Hore

Môj CEWE Fotosvet 5

Nová verzia programu pre tvorbu kníh a kalendárov prináša ďalšie zefektívnenie práce a naviac možnosť vloženie QR kódu s odkazom na video.



Na prvý pohľad sa program veľmi nezmenil. Zmeny sú decentné a pokiaľ ste predtým pracovali s verziou 4, nebudete mať s prechodom na verziu 5 žiadne problémy. V každom prípade sú novinky prospešné a zjednodušujú prácu pri tvorbe knihy alebo kalendára. Novinky môžeme rozdeliť na ergonomické a funkčné.

Recenzia verzie 4.6.

Hlavnou ergonomickou zmenou súvisiacou s ovládaním programu je prepracovanie ľavého panelu. Ten je prehľadnejší a rýchlejšie sa dopracujete k tomu, čo hľadáte.

Vo verzii 4 bol ľavý panel mierne neprehľadný.



Vo verzii 5 je prepínanie medzi rôznymi ponukami objektov, rozvrhnutia fotiek a pozadí jednoduchšie.


Pozadí a klipartov máte teraz k dispozícii oveľa viac než v staršej verzii. Spolu s tými, ktoré si môžete stiahnúť z internetu, sa jedná o veľmi slušnú databázu. Rozšírila sa aj ponuka paspart, ktoré by som nazval skôr obálky (envelope). Sú to vlastné rámiky v tvare nejakého objektu, napr. mapy Afriky, srdiečka, či písmena. Do takéhoto rámiku môžete umiestniť fotografiu. Naviac mu môžete pridať aj tieň.


Cliparty sú objekty, ktoré môžete vkladať do knihy.



Ponuka ďalších clipartov na stiahnutie.


Paspartu môžete použiť ako efektný rámik pre fotografiu.



Pasparta v tvare písmena s vloženou fotografiou.



Množstvo ďalších paspart si môžete stiahnuť z internetu priamo cez program. Do pozornosti dávam tlačidlo v ľavom dolnom rohu, ktorým naraz stiahnete celú kolekciu.


Príjemnou novinkou je možnosť zmeny pozadia programu. So zarovnávaním objektov pomôže nová funkcia magnetu. Pre precíznejšie umiestňovanie objektov si môžete zapnúť pomocnú mriežku. Zaujímavá je funkcia zobrazenia pomocnej mriežky tretinovej kompozície. Tu využijete pri orezávaní fotografií.


Farbu pozadia môžete zmeniť. Na výber je päť odtieňov šedej.



Funkcia magnetu. Pri manipulácii s objektami sa nezarovnaný objekt prekryje modrou polopriesvitnou vrstvou.



Pomocná mriežka. Škoda, že nie sú zvýraznené stredové linky.



Pomocné linky tretinovej kompozície poslúžia dobre nielen pri oreze ale aj centrovaní fotografií.



Malou úpravou prešiel aj panel nástrojov.


Moje video v CEWE fotoknihe

Úplnou novinkou verzie 5 je možnosť vložiť do knihy odkaz na video. Odkaz je zakódovaný v QR obrazci, ktorý treba nasnímať chytrým zariadením s fotoaparátom a aplikáciou pre čítanie QR kódov. Aplikáciu si stiahnete z App Store alebo Google Play. Je ich tam viac, zadarmo i platených.



Editácia “náhľadu videa” s vloženým QR kódom.


Video do knihy “vložíte” podobne ako fotografiu. Pretiahnete ho na plochu knihy. Tým sa zároveň vygeneruje QR kód. Podmienkou je, aby dĺžka videa nepresiahla 5 minút. Formu v akej sa bude odkaz na video zobrazovať môžete upraviť. Mne sa najviac páči pás filmu s perforáciou a náhľadmi vybraných obrazov z videa. Pri objednávke knihy sa video nahrá na server spoločnosti CEWE. Video sa na serveri uchováva 3 roky, potom príde zákazníkovi email, ktorý si môže bezplatne predĺžiť uschovanie videa na serveri.

Uvítal by som možnosť zdielať touto formou aj videa z iných serverov. Stačilo by You Tube alebo Vimeo. QR kód aj tak reprezentuje len URL adresu. Šikovnejší si vytvoria QR kód v nejakom generátore a vložia ako obrázok. Takto môžete do knihy vložiť odkaz nielen na videoa, ale prakticky na akúkoľvek stránku.



Podrobného sprievodcu touto novou funkciou nájdete tu.

Ak do knihy vložíte odkaz na video, nie je možné ju nahrať na CD/DVD a objednať v zberni. Fotokniha s videom sa dá objednať len cez internet, na čo vás program upozorní.

Mojá nová kniha

Nový program som otestoval pri tvorbe fotoknihy XXL. Program je k dispozícii zdarma, pre Windows, Mac OS a dokonca aj pre Linux. Stačí si ho stiahnuť zo stránok Fotolabu. Inštalácia je jednoduchá. Keďže som už niekoľko kalendárov a kníh robil, nerobila mi práca s programom potiaže. Program sa pod Mac OS správal stabilne.

XXL kniha je v tom dobrom slova zmysle “obluda”. Formát A3 je skutočne reprezentatívny a dá vyniknúť fotografiám aj keď ich je na strane niekoľko. Ja som zvolil digitálnu tlač, aby fotokniha vyzerala ako ofsetom tlačená publikácia. Na výber je  aj lesklá digitálna tlač (laminovaná) a tlač na lesklý alebo matný fotopapier. 643


Video, ktoré som ku knihe priložil som nasnímal v rámci testu Nikonu D7100 v Portugalsku a tak som QR kód umiestnil na koniec časti venovanej fotografiám z ciest. Platnosť QR kódu sme otestovali s iPhone 5, ktorý bez problémov načítal video zo serveru CEWE.


Ja som si zvolil zobrazenie náhľadu videa vo forme filmového pásu so štyrmi políčkami.



Detailnejší pohľad na QR kód.



Čítanie (skenovanie) QR kódu pomocou aplikácie v iPhone 5.



QR kód obsahuje odkaz na stránky CEWE a ich CEWE Player.



Celoobrazovkové prehrávanie videa.


Čo je to QR kód?

Pre prográmatorov aplikácie Môj CEWE Fotosvet mám niekoľko tipov, ktoré by prispeli k urýchleniu práce s programom:

1.  Pri otváraní súboru by v ponuke mohli byť posledne editované súbory. Ak pracujete na viacerých produktoch, urýchlilo by to prepínanie medzi nimi.

2.  Horný panel s ikonkami odporúčam upraviť tak, aby sa dal editovať. Niektoré ikonky, ktoré sa používajú pomerne často sú schované. Panel je pritom dostatočne dlhý, aby sa tam ikoniek zmestilo viac.

3.  Pridať vycentrovanie fotografií. Stačilo by v pomocnej mriežke zvýrazniť stredové linky. Prijal by som aj možnosť vypnúť simuláciu tieňu vo väzbe a bočných “strán”, ktoré opticky mýlia.

4.  Rozšíril by som využitie QR kódu, ten môže odkazovať na ľubovoľnú URL adresu, nielen s videom, ale napríklad aj s osobnými stránkami, či profilom na FB.

5.  Tých, ktorí viac využívajú vkladanie textu by potešilo pridanie odstavcových štýlov a obtekania textu.

Záver

Nová verzia programu Môj CEWE Fotosvet opäť o niečo spríjemňuje prácu pri návrhu kníh a kalendárov. Zmeny užívateľského rozhrania sú výhradne k dobru. Potešila rozšírená ponuka pozadí, clipartov a paspart. Novinka v podobe vloženie QR kódu s odkazom na video si určite nájde svojich priaznivcov. Zatiaľ je obmedzená len na server CEWE, šikovnejší ale vložia QR kód s akýmkoľvek odkazom. Ak by programátori zakomponovali do ďalšej verzie úpravu pásu s nástrojmi, centrovanie obrázkov a pokročilejšiu prácu s textom, bol by program takmer dokonalý. CEWE potvrdilo, že je u nás lídrom v tvorbe kníh, kalendárov a iných predmetov spojených s fotografiou. 


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
vd
2013-09-20 09:52:43
s cewe pracujem pomerne casto. jedine vyuzitie som nasiel pre fotoknihy na fotopapier a tiez kalendare. keby este popracovali na ich sofrwari, aby sa tam dalo robit detailnejsie a presnejsie, nebol by som proti...
 
IceDive1
2013-09-20 10:45:34
Pevne verim ze v novej verzii upravili jas pomocnej mriezky, ktoru neviem z akeho dovodu zmenili na svetlo bielu a hrozne to taha oci.
 
kozmo21
2013-09-22 17:15:00
včera som skusil spraviť svoju prvú knihu dotukla ma trochu aj tato recenzia. zvolil som farebny fotopapier tak som zvedavý. Jedine čo by som tomu vytkol je editor je to dost biedne, hlavne ked som chcel trochu poupravit farby a jas lebo nie všetky fotky som mal upravene tak ako by sa mali prezentovat. určite skusim aj inu firmu a iny soft na tvorbu fotoknih lebo cewe su dost drahy. a potom budem moct porovnat aj kvalitu prevedenia. Co sa tyka QR kodu tak som to spravil tak ako pise Karol v zavere youtube a vygeneroval som si QR na internete. Ked bude niekto robit s CEVE urcite treba popozerat na internete zlavove kupony je ich plno a zadarmo. len ja som bol zase prudky a odoslal som to za plnu cenu
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia