Hore

Olympus M.Zuiko Digital ED 8-25mm f/4 PRO

Jeden z najočakávanejších objektívov je konečne tu. Olympus doteraz nemal v ponuke profesionálny superširokouhlý transfokátor s filtrovou obrubou.

M.Zuiko 7-14/2,8 PRO má pevnú clonu a výrazne vypuklý predný člen. Je to primárne reportážny objektív, ale používajú ho aj fotografi krajiny a architektúry. Ak naň chcete nasadiť filter je to komplikované a drahé. Tento objektív má kvalitnú konštrukciu a výbornú ostrosť, ale nezvláda reflexy. Stačí bodové svetlo kúsok od okraja a už máte na fotografiách množstvo reflexov. Niekedy stačí dodatočne pricloniť rukou, ale nie vždy je to možné, alebo si to nevšimnete. Preto užívatelia Olympusov siahajú po Panasonicu Leica AG VARIO-ELMAR 8-18mm f/2.8-4.0 ASPH, ktorý nemá také problémy s reflexami a má aj závit pre filter. Bohužiaľ nie je tak ostrý, ako som zvyknutý u objektívov radu PRO. Ďalšou alternatívou je Laowa 7,5 F2 MFT. Tá je opticky výborná, ale nie je to zoom a má manuálne zaostrovanie.

Olympus M.Zuiko 8-25/4 PRO by mohol mať všetko, čo chceme. Široký uhol záberu, AF, závit pre filtre a hlavne by mohol byť odolnejší proti vzniku reflexov.




Špecifikácia

Olympus avizoval tento objektív niekoľko mesiacov vopred. Parametre ma okamžite potešili. Praktický rozsah 8-25 mm, čo je ekvivalent plnoformátového objektívu 16-50 mm (uhol záberu 107 - 47°), konštantná svetelnosť F4 a zaradenie do radu PRO. Že bude mať objektív aj závit pre filtre som len hádal. Pri svetelnosti F4 tu bola veľká pravdepodobnosť, že áno. Nezostal som sklamaný, má priemer 72 mm.

Kovová konštrukcia objektívu je utesnená proti prachu a vode, spĺňa normu IPX1 a je mrazuvzdorná do -10°C.

Optická sústava sa skladá z 16 členov v 10 skupinách (2 asférické ED, 1 DSA, 1 ED, 1 Super ED, 1 Super HR, 1 HR a 1 HD). Predný člen je potiahnutý fluorinovou vrstvou, odpudzujúcou tekutiny a nečistoty. Antireflexné vrstvy sú typu ZERO. Clona je 7-lamelová s kruhovým otvorom. MSC zaostrovací systém.

Rozmery  objektívu sú 77 x 88,5 mm. Hmotnosť  je 411 g.




Schéma optickej konštrukcie.


https://www.olympus.cz/site/cs/c/lenses/om_d_pen_lenses/m_zuiko_pro/m_zuiko_digital_ed_8_25mm
_1_4_0_pro/index.html

Objektív v praxi

Kvôli najväčšej možnej kompaktnosti sa konštruktéri rozhodli urobiť transfokátor s parkovacou polohou. Pred použitím je potrebné pootočiť prstenec zoomu, čím sa predná časť objektívu vysunie do pracovnej polohy. Nie je nutné stláčať žiadne tlačidlo zámku, len prekonať odpor prstenca. Osobne by som radšej prijal klasickú konštrukciu, aj za cenu väčších rozmerov. Počas testovania som nechával zoom povysunutý. Niekoho tých o pár centimetrov menej ale poteší.


Objektív v transportnej polohe a vysunutý na 25 mm.

Svetelnosť F4 v celom rozsahu je výhodou, pri otvorenej clone sa pri zoomovaní hodnota clony nemení. Že je to clona f/4 neberiem ako mínus. Toto je objektív navrhnutý na fotografovanie krajiny a architektúry. Pri týchto žánroch používame veľkú hĺbku ostrosti, ktorú u M43 fotoaparátu dosiahneme použitím clony f/8 - f/11.

Zaostrovanie je rýchle, čo u širokouhlého objektívu nebýva žiaden problém. Ako aj iné objektívy radu PRO má aj tento prstenec manuálneho zaostrovania, ktorý stačí pritiahnuť k telu fotoaparátu a prepnúť tak z AF na MF. Nevýhodou je, že pri manipulácii s fotoaparátom niekedy nechtiac prehodíte zaostrovanie na MF. Ak funkciu prstenca nevyužívate, odporúčam v menu fotoaparátu funkciu deaktivovať. Na boku je funkčné tlačidlo L-Fn, štandardne je nastavené na uzamknutie zaostrenej vzdialenosti. Ja ho používam pri fotení panorám z ruky. Môžete mu priradiť aj inú funkciu.

