Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Vyber fotoaparatu

Ashley
Ashley 2009-11-26 08:31:20+01
Ahojte...chcela by som si kupit zrkadlovku,...konkretne chcem fotit zatial sportove akcie ako su rozne bikeove, snb abo skateove alebo koncerty, ci rozne ine akcie...nechcem taky fotak ktory je velmi obmedzeny len na jedno, pretoze by som sa v tom chcela zdokonalit vo vsetkych smeroch...chcem sa fotografovaniu venovat, nie len ako konicku..Prosim vas o radu aku zrkadlovku kupit...pripadne ake prislusenstvo je k tomu potrebne (idealne) pre indoor aj outdoor..mam nieco vyhliadnute ale rada by som precitala par nazorov od ludi co su vo foteni uz doma...momentalne vlastnim ultrazoom sony dsch50...no a potrebujem ho nahradit niecim lepsiim...najlepsiene by bolo zmestit sa do 1000eur..chcela by som vediet co by bolo pre mna vhodnee prip. co by som si mohla zakupit aj neskor..dakujem za vsetky dotazy...
 
Blackman
2009-11-26 15:53:53+01
príspevok od: Ashley
dik :)..asi o dva tyzdne pojdem spravit par fotiek na taku akciu, nechcem do toho este TERAZ vrazat viac, mam limity heh, cize chcem len...dala by sa taka halova akcia nafotit aj bez externeho blesku? (zatim)....alebo si mam este buchnut po vrecku?...predtym som podobne veci fotila s tym ultrazoomom a len nervy som mala z odstranovania tych bodiek prachu! :-D
V hale(sportovej?) dokazes fotit aj bez blesku, ale treba vysoke ISO(800/1600) a svetelny objektiv pokial je relativne dobre osvetlena. Inak su tu ludia co su na sportovou fotografiu fundovanejsi ako ja :) Problem s prachom budes mat pravdepodobne aj pri zrkadlovke ked budes casto menit objektivy...nie je to ale neriesitelny problem a existuje na trhu kopec cistiacich prostriedkov. Pri kupe Nikonu mas 10 cisteni gratis pokial viem.
 
Wizik
2009-11-26 17:26:41+01
príspevok od: Blackman
V hale(sportovej?) dokazes fotit aj bez blesku, ale treba vysoke ISO(800/1600) a svetelny objektiv pokial je relativne dobre osvetlena. Inak su tu ludia co su na sportovou fotografiu fundovanejsi ako ja :) Problem s prachom budes mat pravdepodobne aj pri zrkadlovke ked budes casto menit objektivy...nie je to ale neriesitelny problem a existuje na trhu kopec cistiacich prostriedkov. Pri kupe Nikonu mas 10 cisteni gratis pokial viem.
Ona zrejme myslel tými zrnkami prachu šum na fotke ;), inak ten 18-200 nie je zrovna svetelný objektív, ale však Ashley sama uvidí čo a ako, v tej cene aj tak nemá na výber moc, hold bude to chcieť ISO 800 a vyššie.
 
jarosujo
2009-11-26 17:30:00+01
´dala by sa taka halova akcia nafotit aj bez externeho blesku?´

No ja si myslim, ze halove sporty a vobec sporty vseobecne sa fotia predovsetkym bez blesku! Blesk ma na to prilis maly dosah a aj keby si sa dostala k sportovcom blizko, asi by ti nepodakovali, keby si im zacala blyskat do oci o 106.
 
Blackman
2009-11-26 17:33:38+01
príspevok od: Wizik
Ona zrejme myslel tými zrnkami prachu šum na fotke ;), inak ten 18-200 nie je zrovna svetelný objektív, ale však Ashley sama uvidí čo a ako, v tej cene aj tak nemá na výber moc, hold bude to chcieť ISO 800 a vyššie.
Jasne ze 18-200 nie je svetelne sklo...ale co ine navrhnes, ked je rozpocet obmedzeny? :)
 
scraper
2009-11-26 17:36:56+01
zacat makat
 
conan7
2009-11-26 17:52:05+01
už sa asi rozhodlo že to bude D90+18-105mm, ale začnime od začiatku :)

už tak som sa tešil že seriózna športová fotografka, vlákno aj pre mna použitelné :) a bumm na konci to zabiješ s tou sumou 1000 € a s tým že to nebude ako koníček atd.
ako tu niektorí velmi správne a realisticky už povedali : toto sa oj*bať nedá!!! ty si ako martinko kto chcel v zime v lese fotiť wild s tamron 70-300, ked chceš aj indoor aj outdoor, tak ja si myslím je to na viac skiel a skoro každý v cene cca. 1000€, napríklad ako tu hovoril jake sigma 70-200, ale zas to nie je originál a tým pádom pre tvoju (v budúcnosti) profi činnosť je to kompromis. Čo ja viem keby som fakt ako ´hovoríš´ že by si rada buchla po vačku tak by som osobne riešil takto (indoor aj outdoor a ja ostanem pri canone): pevná 135 f2 usm L, pevná 300 f4, canon 70-200 f2.8 usm (alebo f4 is usm). to 3000-3200 € a telo by ti stačilo 50D (700€)...ked už naozaj ideme do tuhého...jaj no aj nejaký fisheye je použiteľný, videl som zaujímavé riešenia s takým sklom.

nikon nepoznám neidem riešiť, v podstate ani canon nepoznám len mám svoju predstavu o ´basic´ výbave športového fotografa

ked som mimo ostatní opravte ma :)
 
conan7
2009-11-26 17:54:48+01
príspevok od: Blackman
V hale(sportovej?) dokazes fotit aj bez blesku, ale treba vysoke ISO(800/1600) a svetelny objektiv pokial je relativne dobre osvetlena. Inak su tu ludia co su na sportovou fotografiu fundovanejsi ako ja :) Problem s prachom budes mat pravdepodobne aj pri zrkadlovke ked budes casto menit objektivy...nie je to ale neriesitelny problem a existuje na trhu kopec cistiacich prostriedkov. Pri kupe Nikonu mas 10 cisteni gratis pokial viem.
po mojich nesmelých pokusoch by som povedal že ISO 1600 nebude vždy stačiť a 800 už vonkoncom nie, ked nemáš naozaj svetelný objektív povedzme f2. Niektoré telocvične, haly sú fakt slabo osvetlené, napr ked sa pozrieš jake-ovi do galérie tak tam ISO je nad 1000 väčšinou a na plnú dieru...
 
TTL
2009-11-26 17:57:54+01
Celkom by ma zaujimalo, naco by na bike a skate bol svetelny tele 70-200/2.8? Na to sa skor hodi zakladak alebo sirokac. a rychly AF tiez netreba, tieto akcie fotia ludia aj plne manualnym Pelengom 8 mm (rybie oko).

Na toto staci skoro kazda dnesna zrkadlovka a nejaky lepsi objektiv - bud svetelny zakladak ako (16,17,18)-50/2.8, alebo zopar pevnych sklicok (35,50,85)/1.8.

Ovela dolezitejsie pri sporte je byt na spravnom mieste a vystihnut spravny moment. Objektiv za 2000 € ani 50 ostriacich bodov to same nespravia.
 
conan7
2009-11-26 18:04:54+01
aha chápem...tam pri bike/skate môžeš byť tak blízko že použiješ širokáč? máš pravdu ja som ovplyvnený ´veľkoplošnými športmi´ preto som asi nebol objektívny, ja mám tak v tom slabomyselnom mozgu zafixované šport=tele. ale asi sa na tom zhodneme že do 1000€ to neide...

a na príslušenstvo...akurát na bike som videl používať napr. prechodový filter, a ked skákali tak oblohe za silného slnka to riadne pomáhalo a nezaškodilo by možna ani polarizák...
 
