Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

pentax vs. canon

ericek174
2012-09-13 14:28:21+02
Zdravím, oplatí sa mi prejsť z Canonu (350D) na Pentax (K-5)? Som študent, nemám financie na 60D alebo 7D, s ktorými je porovnateľní. Samozrejme že by som si hneď nekúpil úplne špičkové objektívy (k tým sa postupne dopracujem) na začiatok by mi stačili nejaké manuálne. Tak aj to keby ste mi nejako vedeli poradiť. Ďakujem.
 
Michal Matloň
redakcia ephoto.sk
- moderator
2012-09-13 14:38:18+02
Canon. Keďže má oveľa väčší podiel na trhu, dostaneš lepšiu podporu, viac príslušenstva, viac objektívov, viac vecí nájdeš v bazároch a podobne. Canon zaberá približne 33% trhu, zatiaľ čo Pentax asi 3%. Manuálne by som nekupoval, radšej si k tomu zober nejakú pevnú 35-ku, alebo 50-ku na začiatok. Prípadne Tamron 17-50, kým nenašetríš.
 
ericek174
2012-09-13 14:47:40+02
príspevok od: Michal Matloň
Canon. Keďže má oveľa väčší podiel na trhu, dostaneš lepšiu podporu, viac príslušenstva, viac objektívov, viac vecí nájdeš v bazároch a podobne. Canon zaberá približne 33% trhu, zatiaľ čo Pentax asi 3%. Manuálne by som nekupoval, radšej si k tomu zober nejakú pevnú 35-ku, alebo 50-ku na začiatok. Prípadne Tamron 17-50, kým nenašetríš.
prečo manuál nie?
mám manuálnu 300vku (ruskú) a nemám s ňou problém, teda asi manuál ale ak je tam neajký hlbší dôvod kľudne
 
aesace
2012-09-13 14:55:26+02
Za tie iste prachy ti ziadny canon neponukne to co pentax. Naviac nejdes skupovat cely arzenal 150 skiel, co ti akoze canon ponuka(oproti 100 PX sklam), ale vyberies si len nejake 3 a mas pokoj. A tu 35ku ci 50tku rovnako mozes kupit od pentaxu,plus nejake utesnene sklo do necasu a pripadne nieco specializovane podla tvojho zaujmu a hotovo. Ziskas stabilizaciu obrazu ku kazdemu vybranemu sklu bez rozdielu. Kupuj s rozumom, nie ako ovce podla mainstreamu, ktory je vsak rovnako obmedzeny.
 
palo2811
2012-09-13 14:58:32+02
Prechodom na K - 5 si polepšíš výstupná kvalita top + .A s tým príslušenstvom má Michal pravdu .Síce zoženieš všetko čo budeš chcieť ale nepodkýňaš sa o ne ako pri Canikone.
 
ericek174
2012-09-13 15:04:55+02
a ešte otázočka, smc Pentax DA 2,4/35mm AL, tento objektív, je dostačujúca kvalita.

Nedá mi nespýtať sa, mám počkať na K5 II alebo radšej K5?
 
Cliffhanger
2012-09-13 15:09:45+02
Ja hrdo odporucam K-5. Je vela dovodov. Jeden zakladny je ze Canon sa v triede Pentaxu nevyrovna. Kvalita fotiek je na vysokej urovni. Skla su tiez na velmi dobrej urovni a to uz setove. Mozes ho kludne sprchovat, moze sa nan prasit alebo ho mozes polozit na plazi do piesku a s vyhodami by som mohol pokracovat do rana. Este aj chlapik co mal Nikony mi povedal ze Pentax je pre neho top a ze Nikon uz nechce. Este rad hovorim tieto dovody...Canon ma uz kazdy, Pentax len tak niekomu v rukach nevidis. Je to proste Pentax
 
marcus_labeo
2012-09-13 15:18:29+02
príspevok od: ericek174
a ešte otázočka, smc Pentax DA 2,4/35mm AL, tento objektív, je dostačujúca kvalita.

Nedá mi nespýtať sa, mám počkať na K5 II alebo radšej K5?
35ka je slušný základný objektív, malý a ľahký, extrémne rýchlo ostriaci a dostatočne ostrý. Svetelnosť by mohla byť o chlp lepšia, ale za tú cenu niet o čom.
 
lu_boss
2012-09-13 15:24:50+02
príspevok od: Cliffhanger
Ja hrdo odporucam K-5. Je vela dovodov. Jeden zakladny je ze Canon sa v triede Pentaxu nevyrovna. Kvalita fotiek je na vysokej urovni. Skla su tiez na velmi dobrej urovni a to uz setove. Mozes ho kludne sprchovat, moze sa nan prasit alebo ho mozes polozit na plazi do piesku a s vyhodami by som mohol pokracovat do rana. Este aj chlapik co mal Nikony mi povedal ze Pentax je pre neho top a ze Nikon uz nechce. Este rad hovorim tieto dovody...Canon ma uz kazdy, Pentax len tak niekomu v rukach nevidis. Je to proste Pentax
...canon-nikon vojny doplnia vojny canon-pentax, nikon-pentax, sony-pentax a hasselblad-pentax ?

