Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Výbava fotoateliéru

Bugaboo
Bugaboo 2010-06-15 18:20:02+02
Zdravím Vás. Potreboval by som vybaviť fotoateliér a tým vás zároveň prosím o nejaké rady. - môj rozpočet je cca 7 000 - 7 500 eur - chcem fotiť iba ľudí, celé postavy a aj malé skupiny ľudí (max 5 osôb) Vybral som si fotoaparát CANON 5D Mark 2 + canon 24-70 mm f2,8 (cca 3 000eur). 5D Mark2 si myslím že je dobrá voľba do štúdia. Objektív si myslím že je dostatočnej kvality a pokryje dosť veľkú časť potrebných ohnísk v štúdiu. Nejaký ďalší objektív zatiaľ nebudem kupovať kôli nedostatku financií. Tým pádom mi ostáva cca 4 000 - 4 500 eur na blesky, softboxy, pozadie.... Chcel by som diaľkovo ovládať blesky pokiaľ by to bolo možné. Neviem aký počet bleskov a s akým výkonom by som si mal zaobstarať ? ale asi najmenej 3 si myslím. Asi sa mám radšej vyvarovať značiek ako Wallimex, Photon, Menik ? A isť skôr radšej do Elinchrome, Bowens ... ? A vôbec aby mi potom rozpočet stačil. Ako to je vôbec z tými bajonetmi ? Môžem pripojiť lacnejšie softboxy Wallimex na blesk Elinchrome? Bude mi stačiť priestor o velkosti 5 x 8m ? Aké softboxy si mám kúpiť na tento druh fotenia ? Vybral som vôbec vhodný fotoaparát a objektív? alebo mám radšej kúpiť nejaký lacnejší objektiv alebo foťák a radšej viac zainvestovať do osvetlenia. Budem vďačný za každú radu a prajem všetkým pekný deň.
 
haplo602
2010-06-16 08:03:56+02
zaujimava debata ... teda rozpocet 7000e by som chcel mat :-) ale co sa tyka objektivov, myslim ze 50mm a 105mm su celkom dobre volba. prvy na skupinky a druhy na portrety od pasa vyssie. aj ked 70-200 je univerzalny rozsah na vsetko mozne portretovanie :-)
 
Bugaboo
2010-06-16 09:04:14+02
príspevok od: haplo602
zaujimava debata ... teda rozpocet 7000e by som chcel mat :-) ale co sa tyka objektivov, myslim ze 50mm a 105mm su celkom dobre volba. prvy na skupinky a druhy na portrety od pasa vyssie. aj ked 70-200 je univerzalny rozsah na vsetko mozne portretovanie :-)
no ono tých tých 7 000 eur nieje až tak moc, práveže málo, nevýde mi za to všetko, preto som založil túto tému....
 
Bugaboo
2010-06-16 09:11:13+02
díky moc, cením si radu, viem že 70-200 f2,8 je super a najmä IS II ale ja pri tomto rozpočte to nemám už za čo kúpiť. Preto hľadám nejaké kompromisy. A nieje nejaká voľba u Nikonu? Preto som tému založil lebo rozpočet nemám nejaký veľký a vy čo máte praktické skúsenosti istotne lepšie viete či viac zainvestovať radšej do objektívov a ušetriť na svetlách alebo naopak.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-06-16 09:39:43+02
no nikon by som do atelieru fakt nechcel ked je natrhu 5D II, jedine D3x - a teraz ma tu všetci nikonisti ukameňuju:D

24-70 + 70-200 F4 bude na začiatok dobrá voľba a nafotíš stým aj nejaký ten report. Dôležité je aby si mal niečo okolo 100mm na portréty. Ešte by si namiesto 70-200 mohol porozmýšľať aj nad 100vkou macro (kludne aj bez IS) ak treba setriť, bude to nielen na portrety ale aj na produkty. Ja som fungoval vyše roka s 5D + 24-70L + 100macro kým som kupil 70-200vku (potreboval som fotiť aj produkty aj detaily - jednoducho všetko)

Inak z toho Elinchromu zober kľudne aj tie lacnejšie ´akože amaterske svetlá´ nepotrebuješ hned profi radu, radšej 4 poloamatérske elinchromy so softbosami a hrncami a klapkami ako 2 superprofi bez prísluška. Určite pošpekuluj nad Beauty Dishom a šibenicou (namiesto šibenice je dobrý aj držiak na strop... A ešte k stojanom na svetlá - čím robustnejšie tým lepšie, najhoršie sú tie čo sa ohýbajú ako rybárske prúty. Aspon jeden statív je dobre mať fakt robustný - nan potom dávať ťažšie softboxy a pod.
 
Ultra TXF
2010-06-16 09:40:31+02
Ak ti ide hlavne o fotenie v ateliéri,tak si na začiatok kúp nejaké dobré pevné sklo,napr.85/1,8 .nejaké širokáče a základné zoomy by som neriešil.
K tomu skôr ako už písali niečo ešte dlhšie ,napr.70-200/2,8 IS,či už I.alebo II.
A rieš hlavne vybavenie ateliéru,t.j.záblesky,statívy,softboxy,voštiny,odrazky,pozadia,
odpaľovač a expozimeter.Podľa toho koľko ti zostane grošov, budeš potom dokupovať event.iné objektívy.Na širokáč by som sa v štúdiu vykašľal.
Základom je pevné sklo a nejaké dobré dlhé okolo 150-200mm.
 
Martin Brojo
ocenenie redakciou 2010-06-16 10:43:18+02
Všimol som si, že si z PB. Takže ja mám canon 5D mark II, plus nejaké sklá (mrkni v profile) a mám tiež atelier so svetlami Fomei. Takže kľudne sa ozvi, dohodneme sa a nie je problém prísť mrknúť ku mne, prípadne si čo to odskúšať. Lepšie raz skúsiť ako stokrát počuť.
 
Bugaboo
2010-06-16 14:21:30+02
príspevok od: Martin Brojo
Všimol som si, že si z PB. Takže ja mám canon 5D mark II, plus nejaké sklá (mrkni v profile) a mám tiež atelier so svetlami Fomei. Takže kľudne sa ozvi, dohodneme sa a nie je problém prísť mrknúť ku mne, prípadne si čo to odskúšať. Lepšie raz skúsiť ako stokrát počuť.
díky za neodmietnuteľnú ponuku a je pravda že radšej skúsiť a ty máš parádne sklá :), napísal som ti súkromnú správu
 
Bugaboo
2010-06-16 14:27:23+02
to by bolo asi lepšie, kebyže radšej zoberiem tie elinchrome d-lite it 4, sú o moc lacnejšie, už by aj hádam ostalo aj nejaké sklá a väčšie príslušenstvo, lebo ono to vážne ináč nejak nevychádza do tých cca 7500 eur
 
Bugaboo
2010-06-16 14:41:49+02
díky moc všetkým ste super :). A čo sa týka pozadí, je lepšie kúpiť tie umývateľné alebo papierové, ktoré budem odtŕhať. A ja plánujem iba zelené kľúčovacie pozadie, len by ma zaujímalo a to vážne neviem ako ho nasvietim nejak homogénne
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2010-06-17 20:05:17+02
príspevok od: Bugaboo
díky moc všetkým ste super :). A čo sa týka pozadí, je lepšie kúpiť tie umývateľné alebo papierové, ktoré budem odtŕhať. A ja plánujem iba zelené kľúčovacie pozadie, len by ma zaujímalo a to vážne neviem ako ho nasvietim nejak homogénne
Určite si kup taky ten držiak na 3 pozadia s reťazami a okrem zeleneho by som išiel do bieleho sivého a čierneho ak ti vydajú prašule - to zelené ti môže pokaziť farebnú teplotu a tahať do zelena pletovky ak si nedáš trcochu pozor..
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia