Hore

Panasonic Lumix DMC-LX3

Už pred časom sme písali o novom high end kompakte LX3 z dielne spol. Panasonic, ktorý nás zaujal strohým a klasickým dizajnom a vlastnosťami, ktoré v nás, street fotografoch, vzbudili veľké očakávania.

 

A dočkali sme sa, produkčná vzorka novej LX3-ky sa dostala do redakcie Ephoto,
kde bola podrobená užívateľskému testu hlavne vo vzťahu k street fotografii.

 

Pre fotografov v uliciach bol totiž tento prístroj vyrobený. Podarilo sa mu presvedčiť nás že je to pravda?

Dizajn a ergonómia

 

Dizajn je stále o subjektívnom cítení. Mne sa tento fotoaparát veľmi páči. Ostré hrany a štýl priehľadových aparátov z minulého storočia má nielen svoje čaro, ale zároveň aj praktický význam. Hlavne pre street a dokumentárnych fotografov. V uliciach totiž fotograf nepúta pozornosť tak, ako keby pracoval s hypermoderne vyzerajúcou zrkadlovkou.

 

 

Okolie sa teda necíti byť ohrozené  fotografom v štýle paparazzi. Na druhej strane sa niekomu môže zdať fotoaparát veľmi malý. Hlavne chlapi s väčšími rukami môžu byť zaskočení veľkosťou ovládacích prvkov a ich pomerne tesnému zoskupeniu na pravej zadnej strane.
 

Odporúčam si fotoaparát vyskúšať pred kúpou, aby ste zistili, či vám sadne do ruky. Aj keď mám pomerne veľké ruky, na tento štýl som si rýchlo zvykol. Mal som síce v prvom momente zmiešané pocity z týchto, skôr útlych rozmerov, no už po niekoľkých hodinách s LX3 som sa s tým fotoaparátom cítil veľmi komfortne.

Určite k tomu prispelo aj to, že tento streetový imidž v uliciach naozaj fungoval. Fotil som napríklad malého chlapca hrajúceho sa pri fontáne a obďaleč stáli jeho rodičia . Ale retro vyzerajúci štýlový foťáčik a široký úsmev ich úplne odzbrojili. Dodnes si však pamätám jednu reakciu rodičov, keď som ich dieťa pri tej istej fontáne fotil 1D mark II a veľkým bielym objektívom 28-300 L. Ich obavy kde sa ich dieťa objaví, pre aký bulvár fotím a čo mám za tému, a vôbec, prečo bez dovolenia fotím ich dieťa...

 

Ku komfortu a bezpečnosti používania prispieva aj zväčšený grip pre úchop pravej ruky, ktorý poskytne dobrú oporu pri fotografovaní ale aj pri nosení v jednej ruke.

 

 

Ako som už viackrát spomínal, páči sa mi na fotoaparátoch určených pre takýto typ fotografie manuálne ovládanie najčastejšie využívaných funkcií ako je ISO, korekcia expozície, prípadne vyváženie bielej.
Pre tieto nastavenia však u LX3 musíte do menu a niektoré z nich sú vnorené dosť hlboko -  ISO piate v poradí a WB šieste.


Našťastie LX3 disponuje aj quick menu (dlhšie zatlačenie joistickom), kde sú tieto hodnoty rýchlejšie prístupné. Na druhej strane vás však zdržiava dlhšie zatlačenie a podržanie.

 

Najlepším riešením je naprogramovať najčastejšie používanú funkciu na Fn tlačidlo pod joistickom. Na toto tlačidlo však môžete naprogramovať len jednu funkciu. Nedá mi nespomenúť snáď jediného konkurenta tohto vynikajúceho kompaktu, ktorý má korekciu expozície, ISO a režimy fotografovania vyvedené na manuálne ovládané kotúče a výber ostriacich bodov na osobitné tlačidlo. V tomto sa zatiaľ LX3 na Géčkovu radu od Canonu nechytá.

 

 

Na druhej strane veľmi oceňujem joistick, ktorý sa osvedčil ako veľmi rýchly prostriedok na nastavenie clony a času v polomanuálnom a manuálnom režime. Je to rýchlejšie ako som očakával a to som rozmaznaný ovládaním profi zrkadiel. Manuálne ovládanie pomeru strán fotografovania (k dispozícii je 4:3, 3:2 a 16:9) na obruči objektívu je ďalšia „vychytávka" LX3.

 

Zvlášť pochváliť by som chcel aj LCD, ktorý je teraz veľký 3" a zobrazuje vaše zábery pomocou 460 000 bodov. Je to najlepší displej, s akým som sa pri kompakte stretol.

 

Ako posledné v tejto kapitole spomeniem možnosti rozšírenia systému LX3. Panasonic pre svoju hviezdu medzi kompaktmi pripravil viac druhov príslušenstva.

 

 

 

Najzaujímavejším je určite širokouhlý konvertor, ktorý rozšíri obzor na ohnisko 18mm v prepočte na kinofilm! Reportážni fotografi obľubujúci 24mm ohnisko privítajú možnosť šetriť batérie a prirodzene komponovať pri fotografovaní pomocou externého hľadáčika á la Leica. S ním vyzerá LX3 ako naozajstný klasik. Ak k tomu pridáte štýlové kožené puzdro, budete vyzerať ako Bresson. :)

 

 

 

 

Z ďalšieho príslušenstva spomeniem adaptér, pomocou ktorého namontujete na fotoaparát nielen konvertor ale aj filtre s priemerom 46mm. Panasonic ich ponúka tri: polarizačný, neutrálny šedý a ochranný. Samozrejme, môžete použiť akékoľvek filtre aj iných značiek s priemerom závitu 46mm.

 

 

 

Celkovo môžem hodnotiť dizajn ako vynikajúci, štýlový a účelový. Ergonómiu ako veľmi dobrú s malou výčitkou absencie manuálnej kontroly alebo aspoň priamych tlačidiel pre zmenu ISO, WB.

 

Výkon malého vstavaného blesku môžete zvýšiť akýmkoľvek systémovým bleskom Panasonic s TTL meraním.
Ak chcete menší externý blesk,  čoskoro bude predstavený nový Panasonic so smerným číslom GN22 a veľkosťou bude prispôsobený menšiemu telu aparátu.

 

 

V praxi

 

LX3 nie je extrémne rýchly fotoaparát! Patrí do kategórie fotoaparátov, ktoré vás ani veľmi nezdržia, no nedostane ani cenu prvenstva za rýchlosť. Čo ma trochu prekvapilo je skôr jeho priemerný až slabší štart. Fotoaparátu trvá takmer tri sekundy, kým nabehne a je schopný fotografovať. Je to viac ako dvojnásobok u jeho najväčšieho konkurenta.

 

 

 

Ostrenie a oneskorenie spúšte je už na dobrej až priemernej úrovni s hodnotami zaostrenia 0,5 - 0,6s pri širokouhlom nastavení objektívu a 0,7-0,9s pri teleobjektíve, čo u LX3 znamená 60mm v prepočte na kinofilm. Pri aktivovaní niektorých funkcií, akou je napríklad stabilizátor obrazu sa tieto časy málinko predlžujú.

 

Kontinuálne snímanie v najvyššej frekvencii vás milo prekvapí. LX3 urobí 2,5 obrázkov za sekundu, a to aj pri snímaní do RAW formátu, čo je na kompakt slušný výkon. Háčik je v tom, že po necelých dvoch sekundách si potrebuje vydýchnuť a počas 2 sekúnd uložiť nafotené zábery. Ste tak schopní pri tejto frekvencii urobiť iba 4 snímky v jednom kuse (v najvyššej kvalite).

 

Pri frekvencii 1,9 snímka za sekundu vás bude v počte vyhotovených záberov limitovať iba kapacita použitej karty. To je celkom dobrá novinka, keďže od 1,9 nie je ďaleko k 2,5. Pri akčnom fotení preto odporúčam zvoliť kontinuálne snímanie s pomalšou frekvenciou. Predídete tak tomu, že v najnevhodnejšej chvíli si fotoaparát na dve sekundy oddýchne.

 

Ak vám stačí 3Mp rozlíšenie, pri kontinuálnom snímaní môžete spustiť paľbu vo frekvencii 8obr./s!

 

Objektív končí na „dlhom konci" skôr pri normálnom štandardnom ohnisku 60mm a nemá teleobjektív. Zaujímavejší je teda jeho široký koniec. 24mm je ozajstných 24! V praxi to znamená, že zachytíte zorný uhol takmer 74º (diagonála cca 84º) a nezáleží na tom, či snímate v pomere strán 16:9, 3:2 alebo 4:3. 24mm je stále 24mm!

 

Čo je na tomto objektíve najzaujímavejšie je jeho svetelnosť. S clonou f2 na širokom konci objektívu a f2,8 na druhom konci je to momentálne najsvetelnejší objektív použitý v kompakte! Spolu s výborným optickým stabilizátorom obrazu tak umožňuje zachytiť svetlo a vyhotoviť ostrú fotografiu aj v znížených svetelných podmienkach. A stabilizátor naozaj funguje. Často vyfotíte relatívne ostrú fotografiu s expozíciou 1/5 sekundy! Pri svetelnosti F2 teda môžete bez obáv fotografovať aj v nie veľmi osvetlených interiéroch.

 

Samostatná kapitola je fotografovanie v noci. Z operačného hľadiska ma trochu prekvapila dĺžka spracovania obrazu. Ak je expozícia fotoaparátu napríklad 10 sekúnd, fotoaparát ukladá a spracováva fotku ešte ďalších 10s. Dokopy mu to teda trvá 20s.

 

expozícia 5s expozícia 2,5s

 

Nočné fotografie sa dajú fotografovať bez problémov, keďže fotoaparát je vybavený závierkou s rýchlosťami 1/2000s až 60s! Na najnižšej citlivosti tak vyfotografujete aj veľmi slabo osvetlené nočné scény. Chce to len trochu trpezlivosti.

 

Naopak, 1/2000s pri veľmi jasnom počasí v kombinácii s clonou F2 niekedy nestačí. Zišla by sa 1/4000s.

 

Správanie sa LX3-ky v teréne by som hodnotil ako výborné, keby bol prístroj rýchlejší. Patrilo by sa to, keďže je zameraný pre reportážnych či street fotografov. Takto dostáva hodnotenie veľmi dobrý. Dúfam, že jeho nasledovník (LX4?) bude ešte o kúsok rýchlejší  v štarte a málinko v zaostrovaní.

 

Na druhej strane treba ale povedať, že kým fotograf nevyužíval hyperfokálne predostrenie, určite nebol ani s priehľadovými diaľkomermi rýchlejší.

 

Tip: A posledný tip pre reportážnych alebo street fotografov, ktorý vyrieši ich dilemu o rýchlosti aparátu: Vzhľadom na veľkú hĺbku ostrosti u kompaktných digitálnych fotoaparátov je manuálne predostrenie oveľa jednoduchšie, ako bolo u kinofilmu. Ak chcete, aby vás aparát vôbec nezdržiaval, stačí si v uliciach prednastaviť manuálne zaostrenie
na povedzme 2m
, a všetky postavy vo vzdialenosti 1m-10m budú ostré. A to aj pri maximálnych clonách!
Takto vyriešite všetky problémy so zaostrovaním, aké môžete mať.

Pozor, vyššie uvedené platí skôr pre širšie ohniská s extrémne veľkou hĺbkou ostrosti.

 

aj pri clone f2 a predostrení je hĺbka ostrosti dostatočná, ostrenie vás tak nebude zdržiavať vôbec

 

 

Obrazová kvalita

 

Keď som si zaumienil, že vyskúšam LX3, zmocnil sa ma tak trochu pocit obavy i očakávania. Parametre fotoaparátu naznačujú, že by to mohol byť fotoaparát, na ktorý mnoho fotografov čakalo. 
 

Poznáte už takmer legendárny problém Panasonic kompaktov so spracovaním obrazu, však? :-) Aj keď parametrami vynikajúce fotoaparáty, pri vyšších citlivostiach bol ich obraz buď zašumený, keď fotograf vypol redukciu šumu, alebo bol zbavený detailov, ak bola redukcia šumu aktivovaná.

 

Taktiež dynamický rozsah senzora vedel pokročilých fotografov odradiť od kúpy aj lepšieho kompaktu. To boli aj dva hlavné dôvody, prečo už LX2 neskončil v mojom vrecku.

 

Hneď na začiatku musím povedať, že som veľmi rád, že Panasonic vypočul prosby mnohých po menej agresívnom odstraňovaní šumu. Výsledkom je to, že aj pri vysokých citlivostiach je stále zachovaná obrysová ostrosť, hrany a v určitej miere aj jemné detaily. Nevznikajú nepríjemné zhluky alebo rozmazané machuľky v obraze, aké bolo vidieť u jeho predchodcov, aspoň nie pri citlivostiach do ISO400. Aj ISO 800 je použiteľné a pri snímaní v čiernobielom režime je prijateľné aj ISO1600

 

ISO80 ISO100
ISO200 ISO400
ISO800 ISO1600
ISO3200 ISO80 jpg z RAW
ISO200 jpg z RAW ISO800 jpg z RAW

 

Môže sa vám síce zdať, že v hladkých plochách je viac šumu ako u LX2, no ja vám vravím - je to naozaj lepšie, ako rozmazať všetok šum a s ním aj jemné detaily! Miera šumu je pritom menšia ako u LX2, len je aj menej drastickým spôsobom potláčaná.

 

Porovnajte si našu štúdiovú scénu. Množstvo a kvalita detailov u LX3 je jednoznačne lepšia a rozdiel je viditeľný na prvý pohľad.

 

ISO400, Lumix LX3 ISO400, Lumix LX2

 

Taktiež veľmi ľahko rozoznáte aj obrovský pokrok v prekreslení tieňov a svetiel. Panasonic teda neklame, keď hovorí v reklamných materiáloch o veľkom dynamickom rozsahu.

 

Osobne mi je veľmi sympatické, že namiesto zvyšovania počtu pixelov sa firma sústredila na vylepšenie spracovania obrazu. V určitom zmysle slova však môžeme hovoriť aj o zlepšení v oblasti rozlíšenia. LX3 oproti svojmu predchodcovi obraz pri pomere strán 3:2 a 4:3 neorezáva takým výrazným spôsobom, keďže má senzor s pomerom strán 3:2. Jeho predchodca LX2 má senzor s pomerom strán 16:9 a teda pri pomere strán 4:3 už obraz orezáva na 7,5 Mp. LX3 pri pomere strán 4:3 disponuje rozlíšením 10Mp. Pri najpoužívanejšom formáte 3:2 má LX3 rozlíšenie 9,5 Mp oproti 8,5Mp u LX2.

 

Samozrejme, kvalitnejšiemu spracovaniu obrazu by mal zodpovedať
aj kvalitný objektív. Ten, ktorý je vstavaný do tohto prístroja tomu zodpovedá s prehľadom. Je ostrý od okraja po okraj a aj úplne odclonený sa môže pochváliť vynikajúcou kresbou.

 

Nie je úplne bez chýb, ako hovorí jeden popis na reklamnom plagáte - distortion free and aberation free (bez skreslenia a bez aberácie). To by sme sa pri malých rozmeroch objektívu aj dosť čudovali. Aberácia (fialové a iné farebné kontúry na hranách pri vysokom kontraste) aj skreslenie objektívu je badateľné, ale iba ak vyvoláte fotografiu z RAW formátu a nie sú badateľné na JPG.

 

A čo z toho vyplýva? Že firmvér (softvér vo fotoaparáte) tieto chyby odstraňuje už pri fotografovaní a ukladaní obrázka do formátu JPG. Nie, nepozerajte krivo, robia to aj najlepšie zrkadlovky tradičných výrobcov fotoaparátov! Je opäť len chvályhodné, že to Panasonic implementoval aj do tohto modelu.

 

JPG fotografia JPG z RAW formátu; je vidieť fialové kontúry
na kontrastných hranách

 

na lepšie porovnanie; procesor aparátu odvádza naozaj veľmi dobrú prácu


Objektív musím pochváliť aj keď vyhodnocujem jeho správanie sa v protisvetle.

Neobjavuje sa výrazné zníženie kontrastu a ani veľa odleskov na povrchu šošoviek v objektíve. Túto výbornú vlastnosť opäť pripisujem rozhodnutiu urobiť skôr menej rozsahový a kvalitnejší objektív, ako ultrazoom s diskutabilným výkonom práve v protisvetle alebo v nedostatočne osvetlenom priestore.

 

plošné aj priame protisvetlo je zvládnuté veľmi dobre


PS: myslím si, že kým niekto neobjaví prevratný spôsob v technológii, sme na hranici využitia malých snímačov u kompaktov. Pre ďalšie výrazné zlepšenie si budeme musieť počkať buď na túto technológiu alebo na to, že výrobcovia začnú implementovať aj do kompaktov väčšie snímače. Prosíme, Panasonic! :)

 

Plusy:

+ výborné rozlíšenie

+ vylepšený procesor na spracovanie obrazu

+ zvýšený dynamický rozsah

+ RAW formát

+ výborný objektív so skvelou svetelnosťou, kresbou a správaním v protisvetle

+ imidžový ale aj užitočný retro dizajn

+ možnosť rozšírenia systému o predsádky, externý hľadáčik a blesk

+ 24mm širokouhlý objektív pri každom pomere strán

+ výborný displej so živým náhľadom

+ kvalitné čierno-biele snímanie

+ vzhľadom na výbavu cena

+ plnohodnotný RAW editor pribalený k fotoaparátu (Silky Pix)

 

Dopĺňam ďalšie benefity a vlastnosti, ktoré som netestoval, keďže pre street fotografiu nie sú dôležité, ale pre bežného užívateľa majú význam v podobe komfortnejšieho a kvalitnejšieho prezerania obrázkov na HDTV - HD výstup, nahrávania videa v HD kvalite, plne automatizovaného inteligentného režimu iA pre jednoduchšie ale kvalitné fotografovanie.

 

Mínusy:

- pomalší štart a reakcie
- pre chlapov s veľkými rukami môže byť príliš útly

- niektoré často používané funkcie ďalej v menu

- 60mm na dlhom konci môže byť pre niekoho málo

- vyváženie bielej pod umenlým osvetlením by mohlo byť lepšie

 

Záver

 

Nakoniec môžem s potešením konštatovať, že Panasonic urobil v LX3 rázny pokrok v porovnaní s predchodcami tohto aparátu. Je to fotoaparát predovšetkým pre tých, ktorí radi využívajú širokouhlé ohnisko. Môžu to byť milovníci krajinnej fotografie, ale hlavne dokumentaristi, street fotografi a reportážni fotografi, ktorí sú radi uprostred deja a zachytávajú dynamické situácie okolo.

Vďaka kombinácii širokouhlého svetelného objektívu a strednej až vyššej citlivosti ISO už nemusíte mať strach zo street fotografie s kompaktom.

Nový Panasonic síce šumí pri vyšších citlivostiach, ale zrno je prirodzenejšie a jeho odstraňovanie je menej agresívne. Výsledkom je obraz s väčším množstvom detailov.

No a predsa zrno k dokumentárnej a street fotografii predsa patrí! :)

 

Galéria
 

min. ohnisko 24mm (po prepočte na kinofilm) max. ohnisko 60mm (po prepočte na kinofilm)
farby jesene
aj pri ISO400 má fotografia krásne farby
min. ohnisko 24mm (po prepočte na kinofilm) max. ohnisko 60mm (po prepočte na kinofilm)

 

 

Nasledujúce fotografie potvrdzujú, akým prístrojom je LX3 pre street a dokumentárnych fotografov. Široké ohnisko, svetelný objektív a krásny prevod do ČB priamo vo fotoaparáte ho priam predurčujú fotografovať v čiernobielom režime.

Fotografovanie v režime "dynamická čiernobiela" zvýši kontrast a čiernu urobí naozaj čiernou.
 

min. ohnisko max. ohnisko perfektná kresba objektívu
leica
ISO200

 

 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
2008-11-26 09:12:46
výborný článok, Julo, no a teraz ešte takto isto otestuj(prosííím) aj konkurenciu od Canonu, porovnaj ich, urob svoj záver a potom sa už konečne aj rozhodnem pre jeden z nich:-)
 
IO-NR
2008-11-26 10:29:49
No,...fotky z noveho G-cka od canonu su o triedu horsie ako od Panasonicu - to by som v minulosti nikdy nepovedal:D Super vykon pri vysokom ISO a aj DR je na kompakt uzasny....este doladit ovladanie a mozno si kupim aj kompakt:P
 
bear
2008-11-26 10:45:23
Ja mam starší LX1 a ten je stavaný ako tank, už prežil 2 veľmi tvrdé pády na dlažbu, čelnú zrážku pri lyžovaní a stále funguje ako hodinky.
 
marcel.m
2008-11-26 11:11:03
príspevok od:
výborný článok, Julo, no a teraz ešte takto isto otestuj(prosííím) aj konkurenciu od Canonu, porovnaj ich, urob svoj záver a potom sa už konečne aj rozhodnem pre jeden z nich:-)
sledujem uz dlhsie ako bojujes medzi LX3 a G10. Paci sa mi, ze si riadne nazhavena. To skor vnimam u muzov ako u zien takyto zaujem. Beriem to. Fotim tiez rad dokument a rozmyslam podobne ako ty nad kupou kompaktu. Nenosim vzdy zrkadlovku a rad by som mal fotak stale pri sebe. Tak prajem dobry vyber. dprewiev ma recenziu na G10 ahoj
 
demo
2008-11-26 11:43:12
A za kolko?
 
julo kotus
2008-11-26 11:49:08
príspevok od:
výborný článok, Julo, no a teraz ešte takto isto otestuj(prosííím) aj konkurenciu od Canonu, porovnaj ich, urob svoj záver a potom sa už konečne aj rozhodnem pre jeden z nich:-)
Dúfam, že sa čoskoro G10 dostaví na test, aj keď podľa predbežných porovnaní a testov v zahraničí je o niečo lepšia LX3. V obrazovej kvalite pri vyššom ISO, čo je dosť šokujúce, keďže v minulosti to bolo stále naopak.
 
julo kotus
2008-11-26 11:52:55
príspevok od: demo
A za kolko?
Mal by stáť pod 15 tis.
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-26 12:13:03
LX3 aj G10 som si vyskusal. U mna zvitazila G10. Ked fotim kompaktom viac ako ISO 200 zasadne nepouzivam a G10 je rychlejsia a podstatne lepsie ovladatelna. Displej je tiez spickovy.
Kedysi som sa rozhodoval medzi LX2 a G9 a zvolil som G9. Od novej LX3 som cakal podstatne zlepsenie obrazu (aspon tak sa chvastali), ale nestalo sa tak. Jedna sa samozrejme o spicku medzi kompaktami a s G10 sa biju o pozornost uzivatelov. G10 ma podstatne lepsie makro, silnejsie tele kto ma zrkadlovku Canon vyuzije aj systemovy blesk.
Pre Julove streetphoto asi vyhovuje viac LX3, ale mne by makro a teleobjektiv chybal.
 
