Hore
Fórum » Vyberáme fotoaparát
 

Pomoc pri vybere megazoomu

Peterkal
Peterkal 2011-11-22 04:06:31+01
Chcem kupit megazoom mam par kriterii a aj vytipovane modely ale nvm ktory sa oplati kupit...
chcem zoom 30x alebo viac dost kvalitny obraz nech robi ale nie na ukor zoomu a zase zoom nech nie je na ukor kvality... video 1080p nech vie nahravat stereo zvuk (120fps (high speed) je vyhodou avsak nie nevyhnutnost), potesi moznost externeho mikrofonu avsak to nie je dolezite, nech ma hladacik, napajanie je v podstate jedno (co akumulator alebo AAA baterie) ale nech mi vydrzi dlho dlho cim dlhsie tym lepsie... blesk zaklad, panorama potesi avsak nie je to priorita, nech to ma stabilizaciu (ci uz opticku alebo SW to je jedno hlavne nech je KVALITNA), SDHC alebo SDXC, nech to ma aj manual ostrenie a vsetko... displej je v podstate jedno aky ajtak na PC sa bdu fotky pozerat..
rozhodujem sa medzi troma... v poradi od absolutny favorit az po najmenej absolutny favorit:

1. Sony Cybershot HX100V
2. Nikon Coolpix P500
3. Canon Powershot SX40 HS

sony co som mal moznost skusit mi najviac vyhovuje... cannon je pridrahy a kedsom ho skusal tak nvm nvm ale tan zoom je dobry a nikon som bohuzial nevedel skusit bola vybita batery...
chcem si to kupi z kamenneho obchodu a nie cez net som v UK...
 
viking81
2011-11-22 12:37:12+01
príspevok od: Rachotilko
A to je hriech ?
nie...ale kebyze ten uzivatel nie je hnily, tak si vyberie aj sam na zaklade recenzii alebo tech parametrov....ale ked sa mu uz chcelo zakladat si nick na ephote...tak si mal dat tu namahu a prehladat forum...vyber kompaktov od Apo Z je tu na dennom poriadku...takze aj touto cestou by nasiel adekvatnu odpoved
 
viking81
2011-11-22 12:40:24+01
príspevok od: Rachotilko
Zaiste, v hrubých obrysoch s Vami súhlasím. S niektorými výhradami:

1, Nie vždy a všetci fotia v šere. Takí vtáčkari (typickí používatelia UZ) fotia v šere málokedy.

2, Nič s "rozumným rozsahom" žiaľ na trhu nie je. Buď sú to UZ s ohniskami nad 600mm, alebo sú to travelzoomy, ktoré majú svoje vlastné kompromisy.

3, Keď kúpi aj v rozsahu 24-720, ale bude používať rozsahy 35-300mm, tak to nebude na zahodenie.

Chalan sa pýtal, ktorý z tých 3 má kúpiť. A namiesto toho, aby mu povedali, nech neblbne a kúpi Panasonic FZ150, ktorý je v tejto kategórii zďaleka najlepším prístrojom, tak si tu robili "srandu" o chlebe a cibulke. To už aj Meliškova "Cibuľa" je vačšia "sranda".
s ohniskom 600 je problem dobre nafotit aj za slnecneho dna....je nutny stativ... to po prve a po druhe....naco by si kupoval ohnisko do 720 a potom by z toho pouzival len 300 ? to si rovno moze kupit nieco s rozsahom do 300....proste ked to clovek zoberie ako kolevk...megazoomy su podla mna na nic....radsej by som isiel cestou kvalitnejsich kompaktov s vacsim cipom a mensim rozsahom ohnisk....respketive vacsou svetelnostou objektivu...ale urcite by som nenahanal zoooom...MPix......a full HD video v 1850 snimkoch za sekundu.....
 
Paulie
2011-11-22 12:44:47+01
príspevok od: Peterkal
Chcem kupit megazoom mam par kriterii a aj vytipovane modely ale nvm ktory sa oplati kupit...
chcem zoom 30x alebo viac dost kvalitny obraz nech robi ale nie na ukor zoomu a zase zoom nech nie je na ukor kvality... video 1080p nech vie nahravat stereo zvuk (120fps (high speed) je vyhodou avsak nie nevyhnutnost), potesi moznost externeho mikrofonu avsak to nie je dolezite, nech ma hladacik, napajanie je v podstate jedno (co akumulator alebo AAA baterie) ale nech mi vydrzi dlho dlho cim dlhsie tym lepsie... blesk zaklad, panorama potesi avsak nie je to priorita, nech to ma stabilizaciu (ci uz opticku alebo SW to je jedno hlavne nech je KVALITNA), SDHC alebo SDXC, nech to ma aj manual ostrenie a vsetko... displej je v podstate jedno aky ajtak na PC sa bdu fotky pozerat..
rozhodujem sa medzi troma... v poradi od absolutny favorit az po najmenej absolutny favorit:

1. Sony Cybershot HX100V
2. Nikon Coolpix P500
3. Canon Powershot SX40 HS

sony co som mal moznost skusit mi najviac vyhovuje... cannon je pridrahy a kedsom ho skusal tak nvm nvm ale tan zoom je dobry a nikon som bohuzial nevedel skusit bola vybita batery...
chcem si to kupi z kamenneho obchodu a nie cez net som v UK...
Pri týchto požiadavkách možno Hubbleov teleskop.
 
8martin5
2011-11-22 13:08:57+01
príspevok od: Rachotilko
A to je hriech ?
nie, je to konstatovanie, postreh.
 
Peterkal
2011-11-22 13:22:32+01
Diki za odpovede... Tu tabulku porovnani som si spravil ale mam taku skusenost prakticky so vsetkou elektronikou ( u fotakov 2x) ze nieco ine je na papiery a nieco ine real takze som isiel do obchodu a skusil som to... Nebolo vela casu to skusat taksom prisiel sem a opytal sa profesionalov.. to ze som sa zaregistroval nedavno nvm ale podla mna som neporusil ziadne pravidlo... Ja som amater zacinajuci fotograf... tj. nechcem zrkadlovku lebo to je mnohonasobne vacsia investicia (objektivy atd...), rozhodujem sa medzi timito troma lebo som ich mal moznost skusit osobne a aj na papieri mi najviac vyhovuju.. samozrejme nemoze mat clovek vsetko naraz a prichadzaju na rad kompromisy... SD kartu 8 GB 10 ultrarychlu mam, viem ze do toho musim investovat nemam totizto tasku, stativ... to je otazka casu... btv. keby som si nenapisal na papier klady a zapory tak by som nenapisal vlastne ani jednu znacku a nechal by som otvorene znacka typ atd...
 
8martin5
2011-11-22 13:48:39+01
príspevok od: Peterkal
Diki za odpovede... Tu tabulku porovnani som si spravil ale mam taku skusenost prakticky so vsetkou elektronikou ( u fotakov 2x) ze nieco ine je na papiery a nieco ine real takze som isiel do obchodu a skusil som to... Nebolo vela casu to skusat taksom prisiel sem a opytal sa profesionalov.. to ze som sa zaregistroval nedavno nvm ale podla mna som neporusil ziadne pravidlo... Ja som amater zacinajuci fotograf... tj. nechcem zrkadlovku lebo to je mnohonasobne vacsia investicia (objektivy atd...), rozhodujem sa medzi timito troma lebo som ich mal moznost skusit osobne a aj na papieri mi najviac vyhovuju.. samozrejme nemoze mat clovek vsetko naraz a prichadzaju na rad kompromisy... SD kartu 8 GB 10 ultrarychlu mam, viem ze do toho musim investovat nemam totizto tasku, stativ... to je otazka casu... btv. keby som si nenapisal na papier klady a zapory tak by som nenapisal vlastne ani jednu znacku a nechal by som otvorene znacka typ atd...
je ok registrovat sa kvoli ziskaniu informacii. fotoportal je o foteni a pytas zmysluplne infomacie. je vsak mnoho takych, ktori bez nakuknutia do fora hodia otazku typu- "aku zrkadlovku". tychto tem je tu na desiatky. avsak- to iste plati aj pre podaktorych roky registrovanych. sory za spam.
 
jozkovicz
2011-11-22 13:54:12+01
príspevok od: Peterkal
Diki za odpovede... Tu tabulku porovnani som si spravil ale mam taku skusenost prakticky so vsetkou elektronikou ( u fotakov 2x) ze nieco ine je na papiery a nieco ine real takze som isiel do obchodu a skusil som to... Nebolo vela casu to skusat taksom prisiel sem a opytal sa profesionalov.. to ze som sa zaregistroval nedavno nvm ale podla mna som neporusil ziadne pravidlo... Ja som amater zacinajuci fotograf... tj. nechcem zrkadlovku lebo to je mnohonasobne vacsia investicia (objektivy atd...), rozhodujem sa medzi timito troma lebo som ich mal moznost skusit osobne a aj na papieri mi najviac vyhovuju.. samozrejme nemoze mat clovek vsetko naraz a prichadzaju na rad kompromisy... SD kartu 8 GB 10 ultrarychlu mam, viem ze do toho musim investovat nemam totizto tasku, stativ... to je otazka casu... btv. keby som si nenapisal na papier klady a zapory tak by som nenapisal vlastne ani jednu znacku a nechal by som otvorene znacka typ atd...
.. pan Šurkala, ktory robi recenzie na digimanii a myslim, ze dobre ... odporuca ultrazoom panasonic lumix fz45 .. recenzia bude uz rok stara, ale mozes si ju nasjt ... www.digimanie.cz ..
.. dalsia rada by bola, ja to tak niekedy robim, ze si podla konkretneho fotoaparatu najdem majitelov tu na ephote, pripadne majitelov konkretnych objektivov, napises im sukromnu spravu a mas informacie z prvej ruky ... takze si najdi niekoho,kto ma napr ten fotak sony a spytaj sa ho, ako sa mu foti, ake idu z toho fotky atd ..
 
haplo602
2011-11-22 13:59:08+01
príspevok od: Peterkal
Diki za odpovede... Tu tabulku porovnani som si spravil ale mam taku skusenost prakticky so vsetkou elektronikou ( u fotakov 2x) ze nieco ine je na papiery a nieco ine real takze som isiel do obchodu a skusil som to... Nebolo vela casu to skusat taksom prisiel sem a opytal sa profesionalov.. to ze som sa zaregistroval nedavno nvm ale podla mna som neporusil ziadne pravidlo... Ja som amater zacinajuci fotograf... tj. nechcem zrkadlovku lebo to je mnohonasobne vacsia investicia (objektivy atd...), rozhodujem sa medzi timito troma lebo som ich mal moznost skusit osobne a aj na papieri mi najviac vyhovuju.. samozrejme nemoze mat clovek vsetko naraz a prichadzaju na rad kompromisy... SD kartu 8 GB 10 ultrarychlu mam, viem ze do toho musim investovat nemam totizto tasku, stativ... to je otazka casu... btv. keby som si nenapisal na papier klady a zapory tak by som nenapisal vlastne ani jednu znacku a nechal by som otvorene znacka typ atd...
co chces fotit s tym megazoomom ? ak je odpoved vsetko, tak low end zrkadlovka + nejaky 18-70 kit zoom ta vyjde ROVNAKO draho ako ten megazoom ale da ti neporovnatelne moznosti.

ak vies dopredu, ze tie ohniska nad 300mm budes casto pouzivat tak si zober megazoom. ak si niesi isty, skoda vyhodenych prachov. bud zapadne za rok alebo budes kupovat zrkadlovku.
 
Rachotilko
2011-11-22 14:22:44+01
príspevok od: viking81
nie...ale kebyze ten uzivatel nie je hnily, tak si vyberie aj sam na zaklade recenzii alebo tech parametrov....ale ked sa mu uz chcelo zakladat si nick na ephote...tak si mal dat tu namahu a prehladat forum...vyber kompaktov od Apo Z je tu na dennom poriadku...takze aj touto cestou by nasiel adekvatnu odpoved
No jo, ja som si UZ kúpil pred pár dňami, a výber bol naozaj o čítaní recenzí a pozeraní testovacích fotiek pod drobnohľadom. A uznávam, že by som si mohol byť vedomý toho, že ten čas strávený výberom, sú peniaze, ktoré teraz zakladateľovi témy ušetrím (a teda vlastne darujem).

Ale, práve pre takýto druh altruizmu je táto kategória na fóre zriadená, ak sa nemýlim. Ak niekto má voči takémuto druhu altruizmu etické výhrady, nech nereaguje.

Staršie témy na na fóre o výbere UZ sú v prípade rozhodovania o *aktuálnych* modeloch dosť nepoužiteľné. Navyše, tých tém tu nie je až tak veľa, a obsahujú dosť informačne chudobného balastu (typu "UZ humor").
 
Rachotilko
2011-11-22 14:58:02+01
príspevok od: viking81
s ohniskom 600 je problem dobre nafotit aj za slnecneho dna....je nutny stativ... to po prve a po druhe....naco by si kupoval ohnisko do 720 a potom by z toho pouzival len 300 ? to si rovno moze kupit nieco s rozsahom do 300....proste ked to clovek zoberie ako kolevk...megazoomy su podla mna na nic....radsej by som isiel cestou kvalitnejsich kompaktov s vacsim cipom a mensim rozsahom ohnisk....respketive vacsou svetelnostou objektivu...ale urcite by som nenahanal zoooom...MPix......a full HD video v 1850 snimkoch za sekundu.....
1, Áno, je nutný statív. Problém so statívom je aký ?

2, Videl som kopec použiteľných fotiek z UZ (napr z FZ150 alebo HS20exr), keď sa človek obmedzí na rozumný rozsah, a je si vedomý, že niektorým extrémny rozsahom ohnísk sa musí vyhýbať.

3, Aj toto je radosť z fotografie !!! http://forums.dpreview.com/forums/read.asp?forum=1012&message=39896385 Koľko peňazí by som musel minúť na ne-UZ riešenie, aby som dokázal robiť toto !
 
Misoo79
2011-11-22 15:30:15+01
Čakať, že 30x zoom nebude na úkor kvality je ako...No nenapadá ma vhodné prirovnanie. Každopádne nečakaj zázraky. Takmer s istotou ti viem povedať, že budeš sklamaný. Čo sa týka výberu z uvedených modelov, tak je to podľa mňa jedno. Každý má zoom väčší, ako hvezdáreň na Lomničáku a ani jeden ti neposkytne dobré výsledky na maximálnom ohnisku.

PS: nemysli si, že veľkí fotografi so sebou vláčia veľké objektívy kvôli kondičke
 
Rachotilko
2011-11-22 15:47:35+01
príspevok od: Misoo79
Čakať, že 30x zoom nebude na úkor kvality je ako...No nenapadá ma vhodné prirovnanie. Každopádne nečakaj zázraky. Takmer s istotou ti viem povedať, že budeš sklamaný. Čo sa týka výberu z uvedených modelov, tak je to podľa mňa jedno. Každý má zoom väčší, ako hvezdáreň na Lomničáku a ani jeden ti neposkytne dobré výsledky na maximálnom ohnisku.

PS: nemysli si, že veľkí fotografi so sebou vláčia veľké objektívy kvôli kondičke
Nie všetci sme veľkí fotografi.
 
Misoo79
2011-11-22 15:51:24+01
príspevok od: Rachotilko
Nie všetci sme veľkí fotografi.
Chcel som tým povedať, že tie objektívy niesu na srandu a ak by mal ultrazoom čo i len porovnateľnú kvalitu, tak by sa nikto neobťažoval ich vláčiť so sebou. To len aby si nerobil ilúzie, že na tom ohnisku bude mať dobrú kvalitu...
 
Rachotilko
2011-11-22 15:59:28+01
príspevok od: Misoo79
Chcel som tým povedať, že tie objektívy niesu na srandu a ak by mal ultrazoom čo i len porovnateľnú kvalitu, tak by sa nikto neobťažoval ich vláčiť so sebou. To len aby si nerobil ilúzie, že na tom ohnisku bude mať dobrú kvalitu...
1, Ale stále môže mať preňho postačujúcu kvalitu.

2, Určite je obrovský rozdiel v kvalite výstupu Nikonu P500 na jednej strane a Panasonicu FZ150 alebo Canonu SX40 na druhej strane. Tieto dva foťáky spravili vďaka skvelým snímačom obrovský pokrok v kvalite oproti predchodcom. To len na margo vety "Čo sa týka výberu z uvedených modelov, tak je to podľa mňa jedno."
 
Misoo79
2011-11-22 16:10:08+01
príspevok od: Rachotilko
1, Ale stále môže mať preňho postačujúcu kvalitu.

2, Určite je obrovský rozdiel v kvalite výstupu Nikonu P500 na jednej strane a Panasonicu FZ150 alebo Canonu SX40 na druhej strane. Tieto dva foťáky spravili vďaka skvelým snímačom obrovský pokrok v kvalite oproti predchodcom. To len na margo vety "Čo sa týka výberu z uvedených modelov, tak je to podľa mňa jedno."
Ja píšem len svoj subjektívny názor. Už som mal v ruke nejaký ten ultrazoom a ani jeden nespĺňal moje očakávania (a to som nečakal vôbec veľa). Netuším aké sú jeho požiadavky na kvalitu a ani nedokážem napísať názor, ktorý bude vyhovovať všetkým. Asi nie som dokonalý

Úplne najlepšie by bolo zobrať v tom kamennom obchode všetky tri foťáky do ruky, zazúmovať čo to dá a so všetkými odfotiť ten istý objekt. Lepšie porovnanie nijako nezíska.
 
Rachotilko
2011-11-22 16:25:20+01
príspevok od: Misoo79
Ja píšem len svoj subjektívny názor. Už som mal v ruke nejaký ten ultrazoom a ani jeden nespĺňal moje očakávania (a to som nečakal vôbec veľa). Netuším aké sú jeho požiadavky na kvalitu a ani nedokážem napísať názor, ktorý bude vyhovovať všetkým. Asi nie som dokonalý

Úplne najlepšie by bolo zobrať v tom kamennom obchode všetky tri foťáky do ruky, zazúmovať čo to dá a so všetkými odfotiť ten istý objekt. Lepšie porovnanie nijako nezíska.
Nie je ultrazoom, ako ultrazoom.

http://www.dpreview.com/reviews/studiocompare.asp#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=panasonic_dmcfz150&masterSample=p1040114&slotsCount=4&slot0Camera=panasonic_dmcfz150&slot0Sample=p1040114&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=nikon_cpp500&slot1Sample=dscn0039&slot2Camera=sony_dschx100v&slot2Sample=iso1600&slot3Camera=oly_sp810uz&slot3Sample=pa190020&x=0.5807898049087475&y=-1.1565199088909115
 
Peterkal
2011-11-22 17:25:38+01
to je sice okk ale aj kvalita videa je mne osobne dost dolezita... nie je video ako video a takyto fotak 1080p@60fps lahodka a + k tomu zoom... a stereo zvuk... nejaky filmik by sa stim dal spravit.. proste vsetko v jednom kamera vsetko ma to blesk ten sony co sa tyka videa ma ucaroval ok nema vysokorychlostny capture HS video ale ajtak pri VGA rozliseni 120 fps neviem neviem... ten sony je moj absolutny favorit hlavne koli videu... a stabilizacie tiez fajn... a ked sa to tak vezme nebudem tlacit plagaty x krat x metrov a do ziadneho casopisu nebudem fotit holky (iked to by bola pekna predstava) fotky pojdu maximalne na B alebo inde online a do archivu samozrejme na HDD popripade fotka ako dar znamemu.. (pekna a pozitivna spomienka najlepsi dar) a samozrejme sa mi budu zvysovat photo skills a casom pride zrkadlovka... zatial mi to bude stacit...
 
palo17
2011-11-22 17:55:25+01
príspevok od: Peterkal
to je sice okk ale aj kvalita videa je mne osobne dost dolezita... nie je video ako video a takyto fotak 1080p@60fps lahodka a + k tomu zoom... a stereo zvuk... nejaky filmik by sa stim dal spravit.. proste vsetko v jednom kamera vsetko ma to blesk ten sony co sa tyka videa ma ucaroval ok nema vysokorychlostny capture HS video ale ajtak pri VGA rozliseni 120 fps neviem neviem... ten sony je moj absolutny favorit hlavne koli videu... a stabilizacie tiez fajn... a ked sa to tak vezme nebudem tlacit plagaty x krat x metrov a do ziadneho casopisu nebudem fotit holky (iked to by bola pekna predstava) fotky pojdu maximalne na B alebo inde online a do archivu samozrejme na HDD popripade fotka ako dar znamemu.. (pekna a pozitivna spomienka najlepsi dar) a samozrejme sa mi budu zvysovat photo skills a casom pride zrkadlovka... zatial mi to bude stacit...
Ak chces fotak hlavne kvoli videu kup si kameru- tocit filmy fotakom je nielen neprakticke, ale aj vysledok bude stat za figu. Ja som si pri vybere noveho fotaku po malom kompakte tiez kupil UZ panasonic fz100. Hoci som bol spokojny lebo mal kopec funkcii, vysokorychlostne video a plno dalsich hovadiniek, boli to ajtak nakoniec vyhodene peniaze a do 2 mesiacov som ho vymenil za zrkadlovku. A ked ta tu fakt nikto nedokaze odhovorit, tak si aspon kup taky ultrazoom, ktory ma manualne ovladany prstenec zoomu a ostrenia ako napriklad fuji HS20 !
 
Peterkal
2011-11-22 18:26:22+01
prave ze prave preto som si vybral ten sony lebo on MA aj MANUALNE OVLADANIE ZOOMU A OSTRENIA... takze niet ocom...
 
Strana 2 z 3
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()