Hore
Fórum » O FOTOGRAFOVANÍ
 

Koncerty a tolerancia fotoaparatov

Albedo
Albedo 2010-05-13 10:54:50+02
Zdravim, ma niekto skusenosti s tym, do akej miery toleruju oranizatori koncertov (povedzme tich znamejsich zahranicnych interpretov) zrkadlovky? Teraz myslim bez akreditacie, len pre sukromne ucely. Pytal som sa jedneho organizatora konkretneho koncertu, ten mi vsak odpovedal trochu neurcito "fotoaparaty su povolene, samozrejme velke "dela" nebudu vpustene dovnutra". Podla mna vsak medzi bezne fotoaparaty patria dnes uz aj amaterske zrkadlovky. Mozno tym myslel profesionalne telo s napadne velkym teleobjektivom? Robia sa "tvrde" kontroly pri vstupe? Ake s tym mate skusenosti? Vdaka.
 
pufko
2010-05-18 21:28:03+02
Kedysi som sám organizoval a spoluorganizoval rôzne akcie a akreditácia na každú akciu bola samozrejmosť, vždy človek niekoho pozná... Úplne som sa na to vykašlaľ, pretože je to obrovská záťaž pre človeka... Je iné dostať akreditáciu a prísť fotiť vyslovene len na akciu a iné byť čiastočne organizátor, stráviť 3-4 dni pri prípravách kedy človek spáva 5-6 hodín a pracuje (behá) zvyšok dna, na festivale potom niečo pofotí, zároven pracuje, a potom sa tam ešte serie další den kedy tam už nie je živej duše a stará sa o to aby všetko bolo tak ako pred festivalom... Myslím že fotenie bna festivaloch či podobných akciách je neocenené a je to zbytočné humplovanie techniky. Je vela takých čo idú fotiť len za ´fotopass´ všetky ostatné náklady idú z vlasného vrecka, nejaké to free občerstvenie nepočítam
 
pufko
2010-05-18 21:37:16+02
Dodatok: vykašlaľ som sa na to z dôvodu že nabehať s autom 12000km za dva letné mesiace je vela aj na vola a to vôbec nezavidím takzvaným \´helperom\´, za \´free entry\´ sa idú zodrať z kože a je jedno či svieti slnbko alebo práve leje... Dostávajú aj nejakú plácu + obed ale je to sakra zaslúžený \´free entry\´ po takej drine by som sa nemal najmenšiu chuť sa baviť...
 
pe3k
2010-05-18 22:23:40+02
ja idem fotit :) tak potom ti mozno nieco na pamiatku poslem... BTW ides do BA alebo do KE?
 
dodo_bb
2010-05-18 23:19:10+02
príspevok od: Shooter
Akreditovať sa neplánujem, ale zaujímalo by ma či je vôbec nejaká šanca, že sa obyčajného hobby fotografovi poradí získať preukaz SSN a ešte k tomu fotiť aj pre nejaký časopis
Samozrejme - stačí byť dobrý, mať dobrú techniku, hodne cestovať po akciách, dávať pravidelne kvalitné fotky zadarmo do časopisov a mať ešte známeho v redakcii. Ak to rok vydržíš, tak na druhý požiadaj o preukaz SSN a ak budeš mať štastie, doporučenie od šéfredaktora a dostatok referenčných kópií v tlači uverejnených fotografií, tak preukaz dostaneš :-)))) Potom už len platíš členské...
 
velecky
2010-05-19 10:15:11+02
príspevok od: Shooter
Akreditovať sa neplánujem, ale zaujímalo by ma či je vôbec nejaká šanca, že sa obyčajného hobby fotografovi poradí získať preukaz SSN a ešte k tomu fotiť aj pre nejaký časopis
Som členom SSN, takže na vysvetlenie: SSN má rôzne kategórie členstva, nájdu sa tam aj tí, čo sa žurnalistikou neživia. Je to kategória mimoriadneho člena - ´publicisti – pracovníci nenovinárskych profesií, ktorí pravidelne publikujú v médiách, spravidla príspevky súvisiace s ich odbornosťou´. To spĺňajú napríklad blogeri - tí pravidelne publikujú a nie sú novinári. Viac na http://www.ssn.sk/?id=50&num=11&lang=sk
P.S. Úprimne, preukaz SSN môže, ale nemusí pomôcť. Pri veľkých podujatiach je rozhodujúca akreditácia, resp. povolenie (a podmienky) organizátora.
 