2008-11-26 12:25:28
no, vyzerá to tak, že by sa mali Canon aj Panasonic dať dokopy a vymyslieť niečo spoločne:-), jeden má lepšie to, druhý hento. Potom nech sa obyčajný užívateľ rozhoduje! Takže miesto kompaktu si kúpim asi ďalší objektív na zrkadlovku...
 
julo kotus
2008-11-26 12:31:40
príspevok od:
no, vyzerá to tak, že by sa mali Canon aj Panasonic dať dokopy a vymyslieť niečo spoločne:-), jeden má lepšie to, druhý hento. Potom nech sa obyčajný užívateľ rozhoduje! Takže miesto kompaktu si kúpim asi ďalší objektív na zrkadlovku...
ywa78: Kúp si aj Panasonic aj Canon :-)
Karol: to zlepšenie tam je, milo ma prekvapilo. Je ale pravda, že do ISO200-400 to je jedno.
Ďalšie´dramatické´ zlepšenie môže priniesť už iba zväčšenie senzora.
 
2008-11-26 12:43:18
A čo ty máš percentá z predaja? Ja bohužiaľ nekradnem, kompaktov som mala už veľa a tak si kúpu ďalšieho veľmi dobre premyslím:-)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-26 12:43:51
Zlepsenie je, konecne to ma sum na normalnej miere. Ale pri predstavovani sa hrdili vacsim snimacom, zlepsenou citlivostou o takmer 40%, tak som ocakaval aspon o triedu lepsi vysledok.
Ked som skusal LX3, tak mi dost nesedeli fotky com som fotil na nekonecno, boli nejake divne, aspon v porovnani s tymi, co fotim Canonom G9.
 
julo kotus
2008-11-26 12:55:35
príspevok od:
A čo ty máš percentá z predaja? Ja bohužiaľ nekradnem, kompaktov som mala už veľa a tak si kúpu ďalšieho veľmi dobre premyslím:-)
:-) ani jedno percento a ani pol :-)
Len v rámci srandy - keď sa Ti v niečom páči aj jeden a aj druhý... :-)

Ale človek nemôže mať všetko a ani nie je dobré, aby mal všetko. Si predstav, že by žena chcela ešte aj toho chlapa, lebo ten je v niečom inom dobrý a ešte aj tamtoho chlapa, lebo ten je dobrý v niečom ďalšom... :-) Treba si vybrať jedného a zmieriť sa s jeho limitmi, lebo ten naj foťák bez najmenších nedostatkov neexistuje. No presne ako s nami chlapmi!
 
marcel.m
2008-11-26 12:58:37
Karol prosim ta fotis na svojom G9 aj cez priehladovy hladacik, niekedy? Da sa vobec vyuzit na bezne fotenie na dokument? Nasiel som na nete, ze ma pokrytie okolo 80 percent.Odkedy mam zrkadlovku sa mi uz nechce predpazovat ruky, ak by som kupoval lepsi kompakt. Najlepsie by mi bodla digi-priehladovka, ale statisice na Leicu nemam. Dakujem
 
2008-11-26 13:00:56
ale hej, sranda je s vami chlapmi-fotografmi:-)(ako rýchlo sa dá dostať od jednej témy k druhej...)
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-26 13:10:27
príspevok od: marcel.m
Karol prosim ta fotis na svojom G9 aj cez priehladovy hladacik, niekedy? Da sa vobec vyuzit na bezne fotenie na dokument? Nasiel som na nete, ze ma pokrytie okolo 80 percent.Odkedy mam zrkadlovku sa mi uz nechce predpazovat ruky, ak by som kupoval lepsi kompakt. Najlepsie by mi bodla digi-priehladovka, ale statisice na Leicu nemam. Dakujem
Hladacik vobec nepouzivam, pokryva necelych 80% sceny, nema zobrazenie paralaxi, nevidis, ci je zaostrene a naviac vidis kus objektivu. V podmienkach za ktorych fotak pouzivam mi LCD staci, mozno niekde na snehu pri prudkom slnku...
Rozumne pouzitelny hladacika mali filmove Contaxi G1/G2, kde boli zo stran vysuvne listy, ktore podla vzdialenosti upravily vyrez v hladaciku.
Leica ma inac hladacik na h.... Podla mna je to dnes zastarala technologia komponovania pre bezne pouzivanie, preto su aj zrkadlovky rozsirenejsie. Elektronicke hladaciky maju male rozlisenie, takze pre presnejsiu pracu su tiez nepouziotelne. Fotim zrkadlovkou a praca s natiahnutymi rukami na G9 mi vobec neprekaza.
 
trojuholnik
2008-11-26 18:58:35
nechapem preco vsetci statocne ignoruju Ricoh Caplio GX200
http://www.northlight-images.co.uk/reviews/camera/ricoh_gx200.html

sice je pravda ze sumi jak hov*do ale ja urcite dostojnym superom pre G10 a LX3
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-11-26 20:17:51
Kto chce problemy, kupi si Sigmu alebo Ricoh.

Stare predavacke prislovie.
 
Marcel Rebro
2008-11-27 09:35:06
Ja som isiel do G10. Tiez som vyberal medzi G10 a LX3 ale na LX3 mi chybalo trosku dlhsie ohnisko. Na G10 su super funkcie vyvedene na koliecka. Najlepsi napad sa mi zda (najcastejsie pouzivam) korekciu expozicie. ISO je fajn aj ked hodnoty 400 a vyssie su dost optimisticke. Volba expozicneho rezimu tiez potesi aj ked zatial som vystacil s P a A. Rychlost (hlavne nabehu) je v pohode, ostrenia tiez.

Julo ak potrebujete G10 na test (aby sa ywa78 konecne mohla rozhodnut s cim bude obtazovat ludi na uliciach ;-)) kludne poziciam moju.
 
RHood
2008-12-03 14:19:44
Skor by som cakal realne porovnanie, najma obrazu s bratom: LEICA D-LUX 4
vraj je to to iste?, vraj LEICA ma lepsie spracovanie obrazu?

Inak na reportaz a dokument jednoznacne tento kusok. f/2,0 pri 24mm je vyborna vec
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2008-12-03 14:51:08
K Leica je pribaleny lepsi RAW konvertor od Phase One a je o 8000,- drahsia!!!
 
marosba
2008-12-05 09:50:54
Veľmi dobre napísaná recenzia, ďakujem. Mám jednu možno amatérsku otázku. Už viac ako dva roky fotím na DMC-LX2. Fotografujem, väčšinou momentky na ulici som veľmi spokojný ako s funkciami tak s vzhľadom, ktorý nevzbudzuje pozornosť. Myslíte si, že sa oplatí prejsť z LX2 na LX3, alebo v nich nie je až taký revolučný rozdiel?
 
julo kotus
2008-12-05 10:22:08
príspevok od: marosba
Veľmi dobre napísaná recenzia, ďakujem. Mám jednu možno amatérsku otázku. Už viac ako dva roky fotím na DMC-LX2. Fotografujem, väčšinou momentky na ulici som veľmi spokojný ako s funkciami tak s vzhľadom, ktorý nevzbudzuje pozornosť. Myslíte si, že sa oplatí prejsť z LX2 na LX3, alebo v nich nie je až taký revolučný rozdiel?
Ja si myslím, že ten pokrok je dosť badateľný. Hlavne, čo sa týka vysporiadania sa so šumom ale aj harvérové riešenie je lepšie pre street fotografiu - napr. 24mm široký objektív, svetelnosť f2... LX2 som si pred časom nekúpil, o LX3 uvažujem ako o kompakte na každodenné nosenie.
 
stancok
2008-12-07 05:26:57
..a co takto porovnat to s novinkou canon sx1,s CMOS senzorom,resp.s novinkou sx10???prip. fuji s100fs so super CCD tiez uvazujem nad kvalitnym kompaktom(nie klasicky s ccd senzorom)...zrejme sa na nas vali nova rada kompaktov s novymi cipmi..takze canon,panasonic,fuji urcite nepovedali posledne slovo..uvidime co predvedu aj ostatni..
 
Marcel Rebro
2008-12-07 08:25:57
príspevok od: stancok
..a co takto porovnat to s novinkou canon sx1,s CMOS senzorom,resp.s novinkou sx10???prip. fuji s100fs so super CCD tiez uvazujem nad kvalitnym kompaktom(nie klasicky s ccd senzorom)...zrejme sa na nas vali nova rada kompaktov s novymi cipmi..takze canon,panasonic,fuji urcite nepovedali posledne slovo..uvidime co predvedu aj ostatni..
No neviem ci SX1 a SX10 su ta ista kategoria ako LX3 a G10 - objektivne minimalne rozmermi a hmotnostou su uplne inde. A podla mna aj cielovou skupinou. SX1 a SX10 vnimam skor ako kompakty v telach DSLR, urcene pre pre cvakacov do rodinnych albumov a nie ako zalozak k zrkadlovke alebo street fotak. Fuji nepoznam ...
 
Funkam
2008-12-11 00:04:44
Čítal som kdesi, že počas natáčania videosekvencie nemožno zoomovať, čo je škoda. Asi má hlučný motor, lebo čo. V recenzii mi chýba, akú najväčšiu SD kartu možno použiť a tiež výsledok skúšania videosekvencií (najmä v HD rozlíšení).
 
SL 2
2008-12-11 07:56:35
príspevok od: Funkam
Čítal som kdesi, že počas natáčania videosekvencie nemožno zoomovať, čo je škoda. Asi má hlučný motor, lebo čo. V recenzii mi chýba, akú najväčšiu SD kartu možno použiť a tiež výsledok skúšania videosekvencií (najmä v HD rozlíšení).
Karty, které je možné použíť v tomto prístroji:

Môžu sa používat pameťové karty SD, pameťové karty SDHC a MultiMediaCard.

– Pameťová karta SD od(8 MB až 2 GB)
– Pameťová karta SDHC od(4 GB, 8 GB, 16 GB, 32 GB)

– MultiMediaCard (platí iba pre statické fotografie)

Podrobnejšie informáce o pameťových kartách, ktoré sa dajú použít v tomto prístroji.

- Pameťové karty SDHC sa môžu používat iba v prípade, že se jedná
o karty s kapacitou 4 GB alebo vyššou.

- Pameťové karty 4 GB (prípadne s ešte vyššou kapacitou) bez loga SDHC
se nezakladajú na standarde SD a nebudu pracovat v tomto prístroji.

Záznam filmu v HD kvalite 1280 x 720 pixelov (24 snímkov/sekundu, pri použití 4GB SDHC karty) by sa mal pohybovať okolo 20 minút, ale to som si nie celkom istý.
 
2008-12-17 13:12:50
tento foťáčik získal ocenenie DIWA:
http://www.diwa-awards.com/press/pictures/300dpi/panasonic-lumix-dmc-lx3-diwa-gold.jpg
 
demo
2008-12-17 13:51:59
aj mna by potesilo porovnanie s G10 a hlavne s leica Dlux4, ktora je imidzovejsia a vraj ma lepsi firmver
 
CVAPOZIT
2008-12-17 16:01:33
Rozhodujem sa medzi LX3 a canon G10 fotím viacmenej šport takže mám dost dilemu.
 
Marcel Rebro
2008-12-17 16:08:00
príspevok od: CVAPOZIT
Rozhodujem sa medzi LX3 a canon G10 fotím viacmenej šport takže mám dost dilemu.
Na sport zial nie je vhodny ani jeden z tychto aparatov ...
 
julo kotus
2008-12-17 16:10:36
príspevok od: Marcel Rebro
Na sport zial nie je vhodny ani jeden z tychto aparatov ...
presne tak, na šport sa v súčasnosti dá tak akurát zrkadlom, ak to človek myslí vážne
 
CVAPOZIT
2008-12-19 14:28:22
príspevok od: julo kotus
presne tak, na šport sa v súčasnosti dá tak akurát zrkadlom, ak to človek myslí vážne
NO to mi je jasné že najlepšie to bude so zrkadlom ale ja ten šport robím aj aktívne a počas toho aj fotím takže na to je zrkadlo až moc neohrabané preto pozerám alternatívu.Neviem či máte s týmito kompaktmy neaku prakticku skusenost ale ked už tak potom ktorí G10 či LX3??
 
hodo22
2009-01-07 22:03:34
Viete mi prosim niekto povedat z akeho materialu ma telo a preco je menej pevny oproti G10 ? Dakujem
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2009-01-08 08:46:38
príspevok od: hodo22
Viete mi prosim niekto povedat z akeho materialu ma telo a preco je menej pevny oproti G10 ? Dakujem
Telo je kovové, takže je dostatočne pevné. Canon je o dosť väčší a robustnejší. Proste z kovu je obal na čokoláde ale aj koľajnica, no a po hlave by som radšej dostal tou čokoládou.
 
bear
2009-01-08 09:03:50
Ja mam LX1, bez ujmy na funkcnosti prezil pad z 1m na keramicku dlazbu a z 2m na lodnu palubu. Oba pady boli vo vypnutom stave a optiku to neovplyvnilo. Kusok sa ohol plech na rohu, kde fotak dopadol, ale dal sa ohnut spat.
 
marian66
2010-01-26 13:03:59
chcel by som si kupit dobry kompakt. Vie mi niekto poradit, ci tento Panasonic alebo Canon PowerShot S90 alebo ci nevyslo uz aj nieco kvalitnejsie. Chcel by som nieco taketo, nie velke, na bezne nosenie, ale s dobrymi parametrami. Dakujem
 
wayne
2010-01-26 13:42:18
príspevok od: marian66
chcel by som si kupit dobry kompakt. Vie mi niekto poradit, ci tento Panasonic alebo Canon PowerShot S90 alebo ci nevyslo uz aj nieco kvalitnejsie. Chcel by som nieco taketo, nie velke, na bezne nosenie, ale s dobrymi parametrami. Dakujem
pokial micro4/3 sa ti zda prilis velke/drahe S90/LX3 je to najlepsie co mozes dostat... alebo este stale je tu Fuji F200 EXR
 
Marcel Rebro
2010-01-26 16:09:47
príspevok od: marian66
chcel by som si kupit dobry kompakt. Vie mi niekto poradit, ci tento Panasonic alebo Canon PowerShot S90 alebo ci nevyslo uz aj nieco kvalitnejsie. Chcel by som nieco taketo, nie velke, na bezne nosenie, ale s dobrymi parametrami. Dakujem
Canon S90 je v tejto triede kingom ...
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované