Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

ako spravne komponovať fotografie alebo da sa to naučiť?

keso13
keso13 2010-01-02 13:33:41+01
 
Palso
2010-01-04 09:56:34+01
Co sa tyka starych knih, skuste Andreas Feininger - Vysoka skola fotografie (1968), neviem ci je to v obchodoch, kazdopadne na nete je to uz volne na stiahnutie, napriklad medzi skriptami na skolach, takze neviem do akej miery je to volne dielo (kedze to urcite este nie je 70 rokov po smrti autora). Anyway, linky najdete urcite.

Ma to vela rokov, ale je to stale aktualne, urcite sa je tam co naucit.
 
wayne
2010-01-04 10:00:52+01
tak som to zas nemyslel :) snazim sa zachytit svet okolo seba, detaily ktore by si na prvy pohlad mozno nik nevsimol.. urcite kompozicia dolezita je a nechcem aby to bolo len o na stred komponovanych cvakoch... urcite sa nejake vedomosti zidu :)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-01-04 10:02:30+01
To je ale kravina! Ked si nieco varim, staci sackova polievka. Ked mam auto, nepotrebujem ani vodicak, staci ak ma niekto nauci riadit...
V skole nas ucia rozne veci, celu zakladnu skolu mame vytvarnu, ale napokon tam nieleze nenaucia nikoho kreslit ale ani nepreberaju fotografiu. Pritom kolko ludi v zivote pouziva fotak a kolko kresli? Keby v osnovach boli zaklady fotografie (a ine prakticke predmety), mali by z toho uzitok vsetci. Fotak je dnes rozireny rovnako ako televizor, MP3 a pod.
Na rozdiel od sledovania filmov, ci pocuvania hudby, je fotoapart kreativny nastroj, kvalita fotografii je pritom dana hlavne uzivatelom. Ak sa aj ten posledny uzivatel nauci aspon 10 zakladnych pravidiel, garantujem, ze jeho fotky budu omnoho lepsie.
 
2010-01-04 10:15:28+01
Moc to zeres!..;))

Ale OK...

mam doma tisice fotografii, cvaknutych v poslednej chvilke, cvaknutych manzelkou, ci detmi tak ako rastli a mam ich rad... Radsej ako svoje vlastne..

..takze ak dovolis, ja si zostanem pri svojom a ty si kludne pol hodiny komponuj v hladaciku, nez raz cvaknes svojho syna ako leti po smyklavke...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-01-04 10:19:14+01
Mne to trva chvilocku. Mam vycvik. Hlavne je toto server o fotografovani a nie o cvakani.
 
2010-01-04 10:20:21+01
..este doplnim, ze tu plati jedno jedine pravidlo..;)))

Ak fotografia nie je dobra, nebol si dost blizko... ale nevyhadzujte ani tu..;)))
 
2010-01-04 10:24:34+01
príspevok od: Karol Srnec
Mne to trva chvilocku. Mam vycvik. Hlavne je toto server o fotografovani a nie o cvakani.
.. no tak ked mas vycvik, tak to potom hej! ;)))
 
dusan1973
2010-01-04 10:26:41+01
čo sa toho vyhadzovania týka tak doplním:

Aj zlá fotka je lepšia ako žiadna.
 
beholder
2010-01-04 10:27:24+01
..pokiaľ rozlišujeme spomienkové obrázky/dokumentárne foto .....a umeleckú fotografiu....musím len súhlasiť...

...talent je isto potrebný, tak ako aj u iných druhoch umenia...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-01-04 10:30:14+01
príspevok od:
.. no tak ked mas vycvik, tak to potom hej! ;)))
Inac mas pekne veci v galerii, mohol by si ludi teda skor trosku popichnut nech na sebe zapracuju, nez, nech sa na to vykaslu.
 
JaroD.
2010-01-04 11:06:59+01
Áno u rodinnej foto ide v prvom rade o spomienky na krásne chvíle, ale žeby nepotrebovala žiadne kompo ???
Nerozumiem, prečo by som nemal aspoň sekundu zauvažovať nad tým kde sa postaviť a akým spôsobom tu scénu zachytiť, jedná sa predsa o mojich najbližších, tak prečo to odfláknuť ?
 
2010-01-04 11:15:50+01
Súhlas..
 
2010-01-04 11:30:21+01
Boze dobry... ;)))
Flakas kompozicie u fotografii, ktore tu prezentujes a toto ta trapi? ;)))

No lebo ide o moment... tu spominanu ´spomienku´ a nejaka kompozicia je vazne to posledne co by ma tam zaujimalo... Chces si pozriet svoje dieta v case ked robilo svoj prvy krok, ale sa kochat aky si frajer a ako si to dobre nakomponoval? Taketo foto je ciste osobna a velmi intimna vec - jeden z dovodov, preco fotografie vlastnych ratolesti nepatria do web galerii.. Ma nevycislitelnu hodnotu, ale len pre teba... No ale ak si natolko jesitny dilino, ze bez aspon slusnej kompozicii, takuto fotografiu skratka zahodis, lebo si nestihol preniest priestor a chyba ti teraz nozka toho drobca od kolena dolu, tak ti gartulujem... Tvoje vlastne ego prave prerastlo teba sama...

je mi tiez jasne, ze asi kazdy podvedome komponuje, o tom ale nevravim... vravim o tom, ze fotografia tohoto typu, nestoji a nepada na kompozicii a nevyhodim takuto fotografiu, len preto, ze je zla kompozicne... a to, ze jej hodnota a vyznam je niekde uplne inde...

Tiez ale nechapem, co je na tomto nepochopitelne????

 
JaroD.
2010-01-04 11:47:54+01
No to si vystihol fakt dokonale, ale skôr sa tu hodí prirovnanie ´trafené ego zagágalo´. Myslím, že tu je úplne jasné, kto je tu ako ješitný a kto tu aké ego prezentuje.
Tvoja veta : ´myslím, že každý podvedome komponuje´ ťa pekne usvedčila, pretože žiadna kompozicia a podvedomá kompozícia sú 2 odlišné veci a mne nejde o nič iné ako práve o tu podvedomú kompozíciu s ktorou sa snaží každý pracovať v rámci svojich možností pri akejkoľvek fotke. Nikto tu totiž nič nehovorí o siahodlhom premýšľaní a umeleckom komponovaní.
Prajem príjemný deň a dobré svetlo.
 
2010-01-04 11:51:37+01
;°) To ta narazka na tvoje kompozicie? ;)))

OK...
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-01-07 22:28:22+01
509tka sa asi zle vyspala alebo je už znechutená,ľudmi čo počítajú pixle viacej ako fotia :D ale myslí to asi dobre, mna ked niekto zvozil poriadne tak som sa vždy uvedomil :D

ale ako správne komponovať, tak na to by som išiel určite najskor na workshop, alebo si kupil poriadnu literaturu. Naučiť sa to dá. Navyše aj kompozícia je silný výrazový prostriedok, rovnako ako svetlo, farby či námet.

Aj ked neviem ja mam tiež obe skoly aj strednu aj vysku výtvarné za sebou tak tažko mi je to hodnotit, nemám odstup.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-01-07 22:32:34+01
http://www.slovart.sk/buxus/generate_page.php?page_id=125&edicia_id=4533&tema_id=4532&kat=sk

do tohto by som investoval, je to lepšie ako 30 obejktívov.
 
zebricka
2010-02-25 16:37:18+01
Prosim Ta, link nefunguje, mozes uviest nazov, skusim si to vyhladat.... dakujem.
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()