Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Medzikrúžky alebo makro šošovky?

Marry
2011-11-27 11:30:37+01
Ahojte. Rada by som si zaobstarala pomôcku na makro, lenže na makroobjektív nie sú ani nebudú v dohľadnej dobe peniaze. Rozmýšľam teda nad medzikrúžkami alebo šošovkami. Čítala som niekoľko článkov no stále sa neviem rozhodnúť, čo je lepšie. Dočítala som sa, že pri tých medzikrúžkoch bývajú niekedy problémy s kompatibilitou - aké sú vhodné aby som tomuto problému predišla v prípade, že sa pre ne rozhodnem? Vedel by mi niekto prosím poradiť ? Ďakujem.
 
markato1
2011-11-27 11:38:19+01
príspevok od: Marry
Ahojte. Rada by som si zaobstarala pomôcku na makro, lenže na makroobjektív nie sú ani nebudú v dohľadnej dobe peniaze. Rozmýšľam teda nad medzikrúžkami alebo šošovkami. Čítala som niekoľko článkov no stále sa neviem rozhodnúť, čo je lepšie. Dočítala som sa, že pri tých medzikrúžkoch bývajú niekedy problémy s kompatibilitou - aké sú vhodné aby som tomuto problému predišla v prípade, že sa pre ne rozhodnem? Vedel by mi niekto prosím poradiť ? Ďakujem.
treba kupit medzikruzky s prenosom informacii z objektivu do tela.su aj lacne varianty,bez prenosu,su neprakticke a praca s nimi je zlozita a velmi obmedzujuca.odporucam original,podla systemu ktorym fotis,alebo kenko.Myslim ze na bezne fotenie,ti postaci aj jeden jediny kruzok..osobne odporucam 20 mm,alebo nieco blizko toho.nevyhoda je ze ti to uberie na svetelnosti zostavy,spominana 20ka najmenej.
 
Marry
2011-11-27 11:48:03+01
zatiaľ som uvažovala nad týmito http://www.photonet.sk/shop/medzikruzky-nikon-af/p_3046.html . Boli by tieto teda dobré? Hej dopočula som sa už aj o nejakej tej strate svetelnosti zostavy, len neviem v akej veľkej miere to uberá. Je to veľký problém ? ďakujem.
 
pekelnikivan
2011-11-27 12:30:22+01
medzikrúžok neuberá na svetlosti zostavi, len približuje. nieje to telekonvertor. Najlepšie je ich použitie s pevnými sklami. Medzikružok je obyčajný kus vaca bez šošoviek s plastu alebo kovu podla kvality a výrobcu, bud s prenosom info alebo bez neho.
 
pekelnikivan
2011-11-27 12:33:39+01
je možná aj kombinácia medzikrúžku a dioptrickej šošovky ale tam už stráca na kvalite. rozhodne by som doporučil medzikrúžky, zo spominamími nemám skúsenosti, mám lej jeden a ten je takej istej značky ako objektív a dokonca ho používam aj s makroobjektívom.
 
assok
2011-11-27 12:38:05+01
tu mas tabulku z tych kruzkov pri ohnisku 50mm
http://imgur.com/nLPxO

zalezi co budes fotit, ale pri kombinacii s 18-55 a 55-200 budes musiet dost casto pouzivat len manualne ostrenie a objekt bude velmi blizko objektivu(lepsie na tom budes s 55-200)
a kruzky musis mat s prenosom infotmacii, lebo inak nebudes moct menit clonu co je velmi dolezite
 
Martin P
2011-11-27 12:54:26+01
príspevok od: Marry
zatiaľ som uvažovala nad týmito http://www.photonet.sk/shop/medzikruzky-nikon-af/p_3046.html . Boli by tieto teda dobré? Hej dopočula som sa už aj o nejakej tej strate svetelnosti zostavy, len neviem v akej veľkej miere to uberá. Je to veľký problém ? ďakujem.
ano medzikruzky uberaju na svetelnosti objektivu cim ich mas dlhsie sirsie hlbsie tym ti ubuda svetlo a svetelnost v hladaciku tym padom treba viac dlhsie exponovat podla mna casom aj tak prejdes k makro objektivu toto je len do casu kym si nan nenasetris
problem kedze mas meranie vo fotaku to nieje ale treba velakrat a takmer vzdy stativ
 
jozzzo
2011-11-27 13:03:01+01
mam doma makrososovky asi na priemer 62 mm, ak ti to vyhovuje strelim ti ich za zlomkovu cenu novych, ani raz som to nepouzil, myslel som si, ze budem fotit makro, ale fotim nieco uplne ine...
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2011-11-27 13:03:10+01
Ak mas len setove zoomy so svetelnostou 5,6, tak medzikruzky nekupuj. Uberejau svetlo uz aj tak tmavych objektivov. Kup si predsadku od Raynox. Su kvalitne, lahko pouzitelne, funguje aj AF a svetlo neuberaju.
 
viking81
2011-11-27 13:41:15+01
príspevok od: pekelnikivan
medzikrúžok neuberá na svetlosti zostavi, len približuje. nieje to telekonvertor. Najlepšie je ich použitie s pevnými sklami. Medzikružok je obyčajný kus vaca bez šošoviek s plastu alebo kovu podla kvality a výrobcu, bud s prenosom info alebo bez neho.
nehovoris pravdu....prave medzikruzok znizuje svetelnost sustavy kedze maximalna clona ostava rovnaka ale predlzis ohnisko....zakonite musi klesat svetelnost...ale na kvalitne kakro je to najlepsie riesenie....k tomu svetelny starsi objektiv s clonovym kruzkom....a je to to najlacnejsie riesenie...lebo za cenu medzikruzkou s prenosom informacii ma lacnejsi makro objektiv...neviem ci foti nikonom alebo canonom...ale nikon m anovu 40-ku...za 225 EUR
 
dmedia
2011-11-27 15:23:13+01
Podla mojich osobnych skusenosti na makro podla vhodnosti su riesenia:

1. makroobjektiv-ma novu napr. 40/2.8, alebo nieco od ruky sa da pozhanat za prijatelnu cenu, dlhsie napr. 60/2.8 a viac, zaroven pouzijes jak portretove sklo....

2. medzikruzky napr. Kenko digital s prenosom udajov a AF + pevne sklo napr. nova 50/1.8g alebo starsia 50/1.8d. Toto ale bude stat asi 150+100-200 eur teda 250 az 350 eur. Je to ale fajn riesenie ked sa chces dostat naozaj blizko...

3. makrososovka, pokal si kupis kvalitnu tak ako pise Karol tak ako pise, oplati sa aj to.

 
buto
2011-11-27 15:47:03+01
Ked chces vidiet kombinaciu medzikruzku a pevneho objektivu 50 f/1,8 pozri si moju galeriu zlty karafiat detail. Nedavno som medzikruzky kupil z ebay z AF prenosom za velmi rozumnu cenu. Uvazujem este k tomu dokupit makro led blesk.
 
FeroT.
2011-11-27 17:55:43+01
Posielam ti linky na chlapíka, ktorý fotí makrá medzikrúžkami a reverzne otočeným vysokosvetelným pevným objektívom (myslím 50 f/1,7). Tie fotočky sú super. Myslím, že dosť vecí závisí aj od entuziazmu, a tento chlapík ho má. Prvý link sú fotky na flickr.com a druhý na YT, kde vysvetľuje ako to robí:

http://www.flickr.com/photos/opoterser/6253069072/in/photostream

http://www.youtube.com/watch?v=wqRn3at0H60&feature=related

Aké ľahké, nie?

Btw, kúpil so teraz medzikrúžky a Pentax K-x, bez prenosu AF a používam ich s mojím starým objektívom Industar-50-2 50mm f/3.5. Prvé pokusy sú celkom fajn. Zníženia svetelnosti sa neboj, pri makre treba aj tak viac cloniť (som čítal, lebo som začiatočník
 
FeroT.
2011-11-27 17:58:32+01
sorry som tam hodil link iba na jednu fotku, tu je linka na galériu:

http://www.flickr.com/photos/opoterser/with/6253069072/
 
Marry
2011-11-27 20:32:18+01
Ďakujem za všetky rady a pripomienky, naozaj mi to všetko veľmi pomohlo Rozhodla som sa teda pre tie medzikrúžky ktoré som tu už raz ukazovala. A presne, k makroobjektívu sa rozhodne časom dostanem, o tom niet pochýb
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()