Hore
Fórum » Objektívy a filtre
 

Aky objektiv na foto/video jedla?

santiago22
santiago22 2021-11-09 23:47:46+01
Zdravim. Potreboval by som poradit aky objektiv na fotenie popripade kamerovanie jedla. Pozeram po macro objektivoch, aspon tie som si vygooglil ze su najlepsie. Podla rad sa na to najlepsie hodi Canon EF 100mm F/2.8L Macro IS USM, ale je vsade nedostupny, takze sa rozhodujem este po alternative Tamron SP 90mm F/2.8 Di VC USD 1:1 Macro.

Viete odporucit nieco ine, popripade radsej pockat na dostupnost canonu alebo ist do Tamronu a budem spokojny? Objektiv bude na Canon EOS 100D. Dakujem za rady.
 
gytheio
2021-11-13 18:14:55+01
príspevok od: martinmlm
santiago potrebuje macro objektív ale nie 100mm, ale medzi 35 až 85mm, čo canon má v ponuke. alebo od iného výrobcu s canon bajonetom a plynulým a bezhlučným zaostrovaním kôli videu......


čo sa týka jozef84....už je neskoro, už sme kamoši
...prsteň nebol fotený heliosom ale olympusom 55 f1,2....chybne som hore uviedol ohnisko, za čo sa ospravedlňujem.
Napisal som niekde aby ste sa nekamosili? mam tiez kamaratov ktorych neberiem vazne.
 
gytheio
2021-11-13 18:15:58+01
príspevok od: martinmlm
santiago potrebuje macro objektív ale nie 100mm, ale medzi 35 až 85mm, čo canon má v ponuke. alebo od iného výrobcu s canon bajonetom a plynulým a bezhlučným zaostrovaním kôli videu......


čo sa týka jozef84....už je neskoro, už sme kamoši
...prsteň nebol fotený heliosom ale olympusom 55 f1,2....chybne som hore uviedol ohnisko, za čo sa ospravedlňujem.
Skor si myslim, ze nepotrebuje makro objetiv na video.
 
jozef84
2021-11-13 18:17:59+01
príspevok od: gytheio
Prosim ta toho mantinela nad tebou si nevsimaj, nebola to nijaka odplata. Ja viem ako foti 50rocny Helios, nehodi sa na taketo fotografie. On chce naozaj fotit detailnu strukturu listkoveho cesta. Tie medzikruzky nepoznam ale myslim, ze tomu nepomozu, teda neviem na tej 50tke...
To mas tak, keby ovladal PP nafotil by to s tou 50tkou tak isto ako zo 100. 50tokou fotia profesionaly portrety preto lebo je schopna odfotit kazdy detail. Makro objektiv odfoti super ostro aj detaily a 50 to odfoti tak isto ale bez upravy to posobi ako rozostrene, preto sa zda, ze nie je ostra a tam prave treba to PP.
Veď si mu poradil drahý, portrétny, vysokosvetelný Canon 50mm F1,2. Ten je super na fotenie jedla. A odrazu je z toho Helios? Niečo som neprečítal? Tu si vo vlákne, kde sa preberá fotenie a kamerovanie jedla a vhodný objektív a možno aj foťák na takýto účel. Sústreď sa Gypsejo a okrem ruských profesionálnych skúseností napíš nejaké konkrétne rady k téme. A ospravedlňujem sa za skomolenie nicku. Už sa mi to pletie, lebo toto už máš štvrtý, piaty nick?
 
martinmlm
2021-11-13 18:18:04+01
príspevok od: santiago22
Tu 6D si necham som spokojny. Ako som pisal ja nie som profesional ale amater a snazim sa v tom zlepsovat, pre priklad nahravam 2x foto, preslo to aj PP, proste sa ucim, preto som si prisiel pytat aj rady od skusenejsich. Takze poprosim ak sa da vecne poradit k fotografiam, nie aby som fotak vratil a podobne.
foťak si nechaj.....tu je bitva o objektív
 
santiago22
2021-11-13 18:19:14+01
príspevok od: martinmlm
santiago potrebuje macro objektív ale nie 100mm, ale medzi 35 až 85mm, čo canon má v ponuke. alebo od iného výrobcu s canon bajonetom a plynulým a bezhlučným zaostrovaním kôli videu......


čo sa týka jozef84....už je neskoro, už sme kamoši
...prsteň nebol fotený heliosom ale olympusom 55 f1,2....chybne som hore uviedol ohnisko, za čo sa ospravedlňujem.
Tak porad konkretne ktory myslis ze by mohol byt fajn. Aj ta draha 50mm 1.2 proste neostrila rychlo, iphone to zvlada bleskovo a vystupne video je tiez v pohode.
 
santiago22
2021-11-13 18:19:29+01
príspevok od: gytheio
Preco si nenapisal cim si to odfotil?
Sorry, 100D a 50mm 1.8 ktoru som spominal vyssie.
 
gytheio
2021-11-13 18:20:28+01
príspevok od: santiago22
Sorry, 100D a 50mm 1.8 ktoru som spominal vyssie.
A si s tym spokojny?
 
gytheio
2021-11-13 18:26:58+01
príspevok od: santiago22
Tak porad konkretne ktory myslis ze by mohol byt fajn. Aj ta draha 50mm 1.2 proste neostrila rychlo, iphone to zvlada bleskovo a vystupne video je tiez v pohode.
Neviem ci to, ze ta 50tka je pomala je prave tou 50tkou.
 
santiago22
2021-11-13 18:31:44+01
príspevok od: gytheio
Neviem ci to, ze ta 50tka je pomala je prave tou 50tkou.
a cim to bolo ze neostrila video rychlo? Mnou? Neviem len sa pytam ak su sposoby ako to urychlit.

S foto som spokojny, mozu byt este kludne detailnejsie. Ak nieco pofotim s macro tak nahodim.
 
jozef84
2021-11-13 18:33:32+01
príspevok od: santiago22
Tak porad konkretne ktory myslis ze by mohol byt fajn. Aj ta draha 50mm 1.2 proste neostrila rychlo, iphone to zvlada bleskovo a vystupne video je tiez v pohode.
Tu máš link, kde si môžeš porovnávať objektívy, recenzie, fotky podľa bajonetu. Dobré čítanie prajem: https://www.juzaphoto.com/recensione.php?l=en&page=indexobiettivi
 
martinmlm
2021-11-13 18:39:31+01
príspevok od: santiago22
Tak porad konkretne ktory myslis ze by mohol byt fajn. Aj ta draha 50mm 1.2 proste neostrila rychlo, iphone to zvlada bleskovo a vystupne video je tiez v pohode.
s tým objektívom čo máš si urob foto taniera(scény, stola) zvrchu....všimni si v ako vysoko musíš byť a predstav si, že ked kúpiš objektív 100mm budeš musieť ísť vyššie. Rozmýšlam, či by nebol vhodný aj kolegom často spomínaný canon24-70+medzikrúžky. Nie som Canonista tak neviem či sa s tým dá točiť video.

https://objektivy.heureka.sk/canon-ef-24-70mm-f-2_8l-ii-usm/#prehlad/
 
santiago22
2021-11-13 19:02:37+01
S macrom nebudem fotit z hora asi vobec uvidim. Skor len z bocnej strany
 
gytheio
2021-11-13 19:03:17+01
príspevok od: santiago22
a cim to bolo ze neostrila video rychlo? Mnou? Neviem len sa pytam ak su sposoby ako to urychlit.

S foto som spokojny, mozu byt este kludne detailnejsie. Ak nieco pofotim s macro tak nahodim.
Neviem, nie som na video ale moze byt, ze nevies ten fotak nastavit na video, alebo, ze 6D nie je vhodny na video, naozaj neviem. Sam si sem dal link kde ten dotycny pouzival 50 na video. Ale robil to s 5D. 6D nie je taka ista trieda ako 5D, chcel si 6D, teraz by si nemal ukazovat prstom na to aky je ten objektiv nevhodny ked ten profik s nim toci video...
 
santiago22
2021-11-13 19:13:50+01
Je to proste ine ako to toci iphone. Ak to tocis s tym objektivom stale treba pockat kym to zaostri a mozes pracovat dalej, nie je to proste rychle a hned. Kvalita je asi lepsia. K 5D a 6D si sa vyjadril ze 5D je lepsia cena ak som dobre pochopil z bazaru a 6D nafoti rovnako ako 5D tak som zobral radsej novy nepouzity 6D. Ale je mi jasne ze v niecom 5D bude lepsia kedze je aj nova drahsia.
 
gytheio
2021-11-13 19:40:27+01
príspevok od: santiago22
Je to proste ine ako to toci iphone. Ak to tocis s tym objektivom stale treba pockat kym to zaostri a mozes pracovat dalej, nie je to proste rychle a hned. Kvalita je asi lepsia. K 5D a 6D si sa vyjadril ze 5D je lepsia cena ak som dobre pochopil z bazaru a 6D nafoti rovnako ako 5D tak som zobral radsej novy nepouzity 6D. Ale je mi jasne ze v niecom 5D bude lepsia kedze je aj nova drahsia.
Ked som videl, ze chces 6D uz som to chcel ukoncit. Fotia rovnako ale to vsetko okolo fotenia je ine. 5D je profesionalny fotoaparat a je rychlejsi ako 6D. Mam 6D a mal som aj 5D m2 aj m3, keby som si ja mal vybrat tak urcite 5D. Tym ta nenahovaram na 5D, daj sem foto ktore si spravil s 6D s 50mm f1,2 pred upravou a po uprave. Neviem v akom kastrole robis PP ale aj to by si mohol spomenut a ci vobec fotis do raw.
 
martinmlm
2021-11-13 20:45:08+01
príspevok od: santiago22
Tu 6D si necham som spokojny. Ako som pisal ja nie som profesional ale amater a snazim sa v tom zlepsovat, pre priklad nahravam 2x foto, preslo to aj PP, proste sa ucim, preto som si prisiel pytat aj rady od skusenejsich. Takze poprosim ak sa da vecne poradit k fotografiam, nie aby som fotak vratil a podobne.
Fotoaparát výborny, objektív super. Už len sa naučiť fotiť.
1. sám na sebe som sa naučil, že keď chcem mať pekné detailné fotky svojich výtvorov, v prvom rade musím popracovať na kvalite daného výtvoru. v tvojom prípade to môže znamenať napríklad aj to, že jak a čím narežeš tie koláče (chápeme, že sú to ešte len skúšobné fotky)
2. zaostrovací bod posuň viac dozadu
3. daj si foťák na statív,iso 200, čas auto, clonu manuál najnižšiu, urob si tú istú scénu viacej krát ale zakaždým zvýš clonu aby si videl ako sa ti bude meniť hlbka ostrosti, aký to má vplyv na bokeh(rozmazané pozadie) ....pokial toto ovládaš, tak to robiť nemusíš
 
santiago22
2021-11-13 20:50:20+01
príspevok od: martinmlm
Fotoaparát výborny, objektív super. Už len sa naučiť fotiť.
1. sám na sebe som sa naučil, že keď chcem mať pekné detailné fotky svojich výtvorov, v prvom rade musím popracovať na kvalite daného výtvoru. v tvojom prípade to môže znamenať napríklad aj to, že jak a čím narežeš tie koláče (chápeme, že sú to ešte len skúšobné fotky)
2. zaostrovací bod posuň viac dozadu
3. daj si foťák na statív,iso 200, čas auto, clonu manuál najnižšiu, urob si tú istú scénu viacej krát ale zakaždým zvýš clonu aby si videl ako sa ti bude meniť hlbka ostrosti, aký to má vplyv na bokeh(rozmazané pozadie) ....pokial toto ovládaš, tak to robiť nemusíš
Dakujem pekne za rady. Preco posunut zaostrovaci bod viac dozadu?
 
santiago22
2021-11-13 20:59:35+01
príspevok od: gytheio
Ked som videl, ze chces 6D uz som to chcel ukoncit. Fotia rovnako ale to vsetko okolo fotenia je ine. 5D je profesionalny fotoaparat a je rychlejsi ako 6D. Mam 6D a mal som aj 5D m2 aj m3, keby som si ja mal vybrat tak urcite 5D. Tym ta nenahovaram na 5D, daj sem foto ktore si spravil s 6D s 50mm f1,2 pred upravou a po uprave. Neviem v akom kastrole robis PP ale aj to by si mohol spomenut a ci vobec fotis do raw.
porovnavacie foto uz nemam, PP robim photoshope a nefotim do raw.
 
martinmlm
2021-11-13 21:13:48+01
príspevok od: santiago22
Dakujem pekne za rady. Preco posunut zaostrovaci bod viac dozadu?
pretože ostríš na najbližší bod k objektívu a máš ostrý tanier a roh koláča a pri nízkej clone to vyzerá, všetko rozmazané. skús ostriť napr o 1-2cm ďalej
 
santiago22
2021-11-13 21:25:33+01
Na tom hnedom zakusku som prave ostril nie na roh kolaca ale trochu dozadu ak to prizoomujes tak nalavo by mal byt ostrejsi ten bok zakusku.
 
Strana 5 z 7
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()