Hore
Fórum » Tlač
 

Tlacit na 12 / 8 / 8 pigmentovej tlaci?

borovica
2012-05-20 08:40:12+02
Pri tlači asi ide o vernosť tomu čo sme odfotili. Monitor je RGB a tlač CMYK. Ide tu aj o jemnosť prechodov a pri žiarivých farbách akú máju niektoré veci ci zvieratá už nevravím. Ktoré zloženie pigmentov mi dodá tu najvčaššie vernosť farieb alebo tam hra väčšiu úlohu papier?

Na internete som si zistil tieto tri skupiny farieb v tlačiarni

12 farieb (MBK, BK, PC, C, PM, M, Y, R, G, B, GY, PGY)

Light Black, Light Light Black, Photo Black, Matte Black, Cyan, Light Cyan, Yellow, Vivid Magenta, Vivid Light Magenta

8 (chromatická červená, purpurová, matná čierna, fotografická čierna, žltá, svetloazúrová, svetlosivá, svetlopurpurová)

Sú aj desať farebné. Ale je tam skôr viac čiernych atramentov pre tlač alebo jeden výrobca dodával oranžovú farbu.

Aspoň čo ja viem tak napríklad 300dpi je už dosť na tlač štandardne sa dáva aspoň 720 dpi.
Spoznám rozdiel ak to dám vytlačiť na

2 400 x 1 200 dpi

2.880 x 1.440 DPI

S papiermi nemám skúsenosť a ani som nič extra o papieroch nenašiel.

Je to od troch výrobcov. Každý napíše, že je to naj čo je možne v atramentovej tlači. Tak ktorej foto službe dat vytlačiť fotku?
 
Paulie
2012-05-20 09:03:07+02
Ak chceš tlačiť cez fotoslužbu, tak ti môže byť jedno kto kolkými a akými farbami tlačí. Daj si v každej vytlačiť testfoto a zistíš ktorá ti vyhovuje kvalitou najviac.
 
borovica
2012-05-20 09:23:57+02
príspevok od: Paulie
Ak chceš tlačiť cez fotoslužbu, tak ti môže byť jedno kto kolkými a akými farbami tlačí. Daj si v každej vytlačiť testfoto a zistíš ktorá ti vyhovuje kvalitou najviac.
Nejde o to čo mne najviac vyhovuje ale čo je správne. Radšej si dám poradiť.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2012-05-20 09:27:09+02
1. Tlac nie je CMYK, jedine pri ofsete a lacnych tlaciarnach. Tlac je tak, aku si vybral tlaciaren, takze napr. MBK, BK, PC, C, PM, M, Y, R, G, B, GY, PGY

2. Pridane farby rozsiruju gamut. Viac atramentov, viac odtienov. ALe s tym, ci je to 8, 10 alebo 12 farieb, by som sa nezaoberal. Zaoberal by som sa kvalitou, ktoru mozes posudit len na zaklade kontrolneho vytlacku. Alebo chod tam, kde maju dobre referencie

3. Nastuduj si DPI. Fo fotoskole je clanok. 720DPI sa nepouziva, ludske oko to nedokaze rozoznat. Pri velkoformatovej tlaci sa bezne nepouziva ani 300DPI. Neumoznuje to rozlisenie fotoaparatov

4. DPI tlaciarne udava vlastne jej presnost. Pae sto DPI hore-dole nic neznamena, opat sa treba riadit referenciami konkretnej tlaciarne

5. Ked sa do papierov nevyznas nechaj si poradit od tlaciara

6. DObry tlaciar sa niekedy hlada aj mesiace. To co vyhovuje jednemu fotografovi, fruhemu nemusi. Posudzovanie tlace a fotografie vobec je subjektivne.
 
Paulie
2012-05-20 09:32:02+02
príspevok od: borovica
Nejde o to čo mne najviac vyhovuje ale čo je správne. Radšej si dám poradiť.
Správne je to čo ti najviac vyhovuje.
 
keko
2012-05-20 11:51:12+02
Viac ako 4 farby su len dotahovanie handycapu pigmentovych tlaciarni na tie atramentove. Velke rozlisenie je dotahovanie handycapu draheho software a neschopnosti riadenia velkosti kvapky na tie tlaciarne co to maju. Pri rozmeroch A3 a viac je uz 720 DPI zbytocnych.
Treba este rozlisovat 300 dpi - teda obsah obrazku na mnozstvo bodov a povedzme 1440 dpi - teda technologia tlace. Ak donesies obrazok so 720 dpi nebude platit, ze bod tlace sa rovna bodu obrazku. Toto je zakladne nedorozumenie.
Pytat sa na sposob tlace je ako pytat sa na to, ci ide elektricka kvalitnejsie ked ja napajana 2000Voltami alebo 4800Voltami. Pojde asi najcstejsie 50km/h, lebo by vodic dostal pokutu.
 
pxls.jpg
2012-05-20 13:18:36+02
príspevok od: Karol Srnec
1. Tlac nie je CMYK, jedine pri ofsete a lacnych tlaciarnach. Tlac je tak, aku si vybral tlaciaren, takze napr. MBK, BK, PC, C, PM, M, Y, R, G, B, GY, PGY

2. Pridane farby rozsiruju gamut. Viac atramentov, viac odtienov. ALe s tym, ci je to 8, 10 alebo 12 farieb, by som sa nezaoberal. Zaoberal by som sa kvalitou, ktoru mozes posudit len na zaklade kontrolneho vytlacku. Alebo chod tam, kde maju dobre referencie

3. Nastuduj si DPI. Fo fotoskole je clanok. 720DPI sa nepouziva, ludske oko to nedokaze rozoznat. Pri velkoformatovej tlaci sa bezne nepouziva ani 300DPI. Neumoznuje to rozlisenie fotoaparatov

4. DPI tlaciarne udava vlastne jej presnost. Pae sto DPI hore-dole nic neznamena, opat sa treba riadit referenciami konkretnej tlaciarne

5. Ked sa do papierov nevyznas nechaj si poradit od tlaciara

6. DObry tlaciar sa niekedy hlada aj mesiace. To co vyhovuje jednemu fotografovi, fruhemu nemusi. Posudzovanie tlace a fotografie vobec je subjektivne.
v tej fotoskole je to hlavne uplne zle a matuco napisane. dpi a ppi nie je vobec to iste. rozlisenie tlaciarne v dpi prilis nesuvisi s ppi tlaceneho obrazka.

potom je jasne ze ludia nerozumeju s kadial sa vzali tie vysoke cisla pred dpi pri specifikacii tlace.
 
pxls.jpg
2012-05-20 13:22:08+02
príspevok od: keko
Viac ako 4 farby su len dotahovanie handycapu pigmentovych tlaciarni na tie atramentove. Velke rozlisenie je dotahovanie handycapu draheho software a neschopnosti riadenia velkosti kvapky na tie tlaciarne co to maju. Pri rozmeroch A3 a viac je uz 720 DPI zbytocnych.
Treba este rozlisovat 300 dpi - teda obsah obrazku na mnozstvo bodov a povedzme 1440 dpi - teda technologia tlace. Ak donesies obrazok so 720 dpi nebude platit, ze bod tlace sa rovna bodu obrazku. Toto je zakladne nedorozumenie.
Pytat sa na sposob tlace je ako pytat sa na to, ci ide elektricka kvalitnejsie ked ja napajana 2000Voltami alebo 4800Voltami. Pojde asi najcstejsie 50km/h, lebo by vodic dostal pokutu.
zaklad je aby ludia pochopili ze ppi nie je to iste ako dpi a potom nebudu abu zakladne nerorozumenia ohladne porovnavania rozlisenia tlace a bitmap
 
borovica
2012-05-20 21:00:31+02
príspevok od: pxls.jpg
v tej fotoskole je to hlavne uplne zle a matuco napisane. dpi a ppi nie je vobec to iste. rozlisenie tlaciarne v dpi prilis nesuvisi s ppi tlaceneho obrazka.

potom je jasne ze ludia nerozumeju s kadial sa vzali tie vysoke cisla pred dpi pri specifikacii tlace.
Veľmi zavádzajúca môže byť hodnota DPI udávaná pri atramentových tlačiarňach. Nemýľte si ju s rozlíšením fotografie, ktorú chcete tlačiť! Veď pri 5400 DPI by fotografia z 12 MPx fotoaparátu mala cca 2x1,5 cm! DPI udávané v technickom návode tlačiarne popisuje schopnosť presného umiestňovania kvapiek atramentu na papier a nie počet obrazových bodov tvoriacich fotografiu. Presnejším umiestnením jednotlivých kvapiek sa tvoria obrazové body s kvalitnejšie definovaným tvarom. Fotografia je potom ostrejšia, kontrastnejšia a farebne vernejšia. Odporúčaná hustota obrazových bodov vašej fotografie pre atramentovú tlač je 240 až 330 DPI.

Aspoň ako to ja chápem tak na DPi u tlačiarni záleží.
 
keko
2012-05-20 21:17:50+02
príspevok od: pxls.jpg
zaklad je aby ludia pochopili ze ppi nie je to iste ako dpi a potom nebudu abu zakladne nerorozumenia ohladne porovnavania rozlisenia tlace a bitmap
Ano, ani ja som sa nevynadril korektne
 
borovica
2012-05-20 21:21:19+02
príspevok od: keko
Viac ako 4 farby su len dotahovanie handycapu pigmentovych tlaciarni na tie atramentove. Velke rozlisenie je dotahovanie handycapu draheho software a neschopnosti riadenia velkosti kvapky na tie tlaciarne co to maju. Pri rozmeroch A3 a viac je uz 720 DPI zbytocnych.
Treba este rozlisovat 300 dpi - teda obsah obrazku na mnozstvo bodov a povedzme 1440 dpi - teda technologia tlace. Ak donesies obrazok so 720 dpi nebude platit, ze bod tlace sa rovna bodu obrazku. Toto je zakladne nedorozumenie.
Pytat sa na sposob tlace je ako pytat sa na to, ci ide elektricka kvalitnejsie ked ja napajana 2000Voltami alebo 4800Voltami. Pojde asi najcstejsie 50km/h, lebo by vodic dostal pokutu.
Ak som si vyberal Monitor tiež som si pozrel recenzie. Aj tam sa treba opýtať ako je zobrazovaný bod na monitore. Každá technológia ma svoje.
 
pxls.jpg
2012-05-20 22:13:57+02
príspevok od: keko
Ano, ani ja som sa nevynadril korektne
 
pxls.jpg
2012-05-20 22:27:25+02
príspevok od: borovica
Veľmi zavádzajúca môže byť hodnota DPI udávaná pri atramentových tlačiarňach. Nemýľte si ju s rozlíšením fotografie, ktorú chcete tlačiť! Veď pri 5400 DPI by fotografia z 12 MPx fotoaparátu mala cca 2x1,5 cm! DPI udávané v technickom návode tlačiarne popisuje schopnosť presného umiestňovania kvapiek atramentu na papier a nie počet obrazových bodov tvoriacich fotografiu. Presnejším umiestnením jednotlivých kvapiek sa tvoria obrazové body s kvalitnejšie definovaným tvarom. Fotografia je potom ostrejšia, kontrastnejšia a farebne vernejšia. Odporúčaná hustota obrazových bodov vašej fotografie pre atramentovú tlač je 240 až 330 DPI.

Aspoň ako to ja chápem tak na DPi u tlačiarni záleží.
ano samozrejme ze zalezi aj na dpi (dots per inch) atramentovej tlaciarne aj na ppi (pixels per inch) samotnej fotky. nevytlacena fotka v binarnom formate v pocitaci nema ziadne dpi, vieme len jej ppi. akonahle ju vytlacime konkretnou tlaciarnou vieme "spocitat bodky" dpi.

binarna nevytlacena fotka sa sklada z pixelov, ktory ma konkretnu farbu. realna vytlacena fotka sa sklada s bodiek - kvapiek, ktore mozu mat len velmi obmedzeny pocet farieb, co je vacsinou 4-12.

preto na namiesanie farby jedneho pixelu potrebujeme viac roznofarebnych a rozne velkych kvapiek, ktore sa vdaka nedokonalosti nasho zraku zmiesaju do jedneho odtienu. tieto kvapky su vacsinou omnoho mensie ako pixely na monitoroch preto a to vyssie rozlisenie v specifikaciach tlaciarni.

v podstate je to rovnaky princip ako u impresonistov len v nanomeritku.
 
Strana 1 z 1
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()