Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Makroobjektiv s kratkym ohniskom

marekking1
2012-10-05 09:19:33+02
Zdravim, rozmyslam nad kupou makroobjektivu na close up a detail, hmyz ma nelaka, pacia sa mi fotky, nieco take ake mam v galerii. Vyskusal som raynox, ktory chcem teraz predat, paci sa mi to, ale chcem makrac, lebo trochu ma obmedzuje to ostrenie s predsadkou na tele. A teraz k veci. Vyberam medzi nikkor 40/2.8, kedze mam 35mm 1.8 rozmyslam, ze to ma neposunie dopredu, respektive neviem si predstavit co take kratke ohnisko dokaze...druha volba je tamron 60/2, paci sa mi f2 kedze mam 1.8 nikkor. o inych nerozmyslam kedze financny strop je tamron...
 
denySK
2012-10-05 09:31:09+02
ber tamron
 
sachmo
2012-10-05 09:35:21+02
Tamron. Ja mam 90mm macro od tamronu a som spokojny.
 
tomda888
2012-10-05 09:38:56+02
To je jedno ci zoberes 40mm alebo 60mm, 90mm, 180mm ak nechces fotit hmyz. Magnifikacia bude vsade 1:1, len budes musiet byt blizsie k objektu.
 
sachmo
2012-10-05 10:05:05+02
príspevok od: tomda888
To je jedno ci zoberes 40mm alebo 60mm, 90mm, 180mm ak nechces fotit hmyz. Magnifikacia bude vsade 1:1, len budes musiet byt blizsie k objektu.
Jedno to urcite nie je, uhol zaberu je predsa iny. Mozes to poriesit zmenou vzdialenosti od objektu, ale tym zase menis perspektivu.
 
tomda888
2012-10-05 10:27:30+02
príspevok od: sachmo
Jedno to urcite nie je, uhol zaberu je predsa iny. Mozes to poriesit zmenou vzdialenosti od objektu, ale tym zase menis perspektivu.
Reagoval som na

" A teraz k veci. Vyberam medzi nikkor 40/2.8, kedze mam 35mm 1.8 rozmyslam, ze to ma neposunie dopredu, respektive neviem si predstavit co take kratke ohnisko dokaze..."

nehovorim ze vsetky makrace od 30 do 200 su rovnake ale faktom je ze zvacsanie zvladnu rovnako ked ide o 1:1. Nevdel co DOKAZE take 40mm a ked pouzival raynox predsadku tak zrejme chce zvacsanie a podla toho som pisal komment ze vesetky dokazu zvacsit rovnako na 1:1.....
 
marekking1
2012-10-05 11:21:11+02
nikto tu nema realne skusenosti s 40/2,8 co som videl 4 fotky podla vyhladavania tak su zle zaostrene a nie su dostatocne blizko, al eked pozeram ten tamron vyzera paradne
 
landov
2012-10-05 11:44:45+02
príspevok od: marekking1
nikto tu nema realne skusenosti s 40/2,8 co som videl 4 fotky podla vyhladavania tak su zle zaostrene a nie su dostatocne blizko, al eked pozeram ten tamron vyzera paradne
Urcite ber tamron 60 (najma ked uz mas 35/1,8), ktory je ostry rychly a mozes ho pouzivat aj ako portretak. sam ho mam a som spokojny.
 
martinX34
2012-10-05 12:18:38+02
Na Photokine bol oznameny novy macro Tamron 90 s VC, mal by sa zacat predavat koncom roku, Mozno zlacnie ta starsia 90/2,8 bez VC a bude za rovnaku cenu ako 60/2.
http://www.thephoblographer.com/2012/09/14/new-90mm-f2-8-macro-from-tamron/
 
lubomirzvolensky
2012-10-05 12:19:36+02
>> Jedno to urcite nie je, uhol zaberu je predsa iny

uhol zaberu nie je iny, ci fotis s 60mm macro alebo 180mm macro, myslim si ze skutocny uhol zaberu mas na jeden stupen rovnaky - rozlicne je predovsetkym ako daleko si od fotografovaneho objektu.

Makroobjektivy s malou ohniskovou vzdialenostou velmi casto dopadnu tak, ze aby si dosiahol pozadovane MAKRO, musis byt tak sialene blizko pri fotenom objekte ze si ho zaclonis. Preto aj existuju specializovane makroblesky - pretoze normalny blesk jednoducho pouzit nemozes.