Ashley
2009-11-26 19:27:03+01
Dakujem este raz za rady..aby sme sa pochopili spravne..ja som nepovedala ze chcem do fotoaparatu investovat len 1000 eur....ako som uz pisala teraz mam ultrazoom a potrebujem nieco lepsie, snazim sa teda vytvorit pre seba zaklad na taketo fotografovanie...cize teraz zacinam, ergo - johnny raw..ja take akcie priebezne fotim, je to ako ked fotograf zisti ze potrebuje lepsi objektiv - ja som zistila ze je cas prejst na zrkadlovku...

btw tymi zrnkami prachu som myslela zrnka prachu ktore ten kompakt pri foteni bleskom zachytil, kedze je prilis blizko pri objektive a prostredie bolo prachom preplnene...
 
scraper
2009-11-26 20:22:23+01
Najlepsie to bude teda asi tak , ze si kupis nejake telo co je akoZe dobre D90 alebo 50D a kedze len zacinas neval tam hned 1000ce do objektivov tedak ak ich mas tak val ale tie tela kupis okolo 700E a za 300 kupis urcite lepsi objektiv ako ma ten ultrazoom_________ked sa naucis ovladat ten fotak tak si kupis novy objektiv A JE(li)TO
 
jake
2009-11-26 20:41:53+01
budem s kamaratom v BA tak ak chces mozes poskusat nikony - moj nazor je v profi foteni jednoznacny - nikon
 
javelin
2009-11-27 11:36:48+01
Máš pravdu kolega....napr. skok o žrdi je velmi zaujímavý ak stojíš tesne pri žrdi a exponuješ širokáčom.....problém je že niečo také ti dovolí usporiadateľ tak max. na školskom prebore kdesi v dolnom - hornom.....v opačnom prípade sa musíš uspokojiť s tele a monopodom.......tie výrazy športovcov s patričným bokehom su potom jedinečné.....skate a rôzne iné pouličné športy beriem.....dajme tomu názov street-sport a niečo ako 12-24 by mohlo plniť učel....
 
dodo_bb
2009-11-27 12:31:47+01
Pripojím sa k zaujímavej debate - záleží na tom, čo a ako chceš naozaj fotografovať. Pokiaľ chceš fotografovať momentky počas extraligového zápasu z halového basketbalu, treba ISO1600 a dlhší teleobjektív so svetelnosťou 2, z bleskom Ťa okamžite vyhodia. Väčšina tých ´ľúbivých´ širokáčových fotografií skatu, bike a čo ja viem akých moderných športov nie je fotených pri súťaži, Sú to všetko inscenované zábery. Popozeraj si viacero športových stránok fotografov a povyberaj si šport a spôsob pohľadu, ktorý chceš robiť (väčšinou je tam aj použitá technika, prípadne si ju odvoď z fotografie). Potom od toho odvinieš technické vybavenie, ktoré potrebuješ. Každopádne mať aspoň polo až profi výbavu viac menej na akýkoľvek šport - rátaj sumu minimálne okolo 10 000 - 20 000 €. Je to strašne drahé a náročné fotenie. Pokiaľ si vyberieš rozumný šport a rozumné spôsoby fotenia, dá sa aj o dosť lacnejšie. Len niektoré typy fotografií jednoducho spraviť nedokážeš... Mám pár športových foto v mojej súkromnej galérii na mojej stránke, možno Ti to pomôže. Prečítaj si prípadne toto...http://www.martinkozak.com/?p=3068
 
photo.by.jrs
2009-11-27 13:27:18+01
mohli by ste mi poradit medzi cim sa mam rozhodnut
nikon D90
alebo
canon EOS 500D
dik
 
conan7
2009-11-27 13:28:49+01
D90
 
PalinoBA
2009-11-27 15:50:38+01
príspevok od: duroslav
Prečo až niekedy a nie teraz hneď?
sem si nedavam fotky , pripravujem vlastnu stranku s portfoliom
 
PalinoBA
2009-11-27 15:51:04+01
príspevok od: Blackman
Palino urcite som nechcel rypat, ak som sa ta dotkol tak sa ospravedlnujem. Cakam na tu sportovu fotku 17-85kou ;)
ked bude ta stranka poslem ti adresu
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()