velecky
2010-05-19 10:25:20+02
Fotil som len na jednom koncerte, 2 fotky mám aj tu na e-phote. Bolo to v Ev. kostole v Kežmarku, Nicol McCloud (Američanka, žijúca v Košiciach), najskôr 70-200 mm (x1,6) z hľadiska, potom 17-40 mm spod pódia. Samozrejme bez blesku (a bez povolenia). Ku koncu si ma všimla aj Nicol a takto vtipne mi naznačila, že už asi stačilo (aspoň ja som to tak pochopil a prestal som).
 
atti
2010-05-19 10:49:29+02
Ja som doteraz nemal žiaden problém s fotením na festivaloch ako Masters of Rock, Topfest, Country lodenica, či na koncertoch ako Alice Cooper, Nightwish ale ani na vyššie spomenutom koncerte Nohavicu na Červenom kameni. Kam ma nepustili s foťákom, tam som ho prepašoval, no vždy som dával pozor na to, aby som nebol príliš drzý. Napriek tomu sa ale pohrávam s myšlienkou, ako získať členstvo SSN a fotiť riadne, legálne cez akreditáciu. Sú totiž dosť obmedzené možnosti fotenia z rozžhaveného davu.
 
jozef.balara
2010-05-19 11:49:55+02
Čítam a je to trochu úsmevné a pre mňa nepochopiteľné. To je ako kúpiť si CD kde na obale bude zakázané počúvať inou osobou ako si CD zakúpila.

Pridám vlastnú skúsenosť, bol som v Terchovej na TERCHOVSKOM BUDZOGANI. Kto tam už bol vie aká cesta z parkoviska tam vedie (dlhá a strmá), preto prípadné vracanie sa od brány k autu určite nepoteší. V batohu fotoaparát, SBSkári ma pekne vypoklonkovali von, vraj sú zakázané profi fotoaparáty (mal som Nikon D80). Bol deň a ľudia s ultrazoomami veselo cvakali. Ja som nedoniesol ani jednu fotku :-(
 
velecky
2010-05-19 12:54:30+02
majú to aj na webe, za profi aparát očividne považujú všetko okrem plnoautomatických kompatkov :)
´Nie je dovolené vnášať magnetofóny, filmové kamery, videokamery (vrátane DV, DV Cam, Beta Cam, Super VHS, ...) ani profesionálne fotoaparáty. Zhotovovanie zvukových, filmových, fotografických alebo videozáznamov je prísne zakázané, a to i pre súkromnú potrebu. Výnimku tvoria plnoautomatické spotrebiteľské fotoaparáty, ktoré však nesmú byť použité na zhotovovanie fotografií z vystúpení interpretov. Určite na fotenie počas koncertov nepoužívajte blesk. Natáčanie na video, resp. iný formát (film, DV , DV Cam, Beta, ...) je zakázané – okrem akreditovaných filmových štábov.´
 
Roko_rv
2010-05-19 13:11:48+02
Ja som bol na Europe v Presove tiez som rozmyslal ci zobrat zrkadlo ale nakoniec som ho nechal doma a potom som lutoval nikto nic nekontroloval ba dokonca kopec ludi v hladisku cvakalo so zrkadlovkami ale je to urcite rozne niekte na to kaslu inde nie
 
jozef.balara
2010-05-19 13:49:27+02
Predtým som na ich webe nebol a nevedel som o tom. Ale je to trochu tragikomické, čo by spravili keby som si za plotom na drzáka postavil rebrík a fotil profizrkadlovkou a ohniskom 300? Nebol by som na ich pozemku. Čo potom?

Pre mňa je to obmedzovanie osobnej slobody, odvtedy uz foťák na žiadny koncert nezoberiem, pre tých pár fotiek mi ten stres nestojí (buď mi ho ukradnú z auta, alebo mi ho rozbije SBSkár)
 
freeride_rw
2010-05-19 18:41:01+02
príspevok od: pe3k
ja idem fotit :) tak potom ti mozno nieco na pamiatku poslem... BTW ides do BA alebo do KE?
chcel by som ísť do KE :) nevieš nejakú radu ako obísť ochranku ?:D aspoň na 18-55 ? :) lebo zrkadlovky sú zakázane :-/
 
upir13
- moderator
2010-05-21 12:50:45+02
na akreditaciu ti nestaci iba preukaz SSN (vacsinou ich to vobec nezaujma), potrebujes poverenie podpisane a opeciatkovane sefredaktorom a aj tak nemusis dostat akreditaciu. Ziadaju medialny vystup pred a po koncerte a to tiez iba ak mas dobru navstevnost (rataj niekolko 1000 unikatnych uzivatelov mesacne) a ani vtedy nemas istotu, ze to dostanes...
Co sa tyka fotoaparatov, tak napr Festival rudava to ma jasne specifikovane :Tolerované budú neprofesionálne automatické fotoaparáty, v blízkosti hlavného pódia je však zakázané používať fotoaparáty s bleskom.. na vacsinu koncertov ta nepustia ani s mydlom a aj ked si akreditovany tak ta po 3 pesnickach vyhodia mimo arealu, niekedy dovolia vratit sa bez fotoaparatu
 
martinko6135
2010-05-22 12:40:14+02
zdravim vas....dnes vecer idem na BUM do BA (Bratislavksky undegroundovy majales)...budem mat vstuepnku VIP, a chcem zobrat aj fotak, ale na stranke usporiadatela je napisane: ´Je prísne zakázané vnášať do areálu festivalu akýkoľvek druh zbraní...ďalej vlastné občerstvenie, dáždniky, profesionálne fotoaparáty (digitálne fotoaparáty a mobilné telefóny sú samozrejme prípustne) a videokamery.´
a preto vas ziadam o pomoc, ci by ste mi vedeli poradit, ze ked som VIP, ci mozem alebo nemozem fotit....mam Canon 400D, len viete, ochrankarovi nevysvelite ze to je amaterska zrkadlovka...dakujem :)
 
werdza
2010-06-12 03:04:45+02
Tak ja fotim koncerty velmi casto, najcastejsie ale tie male klubove rockove, kde ti fotak nevezmu a nieje tam vyhradene miesto pre fotografov, ako v BA Randal club, Rock & roll club. Ak uz ale ides na nejaku velku akciu, tak vacsinov zalezi od organizatorov, ale na dost koncertoch ti pri vstupe zamknu fotak do takej truhlice, to robia hlavne na rakuskych koncertoch, kde som bola, ale fotak som nechala doma, lebo na listkoch z Ticketportalu, Eventimu vzadu pisu, zakaz fotoaparatu a raz som to olutovala na jednom koncerte v Prahe, kde vobec neprehladavali a ja som sa na jednej z mojich oblubenych kapiel, Mudhoney ocitla rovno nacapena na podiu, tak mi ostavalo len cvakat do iphonu, aspon mam pekne pozadie :D. Na slovenskych koncertoch tiez zalezi od usporiadatelov, minule som bola poslana fotit z rock.sk Desmod do MMC klubu, vacsinov tam byvaju zabrany pre fotografov s akre a vyhodia nas po 3 songoch, ale z davu mozme cvakat v pohode dalej, na Desmod zabrany neboli. Na tie vacsie slovenske koncerty na stadionoch s tym nemam skusenosti, akurat v Inchebe som bola poslana na Mike Stern band a tam sa sedelo jak v divadle, ziadne zabrany neboli, nik mi nekontroloval akreditaciu, fotit sa mohlo cely koncert.
A ako sa dostat k foteniu koncertov, bud zacnes, tak ako ja od nuly, fotit kapelky v kluboch, ja som tak zacinala fotenim kapiel kamosov, uverejnovavala fotky na nete, casom si ma vsimlo viac ludi, zacali si ma volat kapely nech im nafotim koncert za volny vstup a pozvanie na napoj, ludia ma zacali oslovovat, jej, ty si Werdza, mas super fotky. Raz ma kamos poprosil nech nafotim jednu sutaz kapiel a vdaka tomu sa moje fotky dostali k sefredaktorovi rock.sk a som jedna z jeho 5 fotografov, ked potrebuje do recenzie fotky, tak niekoho z nas zavola, minule som tak bola na Tublatanke, Desmode, Mike Stern band. Sice to nemam platene, ale aspon si uzijem zadarmo koncerty, na ktore by som normalne neisla... A este som mala stastie, ze na facebooku kamos posielal pozvanky do mojej skupiny a dostala sa aj holke z jedneho portalu photomusic.cz a uz fotim aj pre nich, takze sa mi pokusia vybavit akre na aky koncert si zaziadam, minule som tak fotila americku metalovu kapelu Lamb of god v Bratislave.
Takze ak sa ti nechce vybavovat si akreditacie samemu, tak fot pre nejaku stranku a su stranky, kde ti za fotenie platia, ale poslu ta oni kam chcu a vacsinov su to diskoteky, napriklad pokec, ale on uz v BA nehlada fotografov, ale vdaka nemu mas aj moznost sa dostat na vacsie koncerty, alebo potom fotit pre nejaku stranku, kde si sam vyberies koncert, oni sa ti pokusia vybavit akreditaciu a neplatia ti nic. :)
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia