Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Objektiv Nikon/AF-180-f2.8-D-IF-ED alebo plnohodnotna nahrada

jake
jake 2009-03-01 14:42:33+01
potrebujem pevne sklo do atelieru a exterieru, mate niekto skusenosti s tymto sklom? aku ma kresbu a ako ostri, vhodnost na full frame. popripade potrebujem poradit nejaku dobru alternativu 180 alebo 200mm s dobrou svetelnostou. s tymto zrovna skusenost nemam, uvitam dobre mierenu radu.D.
 
duroslav
2009-03-01 21:50:44+01
Celkom nesúhlasím s tvrdením, že rovnaký objektív deformuje tvár zhodne na FF aj APS-C. Deformácia tváre vzniká v prvom rade perspektívnym skreslením (optické vady objektívu ako napr. súdkové skreslenie sú podľa mňa pri fotení portrétov úplne zanedbateľné). To skreslenie je rovnaké na APS-C aj FF rovnaké za predpokladu, že sa fotí z rovnakej vzdialenosti. Keď chcem na FF pri 50mm vyplniť tvárou celé políčko, tak musím ísť bližšie než na APS-C. Keďže som pri APS-C ďalej od fotografovanej osoby, mám menšie perspektívne skreslenie a teda menšiu deformáciu tváre. Tá je síce stále dosť veľká na to, aby bol 50mm vhodný na portrét tváre, ale rozdiel medzi FF a APS-C tam určite je.
 
jake
2009-03-01 22:07:36+01
príspevok od: duroslav
Celkom nesúhlasím s tvrdením, že rovnaký objektív deformuje tvár zhodne na FF aj APS-C. Deformácia tváre vzniká v prvom rade perspektívnym skreslením (optické vady objektívu ako napr. súdkové skreslenie sú podľa mňa pri fotení portrétov úplne zanedbateľné). To skreslenie je rovnaké na APS-C aj FF rovnaké za predpokladu, že sa fotí z rovnakej vzdialenosti. Keď chcem na FF pri 50mm vyplniť tvárou celé políčko, tak musím ísť bližšie než na APS-C. Keďže som pri APS-C ďalej od fotografovanej osoby, mám menšie perspektívne skreslenie a teda menšiu deformáciu tváre. Tá je síce stále dosť veľká na to, aby bol 50mm vhodný na portrét tváre, ale rozdiel medzi FF a APS-C tam určite je.
afkaa ma pravdu duroslave, presnejsie by bolo povedane ak fotis z dialky 2 m a chces mat rovnaky vyrez fotky tak ohnisko 50mm na APS-C sa rovna ohnisku FF 75mm. Je to zdialky povedane. Hlbka ostrosti je rovina, ak ju chces dosiahnut rovnomerne tak treba fotit kolmo na objekt, inac nebudes mat ostre do krajov ani na najlepsom objektive a zavisi od clony a ohniska a koniec koncov aj sposobu ostrenia. je to uplne super spracovane v knihe R.Pihana: Mistrovstvi prace s DSLR vratane grafov a ilustracii. v podstate od ostrenia a expozicie zalezi vsetko,l zvysok je len do poctu.
 
TermiT
2009-03-01 22:25:11+01
príspevok od:
ok, takze trosku svetla do tych divnych poctov, ktore tu niektori uvadzaju.

uhlopriecka APS-C Nikonu je cca 1.5 nasobne kratsia, nez pri FF. z toho vyplyva, ze APS-C chip je cca 2.25 nasobne mensi, nez pri FF.
35.9*24(D3/D700) vs 23.6*15.8 (D300) = 861.6 vs 372.88 => realne cca 2.31x mensi

ked pouzijes akykolvek FF objektiv na APS-C zrkadlovku, stale to bude ten isty objektiv. 50mm je stale 50mm. jedina zmena je pouzita cast objektivu. na FF sa pouziva drviva vacsina optickej sustavy, pri APS-C len stredny vyrez. ale vsetky vady optiky zostavaju! CITAJ: 50MM BUDE ROVNAKO DEFORMOVAT TVAR CI NASADENY NA FF, CI APS-C. 50MM NIE JE PORTRETNA VZDIALENOST. hlbka ostrosti nie je zavisla na FF/APS-C, ale na pouzitom ohnisku. ak chces vyrovnat ohniska APS-C a FF (napr 70mm APS-C, 105mm FF), potom nastava pri rovnakej hodnote clony rozdiel v hlbke ostrosti. inak nema ako pri zachovani: vzdialenosti medzi senzorom a bodom ostrenia, rovnakeho objektivu a rovnakej clony. fyzika nepusti.

180mm sa bude spravat ako 180mm na FF, aj APS-C. len na APS-C bude vyrez zobrazeny na fotke reprezentovat cca 1.5 nasobok realnej hodnoty objektivu.
Nie tak celkom, objektív ma síce na FF ako i na APS-C rovnaké vady, no na FF sú viac viditelné práve kvôli tomu, že APS-C zachytáva tu ´lepšiu´ časť obrazového pola. To je aj dôvod prečo FF potrebujú kvalitnú optiku.

A taktiež nieje celkom pravda, že DOF nezávisí od velkosti snímača, pretože DOF sa počíta zo 4 údajov - ohnisk. vzdial., clona, zaostrená vzdialenosť a CoC, teda rozptylový krúžok a ten je práve zavislý od velkosti snímača. Čo však možno prekvapí, menší snímač ma menší CoC a teda menšiu DOF! No CoC ma relatívne malý vplyv na DOF a preváži hodnota ohniska ktorá je pri malom snímači menšia nez na vačšom pri dosiahnutí rovnakého uhla záberu a etda v konečnom dôsledku ma väčší snímač väčšiu DOF.
 
duroslav
2009-03-01 22:27:26+01
Ja som sa vyjadroval ku skresleniu a nie k hĺbke ostrosti. Voči tomu ostatnému nemám žiadnu výhradu.
 
2009-03-01 22:43:45+01
príspevok od: duroslav
Ja som sa vyjadroval ku skresleniu a nie k hĺbke ostrosti. Voči tomu ostatnému nemám žiadnu výhradu.
chapem, ja som to vysvetloval za predpokladu, ze sa nemeni vzdialenost medzi objektom a senzorom. v pripade, ze sa meni, tak je skreslenie vacsie pri FF.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()