Svetlá pre domáci ateliér
Domáci amatérsky ateliér nemusí byť vybavený len štúdiovými bleskami. Použiť môžete aj systémové blesky alebo trvalé svetlá.
Domáci amatérsky ateliér nemusí byť vybavený len štúdiovými bleskami. Použiť môžete aj systémové blesky alebo trvalé svetlá.
Na každom podujatí Foto Slovakia je pre návštevníkov pripravený otvorený ateliér, kde môžu pod dohľadom, ale aj voľne, fotografovať portréty.
Fotografovať v ateliéri s bezzrkadlovkou má svoje špecifiká. Princíp fotografovania je rovnaký ako pri zrkadlovke.
Minule sme si ukázali, ako nastaviť Olympusy OM-D a PEN pre fotenie v ateliéri. Dnes si ukážeme nastavenie bezzrkadloviek Fujifilm. Ak ste predchádzajúci článok nečítali, prosím prečítajte si všeobecnú časť o fotení v ateliéri.
Z použitia bezzrkadlovky v ateliéri majú fotografi obavy. Zrkadlovky sú v tomto prostredí dobre overené. S ich použitím nie sú žiadne komplikácie. Ak máte blesky s pilotným svetlom, so zaostrovaním nie sú problémy.
Na Foto Slovakia 2017 som pre účastníkov vymyslel malý ateliérik. V otvorenom ateliéri Fomei prebiehal program a zafotiť sa dalo len v prestávkach. Malý skromný ateliérik slúžil počas celého dňa.
Niektorí fotografi si myslia, že sa s bezzrkadlovkou v ateliéri nedá fotografovať. Pramení to z neznalosti. Bezzrkadlovky sú pre použitie v ateliéri rovnako vhodné ako zrkadlovky, ba dokonca niekedy aj vhodnejšie. Poďme sa pozrieť podrobnejšie na to, ako v priestoroch ateliéru fungujú. Dôvodom obáv býva problematické použitie pri práci s bleskami.
Záujem fotografov vlastniť vlastný fotoateliér je až prekvapujúco vysoký. Svedčia o tom diskusie na našom fóre, ale aj v FGB skupinách. Až príliš často, a napriek varovaniam, si fotografi splnia svoj sen.
Nepoznáte ich? Fungujú jednoducho. Halogénová žiarovka, fresnelova šošovka s posunom po koľajničke na zmenu ohniska a teda zmenu šírky uhla svietenia. Jednoduché a účinné trvalé svetlo. Takýmito svetlami sa svietilo hádam od počiatku fotografie a kinematografie.
Usmernenie svetla a jeho modifikovanie do požadovanej podoby je jedným zo základných pracovných nástrojov fotografa. Často preto nájdeme vo fóre otázky typu je lepší softbox alebo dáždnik a a podobne?
V predošlých dvoch dieloch vašej fotoškoly s podtitulom “Domáci fotoateliér“ sme si povedali základy o zábleskových svetlách, ako aj niečo viacej o odpaľovaní zábleskov. V tejto časti si povieme o ďalšom dôležitom článku v reťazci štúdiového fotenia a tým sú statívy, pozadia a tiež aj odrazové plochy.
Prinášame vám ďalší článok so série o domácom fotoateliéri. V tomto pokračovaní sa budem venovať samotným štúdiovým svetlám. Ako asi každý začínajúci fotograf, aj ja som vo svojich začiatkoch tiež riešil otázku ako nasvietiť čo najlepšie a za najmenej peňazí scénu ktorú chcem fotiť.
Prvá časť o tom ako si zariadiť domáci fotoateliér a začať fotografovať so štúdiovým osvetlením.
ČLÁNKY - aktuálne diskutované