Pozor na tu vzdialenost !! Ja osobne by som pod 90mm makro nerozmyslal, idealne 150mm alebo 180mm. Len ti chcem napovedat ze napriklad Tamron 90mm macro ma skoro rovnaku cenovku ako 60mm maly bracek, je pravda ze zacina od f2.8 a nie od f2.0, ale to je pre fotenie makrosnimkov absolutne nepodstatne lebo tam chodis na f11.

Mozno by si vedel kopec penazi usetrit s pouzitym objektivom, nieco na sposob:
http://www.ebay.com/itm/SIGMA-lens-AF-APO-Macro-180mm-f3-5-D-EX-HSM-IF-for-NIKON-camera-/350607821183?pt=Camera_Lenses&hash=item51a1dac97f

je to podla mna viac pouzitelny makro objektiv ako vsetky 40mm verzie, mas v tom zaroven aj vyborny teleobjektiv a na tej f3.5/f4.0 s tymto ohniskom odfotis aj perfektny portret, head-and-shoulders fotky pripadne celu postavu ak mas lahky odstup a nefotis doma v byte.

Pozri si skusenosti ludi s tym 60mm tamronom, ci nemusis byt centimeter od foteneho objektu aby si mal 1:1 makro, a mozno tam bude nejaky chytak v zmysle "maximalne sedem centi od objektivu pre makro 1:5".

Inak vseobecne je pravda ze makroobjektivy su vyborne, ci uz originalni vyrobcovia Canon/Nikon/Sony atd, ale aj vsetky Tamron/Sigma/Tokina/atd firmy.
 
sachmo
2012-10-05 13:44:21+02
príspevok od: lubomirzvolensky
>> Jedno to urcite nie je, uhol zaberu je predsa iny

uhol zaberu nie je iny, ci fotis s 60mm macro alebo 180mm macro, myslim si ze skutocny uhol zaberu mas na jeden stupen rovnaky - rozlicne je predovsetkym ako daleko si od fotografovaneho objektu.

Makroobjektivy s malou ohniskovou vzdialenostou velmi casto dopadnu tak, ze aby si dosiahol pozadovane MAKRO, musis byt tak sialene blizko pri fotenom objekte ze si ho zaclonis. Preto aj existuju specializovane makroblesky - pretoze normalny blesk jednoducho pouzit nemozes.

Pozor na tu vzdialenost !! Ja osobne by som pod 90mm makro nerozmyslal, idealne 150mm alebo 180mm. Len ti chcem napovedat ze napriklad Tamron 90mm macro ma skoro rovnaku cenovku ako 60mm maly bracek, je pravda ze zacina od f2.8 a nie od f2.0, ale to je pre fotenie makrosnimkov absolutne nepodstatne lebo tam chodis na f11.

Mozno by si vedel kopec penazi usetrit s pouzitym objektivom, nieco na sposob:
http://www.ebay.com/itm/SIGMA-lens-AF-APO-Macro-180mm-f3-5-D-EX-HSM-IF-for-NIKON-camera-/350607821183?pt=Camera_Lenses&hash=item51a1dac97f

je to podla mna viac pouzitelny makro objektiv ako vsetky 40mm verzie, mas v tom zaroven aj vyborny teleobjektiv a na tej f3.5/f4.0 s tymto ohniskom odfotis aj perfektny portret, head-and-shoulders fotky pripadne celu postavu ak mas lahky odstup a nefotis doma v byte.

Pozri si skusenosti ludi s tym 60mm tamronom, ci nemusis byt centimeter od foteneho objektu aby si mal 1:1 makro, a mozno tam bude nejaky chytak v zmysle "maximalne sedem centi od objektivu pre makro 1:5".

Inak vseobecne je pravda ze makroobjektivy su vyborne, ci uz originalni vyrobcovia Canon/Nikon/Sony atd, ale aj vsetky Tamron/Sigma/Tokina/atd firmy.
Zamysli sa nad tym, preco sa sirokouhlemu objektivu hovori sirokouhly. Uhly zaberu su pri roznych ohniskovych vzdialenostiach rozne. mal by si poriadne precitat napr toto: www.ephoto.sk/fotoskola/clanky/objektivy-telekonvertory-predsadky/objektivy-iii/
Tam mas pekne na obrazkoch popisane, aky ma vplyv ohniskova vzdialenost na uhol zaberu a perspektivu. Pre ucely pytajuceho sa podla mna sa skor hodi ta 60tka.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-10-05 14:05:01+02
Ohniskova dlzka urcuje uhol zaberu. Logivky preto pre zvacsenie 1:1 musia byt sirokouhle objektivy blizsie a teleobjektivy dalej od fotografovaneho objektu. Kazde konkretne ohnisko ma svoje vyhody aj nevyhody. So sirokouhlejsimi objektivmi sa prijemne pracuje, hrozi mensie ryziko roztrasenia, zabry su viac "reportazne". Nevyhodou je, ze si fotograf moze tienit a vyplasit plachy hmyz a zvieratka. Problemom moze byt rozrostrit pozadie, kedze je ho vidiet viac.
Stredne ohniska sa stale daju udrzat v ruke, fotografovi davaju vacsi odstup. Preto si netieni a aj ryziko vyplasenie je mensie.
Teleobjektivy maju najuzsi uhol zaberu a pozadie byva najmenej rusive. Dlha minimalna vzdialenost ulahcuje fotenie plachych zivocichov. Nie je vsak lahke udrzat objektiv aj ked ma stabilizator. Chce to trening a preto dlhe ohnisko odporucam skusenym makristom.
Nie vzdy potrebuje fotograf zvacsenie 1:1. V takych pripadoch sa osvedcuju teleobjektivy (napr. 300/4). Minimalna zaostrovacia vzdialenost je cca 2 m. V takej vzdialenosti uz hlbka ostrosti pracuje inak, ako u 15 cm. Preto netreba az tak clonit. Rozmazaniu pozadia dopomoze aj uzky uhol zaberu a mala DOF.

Najuniverzalnejsi vzdy byva nejaky ten stred a u makroobjektivov je to prave ohnisko 90 az 105 mm. Sirokouhlejsie objektivy su trochu podcenovane, ak niekto skutocne nefoti hmyz, mozu byt lepsou volbou.
 
brnco
2012-10-05 14:55:37+02
Zdravím, tiež uvažujem nad kúpou lacnejšieho macro objektívu, uvažoval som nad nikkorom 40 f2,8 , no keď som si pozrel tamrona 60 f2 macro a hľavne fotky na flickr (odporúčam pozrieť) tak mám chrobáka v hlave a určite by to bola aj dobrá voľba na portréty
 
tomda888
2012-10-05 15:35:33+02
príspevok od: brnco
Zdravím, tiež uvažujem nad kúpou lacnejšieho macro objektívu, uvažoval som nad nikkorom 40 f2,8 , no keď som si pozrel tamrona 60 f2 macro a hľavne fotky na flickr (odporúčam pozrieť) tak mám chrobáka v hlave a určite by to bola aj dobrá voľba na portréty
Tak pozri aj modely Sigma 50mm, 70mm, 105mm EX DG f2.8 macro. Najostrejsi obraz dava podla testoch Sigma 70mm f2.8 a to uz od 2.8! Ale ako to tu uz bolo pisane asi vsetky makrace su s kvalitou dost dobre natom. Som zvedavy aku cenu bude mat ten novy Tamron 90mm ....
 
brnco
2012-10-05 15:39:11+02
príspevok od: tomda888
Tak pozri aj modely Sigma 50mm, 70mm, 105mm EX DG f2.8 macro. Najostrejsi obraz dava podla testoch Sigma 70mm f2.8 a to uz od 2.8! Ale ako to tu uz bolo pisane asi vsetky makrace su s kvalitou dost dobre natom. Som zvedavy aku cenu bude mat ten novy Tamron 90mm ....
ďakujem, rád pozriem
 
lubomirzvolensky
2012-10-05 15:40:03+02
aha, takto uhol zaberu ; ja som to poplietol s uhlom pod ktorym "musis fotit objekt zblizsia alebo zdaleka".

Sorry. Jasne ze mate pravdu co sa tyka "ako siroko toho objetiv nasnima". Je jasne ze horuca voda je teplejsia ako studena a ze sirokouhle ohniska maju "viac stupnov v zabere", na to sa hadam netrebalo pytat.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()