Hore
Fórum » Spracovanie fotografie
 

Ukazanie fotografii zakaznikovi. Ako?

tadzesi
2011-10-12 08:30:17+02
Celkom by ma zaujimalo ako kumunikujete z foto zakaznikom. Pridem nafotim a co dalej? Ako sa dohadujete na dialku ktore foto by chcel zakaznik vyretusovat, prerobit do CB alebo sepie. Ktore foto chce do fotoknihy a pod.

Ak ide o akciu kde bolo nafotenych 1000 fotografii. Posielanie 100 - 500 - 1000 nahladov fotografii mailom by bolo asi aj o drzku.
 
JOK3R
2011-10-12 08:51:13+02
Podľa počtu fotografií predpokladám že píšeš o fotení svadieb. Môj názor na to je že každý fotograf by mal mať svoj vlastný štýl a pre mňa je neakceptovateľné aby mi zákazník diktoval ktorú fotku mám ako upraviť. Odovzdávam hotový produkt, ak fotka za to stojí spravím retuš, základné úpravy (WB, jas, kontrast,....) robím na všetkých fotografiách. Keby mi napr. zákazník pri prvom stretnutí povedal že chce sépióvé fotky, tak odmietnem. Nepáči sa mi to, nerobím to, vybral si ma na základe môjho portfólia ktoré sa mu buď páči, ale nie. Ak hľadá fotky upravené typu ČB a v nej farebná kytička nech hľadá niekde inde
 
Pospo
2011-10-12 09:00:12+02
príspevok od: tadzesi
Celkom by ma zaujimalo ako kumunikujete z foto zakaznikom. Pridem nafotim a co dalej? Ako sa dohadujete na dialku ktore foto by chcel zakaznik vyretusovat, prerobit do CB alebo sepie. Ktore foto chce do fotoknihy a pod.

Ak ide o akciu kde bolo nafotenych 1000 fotografii. Posielanie 100 - 500 - 1000 nahladov fotografii mailom by bolo asi aj o drzku.
Dohoda vopred, kolko fotiek a kedy. V mojom pripade je to balik finalnych, upravenych, prip vyretusovanych fotiek (bavime sa o svadbe). Ak chce zakaznik dodatocne zmenu, nieje problem je to robota navyse.
 
Marek Janicko
2011-10-12 09:08:26+02
Clovece kolko mas rokov, ze riesis take veci? Stranku mas kvazi premakanu, ze si clovek povie profik a ked vidi tento prispevok tak si povie, takemu amaterovi nedat ani fotak do ruky, nieto este fotit svadbu.

Zavital si na nespravne forum, skus vyhladat forum pre psychosov. Tam sa dozvies informacie ohladne ovplyvnovania zakaznika. To je vacsi prinos, ako zistit, ako davat fotky. Potom ich presvedcis aj o tom, ze rozmazane fotky su ziadane a su in.
 
miki33
2011-10-12 09:09:09+02
no moj postup

1.) nafotim

2.) sam vyberjem naj foto (ak je to svadba tak okolo 200 foto viac nie). Ostatne foto ani
neukazujem. Problem je, ze zakaznik sam neviem co chce. Dajte ludom 1000 foto
a nevedia co stym ...

3.) upravim podla svojho citenia. Umelec v tomto smere je fotograft, takze
on musi vediet co je pekne a ako to upravit, z coho spravit CB a do vintage, a co farebne ...

4.) mam vlastny webhosting, kde dam foto nahlady (asi 950x850px) a poslem im to. Je vlastne taka
foto-stranka o ktorej vedia iba oni, nie je to verejne. Posielat mailom sa velmi nesikovne riesenie.

5.) nasleduju drobne upravy po konzultacii so zakaznikom
 
tadzesi
2011-10-12 09:16:50+02
Viacmenej je jedno ci svadba alebo nie. V principe ja mam pro zakaznicky pristup. Ak si vyslovene niekto zela XY foto v CB podla svojho vyberu, tak mu predsa nepoviem ze nie, lebo CB fotku zrovna nemusim (s CB nemam problem). Ak bude niketo chciet farebnu kyticku v CB fotografii, tak spravim. Otazne je ako zakaznikovi dat moznost vyberu ked prave zrovna nezije v susednom vchode.



 
tadzesi
2011-10-12 09:32:45+02
príspevok od: Marek Janicko
Clovece kolko mas rokov, ze riesis take veci? Stranku mas kvazi premakanu, ze si clovek povie profik a ked vidi tento prispevok tak si povie, takemu amaterovi nedat ani fotak do ruky, nieto este fotit svadbu.

Zavital si na nespravne forum, skus vyhladat forum pre psychosov. Tam sa dozvies informacie ohladne ovplyvnovania zakaznika. To je vacsi prinos, ako zistit, ako davat fotky. Potom ich presvedcis aj o tom, ze rozmazane fotky su ziadane a su in.
Nie niesom profik. Viem si spravit stranku ktoru mi aj niekto skontroluje + si viem kupit fotohracky bez zakladania vlakien typu "Aky objektiv na Nikon Dxyz".

Neviem preco tie narazky. Ale ked inac nedas. Ako sa ma tvoj hygienicky svadobny balicek? Pomaha pri nahanani svadieb ? ;
 
miki33
2011-10-12 09:32:58+02
príspevok od: tadzesi
Viacmenej je jedno ci svadba alebo nie. V principe ja mam pro zakaznicky pristup. Ak si vyslovene niekto zela XY foto v CB podla svojho vyberu, tak mu predsa nepoviem ze nie, lebo CB fotku zrovna nemusim (s CB nemam problem). Ak bude niketo chciet farebnu kyticku v CB fotografii, tak spravim. Otazne je ako zakaznikovi dat moznost vyberu ked prave zrovna nezije v susednom vchode.



moznost vyberu - na to je internet a webhosting (neobmedzeny ta vyjde na 80e/rok a mas po probleme). Spravit galeriu nie je problem, pripadne sa ozvi mam sikovny php skipt - staci uploadnut foto + ten skript a fotogaleria sa sama "spravy" a funguje. Netreba vediet programovat ani nic ine ...
 
JOK3R
2011-10-12 09:33:28+02
príspevok od: tadzesi
Viacmenej je jedno ci svadba alebo nie. V principe ja mam pro zakaznicky pristup. Ak si vyslovene niekto zela XY foto v CB podla svojho vyberu, tak mu predsa nepoviem ze nie, lebo CB fotku zrovna nemusim (s CB nemam problem). Ak bude niketo chciet farebnu kyticku v CB fotografii, tak spravim. Otazne je ako zakaznikovi dat moznost vyberu ked prave zrovna nezije v susednom vchode.



"Ak bude niketo chciet farebnu kyticku v CB fotografii, tak spravim. "
To nie je pro zákaznícky prístup, ale tolerovanie zákazníkovho nevkusu. Uvedom si že tie fotky budú ukazovať ďalej a bude to tvoja vizitka. Fotku ktorá sa mi nepáči a za ktorú by som sa v budúcnosti mohol hanbiť určite neodovzdám klientovi. Ak chce nevkusné gýčové experimenty nech si ich doma prasačí sám
 
JOK3R
2011-10-12 09:35:07+02
Inak k téme, spraviť webovú galériu a uploadnúť to na hosting vie každý slušnejší editor (zoner, lightroom), stačí im potom poslať link ktorý nemusí byť verejný
 
michaell
2011-10-12 09:43:10+02
príspevok od: miki33
moznost vyberu - na to je internet a webhosting (neobmedzeny ta vyjde na 80e/rok a mas po probleme). Spravit galeriu nie je problem, pripadne sa ozvi mam sikovny php skipt - staci uploadnut foto + ten skript a fotogaleria sa sama "spravy" a funguje. Netreba vediet programovat ani nic ine ...
mozes mi poprosim ta upresnit ako to funguje?
 
Fatty
2011-10-12 10:12:19+02
ak prehliadneme to že dohadovať sa so zákazníkom na postprocese je veľmi...amatérske, tak to čo žiadaš ti poskytne napr. praobyčajný Flickr - neverejná fotogallery (príp. zaheslovaná) - zákazník pridá k fotke koment a zariadiš sa podla toho
cena: 25 USD / 1 rok bez obmedzení v uploadoch
 
Fatty
2011-10-12 10:20:53+02
a dôležitá vec pre tvoj účel: Flickr má podporu exportu v Lighroome takže môžeš upravené fotky jednoducho replacovať a nie je potrebné uploadovať novú verziu a starú mazať
 
miki33
2011-10-12 10:32:46+02
príspevok od: michaell
mozes mi poprosim ta upresnit ako to funguje?
spravim si na FTP-cku precinok. Uploadnem tam fotografie v normalnom rozliseni na web (950x850px). Uploadnem tam este jeden index.php.

Zakaznikovi poslem linku na ten priecinok a to je vsetko. Ked je tam niektora foto naviac, iba ju zmazem ci premenujem. Ukazky:

http://mikulovsky.com/2011/pfs-cb/ (cierne pozadie)
http://www.mikulovsky.com/2011/pfs/ (biele pozadie)
http://www.mikulovsky.com/2011/kolacova-slavnost/ (viac textu)

Vsetky tieto upravy ako je meno fotografa, text, pocet fotografii na stranku, farba pozadia sa daju velmi jednoducho menit v tom index.php. Zvlatne to aj neprogramator

 
Fatty
2011-10-12 10:55:44+02
príspevok od: miki33
spravim si na FTP-cku precinok. Uploadnem tam fotografie v normalnom rozliseni na web (950x850px). Uploadnem tam este jeden index.php.

Zakaznikovi poslem linku na ten priecinok a to je vsetko. Ked je tam niektora foto naviac, iba ju zmazem ci premenujem. Ukazky:

http://mikulovsky.com/2011/pfs-cb/ (cierne pozadie)
http://www.mikulovsky.com/2011/pfs/ (biele pozadie)
http://www.mikulovsky.com/2011/kolacova-slavnost/ (viac textu)

Vsetky tieto upravy ako je meno fotografa, text, pocet fotografii na stranku, farba pozadia sa daju velmi jednoducho menit v tom index.php. Zvlatne to aj neprogramator

zbytočne komplikované
 
miki33
2011-10-12 11:01:22+02
príspevok od: Fatty
zbytočne komplikované
preco? Mam nad tym plnu kontrolu. Teraz som potrenoval prezentovat dvojstanky fotoknihy. Dal som si zobrazit iba 2 foto na stranku a boli dvojstranky vedla seba tak ako budu vytlacene.
 
Marek Janicko
2011-10-12 11:02:15+02
príspevok od: tadzesi
Nie niesom profik. Viem si spravit stranku ktoru mi aj niekto skontroluje + si viem kupit fotohracky bez zakladania vlakien typu "Aky objektiv na Nikon Dxyz".

Neviem preco tie narazky. Ale ked inac nedas. Ako sa ma tvoj hygienicky svadobny balicek? Pomaha pri nahanani svadieb ? ;
Si chcel poradit komunikaciu, tu som ti poradil, no asi si ju prehliadol - ovplyvnovanie zakaznika.
Je to najucinejsia metoda. Niet nad poriadnu prvotnu komunikaciu.

No po lopate.
Ked uz mam nafotene, uz neriesim absolutne nic. Sadnem za komp a upravujem. Do 2-3 tyzdnov ma Finalne DVD v ruke. A tym to kvazi konci.

Pred svadbou si davam so zakaznikom, resp. s parom stretko a prechadzam si co odomna ocakavaju, co ja od nich. Aky styl sa im paci, ake efekty, ...
Ja mam napr. svoj styl, no zakaznik si praje nieco, napr. farebna kyticka na CB fotke, tak to zahrniem do fotenia. I ked sa takym verziam fotiek nevenujem normalne, no poziadavke mat taku nejaku fotku sa vobec nebranim.

Toto vsetko si prejdem spisem na papier, prejdeme si to este raz, kvazi zhrnutie a vo finale dostavaju fotky na zaklade mojej tvorby a pripadne fotky na zelanie.
Ja uz nedavam zakaznikovi priestor moc vymyslat. No ale zaklad toho je dolezita vyborna prvotna komunikacia.

Takze nechapem, co ty chces riesit po foteni. Nepoviem, ak ta poziada zakaznik o niektoru dodatocnu upravu fotky, ale davat mu na vyber? Riadne sialenstvo. A preto sa ani nediv, preco mi to pride, ako amatersky pristup.

A teraz mi vysvetli ten tvoj hygienicky balicek..
 
oksyd
2011-10-12 12:06:59+02
Ako kukam sami svadobny fotografi... Zaujimala by ma cena za kolko fotite? nech sa zasmejem
 
total empty
2011-10-12 12:28:59+02
príspevok od: oksyd
Ako kukam sami svadobny fotografi... Zaujimala by ma cena za kolko fotite? nech sa zasmejem
od 60 eury-datové jepeg,raw+ dvd film z fotiek z hudbou-slideshow.čiže 2dvd.
za ďalšie veci ako svad,pozvanky,veľké foto atď.učtujem osobitne.
Lepší vrabec v hrsti ako.......
 
total empty
2011-10-12 12:39:24+02
Ja som posielal par giga dát jednoduchym spôsobom.Existuje taka stránka že zdieľanie.sk, poregistrácií im pošlel sms a prispeješ na ich server eurom,dva alebo koľko chceš.
Šupneš tam jeden zazipovaný priečinok z 500 fotkami trebars o veľkosti 2,5giga a pride ti kód do mejlu. Ten im odošleš trebars cez skype abo facebuk a po kliknutí na kód môžu rovno sťahovať data do pc. Dĺžka využita si stanov na 24 hod alebo 3dni alebo koľko chceš aj mesiac.Potom už odkaz nefunguje a data budú zmazané zo serveru..Akú kvalitu a akú veľkosť im poskytneš je na tebe.
 
Strana 1 z 5
 





Inzercia