Hore
Fórum » O TECHNIKE
 

Stockfoto a fotobanky

hulla
hulla 2010-05-26 16:26:21+02
Predávate alebo kupujete fotky na internete? Aké sú vaše skúsenosti s tzv. stock foto servermi a fotobankami? Odporúčate niečo? iStockphoto, Shutterstock alebo domáci server?
 
Dominik Bugár
redakcia ephoto.sk 2010-05-28 14:25:25+02
No neviem, neviem... po konverzii na 8 bit to ešte viacerí po sebe editujú...??? Ako stíha kontrolovať po editoroch a keywordistoch a popritom ešte aj organizuje fotenie a fotí? To bude nejaký mág.
 
jareso
2010-05-28 14:40:56+02
príspevok od: Jozef Peniak
presne o tomto hovorím, pekný článok na blogu - tie krajiny ti idú keby si ich ponúkol zarámované zapaspartovane po bankách a pod zarobíš viacej - oveľa:)
Vďaka za pochvalu :-) Ten tvoj nápad s predajom priamo zákazníkom je zaujímavý, už ma to tiež zopár krát napadlo. A počul som už aj o nejakých ľuďoch čo fotili/fotia pre fotobanky a zároveň predávajú aj hotové obrázky... Ale to už fakt treba aj toho obchodného ducha, obehať tých ľudí a vedieť sa im ´vnútiť´ – a to je už ťažšie. :-)

Inak k tomu Yuri Arcursovi. To je iný maniak, on je takzvaná ´Stock Factory´ tj. presne ten príklad chlapíka čo perfektne seká jednu fotku za druhou špeciálne pre fotobanky. Je to vlastne najväčšia celebrita aká môže medzi ľuďmi špeciálne fotiacimi pre fotobanky byť. Napríklad výrobcovia fototechniky sa predháňajú v tom aby mu dávali zadarmo ďalšiu a ďalšiu techniku len aby mohli tvrdiť že s ich výbavou fotí Yuri Arcurs.

Tu na svojej stránke má aj videá kde je vidieť ako pracuje:
http://www.arcurs.com/videos
 
drepe
2010-05-28 14:55:55+02
príspevok od: lia.minou
z pohladu zarobku fotografa - to je tiez relativne, pretoze tam napriklad zarabaju fotky, ktore by si inde nepredal:)
aspom co ja viem, vyraznu cast fotiek na microstock strankach je od profesionalov - hlavne fotky, ktore nepredali klientom a chcu ist dodatocne takto spenazit ... samozrejme pre agentury a graficke studia je to velka vyhoda, najma dnes, ked kazdy obracia kazde euro dva krat :)
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-28 15:57:41+02
príspevok od: lia.minou
z pohladu zarobku fotografa - to je tiez relativne, pretoze tam napriklad zarabaju fotky, ktore by si inde nepredal:)
Podla mojho nazoru ak mas pravidelne fotky ktore ti chrapu a zapadaju prachom na diskoch, tak preco ich neskusit predat? stale je to viac ako nic. Na druhej strane tu jer ale na zvazenie kolko by si mohol zarobit fotenim zakazky za cas ktory venujes registracii na fotobankach, vzdelavani, uploadovani atd. Vsetko to vyzera nadherne a jednoducho ale fotobanky zeru vela casu a nervov. Ti co presli tymito peripetiami daju na 97% za pravdu. Nehovorim o tom ze kazdorocne fotobanky posielaju dokumenty k daniam (ano platia sa dane), fotobanka si zo zebraciny co dostanete na obrazok zoberie pomaly polovicu a nevravim ze pri prevode treba zaplatit tranzakciu, musite platit kreditku a milion blbosti. A neodpustim si poznamku ze je to absolutne degradovanie fotografie ako remesla - moj nazor. Ja som sa fotobanky intenzivne zaujimala a dosla som k tomu zaveru. Ak fotobanky, mozno by som to skusila s grafikou, tam to este ide ako tak ale treba robit grafiku velmi dobre rozmyslenu a taku ktora nezaberie vela casu.
 
Linda Von Bergeraque
2010-05-28 16:02:44+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
Podla mojho nazoru ak mas pravidelne fotky ktore ti chrapu a zapadaju prachom na diskoch, tak preco ich neskusit predat? stale je to viac ako nic. Na druhej strane tu jer ale na zvazenie kolko by si mohol zarobit fotenim zakazky za cas ktory venujes registracii na fotobankach, vzdelavani, uploadovani atd. Vsetko to vyzera nadherne a jednoducho ale fotobanky zeru vela casu a nervov. Ti co presli tymito peripetiami daju na 97% za pravdu. Nehovorim o tom ze kazdorocne fotobanky posielaju dokumenty k daniam (ano platia sa dane), fotobanka si zo zebraciny co dostanete na obrazok zoberie pomaly polovicu a nevravim ze pri prevode treba zaplatit tranzakciu, musite platit kreditku a milion blbosti. A neodpustim si poznamku ze je to absolutne degradovanie fotografie ako remesla - moj nazor. Ja som sa fotobanky intenzivne zaujimala a dosla som k tomu zaveru. Ak fotobanky, mozno by som to skusila s grafikou, tam to este ide ako tak ale treba robit grafiku velmi dobre rozmyslenu a taku ktora nezaberie vela casu.
Respektive si viem predstavit keby nejaky grafik urobil zakazku-grafiku a kusky ktore mal ako vedlajsi produkt predaval a recykloval na fotobankach. to by este malo nejaky sense...
 
lia.minou
2010-05-28 16:31:15+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
Podla mojho nazoru ak mas pravidelne fotky ktore ti chrapu a zapadaju prachom na diskoch, tak preco ich neskusit predat? stale je to viac ako nic. Na druhej strane tu jer ale na zvazenie kolko by si mohol zarobit fotenim zakazky za cas ktory venujes registracii na fotobankach, vzdelavani, uploadovani atd. Vsetko to vyzera nadherne a jednoducho ale fotobanky zeru vela casu a nervov. Ti co presli tymito peripetiami daju na 97% za pravdu. Nehovorim o tom ze kazdorocne fotobanky posielaju dokumenty k daniam (ano platia sa dane), fotobanka si zo zebraciny co dostanete na obrazok zoberie pomaly polovicu a nevravim ze pri prevode treba zaplatit tranzakciu, musite platit kreditku a milion blbosti. A neodpustim si poznamku ze je to absolutne degradovanie fotografie ako remesla - moj nazor. Ja som sa fotobanky intenzivne zaujimala a dosla som k tomu zaveru. Ak fotobanky, mozno by som to skusila s grafikou, tam to este ide ako tak ale treba robit grafiku velmi dobre rozmyslenu a taku ktora nezaberie vela casu.
no ja by som za ten cas, ktory som venovala registracii, uprave fotiek a uloadovani za zakazky nezarobila asi nic, pretoze v prvom rade mna by si na zakazku nikto neobjednal.:)
 
lia.minou
2010-05-28 16:49:25+02
príspevok od: drepe
aspom co ja viem, vyraznu cast fotiek na microstock strankach je od profesionalov - hlavne fotky, ktore nepredali klientom a chcu ist dodatocne takto spenazit ... samozrejme pre agentury a graficke studia je to velka vyhoda, najma dnes, ked kazdy obracia kazde euro dva krat :)
ved o tom hovorim, veci ktore sa uz inde nedaju predat:) ale to nevylucuje ze nemozu byt vysoko kvalitne. a ucity typ fotiek, ktore sa dobre predavaju vo fotobankach by sa len velmi tazko predavali zaramovane za tu istu sumu co zarobili vo fotobankach;)
to ze je to terno pre agentury nepopieram.
 
drepe
2010-05-28 16:55:48+02
príspevok od: Linda Von Bergeraque
Respektive si viem predstavit keby nejaky grafik urobil zakazku-grafiku a kusky ktore mal ako vedlajsi produkt predaval a recykloval na fotobankach. to by este malo nejaky sense...
lenze to sa bezne deje :) - nepouzite napady pri vzniku jedneho projektu sa pouziju pri inom, len na rozdiel od fotografie pocitacova grafika nie je taka nemenna, da sa s nou dalej pracovat, prisposobovat, tvarovat, vysledok moze byt podstatne iny ako povodny napad ... upravovanie fotografie ma o dost uzsie mantinely ako grafika.
 
drepe
2010-05-28 16:56:36+02
nepochopili sme sa, moja reakcia bol len dlhsie rozpisany suhlas s povodnym prispevkom :)
 
lia.minou
2010-05-29 10:46:32+02
príspevok od: drepe
nepochopili sme sa, moja reakcia bol len dlhsie rozpisany suhlas s povodnym prispevkom :)
no jo:))
 
Strana 2 z 2
 





Inzercia