Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Ine rawko pre canon a ine pre nikon?

KESKOSENI
2010-09-19 19:46:56+02
Uz davnejsie sa s kamaratom bavime na temu Raw-on ma nikon D90,ja mam canon 40 D,on ma samozrejme nefky,ale je dost velky rozdiel v jeho nef a v mojom raw....aby som to vysvetlil-ja ked nahram do pocitaca rawka tak je evidentne ze su to surove data,ze to treba upravit v nejakom raw programe,on ked si nahra nefka tak nevidi ziadny rozdiel medzi jeho nefkami a upravenymi jpg,nepouziva ziadny raw konvertorklasicky ich upravi v zoneri....doostri,dosaturuje...tak ako to je?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-09-19 20:03:17+02
Rozdiel je v tom, ze v tvojom RAW konvertore si program asi neprecita informacie prilozene k suboru o tom, co si mal nastavene. Cize to, ci si mal nastaveny profil Neutral, Vivid, Portrait a pod. Takze ti to spracuje v nejakom neutralnom nastaveni, ktore nie je tak ´lubive´. Bez pridanej saturacie, doostrenia, kontrastu.
 
TermiT
2010-09-19 20:03:59+02
Nie je to sice odpoved priamo na tvoju otazku, ale faktom je, ze Nikon raw-y nie su tak celkom surovymi datami zo snimaca. Tento ´problem´ je znamy najma v astrofotografii, kde i napriek tomu, ze najnovsie Nikon CMOSy (resp. skor Sony..) su velmi kvalitne, tak kvoli istemu spracovaniu dat este pred samotnym ulozenim do raw, su neni az tak vhodne na astro. Su tam samozrejme rozne sposoby ako to cele obist, ale su pomerne komplikovane. Preto sa v astrofoto. preferuju skor Canon-y.
viac o tom si mozes precitat napr tu:
http://tinyurl.com/29ouj3
 
KESKOSENI
2010-09-19 20:15:48+02
príspevok od: Karol Srnec
Rozdiel je v tom, ze v tvojom RAW konvertore si program asi neprecita informacie prilozene k suboru o tom, co si mal nastavene. Cize to, ci si mal nastaveny profil Neutral, Vivid, Portrait a pod. Takze ti to spracuje v nejakom neutralnom nastaveni, ktore nie je tak ´lubive´. Bez pridanej saturacie, doostrenia, kontrastu.
obaja mame nastaveny neutral....
 
falco.tinnunculus
2010-09-19 20:47:22+02
Aj pre nikon robi sony snimace so vstavanou redukciou sumu? Inac take zakladne upravy u canonu-kontrast,saturacia nie je zle robit v DPP,kde rovno odstranis aberacie a skreslenie objektivu. V novej verzii su aj shadows a highlights,20-krokova NR...chyba mi tam recovery,clarity,niekedy rozdelene Hues podla farieb a par pre mna detailov
 
rbr69
2010-09-19 22:17:45+02
prosim uved, kde by som to nasiel v tom clanku co si linkol ... presiel som ho narychlo
podla mna je vecou softveru, ako vie interpretovat ten ktory RAW, RAW su cisto obrazove data, Nikon mozno vzhladom na svoju velkost RAWov pouziva ciastocnu NIE uplne bezstratovu kompresiu ...
RAW by mali byt data zo snimaca cez A/D prevodnik zapisane na kartu, mozno pri Canone este LENR (dlhocasovu redukciu sumu) ale to je tiez operacia len s odciatnim dvoch RAWov, ziadne ine operacie a korekcie
... to ze citaju softvery aj pridruzene info o nastaveni fotaku napr. DPP ale nijako neovplyvnuje surove obrazove data, ktore nesie RAW

porovnanie zobrazovania RAWiek zavisi aj od pouzivanych profilov/stylov v softvery ... na vysvetlenie a porovnanie DPP vs. Adobe Camera Raw
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/blog/editorynapremapovaniefarieb
a
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/blog/picturestylevscameraprofilealebodppvsacr


