Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Ostrenie makro objektivu

MisoZ
2009-02-22 23:47:50+01
Zdravim vsetkych, dnes osm bol na vystave Focus-on-Imaging 2009 a skusal som mackro objektiv Nikon 60 f2.8 o ktorom uvazujem. Este nikdy som nefotil s makro objektivom a tak ma trosku zarazila jedna vec... Ked som objektiv otvoril na 2.8 a bol zaostreny na nekonecno vsetko bolo v pohode ale ako nahle som zacal maulne zaostrovat na blizsie clonove cilso zacalo stupat a zatavilo sa na tusim 4.5 ked som ale vtedy zmackol spust a prebehlo automaticke osteenie hoci len trosicku preostrilo clonove cislo okamzite padlo na 2.8. Pytal som sa na to chlapika a ten mi zacal rozpravat ze sa meni ohniskova vzdialenost (no comment) teda urcite sa nemeni ohniskova vzdialenost objektivu, mozno sa meni nieco ako projekcny kruh objektivu ale co to ma s clonou?? Mozete mi to prosim niekdo vysvetlit?? P.S viem ze makro nikdy nebudem fotit na 2.8 ale zaujimalo by ma to po technickej stranke. P.S.2 dufam ze chybny objektiv som spravne vylucil :-)) Dakujem
 
2009-02-23 00:50:20+01
je to fyzika, tak to ber ako axiomu ;) ale objektiv funguje 100%
 
Kveto
2009-02-23 06:29:57+01
ono ani s tou ohniskovou vzdialenosťou to nebude také isté :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-02-23 07:00:22+01
Nemeni sa ohnisko, ale vytah tubusu objektivu. Podobne ako ked sa pouzije medzikruzok. Zatial to robil kazdy makro objektiv, ktory som mal, a to uz mam za tie roky snad siesty typ.
 
dodo_bb
2009-02-23 11:56:46+01
robí to aj 105/2,8, U makier asi neplatí, že svetelnosť je 2,8 v celom rozsahu zaostrenia (trochu nás tí japonci klamú, ale kto dnes hovorí pravdu :-)))
 
Kveto
2009-02-23 12:09:23+01
príspevok od: dodo_bb
robí to aj 105/2,8, U makier asi neplatí, že svetelnosť je 2,8 v celom rozsahu zaostrenia (trochu nás tí japonci klamú, ale kto dnes hovorí pravdu :-)))
no, možno my dvaja :)))
 
Fotograf77
2009-02-23 15:45:50+01
No, to s tym stupajucim clonovym cislom som asi nepochopil. . . kde ti to cislo stupa? vo fotaku? a aj pri rezime priority clony???

Chlapik ti povedal fakt skvelu novinku, takze podla neho sa na pevnom skle pri preostrovni meni ohniskova vzdialenost :-DDD LOL
 
sony123
2009-02-23 18:46:48+01
Akosi tomu nechápem.To keď má objektív napríklad svetenosť 2.8,tak pri fotení makra to nemusí byť 2.8 ale 4.5?To si nemôžem nastaviť 2.8 a fotiť na 2.8?
 
JC photographer
2009-02-23 20:48:09+01
príspevok od: sony123
Akosi tomu nechápem.To keď má objektív napríklad svetenosť 2.8,tak pri fotení makra to nemusí byť 2.8 ale 4.5?To si nemôžem nastaviť 2.8 a fotiť na 2.8?
Pokial viem, tak mi to robia micro objektivy od Nikon. Canon 100mm macro to nerobil. Skratka nastavis clonu na 2.8. Zaostris na 1:1 a clona sa sama zmeni na 4.5 (nepamatam si presnu hodnotu). Podla oka sa mi ale zda, ze sa realne lamely clony nepriblizia. Vobec to ale nevadi, ze takto domnele fotis pri clone 4.5. Pri makroobjektivoch je aj pri takejto clone rovina ostrosti tak malinka, ze maloktore makro budes fotit takou clonou. Pri zaostreni na vacsiu dialku tento ´problem´ nie je.
 
TermiT
2009-02-23 22:01:09+01
Ide o to, ze svetelnost udavana na objektivoch plati len pri zaostreni na nekonecno. No cim ides blizsie k predmetu, tym ´efektivna´ svetelnost klesa. Pri vacsine objektivov to takmer nieje pozorovatelne, no pri makre je ten rozdiel uz dost velky. Takze nejde o nejaky druh ´oje*u´ ,ale cisto o fyziku :)
A inak pan s tou zmenou ohniska zas nebol tak uplne mimo, skutocne sa pri ostreni meni ohnisko, sice nie velmi, ale meni. Ved si to skuste, zaostrite si na najkratsiu vzdialnesot a potom preostrite na tej istej scene na nekonecno a sledujte o kolko viac sa stal obraz ´wide´
 
DodoFot
2009-02-24 07:12:51+01
Vysvetlenie od Nikonu: Pokud používáte objektiv typu Micro s digitální zrcadlovkou řady D1 / D2 nebo D200 nebo s jednookou kinofilmovou zrcadlovkou, jako např. F5, F100 a F90X, nemusí se číslo clony uvedené na kontrolním LCD panelu shodovat s nastavením na objektivu. Například objektiv s maximální světelností F2,8 lze za určitých okolností nastavit pouze na hodnotu F5,6.
Místo pouhého zobrazení clonového čísla nastaveného na objektivu ukazují fotoaparáty Nikon v hledáčku a na ovládacím LCD panelu běžně efektivní / skutečnou hodnotu clony, která bere v úvahu vzdálenost zaostření a vysunutí objektivu. Výše nastavené clonové číslo na objektivu platí při zaostření na nekonečno. Jakmile zaostříte na kratší vzdálenost, efektivní hodnota clony se změní. Jak se objektiv vysunuje, rovina obrazu se vzdaluje a světlo se rozptyluje přes větší prostor. Celkové množství světla, které dopadne na film / plochu snímače se sníží a je nezbytná korekce expozice. Potřebné vysunutí je u většiny objektivů minimální a jakákoli změna efektivní hodnoty clony je pouze formální, takže neovlivní clonové číslo uvedené na ovládacím panelu LCD.
Rozsah objektivů Nikon AF Micro umožňuje zaznamenávat snímky s poměrem zobrazení 1:1 (životní velikost). To vyžaduje zaostření objektivu na velmi krátkou vzdálenost a velké vysunutí objektivu. To může způsobit, že při zaostření na kratší vzdálenost bude efektivní hodnota clony upravena korekcí 2EV.
Proto bude mít objektiv s minimální clonou F2,8 při zaostření na nejkratší vzdálenost maximální efektivní světelnost F5,6. Maximální clonové číslo se také zvětší z F32 na F64.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()