všetko je o prioritách. Dokonalejší obraz = objektív, jednoduchšia práca= novší foťák.
 
DrAcula
2016-01-10 14:39:35+01
D5200 je co sa tyka snimaca urcite lepsia ako D90 (v ergonomii ovladania ale ma troska na vrch D90), len je aj drachsia ... ten tip som dal koli cene, kedze este planujes kupit ten macro objektiv.

Nasledovnikom d90 je potom D7000 co je este vyssia trieda ako D5x00.
Velkou vyhodou pre makro u D5200 je ale vyklopny displej (D90 ho nema).

Proste vsetko je o tom co do toho chces investovat.

Zaroven kedze Ti ide o makro, tak do uvahy je nutne zobrat aj ine znacky ... a tam ja uz taky prehlad nemam . Ja som vychadzal s tebou napisanych udejaov (tych 6mpx je ale ozaj uz hrana, kedze este chces aj troska orez) a snazil som sa Ti najst naj riesenie. Kedze asi naj riesenie bude novy fotak, PeCh dal velmi zaujimavy tip s tym olympusom. A mozno ti niekto poradi aj nieco lepsie ... v tom uz ja nie som tak doma - nemam taky prehlad o ostatnych vyrobcoch.
 
martinsos
2016-01-10 14:57:32+01
http://foto.bazos.sk/inzerat/56721210/nikon-d90.php tento?
No buď takto alebo kupiť 5200 a nechať tam zatiaľ tento objektív a len vyrezávať z veľkých fotiek. (hrá tam rolu aj novosť a možnosť videa) :-/ Inak je nejaký rozdiel medzi setovými objektívmi v D3xxx/D5xxx a týmto mojím setovým? A niesú tieto nové zrkadlovky kazovejšie? Na heuréke písal nejaký že sa mu pokazila len z vačšej vlhkosti.
 
DrAcula
2016-01-10 15:13:39+01
Takto:
Tvoj objektiv je jeden z najslabsich v ponuke Nikon.

Ak si ochotny si dosetrit aj na makroobjektiv, tak urcite lepsia volba bude novy D5200 pricom zatial budes pouzivat ten orez.

D90:
- skvela zrkadlovka ... prva zrkadlovka na trhu co umoznovala tocit aj video 1280 x 720 (720p) 24 fps
- vyhodou je aj vrchny stavovy displej + 2 rollery na nastavovanie (trebars clona a cas) ... nemusis ist koli tomu do menu
- hlavna nevyhoda je, ze uz je tiez stara ... no vo svojom case bola bestseller

Moju D90 som minuly rok nahradil s D7200. No stale si ju nechavam, pretoze je to skvele telo a neoplati sa mi ju tak lacno predavat ... radsej ju pouzijem ako nahradne telo, alebo pre syna na ucenie.
 
DrAcula
2016-01-10 15:25:29+01
Este dodam, ze ja som uz mal nakupene nejake objektivy, cize pre mna zmena znacky by vysla drachsie ... takze som nad tym ani neuvazoval.Zaroven nikon je skvely.

Na zaklade novych skutocnosti (6mpx namiesto 8mpx a absencia Lv) sa uz u teba priklanam k zmene tela. Ale kedze nie si viazany tym, ze mas kopu objektivou napr. znacky nikon ... nemusis sa tej znacky drzat.

Proste najdi si najlepsie mozne riesenie pre ten tip fotenia co planujes a robis. Nikon tipy som Ti napisal a konkurenciu okrem zrkadloviek Canon moc nesledujem (nemam taky prehlad).

Pre teba je zaujimava alternativa aj bezzrkadlovky.
 
fatality
2016-01-10 15:45:26+01
pokial potrebujes co najviac muziky za co najlepsiu cenu,tak z bazaru bud d3100,d90 alebo d5100..na tvoje ucely by z tychto bola najjj d5100..16mpix,moznost orezu,tvoj setak este pouzitelny,ale najma,vyklopny display..idu po +- 250e..
z novych bud d3200 alebo d5200,koli vyklopnemu displayu skor ten druhy..
no a k tomu nejaky makrac..tamron 90mm alebo tu vyssie spomenutu sigmu..
 
martinsos
2016-01-10 16:05:22+01
Teraz som pozeral tie foťáky (d90/3100 a 5100) tá D5100 aj pekne točí https://m.youtube.com/watch?v=nGahI9h-78I (takto to pekne ostrí na automatike)? Tak by som mal vyriešené aj foto aj video. Neviete o niekom kto ho predáva? (telo) Radšej by som to kúpil od nejakého fotografa ako len tak od niekoho.
 
rn33
2016-01-10 16:31:20+01
Zdarvím Vás, ja mám akurát na predaj D5100. Tu je link na môj inzerát:
http://foto.bazos.sk/inzerat/57089784/Nikon-D5100-telo.php
Ak by ste mali záujem, kľudne mi napíšte.
 
pirhi
2016-01-10 17:52:24+01
príspevok od: martinsos
Teraz som pozeral tie foťáky (d90/3100 a 5100) tá D5100 aj pekne točí https://m.youtube.com/watch?v=nGahI9h-78I (takto to pekne ostrí na automatike)? Tak by som mal vyriešené aj foto aj video. Neviete o niekom kto ho predáva? (telo) Radšej by som to kúpil od nejakého fotografa ako len tak od niekoho.
hej vyzerá to tak že to je na automatike...ale pri ohňostroji máš omnoho jednoduhšie zaostriť manuálne...na nekonečno, resp na nejaký vzdialený bod..a potom sa už nemusíš celý ohňostroj báť či sa automatika chytí, alebo bude skúšať zaostriť napr v tom videu čo si pridal, tak by stačilo zaostriť na mrakodrapy v pravej časti obrazu, a ideálne pichúť foťák na statív nech sa ti v zime neklepú ruky
 
martinsos
2016-01-10 18:21:03+01
A keď nieje za ohňostrojom nič na zaostrenie? A ono to má aj nejaký režim ohňostroj?
A ako viete koľko ste nafotili snímkov? Aby som si to porovnal koľko som ja nafotil za celé roky
 
DrAcula
2016-01-10 18:30:49+01
príspevok od: martinsos
A keď nieje za ohňostrojom nič na zaostrenie? A ono to má aj nejaký režim ohňostroj?
A ako viete koľko ste nafotili snímkov? Aby som si to porovnal koľko som ja nafotil za celé roky
http://www.pali55.eu/?p=1377
 
Strana 5 z 6
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()