Výhodou menšieho snímača je väčšia mierka zväčšenia. Viaceré objektívy radu PRO snímajú v ekvivalentnej mierke 1:2 a pritom nie sú špecializované na snímanie detailov. M.Zuiko 8-25/4 PRO si vo fotení detailov tiež vedie celkom dobre. Minimálna zaostrovacia vzdialenosť je 23 cm od roviny snímača. Maximálna mierka zväčšenia je 1:2,4. Na najširšom ohnisku nafotíte pole veľkosti 241,9 x 181,8 mm a na najdlhšom 83,0 x 62,4 mm. Schopnosť snímania detailov môžete skombinovať s výraznou perspektívou širokouhlého objektívu, napr. pri fotografovaní kvetov na lúke, v pozadí s horami. Ak nepoužijete Focus Stacking, tak nedosiahnete dostatočnú hĺbku ostrosti. To len poznámka pre tých, čo by to chceli skúšať. Lepšie je naopak pozadie rozostriť.


Snímanie detailov je vďaka mierke 1:2,4 jednoduché.

Na prednej obrube je 72 mm závit pre upevnenie filtrov. Ten istý priemer majú aj objektívy 12-100 a 100-400, ako aj 40-150/2,8 PRO. Vyskúšal som magnetické filtre VFFOTO, polarizačný a ND, ani jeden nevinetoval, len keď boli dva na sebe.


Jednou z najväčších predností objektívu je možnosť používať filtre.

Optická kvalita

Sférické skreslenie a vinetácia sú korigované softvérovo priamo v RAW-e. Ostrosť objektívu je výborná aj pri plne otvorenej clone. Ostré sú aj najkrajnejšie rohy. Nečakal som, že najostrejší bude objektív na najširšom ohnisku 8 mm. Po priclonení je ostrosť vynikajúca. Odporúčaná pracovná clona je f/8, ale otestoval som, pri akej clone sa začne prejavovať difrakcia. Ak potrebujete maximalizovať hĺbku ostrosti, môžete pricloniť aj na f/13. Nad f/20 je ale kresba mäkká, čo ale nie je chyba objektívu, ale fyzika.

Antireflexné vrstvy ZERO sú oveľa lepšie, ako u 7-14/2,8. Tam, kde 7-14 okamžite hádže prasiatka, 8-25 väčšinou žiadne reflexy nerobí. Na superširokouhlý objektív je nadpriemerne odolný proti vzniku reflexov a to aj so slnkom priamo v zábere. Niežeby sa občas nejaké neobjavili.


Slnko priamo v zábere. Objavil sa len jeden reflex. U M.Zuiko 7-14/2,8 PRO by tu bol celý rad reflexov.

M.Zuiko 8-25/4 PRO vs M.Zuiko 7-14/2,8 PRO

Kvalita konštrukcie obidvoch objektívov je rovnaká. M.Zuiko 7-14/2,8 PRO používam od jeho uvedenia. Ostrosť kresby je vynikajúca, ale objektív je náchylný na reflexy. Asi najviac zo všetkých objektívov Olympus. Naviac nemá závit pre filtre. Kto ich chce používať, musí si zohnať špeciálny adaptér a zásuvné filtre. Drahé a nepraktické. M.Zuiko 8-25/4 PRO je ešte o niečo ostrejší ako M.Zuiko 7-14/2,8 PRO, odolnosť proti reflexom je výborná a má závit pre filtre. I tak ale nie je jednoznačným víťazom. Niektorí filtre nepoužívajú a s reflexami bojujú dodatočným priclonením. M.Zuiko 7-14/2,8 PRO má výhodu v širšom uhle záberu a je to pomerne veľký rozdiel. Pri testovaní sa mi stávalo, že som si občas prial mať ešte o pár uhlov viac. Pri fotení reportáže v interiéri využijete aj lepšiu svetelnosť F2,8.

Myslel som si, že na konci budem mať pre vás jednoznačný verdikt, lebo M.Zuiko 8-25/4 PRO je takmer bezchybný. M.Zuiko 7-14/2,8 PRO, napriek jeho problémom z reflexami, je ale výborný objektív, v niektorých situáciách lepší, ako testovaná novinka.

     
Vľavo M.Zuiko 8-25/4 PRO (s pol. filtrom), vpravo M.Zuiko 7-14/2,8 PRO.

Záver

Olympus M.Zuiko 8-25/4 PRO je profesionálny superširokouhlý objektív so strednou svetelnosťou a skutočne sa vydaril. Ťažko sa na ňom hľadajú chyby. Kvalitné spracovanie, utesnenie, skvelá obrazová kvalita, praktický rozsah, možnosť používania filtrov. Ak vám vyhovujú jeho parametre, neváhajte s jeho kúpou. Má len jedného priameho konkurenta, od Panasonicu/Leica. Panasonic Leica AG VARIO-ELMAR 8-18mm f/2.8-4.0 ASPH má na najširšom konci lepšiu svetelnosť, spracovanie je prvotriedne, ale rozsah je o niečo menší a hlavne nie je tak ostrý. U mňa vyhráva s prevahou Olympus.

Olympus M.Zuiko 8-25/4 PRO je skvelý krajinársky objektív. Vďaka väčšiemu rozsahu je praktický, netreba tak často meniť objektívy. Ak preferujete širokouhlejšie zábery, môže byť dokonca vašim hlavným objektívom. Viem si predstaviť, že do hôr, alebo na bicykel sa vyberiete s ľahkou zostavou Olympus OM-D E-M5 Mark III + M.Zuiko 8-25/4 PRO a nič vám  nebude chýbať.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Johnnny
2021-06-22 09:20:30
Objektiv sa mi velmi paci, ale tak nejak si hovorim, ci by za cenu vacsich rozmerov neslo este trochu natiahnut rozsah. Ak by to bolo nejakych 8-35, uz by bol moj. Takto nim asi zakladak nenahradim :/
 
patrac00
2021-06-22 10:23:00
Nespochybňujem kvalitu objektívu, len mi uniká zmysel a deklarovaná hlavná výhoda m43 - veľkosť a váha. Napr. X-T30 s 16-80 alebo 10-24 je dokonca o pár gramov ľahšia....
 
krispin.pucinko
2021-06-22 11:42:47
príspevok od: patrac00
Nespochybňujem kvalitu objektívu, len mi uniká zmysel a deklarovaná hlavná výhoda m43 - veľkosť a váha. Napr. X-T30 s 16-80 alebo 10-24 je dokonca o pár gramov ľahšia....
Pretoze mat systemovy fotoaparat znamena mat alternativy. Na m43 existuju aj lacne lahke plastaky, kde je vaha dost nizka. Na druhej strane tu su aj PRO skla, kde treba trosku obetovat aj vahu. Vacsina ludi pod vahou zostavy rozumie vahu celej tasky, ktoru so sebou nosis, resp. nenosis, pretoze to je tazke, alebo na to nemas miesto.
 
patrac00
2021-06-22 14:00:37
príspevok od: krispin.pucinko
Pretoze mat systemovy fotoaparat znamena mat alternativy. Na m43 existuju aj lacne lahke plastaky, kde je vaha dost nizka. Na druhej strane tu su aj PRO skla, kde treba trosku obetovat aj vahu. Vacsina ludi pod vahou zostavy rozumie vahu celej tasky, ktoru so sebou nosis, resp. nenosis, pretoze to je tazke, alebo na to nemas miesto.
Tomu samozrejme rozumiem (fotím viac než 40 rokov , ale to platí (tie lacné ľahké plasťáky) pre prakticky všetky sytémy...
 
Otecadams
2021-06-22 14:34:26
príspevok od: patrac00
Nespochybňujem kvalitu objektívu, len mi uniká zmysel a deklarovaná hlavná výhoda m43 - veľkosť a váha. Napr. X-T30 s 16-80 alebo 10-24 je dokonca o pár gramov ľahšia....
Ak by malo Fuji objektív napr. 11-50, bolo by s čím porovnávať.
 
aesace
2021-06-23 08:42:21
príspevok od: patrac00
Nespochybňujem kvalitu objektívu, len mi uniká zmysel a deklarovaná hlavná výhoda m43 - veľkosť a váha. Napr. X-T30 s 16-80 alebo 10-24 je dokonca o pár gramov ľahšia....
No nahodou fujifilm 16-80 F4 s 440 g mozes na MFT porovnat s Leica 12-60 F2.8-4 a vaha je len 320 g a lepsia svetelnost.. Nehovorim, ze MFT vyhra s hlbou ostrosti, ale na krajinu ziskas kratsie casy na kratsich ohniskach a to sa uz da vyuzit.
 
adamh
2021-06-23 10:20:35
príspevok od: aesace
No nahodou fujifilm 16-80 F4 s 440 g mozes na MFT porovnat s Leica 12-60 F2.8-4 a vaha je len 320 g a lepsia svetelnost.. Nehovorim, ze MFT vyhra s hlbou ostrosti, ale na krajinu ziskas kratsie casy na kratsich ohniskach a to sa uz da vyuzit.
Podla OpticalLimits je PanaLeica 12-60mm lepsim objektivom co sa tyka optickej kvality, mechanickeho spracovania pri rovnakej cene. Neviem si pomoct, ale Fuji je najsilnejsi pri pevnych sklach. Len par zoomovych objektivov poskytuje naozaj vybornu opticku kvalitu. Otazka vsak je, ako dobre dokazu zahladit nedokonalosti softverom.
https://www.opticallimits.com/fuji_x/1103_fuji1680f4ois?start=2
https://www.opticallimits.com/m43/1007_leica1260f284?start=2
 
MagickVamp
2021-06-23 10:25:43
príspevok od: Otecadams
Ak by malo Fuji objektív napr. 11-50, bolo by s čím porovnávať.
ASi mi nieco unika...nechcel si napisat keby mal Fuji 11-35?
 
Otecadams
2021-06-24 06:44:50
príspevok od: MagickVamp
ASi mi nieco unika...nechcel si napisat keby mal Fuji 11-35?
Nie, chyba nieje vo vašom prijímači . Pomýlil som sa.
Ale je to vlastne jedno, donekonečna tu niekto porovnáva neporovnateľné.
 
pozemšťan
2021-07-03 15:39:26
Dostal sa mi na chvilu do ruk.. podareny objektiv
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia