Hore

PC-E Nikkor 24mm/3.5 D ED

Jedna vec je, si o tomto objektíve s kontrolou perspektívy prečítať recenziu v časopise alebo na internete a druhá mať možnosť si ho pred kúpou vyskúšať na 'vlastnej koži'.

ako to všetko začalo

Po tomto objektíve už pokukujem dlhšiu dobu. Je to ideálne sklíčko na fotografiu architektúry. Ako asi väčšina z Vás i ja som si v prvom rade prečítal mnohé recenzie a strávil niekoľko hodín čítaním rôznych fór. Na týchto miestach som sa dočítal o problematickej manipulácií až dokonca nie úplnej funkčnosti pri spojení s telom Nikon D700. Problém robí väčší hranol v spojení s bleskom, ktorý je viacej vystúpený dopredu a koliduje s objektívom. Napríklad D3-vá rada týmto problémom vraj netrpí.

Keďže tento objektív nie je lacná záležitosť, nie je na škodu si ho pred samotnou kúpou “ošahať“. A tak jedného dňa, keď som išiel okolo jedného nemenovaného kamenného obchodu s foto-technikou, zašiel som dnu, aby som si túto dvojicu pozrel. Bohužiaľ v tom čase nemali ani D700-ku a ani PC-E 24mm. To ma neodradilo a tak som si aspoň vyskúšal vystavenú dvojicu Nikon D300 s PC-E Nikkor 45mm/2,8. Hlavne som sa zameral ako bude daný objektív kolidovať s hranolom (i keď som vedel, že D300-ka ma menší (menej vystúpený) hranol). Otáčanie objektívu, shift a ani tilt v žiadnej polohe (čo som vyskúšal) nekolidoval s vystúpeným hranolom, a keďže tam ešte bola aká-taká rezerva celkom som sa potešil. Tá rezerva naznačovala, že by PC-E objektívy mohli bez problémov fungovať i na D700-ke.

O par dni neskôr som sa stretol s Karolom S. ktorý už testoval PC-E objektívy a to 45mm a 85mm (ktorých recenzie sú uverejnené tu na ephotáckych stránkach) a tak som sa ho spýtal na problémovú manipuláciu v dvojici s telom Nikon D700. Bohužiaľ sa nevedel k tomu vyjadriť, keďže dané objektívy testoval na D300-ke. A s týmto telom to funguje bezproblémovo - to už som si i ja overil.

Prešiel nejaký čas, počas ktorého som tento objektív viac menej vypustil z hlavy. Jedného dňa, mi zazvonil telefón, Karol S. na druhej strane, mi ponúka PC-E Nikkor 24mm/3,5 na osobné vyskúšanie. Neveril som vlastným ušiam. Dokonca si ho môžem požičať na dlhší čas a to na týždeň. To bola výborná správa, lebo k poriadnemu vyskúšaniu sa dostanem až cez víkend.

Konečne prišiel víkend, predpoveď počasia mi priala, a tak v sobotu, hneď z rána, som vyrazil do ulíc Bratislavského centra. Kde som s týmto objektívom strávil veľmi príjemných niekoľko hodín. To iste sa opakovalo aj v nedeľu.



Po tom ako som s týmto sklíčkom strávil víkend, mám tu zopár mojich postrehov.

Najdôležitejšia vec čo ma zaujímala je ako sa tento objektív správa na tele Nikon D700. S potešením musím konštatovať, je pri používaní som nenarazil na obmedzenú funkčnosť a ani problematickú manipuláciu. Ešte k tej problematickej manipulácií, ja mám menšie prsty, takže pre mňa to nebol problém, ale viem si predstaviť, že človek s väčšími rukami už v určitých polohách môže mať obmedzený prístup, vďaka vystúpenému hranolu, k ovládaniu (obsluhe) daného objektívu. Tou obsluhou mám na mysli ovládanie shift-u a tilt-u.



Pri používaní takéhoto typu objektívu odporúčam použiť statív. Dokonca aj kvalitná (presná) vodováha by sa určite uplatnila. Aby sme vedeli presnejšie nastaviť fotoaparát ku fotografovanej rovine (pri shift-e by mal byť snímač paralelne s fotografovaným objektom, v mojom prípade architektúrou - budovami). Aby línie boli ‚krásne‘ rovné. Ja som to nakoniec robil viac menej od oka, a nie vždy sa mi to podarilo ideálne. Skúšal som použiť malú vodováhu, ktorá sa zasúva do bleskových sánok, ale ta bola riadne nepresná. Zakaždým, keď som si podľa nej "vyrovnal" fotoaparát, už od oka som videl, že je nakrivo, a tak som sa vrátil k vyrovnaniu od oka .



Pri používaní shift-u, tilt-u alebo oboch súčasne je potrebné robiť korekciu expozície. Aj keď zrkadlovka používa TTL meranie.



Pri použití FX snímaču, v krajných polohách shift-u či tilt-u dochádza k miernej vinetácií. Pri použití shift-u a tilt-u súčasne už dochádza k dosť silnej vinetácií. Aj napriek tomu, že tento objektív je konštruovaný pre FX snímače. Táto vinetácia ma trošku prekvapila ale nie je to nič čo by sa v post-procese nedalo opraviť.



Na trošku neštandartne umiestnený clonový krúžok sa dá zvyknúť. A ak nie, tak sa clona môže nastavovať z tela fotoaparátu .



Tento objektív je manuálny, takže sa pri ostrení nedá spoliehať na automatiku, i keď v základnej polohe objektívu som mohol využívať nápovedu v stavovom riadku hľadáčika (šípky a krúžok). Ak bol objektív v polohe shift-u nie vždy mi táto indikácia ukazovala, že mám zaostrené. Tým, že používam FX telo s veľkým hľadáčikom, nemal som problém ostriť aj bez danej nápovedy v stavovom riadku hľadáčika. Pri použití tela s menším hľadáčikom toto môže byť trošku problém.



Tak a nakoniec musím povedať, že toto sklíčko ma vôbec nesklamalo (teda až na tu vinetáciu). Po tom ako som po prečítaní recenzií uvažoval nad jeho kúpou som teraz, po osobnom vyskúšaní, plne rozhodnuty, že do tohto sklíčka idem :)

Zopár príkladov využitia shift-u pri fotografovaní architektúry (zo shift-om a bez shift-u):








Zopár príkladov na využitie tilt-u:






A jeden príklad mixu shift-u a tilt-u:

Autor tohto článku nemá aktuálne napísaný žiadny text o sebe

profil autora

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MartinH
2011-03-29 11:44:07
zaujimave je to sklicko..
 
cc355
2011-04-02 18:50:13
díky za recenzi, srovnání je moc pěkné
 
karol77
2011-04-03 09:59:46
príspevok od: cc355
díky za recenzi, srovnání je moc pěkné
som rad, ze sa pacilo.
(Tento 'clanok' nieje mysleny ako recenzia (na to su tu viacej ini odbornici), ale chcel som len spisat moje postrehy s tymto 'uzasnym' sklickom )
 
tomasqo
2011-04-07 14:48:05
Veru takyto objektiv by som si raz rad zadovazil je to neuveritelne co dokaze s perspektivou (hlavne ta prva fotka z porovnavania je velavravna).
Ono sa to vzdy da spravit softverovo, len potom clovek musi pocitat so sirsim zaberom a znizuje sa tym padom rozlisenie pre objekt zaujmu.
 
vlcimak
2011-04-10 09:57:45
Ja by som este dodal, ze shift objektivy su taktiez vhodne na zhotovovanie panoramatickych snimkov, ake by sa za normalnych podmienok ziadnym inym objektivom zhotovit nedali. Odfotim zaber so shiftom posunutym vlavo, v zakladne polohe a potom posunutym doprava, nasledne tieto obrazky v pocitaci spojim, dostanem vysledny zaber bez akehokolvek skreslenia, teda ak samozrejme neratam deformacie sposobene snimanim pod extremne sirokym uhlom na okrajoch, tie je mozne skorigovat taktiez v pocitaci, ale vysledok asi stoji za to, ukazky prikladam, su fotene shiftom 17mm.
 
kozakm
2011-04-22 22:37:19
Kdyby někoho zajímalo, proč a jak to vlastně celé funguje, tak jsem o tom kdysi sepsal dva články:

Jak funguje T-S 1
http://www.martinkozak.com/?p=5004

Jak funguje T-S 2
http://www.martinkozak.com/?p=5040
 
b.a.f.o.a.r.t.
2011-04-25 20:41:24
zase som ze mudrejsi dik karci
 

Inzercia

Newsletter

Chcete byť informovaný o novinkách portálu ePhoto.sk? Prihláste sa k odberu newslettera.