Ja sa vzdy pytam jedno jedine, v com Ta stavajuca technika obmedzuje ?

A inak, ked niekto nema peniaze, zhromazdovanie fototechniky nie je najvhodnejsi konicek.


 
denySK
2012-09-13 16:25:57+02
neviem, clovek s obmedzenym rozpoctom siahne po pentaxe pretoze ponuka vo svojej triede viac muziky za menej penez v porovnani s konkurenciou. Suhlasim, mal som Pentax...ale co pride potom? Fayn chcem fotit portrety a blyskat radiovo odpalovanymi systemakmi, pre canon a nikon tu mame Yongnua 565 a nove i 568 s HSS, dokupim pixel kingy alebo nove yn 622 odpalovace ....

Co pri pentaxe? odpalovace pixel king a yn 622, rovnako aj blesky yongnuo sa pre pentax nevyrabaju, takze budes bud fotit s manualnymi bleskami (k tomu trapny synchro cas 1/180 + nemoznost kupit lacne odpalovaky s podporou TTL a HSS) alebo si nakupis predrazene origos veci. Cize vo vysledku prdlajz usetris
TOTO ma na pentaxe stve, nie detaily typu "pevna 50tka stoji o sto euro viac ako u konkurencie"....

Pokial nerozmyslas nad svietenim systemakmi, siel by som spokojne do pentaxu... inac canon, kludne bazarovu 50D...
 
WildSammy
2012-09-13 16:37:37+02
mam znameho co este donedavna fotil s 350d a to profesionalne.. ma na nom natocenych cez 100tis. cvakov.. je to viac o objektivoch ako o tele.. skor by som zvazil tie
 
maxos
2012-09-13 16:51:05+02
Minule som na jednej akcii dal kamošovy o ruky moju K 20D a mal som pocit ako by nasiel to orecchove ako sa hovorý. Ma Canon D60 a povedal ze neciti tak razi zrkadla ako na D60 ke a bolo to naozaj uprimne takže každa znacka ma svoju fillozofiu a svojich priaznivcov a aj svoje muchy.
 
ericek174
2012-09-13 17:07:49+02
príspevok od: WildSammy
mam znameho co este donedavna fotil s 350d a to profesionalne.. ma na nom natocenych cez 100tis. cvakov.. je to viac o objektivoch ako o tele.. skor by som zvazil tie
vadí mi tam šum a nefunguje AV mód, nechať to opraviť aby mi povedali že je to neopraviteľné, alebo si za 200 kúpiť ďalší mi príde zbytočné. Teda hľadám niečo.
 
ericek174
2012-09-13 17:15:20+02
príspevok od: lu_boss
...canon-nikon vojny doplnia vojny canon-pentax, nikon-pentax, sony-pentax a hasselblad-pentax ?

Ja sa vzdy pytam jedno jedine, v com Ta stavajuca technika obmedzuje ?

A inak, ked niekto nema peniaze, zhromazdovanie fototechniky nie je najvhodnejsi konicek.


ja peniaze mám ale nemám ich toľko aby som si mohol platiť za značku(canon) ak porovnáme K5 a 7D tak je to cenovo o 500eur menej pričom v porovnávaní to vyzerá byť lepšie. Takže asi tak, a nemyslím si že použijem všetkých 162 objektívov, a podobné veci
 
calven
2012-09-13 17:24:31+02
Nooo, Pentax domobrana už vyrazila...
Viac ako na tele záleží na objektívoch. A viac ako na objektívoch záleží na hlave. A ak chceš mať foto ako koníčka, tak tu platí známe české krčmárske: bez peněz do hospody nelez...
 
beholder
2012-09-13 17:41:46+02
príspevok od: ericek174
vadí mi tam šum a nefunguje AV mód, nechať to opraviť aby mi povedali že je to neopraviteľné, alebo si za 200 kúpiť ďalší mi príde zbytočné. Teda hľadám niečo.
...šum na vytlačených fotkách vidí iba ten, kto ho tam hľadá.......................je zaujímavé ,že sa aj za čias účinkovania 350ky robievali technicky vymakané fotografie..........a teraz to už zrazu nejde

...keby všetci tí ortodoxní antišumisti na fotografiách radšej niečo iné hľadali, to čo fotku fotkou robí.......isto by ich o šume premýšľať ani len nenapadlo.....

....no a k téme.....nech je pentax po technickej stránke akokoľvej vyzretý (čo aj nepopierateľne je.....konkurencia ale takisto)........na možnosti systémov canon/nikon ešte vždy akosi nedočahuje.................či sa to užívateľom tejto sympatickej značky páči, alebo nie............a to je dôvod sakramentsky dobre si premyslieť na ktorú cestu sa vydať....
 
Martin Školiak
2012-09-13 18:16:33+02
príspevok od: ericek174
ja peniaze mám ale nemám ich toľko aby som si mohol platiť za značku(canon) ak porovnáme K5 a 7D tak je to cenovo o 500eur menej pričom v porovnávaní to vyzerá byť lepšie. Takže asi tak, a nemyslím si že použijem všetkých 162 objektívov, a podobné veci
Dnes už každá zrkadlovka dokáže vyprodukovať pekný obraz. Takže si zober na čo máš a čo ti dobre sedí v ruke. A hlavne veľa foť.
 
beholder
2012-09-13 18:30:16+02
príspevok od: ericek174
ja peniaze mám ale nemám ich toľko aby som si mohol platiť za značku(canon) ak porovnáme K5 a 7D tak je to cenovo o 500eur menej pričom v porovnávaní to vyzerá byť lepšie. Takže asi tak, a nemyslím si že použijem všetkých 162 objektívov, a podobné veci
....pokiaľ sa budeš raz venovať fotografii serióznejšie.............a nebudeš fotoaparát používať iba na zdokumentovanie dovolenky, party s priateľmi či autoportrét v zrkadle..... (myslené nadnesene .............pochopíš.....o čom tu všetci "točia"...



....ani len netušíš....o koľko tých peňazí môžeš prísť práve zlým rozhodnutím...............ale, každý nech si tým prejde sám, keď si nenechá poradiť...............(ani ja som si voľakedy nenechal
 
Ciro
2012-09-13 18:43:53+02
Už sa to tu párkrát preberalo. Je nepopierateľný fakt, že Pentax má výborné foťáky, výborné objektívy a na druhej strane C/N majú podstatne širšiu ponuku plus väčšiu podporu výrobcov príslušenstva a objektívov, väčší výber v bazároch... Pre toho, kto pred sebou vidí svetlo profesionálneho športového fotografa a podobne by som povedal nech sa nezdržuje s Pentaxom. Pre ostatných kľudne Pentax. Zvlášť pre toho, kto fotí aj zo starými manuálnymi objektívmi ako aj ja.
 
pufko
2012-09-13 19:05:17+02
Sám mám Pentax a K-5 je skvelá mašina, K-5II by mala byť ešte lepšia, ale aj za vyššiu cenu, porovnanie tiel pochopitelne vedie K-5, ved je generačne podstatne novšia o tom niet pochýb. Ale k veci, kludne vymen systém, tú 350D nemá zmysel opravovať, kludne si kúp aj DA35/f2.4 , ale zabudni na staré pevné sklá, jednak tie lepšie si stále držia cenu, a za dalšie fotenie s MF sklami chce ideálne podmienky, možno máš teraz z Canonom zašumené fotky, ale máš, ale s K-5 + MF sklom je možné že nebudeš mať fotky, ale odpad, teda NEPOUŽITELNÉ fotky. Ja mám pár MF skiel, ale použitelné sú skôr tie z väčšou ohniskovou vzdialenosťou (lahšie sa trafíš do HO), s tými bežnými okolo 28mm či 50mm to už také jednoduché nie je, síce má Pentax možnosť že máš stlačenú spúšť a závierka sa spustí až ak je predmet v HO , ale funguje to len na stredový bod a to niekedy nestačí, respektíve je zaostrené na nesprávne miesto. Trebárs K-30 má dokonca "focus peaking" čo je výrazné plus pri MF ostrení, ale ako hovorím nie vždy je to použitelné, nie za každých podmienok a nie pri každej situácii. Ak by si aj tak bol presvečený o Pentaxe tak skôr K-30, hladáčik má rovnaký ako K-5 tiež má dva rollery...

Ale ak plánuješ neskôr kupovať lepšie sklá, tak neutečieš nikam, budeš na tom istom ako pri Canone, jedno ti viem ale povedať, fotenie s MF sklami ťa baviť asi nebude a budeš skôr sklamaný, z vydarených fotiek sa budeš tešiť ako malé decko, ale odpadu bude viac a fotiť odpad veru nebaví nikoho. A ešte som zabudol , ak chceš mať ako taký úspech s MF sklami tak hladaj iba tie ktoré majú na clonovom krúžku "A" , lebo iba s nimi funguje spúšťanie zavierky až ak blikne ostriaci bod. Nakoniec aj tak zistíš že bez AF skiel sa nezaobídeš, robiť si zbierku MF skiel to radšej odkladaj na AF-kové.

Aby som to ešte úplne dokončil tak MF sklá s ktorými som spokojný sú Sigma 400/f5,6 a Sigma 28/f1,8 a obe tieto sklá majú dnes dosť vysokú cenu, tak až takú výhodu by som v tých MF sklách nevidel, na tie čo sú na Ebay po 10-20GBP rovno zabudni s tým sa ani nedá urobiť dobrá fotka.
Jedna ukážka zo spomínanej Sigmy 400, s nou sa dá v podstate fotiť bez odpadu, ked to človek vie, treba trošku viac pricloniť a používať fintu ako som napísal vyššie, ale takúto Sigmu kúpiš za tie isté groše na Canon aj s AF, teda neviem či funguje aj na nových telách, u Nikona to tak nie je, tam fungujú len po D90
 
Strana 1 z 21
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()