 
TermiT
2010-09-19 23:19:49+02
príspevok od: rbr69
prosim uved, kde by som to nasiel v tom clanku co si linkol ... presiel som ho narychlo
podla mna je vecou softveru, ako vie interpretovat ten ktory RAW, RAW su cisto obrazove data, Nikon mozno vzhladom na svoju velkost RAWov pouziva ciastocnu NIE uplne bezstratovu kompresiu ...
RAW by mali byt data zo snimaca cez A/D prevodnik zapisane na kartu, mozno pri Canone este LENR (dlhocasovu redukciu sumu) ale to je tiez operacia len s odciatnim dvoch RAWov, ziadne ine operacie a korekcie
... to ze citaju softvery aj pridruzene info o nastaveni fotaku napr. DPP ale nijako neovplyvnuje surove obrazove data, ktore nesie RAW

porovnanie zobrazovania RAWiek zavisi aj od pouzivanych profilov/stylov v softvery ... na vysvetlenie a porovnanie DPP vs. Adobe Camera Raw
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/blog/editorynapremapovaniefarieb
a
http://sites.google.com/site/rbrunovsky/blog/picturestylevscameraprofilealebodppvsacr


Nikons must use an inconvenient ´mode 3´ work around to acquire true raw files from the Nikon DLSR cameras, documented on Christian Buil´s web page. This appears to be true even for Nikon´s latest top-of-the-line D3 camera as documented here.

Nikon apparently applies a mathematical median blurring filter to their images (in addition to the low-pass filter in front of the sensor) after the in-camera dark frame subtraction for built in noise-reduction. This occurs even before the raw image is written to the file. To work around this and get a true raw file, it is necessary to physically turn the camera off during the in-camera dark frame acquisition. This is called the ´mode-3´ workaround. This work-around will make it difficult to automate the acquisition of multiple light frames which is the usual method of imaging with a DSLR for a dim astrophoto subject. Or, you can just live with this extra blurring from the median filter.

a tu mas linky:
http://tinyurl.com/32crhfc
http://tinyurl.com/3x95mrs

ale je to pomerne zdlhave a narocne citanie :)
 
rbr69
2010-09-20 08:31:41+02
s google translate sa tymi clanka preluskam ... dobre clanky a porovnania, to ako pracuje Nikon (kedze mam Canon som presne nevedel) so sumom ma zaujima (tie mode 1 az 3) ... diky za tie linky
 
balazovic.lubos
2010-09-20 08:40:43+02
príspevok od: Karol Srnec
Rozdiel je v tom, ze v tvojom RAW konvertore si program asi neprecita informacie prilozene k suboru o tom, co si mal nastavene. Cize to, ci si mal nastaveny profil Neutral, Vivid, Portrait a pod. Takze ti to spracuje v nejakom neutralnom nastaveni, ktore nie je tak ´lubive´. Bez pridanej saturacie, doostrenia, kontrastu.
Ak robí s DPP, tak ten si prečíta všetky jeho nastavenia. Aj to, v akom profile to bolo odfotene, takže tam problém podľa mňa nebude.
Mal som tú česť fotiť aj s D90-kou do NEF a následne som to upravoval vo ViewNX ( nemal som čas na iný soft, mal som to len na chvíľku ) a podľa mňa tam teda rozdiel medzi JPG a NEF bol a riadny ( napriek jednoduchosti software - osobne mi DPP prišiel príjemnejší a rýchlejší na prácu - len postreh ) .
Skôr bude problém v ZONER. Viem, že ZONER je slušný soft ( myslí za tú cenu cenu ) , ale už som viac krát čítal a videl, aký je rozdiel medzi upravenou fotkou v zoner a lightroom ( myslím tou istou a z RAW ) . Dokonca mal jednu fotku Karbusický aj vo fotoklinike kvôli presne tejto ostrosti.
Ale to je len môj názor/postreh. Nie rada.
 
KESKOSENI
2010-09-20 15:40:27+02
takze vysledok-canon ma surovejsie rawko ako nikon?
 
balazovic.lubos
2010-09-20 16:06:14+02
príspevok od: KESKOSENI
takze vysledok-canon ma surovejsie rawko ako nikon?
podla mna nie, ale fotil som 450Dckom a D90kou, mne skor prislo, ze surovsi je nikon ( pri fotkach, kde bolo aj raw aj jpg, nemyslim pri alebo po uprave ). aspon ja to tak vidim.
 
WildSammy
2010-09-20 16:33:25+02
príspevok od: KESKOSENI
takze vysledok-canon ma surovejsie rawko ako nikon?
canon ma surovejsie rawko ako nikon v pripade dlhej expozicie.. cize od casu 1/4s a viac, kde nikon aplikuje do raw odstranenie sumu, ktore sa neda vypnut a canon to nerobi. Je to problem pri astrofotografii, lebo to odstranenie sumu/hot pixelov, ktore aplikuje nikon pri dlhsej expozicii odstrani zaroven aj vzdialenejsie hviezdy a celkovo vystup bude makksi.. tyka sa to bohuzial aj RAW :-(
 
imajtan
2010-09-20 18:30:17+02
KESKOSENI: Ak sa nemýlim Zoner podporuje RAW len z Canonu (bez doinštalovania konvertoru od Adobe). Z Nikonu berie náhľad JPG, ktorý je zapísaný v NEFe. Preto sa nelíši ´surový´ NEF v Zoneri od toho ako to vidí vo foťáku. Jediné čo Zoner neprečíta je Adobe RGB, preto ak fotíš Nikonom do ARBG, farby budú vyblednuté.

WildSammy : ´canon ma surovejsie rawko ako nikon v pripade dlhej expozicie.. cize od casu 1/4s a viac, kde nikon aplikuje do raw odstranenie sumu, ktore sa neda vypnut a canon to nerobi´

Ak myslíš redukciu šumu pri dlhých expozíciach, tak D90 sa vypnúť dá, tak isto ako redukcia pri vysokých ISO
 
WildSammy
2010-09-20 20:21:00+02
v menu to vypnes, ale to vypnes akurat tak ´dark frame substraction´ :) cize fotak pri dlhej expozicii dajme tomu 1s to spravi po exponovani este jednu foto 1s, ale so zavretou zavierkou a potom z povodne foto odpocita hotpixeli a sum. Ano.. toto sa da vypnut, ale to o com sa pise v tych clankoch a co som tu napisal ja sa deje na HW urovni, kde Nikon vyhladzuje sum/hot pixeli sposobene zahrievanim senzora tak, ze ich rozostri jemnym median filtrom, resp. ich zahladi. Toto sa da obist jedine tak, ze po exponovani dlhym casom, ked fotak spravi dalsie foto s uzavretou zavierkou pre odpocitanie sumu sa proste vypne. Foto ulozi na kartu, ale bez tej HW redukcie sumu, cize takto potom dostanes naozaj surovy RAW ;-)
 
KESKOSENI
2010-09-20 22:09:05+02
no neviem...kamarat to stiahne do PC,otvori v zoneri 12-ke,a ma tam vypisane nef nie jpg...pri kazdom obrazku....
 
tomis.ales
2010-09-21 09:13:48+02
Zoner 12 vie pracovat s Nikon RAWmi. Pravda ale je ze starsie verzie mali vysledok z NEFu fakt katastrofalny.
 
imajtan
2010-09-21 12:02:35+02
KESKOSENI: zoner zobrazí NEF ako NEF, nie jpg, ale pre vygenerovanie obrazu použije JPG náhľad, uložený v NEFa

tomis.ales: neviem ako 12 Zoner, lebo mám 10. Tá mala natívnu podporu len pre Canon. Ale podľa webu Zoneru, aj 12 potrebuje doinštalovať DNG konvertor. Nemám s tým osobnú skúsenosť, tak neviem.
 
KESKOSENI
2013-06-30 16:00:43+02
tak znovu-fotil som svadbu so svojim canonom40-kou a nikonom d300,rawka s kanonu surove,treba spracovavat,nefka s nikonu nektore rovno len prekonvertovat do jpg....bez uprav....tak ako?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2013-06-30 17:07:13+02
príspevok od: KESKOSENI
tak znovu-fotil som svadbu so svojim canonom40-kou a nikonom d300,rawka s kanonu surove,treba spracovavat,nefka s nikonu nektore rovno len prekonvertovat do jpg....bez uprav....tak ako?
To musis analizovat ty. V akom programe? V com co je alebo nie je hotove? Je to len nepresna expozicia, chyba kontras, zly WB...?
 
KESKOSENI
2013-06-30 17:14:30+02
príspevok od: Karol Srnec
To musis analizovat ty. V akom programe? V com co je alebo nie je hotove? Je to len nepresna expozicia, chyba kontras, zly WB...?
canon raw-kontrast,sytost,WB,doostrit,-ulozit
nikon nef-vobec nic len ulozit do jpg,
zoner 15,fotoshop...
 
Strana 1 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()