Korekcia rybieho oka
Rybie oko je zaužívané označenie špeciálnych objektívov, pre ktoré je charakteristický extrémne široký uhol záberu a výrazné sférické skreslenie.
Rybie oko je zaužívané označenie špeciálnych objektívov, pre ktoré je charakteristický extrémne široký uhol záberu a výrazné sférické skreslenie.
Svetelnosť objektívov ovplyvňuje to, ako ich môžeme využívať. Dobrá, alebo výborná svetelnosť sa bohužiaľ odzrkadľuje na cene objektívov. My sa pozrieme na to, ako v praxi ovplyvňuje expozíciu.
Keď som pred pár mesiacmi písal o tom, že je správne, ak Canon, Nikon a Panasonic zmenili bajonet, keď predstavili svoje FF bezzrkadlovky, vedel som, že to povedie k lepším objektívom.
Pred vyše rokom Canon predstavil úplne nový systém plnoformátových bezzrkadloviek s novým bajonetom, ktorý sa výrazne odlišuje od najrozšírenejšieho Canon bajonetu EF. Nezaškodí si pripomenúť, aké bajonety Canon používa, čo vyčítame z popisu objektívu a aké skraty Canon používa. V článku nie sú preberané cinematické objektívy.
Sú tri objektívy, respektíve ohniskové dĺžky, ktoré nazývame “svätá trojica”.
V článku o druhom objektíve, ktorý by ste si mali kúpiť, ak sa chcete fotografii venovať serióznejšie, sme si vymenovali objektívy, ktoré si začiatočník-amatér dokupuje najčastejšie.
Takmer každý si svoj prvý fotoaparát kúpi s tzv. setovým objektívom. Niečím musí začať a setový objektív je cenovo zvýhodnený.
Viacerým fotografom by sa zišiel výkonný teleobjektív s veľkým priblížením. Chcú fotografovať šport, divoké zvieratá, vtáky alebo Mesiac.
Ako a čím fotografovať portréty, nie je dané. Ak to s objektívmi viete, môžete použiť rybie oko i superteleobjektív.
Moderné objektívy sú oveľa viac odolnejšie proti vzniku reflexov a difúzovania na šošovkách, ako v minulosti, ale dokonalé nie sú. Svetlo sa láme na povrchoch šošoviek a zároveň sa odráža od stien tubusu objektívu, či dokonca od snímača.
Väčšina fotografov sa nevyhne použitiu širokouhlého objektívu. Aké ohnisko je najuniverzálnejšie? Aký minimálny uhol záberu potrebujeme, aby sa nám nestávalo, že častejšie sa niečo nezmestí do záberu?
Za základný považujeme 50 mm objektív, respektíve jeho ekvivalent (podľa veľkosti snímača). Základný objektív má perspektívu podobnú tomu, ako ju vnímame okom. V minulosti sa veľa fotoaparátov predávalo v sete s 50 mm objektívom.
I keď sa hovorí, že fotku robí fotograf, určitý typ záberov bez špeciálnej techniky neurobíte. Niekedy platí, že si za efekt poriadne priplatíte.
ČLÁNKY - aktuálne diskutované