Hore
Fórum » Digitálne zrkadlovky
 

Dioptrická korekcia a zrkadlovka

Metod61
2011-10-13 10:39:08+02
Pekný deň všetkým. Rád by som si kúpil svoju prvú zrkadlovku a mám jednu otázku. Mám okuliare -2,5 dioptrie. Ako sa to prejavuje pri ostrení bez AF a s AF. Zrkadlovky majú korekciu dioptrií v hladáčiku, ale napr u Nikon je len do -1,7d, Canon do -3,0d. Dajú sa dokúpiť aj dioptrické nadstavce, ale napr. u Nikon D3100, D5100 je nadstavec DK-20 v katalógu ponúkaný aj vo varinate DK-20C, teda s dioptrickou korekciou -5d, ale vo fotošopoch ani na oficiálnych stránkach Nikon SK, CZ, UK som ho nenasiel. Je to velký problém, keď da nedajú dioptrie vykorigovať? Fotíte s okuliarmi na nose? Čítal som aj niektoré články o ostrení, ale o tomto probléme sa tam nehovorí. Poraďte. Mám zatial kompakt a náhlad cez monitor mi dosť vadí. Takisto niekedy AF. Čo s tým? Chcel som zobrať Nikon, ale pokial toto bude problém, siahnem po Canon.
Ďakujem za všetky konštruktívne príspevky.
 
martin9113
2011-10-13 10:45:13+02
príspevok od: Metod61
Pekný deň všetkým. Rád by som si kúpil svoju prvú zrkadlovku a mám jednu otázku. Mám okuliare -2,5 dioptrie. Ako sa to prejavuje pri ostrení bez AF a s AF. Zrkadlovky majú korekciu dioptrií v hladáčiku, ale napr u Nikon je len do -1,7d, Canon do -3,0d. Dajú sa dokúpiť aj dioptrické nadstavce, ale napr. u Nikon D3100, D5100 je nadstavec DK-20 v katalógu ponúkaný aj vo varinate DK-20C, teda s dioptrickou korekciou -5d, ale vo fotošopoch ani na oficiálnych stránkach Nikon SK, CZ, UK som ho nenasiel. Je to velký problém, keď da nedajú dioptrie vykorigovať? Fotíte s okuliarmi na nose? Čítal som aj niektoré články o ostrení, ale o tomto probléme sa tam nehovorí. Poraďte. Mám zatial kompakt a náhlad cez monitor mi dosť vadí. Takisto niekedy AF. Čo s tým? Chcel som zobrať Nikon, ale pokial toto bude problém, siahnem po Canon.
Ďakujem za všetky konštruktívne príspevky.
http://ocnice-a-okulare.heureka.sk/nikon-dk-20c-4/

trvalo mi to asi 30 sekund. inak daju sa kupit ocnice na pouzivanie fotoaparáau z okuliarmi.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-10-13 10:47:48+02
Okuliare. Pouzival som ich roky. Zrkadlovky su na to stavane. Mal som -3 a 3/4.
 
philips
2011-10-13 11:03:22+02
tiez nosim okuliare, -5 , v pohode nemam problem.
 
Tom Clancy
2011-10-13 11:15:49+02
ja mam -6 a1/4 a tiez bezproblemov fotim s okuliarmi. Kupil som si kedysi ocnicu do ktorej by mi v optike vedeli uroit sosovku s mojou dioptriou ale nakoniec som to nechal tak a som spokojny. Bez okuliarov nevidim pomaly ani zaostrovacie body v hladaciku.
 
hombreee
2011-10-13 11:48:59+02
príspevok od: Tom Clancy
ja mam -6 a1/4 a tiez bezproblemov fotim s okuliarmi. Kupil som si kedysi ocnicu do ktorej by mi v optike vedeli uroit sosovku s mojou dioptriou ale nakoniec som to nechal tak a som spokojny. Bez okuliarov nevidim pomaly ani zaostrovacie body v hladaciku.
Toto dokazu v optike spravit? To nemusi byt zle.
 
PeCh
2011-10-13 11:54:13+02
Tiež fotím bez problémov s okuliarmi, nastavovanie korekcie dioptrií v hľadáčiku je podľa mňa zbytočné. Budeš si dávať dole okuliare alebo budeš slepý keď nebudeš pozerať do hľadáčika? V krajnom prípade je vhodnejšie použiť kontaktné šošovky.

Inak hľadáčik APS-C zrkadloviek sú nepoužiteľné na manuálne ostrenie. Fotiť s manuálnym ostrením sa v dnešnej dobe rovná masochizmu. Je to možné, niekomu to možno robí dobre, ale väčšina sa spoľahne na automatiku, aj keď občas zlyhá. Do aby si z toho vytriezvel.
 
Metod61
2011-10-13 12:16:36+02
Ďakuje všetkým za radu. Pozerám, že som urobil z komára ťavu, ale je to lepší prípad ako dať 600E za foťák a potom ho zasa predávať cez bazár. No idem si teda objednať to, čo som vybral a začnem sa zasa učiť fotografovať. Si tak uvedomujem, že som ako tako fotil snáď pred viac ako 20timi rokmi ešte so zrkadlovkou Kijev. A vo fotokomore som nebol ešte dlhšie. Potom už nastúpily analogové kompakty, najprv s autofokusom a potom so zoomom, digitalne kompakty so zoooomom a nedostatok času a jeden len cvaká a ukladá do PC. Ale dobrá fotka? Čo to je? Taký termín už ani nespoznám. Teda nie že by som očakával, že si kúpim zrkadlovku a už budú dobré fotky (bohužial...), ale už to bude len na mne, ako dobre sa s tým naučím robiť.
 
Metod61
2011-10-13 12:21:39+02
príspevok od: martin9113
http://ocnice-a-okulare.heureka.sk/nikon-dk-20c-4/

trvalo mi to asi 30 sekund. inak daju sa kupit ocnice na pouzivanie fotoaparáau z okuliarmi.
Ďakujem, si lepší. Som hladal len tu, v megafoto a na oficiálnych stránkach Nikon. No som sa trochu oplašil.
 
martin9113
2011-10-13 12:23:39+02
príspevok od: Metod61
Ďakujem, si lepší. Som hladal len tu, v megafoto a na oficiálnych stránkach Nikon. No som sa trochu oplašil.
pohoda ale ja niesom dobrý radca. lepšie poradia ľudia čo nosia okuliare
 
Marek Janicko
2011-10-13 12:46:57+02
Ja takisto fotim s okuliarmi a jediny pripad kedy mi to vadi, je ked doma fotim sperky, fotak je na stative a manualne ostrim.
 
dodo_bb
2011-10-13 13:26:08+02
Fotím z okuliarmi, mám -3,5 a to už dlhé roky. Momentálne nosím multifokálne sklá (dlho som si na ne zvykal), ale je to vec... V hornej časti mám - 3,5 na ostrosť do diaľky a do hľadáčika, v strednej časti mám slabšie a na spodku mám tuším -1,5. Spodná časť mi slúži na kontrolu náhľadu fotky na monitore na vzdialenosť 30 - 40cm.
Popravde oveľa viac mi pri fotení vadí nos ako okuliare
 
Marcel Rebro
2011-10-13 13:30:21+02
príspevok od: dodo_bb
Fotím z okuliarmi, mám -3,5 a to už dlhé roky. Momentálne nosím multifokálne sklá (dlho som si na ne zvykal), ale je to vec... V hornej časti mám - 3,5 na ostrosť do diaľky a do hľadáčika, v strednej časti mám slabšie a na spodku mám tuším -1,5. Spodná časť mi slúži na kontrolu náhľadu fotky na monitore na vzdialenosť 30 - 40cm.
Popravde oveľa viac mi pri fotení vadí nos ako okuliare
... velky frnak velkeho ducha znaci ...
 
bonifacko
2011-10-13 13:51:14+02
príspevok od: Metod61
Pekný deň všetkým. Rád by som si kúpil svoju prvú zrkadlovku a mám jednu otázku. Mám okuliare -2,5 dioptrie. Ako sa to prejavuje pri ostrení bez AF a s AF. Zrkadlovky majú korekciu dioptrií v hladáčiku, ale napr u Nikon je len do -1,7d, Canon do -3,0d. Dajú sa dokúpiť aj dioptrické nadstavce, ale napr. u Nikon D3100, D5100 je nadstavec DK-20 v katalógu ponúkaný aj vo varinate DK-20C, teda s dioptrickou korekciou -5d, ale vo fotošopoch ani na oficiálnych stránkach Nikon SK, CZ, UK som ho nenasiel. Je to velký problém, keď da nedajú dioptrie vykorigovať? Fotíte s okuliarmi na nose? Čítal som aj niektoré články o ostrení, ale o tomto probléme sa tam nehovorí. Poraďte. Mám zatial kompakt a náhlad cez monitor mi dosť vadí. Takisto niekedy AF. Čo s tým? Chcel som zobrať Nikon, ale pokial toto bude problém, siahnem po Canon.
Ďakujem za všetky konštruktívne príspevky.
Toto sme tu pred rokom preberali. niekto vraj fotí s okuliarmi, no ja to neviem,
 
Tom Clancy
2011-10-13 16:07:51+02
príspevok od: hombreee
Toto dokazu v optike spravit? To nemusi byt zle.
hej oriinal od canonu - podla tej sosovky vo vnutri niektore optiky do toho vyrobia presne dioptrie, neviem sice kolko to stoji ale mne sa to neoplati, kedze bez okuliarov vidim akurat velke PRD a v hladaciku by som videl ostro. Co z toho ze uvidim objekt v hladaciku ked nanho v reale nedovidim / nezbadam ho (napr. zver by bol myslim dost velky problem) Nevyhoda je trochu ze mam po chvili cele zacapkane okuliare od tej gumenej srandy na hladaciku a otlacene ramy okuliarov na nose...
 
landov
2011-10-13 16:51:06+02
príspevok od: Metod61
Pekný deň všetkým. Rád by som si kúpil svoju prvú zrkadlovku a mám jednu otázku. Mám okuliare -2,5 dioptrie. Ako sa to prejavuje pri ostrení bez AF a s AF. Zrkadlovky majú korekciu dioptrií v hladáčiku, ale napr u Nikon je len do -1,7d, Canon do -3,0d. Dajú sa dokúpiť aj dioptrické nadstavce, ale napr. u Nikon D3100, D5100 je nadstavec DK-20 v katalógu ponúkaný aj vo varinate DK-20C, teda s dioptrickou korekciou -5d, ale vo fotošopoch ani na oficiálnych stránkach Nikon SK, CZ, UK som ho nenasiel. Je to velký problém, keď da nedajú dioptrie vykorigovať? Fotíte s okuliarmi na nose? Čítal som aj niektoré články o ostrení, ale o tomto probléme sa tam nehovorí. Poraďte. Mám zatial kompakt a náhlad cez monitor mi dosť vadí. Takisto niekedy AF. Čo s tým? Chcel som zobrať Nikon, ale pokial toto bude problém, siahnem po Canon.
Ďakujem za všetky konštruktívne príspevky.
Tiez mam -2,5 a mam Nikon D3000 a D90 ,kupil som tu korekciu DK xy, ale po par foteniach som ju dal do suflika, kedze sa nedala na nu nasadit gumova ocnica hladacika..
 
keko
2011-10-13 18:41:05+02
Mam +1,5. Hrozne. Ked je oko unavene, nedokazem bez okuliatrov nastavit citrlivost filmu bez okuliarov. Ale ked pozriem do hladacika, tak zaostrim bez okuliarov, dokonca aj na sluzobnej D2X, kde sa da korekcia nastavit srobikom, kolega tam ma nastavenych nejakych -3, zvladam po "zaskuleni" bez problemov. Kedze nosim okuliare viac-menej iba na citanie a na monitro, tak mam take tie polokuliare a jednoducho na toto sa ocnica aparatu prilozit neda. Takze oblubeny aparat je F100, kde pri foteni cely den pohodlne kontrolujem ostrost, oblubeny F3HP, do ktoreho si chcem dokupit dioptricku ocnicu, a oblubeny TOYO 45G, kde sa neda zaostrit inak iba so silnou lupou, pouzivam zvascovakovy Meogon 80, ale poskulujem po 10x od Schneidra.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()