Hore

Čiernobiely RAW?

Staré pravidlo hovorí, že čiernobiela fotografia je vhodná na zachytenie obrysov a farebná na... farby. Je to logické, ale zároveň je aj užitočné mať to už pri samotnom fotení na mysli (alebo pred fotením). Keď ma v obraze nezaujímajú farby, môžem sa rozhodnúť fotiť čiernobielo a podľa toho sa zariadiť, zmeniť kompozíciu, zamerať sa na detaily a podobne.

V dobe filmu to ani inak nešlo, fotograf sa musel sústrediť na jeden aspekt podľa druhu použitého filmu, resp. naopak - vybrať si film podľa svojho zámeru (alebo nosiť dva fotoaparáty).

Dnes je veľmi jednoduché vytvoriť z farebnej fotografie čiernobielu.

Najlepšie je, že dodatočne sa dajú aj aplikovať „farebné filtre" a rôzne zlepšováky, kvôli ktorým je potrebné mať pôvodný podklad farebný. Preto je najlepším riešenie fotiť farebne a do čiernobielej škály prevádzať potom.        

Väčšina foťákov dokáže snímať čiernobielo aj priamo, ale z vyššie uvedeného dôvodu to nemá príliš význam.

Zaujímavé možnosti sa však objavia, keď fotoaparát dokáže zaznamenávať RAW a zároveň JPEG - konkrétne čiernobiely JPEG, hoci aj nižšej kvality.

RAW samozrejme zostáva farebný, ale už pri prezeraní snímok vo foťáku máme čiernobiely náhľad. Keďže vlastnými očami vidíme farebne, na takomto náhľade si všimneme aj veci, ktoré by nám vďaka zahlteniu farbami mohli uniknúť.

Takto sa môžeme naučiť „čiernobielo vidieť" a lepšie si vizualizovať konečný výsledok.

Odfarebený JPEG, ako vypadol z aparátu. Dominanta vyhovuje,  uvidíme čo ukáže postprocessing

Okrem toho však máme aj RAW, ktorý zostáva farebný, a tak si ho dostupnými grafickým programami môžeme upraviť, aby nám výsledok vyhovoval. To môže zahŕňať aplikáciu farebného filtra či miešanie kanálov, zmenu kontrastu... Čo by s čiernobielym originálom veľmi nešlo.


Trochu práce a výsledok:

Dodatočne môžeme zmeniť názor a RAW „vyvolať" ako farebný. To je výhoda digitálu. Ja však obvykle zistím, že farebná varianta nestojí za nič, respektíve - buď by som takú fotku ani neurobil, alebo ju hneď v aparáte zmazal, nech zbytočne nezaberá miesto.

Ale možnosť vidieť čiernobiele zábery hneď v aparáte dáva príležitosť vidieť a hľadať nové veci priamo v teréne. Vždy sa dá predsa objaviť niečo, čo sme predtým nevideli a naučiť sa čosi nové.


Zopár farebných škvŕn, s týmto by som sa asi nebabral, keby som nemal k dispozícii čiernobiely náhľad.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2008-08-11 21:29:59
zaujimavy nazor a postrehy...dik
 
IR_photo
2008-08-11 22:33:08
odskusam :)
 
pepe8305
2008-08-11 23:01:17
dik za tip :)
 
slavmiro
2010-03-27 23:12:14
tento clanok by sa patrilo doplnit a rozsirit. Na wikipedii je pre taketo druhy informacii zvlastny vyraz vyhonok.. :)
 
seifi
2010-03-28 10:28:52
vďaka za nápad, fajn
 
PeterSA11
2010-03-28 14:20:17
Vďaka, pekný článok. Fotím rád ČB a fotiť čirnobieli JPEG + RAW je ozaj najlepsi spôsob. Rád by som sa ale opýtal, akým softom sa pri konverzii rawu do CB jepegu dajú dosiahnut najlepsie výsledky. Ja pouzívam fotošop a len chcem vedieť či na čb nieje niečo ´výkonnejši´ alebo s čím máte dobré skúsenosti
 
maraou
2010-03-28 21:38:21
príspevok od: PeterSA11
Vďaka, pekný článok. Fotím rád ČB a fotiť čirnobieli JPEG + RAW je ozaj najlepsi spôsob. Rád by som sa ale opýtal, akým softom sa pri konverzii rawu do CB jepegu dajú dosiahnut najlepsie výsledky. Ja pouzívam fotošop a len chcem vedieť či na čb nieje niečo ´výkonnejši´ alebo s čím máte dobré skúsenosti
Na CB z digitalu je myslim bezkonkurencni ´Silver Efex Pro´ http://www.niksoftware.com/silverefexpro/usa/entry.php

Teda alespon nic lepsiho sem nenasel... Simulace filmoveho materialu, prace s barevnymi filtry, tonovani, atd. a rozhodne nejvetsi deviza naddrzovani pomoci U-pointu.

Funguje to, jako plug-in do Photoshopu, nebo treba Lightroomu. rozhodne doporucuju vyzkouset.
 
PeterSA11
2010-03-28 21:41:58
ďakujem pekne, vyskúšam
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia