Hore

Nikon D780 - najlepší vo svojej triede

Nikon D750, napriek niekoľkým problémom, sa stal veľmi obľúbeným fotoaparátom. Používa sa aj profesionálne, hoci profesionálnym nie je.

Nikonistom stále chýbala plnoformátová zrkadlovka s primeranou cenou, bez zbytočne veľkého rozlíšenia, ktorá by nahradila Nikon D700. Stala sa ňou práve D750. Určite ale každého jej užívateľa škreli niektoré jej parametre. Teraz tu mám nástupcu a vyzerá to tak, že to je tá pravá náhrada Nikonu D700. Otázne je ale, či už nie je neskoro.

Nikon D780 je asi poslednou zrkadlovkou Nikonu v tejto triede. Alibisticky si ale ešte necháva číselnú rezervu pre D790, čo ak by bol záujem o DSLR aj o niekoľko rokov. V to ale neverím. V recenzii sa zameriam najmä na vylepšenia oproti predchodcovi, preto tu nebudem podrobne rozoberať všetky funkcie.

Špecifikácia









Nikon D780 je poloprofesionálna zrkadlovka formátu FX. Kombinuje vlastnosti svojho predchodcu s prvkami z D5, D850 a Z6. Telo je kovové a utesnené. Nový snímač BSI-CMOS prináša väčší rozsah citlivosti, hlavne ale fázovú detekciu, ktorá podstatne vylepšuje zaostrovanie v režime živého náhľadu. Fázová detekcia na snímači má 273 bodov. Podporovaná je detekcia tváre a očí.

Nový je procesor EXPEED 6. Citlivosť ISO je v rozsahu 100-51200, rozšíriteľná až na 204 800.

51-bodový zaostrovací modul je známy z viacerých modelov, využíva ale algoritmy z profi Nikonu D5. Mechanická uzávierka má rozšírený rozsah 1/8000 s. - 900 s., pochádza z Nikonu D850.

Sériové snímanie je s frekvenciou 7 obr,/s., v režime živého náhľadu až 12 obr./s.

Oproti predchodcovi sú podstatne lepšie parametre videa. Má 4K rozlíšenie pri max. frekvencii 30 FPS, k dispozícii je 10-bit N-Log.

Optický hľadáčik má 100% pokrytie. Nový výklopný displej má výborné rozlíšenie 2 359 000 bodov a konečne je dotykový. USB-C konektor umožňuje nabíjať batériu priamo v tele. Bezdrôtovú konektivitu zabezpečuje WiFi a nízkoenergetický Bluetooth. Dvojica slotov pre SD karty je typu UHS-II. Energeticky je fotoaparát menej náročný ako jeho predchodca, s EN-EL15b urobíte podľa CIPA až 2260 záberov.

Celkovo sa fotoaparát posunul viac do profesionálnej kategórie.


Telo je vyrobené z horčíkovej zliatiny.


Fotoaparát je kompletne utesnený.


Procesor je typu EXPEED 6.


Dvojicu slotov ocenia profesionálni fotografi. Obidva sú vo verzii UHS-II.


Displej je výklopný, má vysoké rozlíšenie a je konečne dotykový.

https://www.nikon.sk/sk_SK/product/digital-cameras/slr/professional/d780

Nikon D780 vs D750

Nikon D750 sa mi veľmi páči, ale mám k nemu niekoľko výhrad. Väčšina z nich sa u D780 vyriešila. Telo fotoaparátu je teraz čisto z magnéziovej zliatiny, u D750 je z kombinácie kovu a kompozitu. Koncepcia D750 ostala zachovaná aj v novom modely. Samozrejme, niekoľko zmien v dizajne a ovládaní sa udialo.


Pri pohľade spredu je vidno zmenenú siluetu. Preč je vstavaný blesk i dióda prisvetlenia AF.


Na voliči programov už nie sú scénické programy, ani režim vypnutého blesku. Nikon ich mohol nahradiť ďalšími užívateľskými programami U3 a U4. Škoda, že nevyužil uvoľnený priestor. Grip má oblejší tvar. Hranol menej vytŕča a premiestnili sa naň mikrofóny. Zmizlo tlačidlo režimov merania expozície, pribudlo užitočnejšie tlačidlo ISO.


Preorganizované sú ovládače po pravej strane displeja, pribudlo tlačidlo AF-ON, ale joysticku sme sa nedočkali.

  • Nový snímač má rovnaké rozlíšenie. Je tu ale nové spracovanie obrazu, ktoré využijú najmä tí, čo potrebujú kvalitný výstup vo formáte JPG. S úpravou záberov bude menej námahy. Hlavným prínosom nového snímača je ale integrovaná fázová detekcia, ktorá výrazne urýchľuje zaostrovanie v režime živého náhľadu.
  • Menu je tradičné, ako u všetkých aktuálnych zrkadloviek. Je tu ale nové rýchle menu, aké poznáme z bezzrkadloviek. Je nastaviteľné zvlášť pre foto a zvlášť pre video.
  • Živý náhľad celkovo už nie je len provizórnym riešením, ale približuje fotoaparát bezzrkadlovkám. Konečne je tu bezkompromisné zaostrovanie so širokým pokrytím zvládajúce aj kontinuálne zaostrovanie. Vďaka tomu je dobre využiteľný tichý režim i video. V LV je max. frekvencia sériových záberov slušných 12 obr./s.
  • Významným vylepšením je zväčšenie rozsahu uzávierky na 1/8000 s. až 900 sekúnd. Tá je prevzatá z D850. 1/4000 s. u D750 bola obmedzujúca pri použití vysokosvetelných objektívov. Synchronizačný čas s bleskom 1/200 s. ale zostáva rovnaký.
  • Displej má výrazne vyššie rozlíšenie 2 359 000 bodov a konečne je dotykový. Pribudol Bluetooth a užívatelia môžu využívať najnovší Snapbridge. Ten sa hodí nielen na ovládanie fotoaparátu, prenos záberov, ale aj na synchronizáciu údajov o čase a GPS. Duálny slot má teraz podporou UHS-II, tá je potrebná kvôli 4K videu.
  • Už D750 mala slušnú výdrž batérie 1230 záberov, teraz je to s EN-EL15b až 2260 záberov. Za výrazným vylepšením je aj nový úspornejší procesor. Vďaka USB-C konektoru je možné nabíjať batériu priamo vo fotoaparáte.
  • Aj keď AF modul používa protokoly z D5, je zastaralý a mal byť nahradený novším z D850. Niekomu môže vadiť, že fotoaparát už nemá vstavaný blesk, ktorý býva používaný na diaľkové ovládanie bleskov.
  • Výbavu novinky dopĺňa niekoľko vychytávok. Ako u modelu D850, je tu k dispozícii funkcia focus bracketing s odstupňovaním zaostrovania pre potreby kompozitného snímania makrozáberov s veľkou hĺbkou ostrosti. Z tohto modelu poznáme aj funkciu prefocovania pozitívov a negatívov pomocou voliteľného adaptéra ES-2 a objektívu Micro-NIKKOR.
  • Postrachom DSLR je chyba zaostrovania (back focus, front focus). Nikon D780 má pokročilé nastavenie objektívov aj s využitím živého náhľadu. To zjednodušuje a spresňuje nastavenie AF.

Nikon D780 vs Z6

Dva fotoaparáty s rovnakým snímačom a rovnakým obrazovým výstupom, každý úplne inej konštrukcie. Nikon D780 je pravá zrkadlovka, dobre pracujúca aj v režime živého náhľadu. Ten z neho ale bezzrkadlovku aj tak nikdy neurobí.

Nikon D780 bude vyhovovať dlhoročným užívateľom zrkadloviek, ktorý ešte nie sú úplne presvedčení, že bezzrkadlovky sú lepšie, ale trochu po nich poškuľujú. Naplno môžu využívať objektívy s bajonetom F a pritom občas využijú aj živý náhľad. Problémom už nie je snímanie videa. Fotoaparát je väčší, vďaka čomu je ergonomickejší a dá sa k nemu dokúpiť plnohodnotný grip. Plusom je veľká výdrž batérie a duálny slot pre SD karty.

Nikon Z6 je bezzrkadlovka o niečo nižšej triedy, v akej je D780. Tiež má ale niektoré vlastnosti profesionálnych fotoaparátov. Asi aj zastane funkciu D780, profíkom ale bude chýbať duálny slot. Ako fotoaparát je menší s horšou ergonómiou. Voliteľný grip je len nefunkčná tehla s priestorom pre druhú batériu. Vďaka FTZ adaptéru umožňuje používať aj objektívy s F-bajonetom. To pravé je ale používať natívne objektívy so Z-bajonetom. Je ich menej, ale sú dokázateľne kvalitnejšie, ako ich ekvivalenty s F-bajonetom.

Ak je pre vás fotoaparát zárobkovým nástrojom, je D780 asi lepšou voľbou, aj vzhľadom na paletu dostupných objektívov. Ak hľadáte výkonný fotoaparát pre náročné amatérske fotenie, odporúčam dať prednosť bezzrkadlovke Z6. Tá je vďaka nedávnej aktualizácii firmvéru vhodnejšia aj pre najnáročnejších filmárov.

Fotoaparát v praxi

Ja som definitívne prešiel na bezzrkadlovky a môj Nikon D800E asi už nikdy nevylezie zo skrine. Sú ale fotografi, ktorým zrkadlovky vyhovujú viac ako bezzrkadlovky. V budúcnosti nebudú mať na výber, ale niekoľko rokov s nimi môžu pracovať. Aktuálne sú zrkadlovky na vrchole, to musím uznať aj ja, veľký priaznivec bezzrkadloviek.

Fotoaparát je pomerne veľký a tak sa dobre drží v ruke. Grip je hlboký a pri držaní máte pocit bezpečia. Ovládanie je tradičné, tak ako ho poznáme z iných modelov Nikon. Drobné rozdiely v ovládaní, oproti predchodcovi, si uvedomia len tí, ktorí ešte s D750 fotia alebo ho majú v čerstvej pamäti. Viacerí isto očakávali joystick. Nie je tu a mne ani nechýbal, dobre ho nahradí D-Pad.

Na výdrž batérie sa nemôžem sťažovať. Celú recenziu som urobil na jedno nabitie. Batéria vydrží cez 2000 záberov, samozrejme pri fotení v režime zrkadlovky.

Nikon D780 je typický Nikon so všetkým, čo na Nikone máme radi. Je to ale prvý Nikon, ktorý si berie aj niečo z bezzrkadloviek. A to je super! Konečne sa v režime živého náhľadu správa ako bezzrkadlovka. Prečo to tak dlho trvalo?

Režim DSLR

Prácu s fotoaparátom môžeme rozdeliť podľa toho, či s ním fotíme ako so zrkadlovkou, alebo ako s bezzrkadlovkou. Najprv sa pozrieme na neho ako na zrkadlovku. Nikony používam od modelu D70 a tak mi D780 príde dôverne známa. Už som viackrát písal, že mi ovládanie s voličom programov príde praktickejšie, ako cez tlačidlá a rollery u radu D8XX. Takmer rok som fotil so Z7 a tak pre mňa nie je novinkou vylepšené rýchle menu.

Fotoaparátu je vyčítané, že používa starý, i keď mierne vylepšený, AF modul. Nikon by na sklonku éry DSLR nemal s inováciami šetriť. Určite nemá zmysel vyvíjať úplne nové technológie, ak sa použijú v jedinom modely. Nikon ale má lepší AF modul, tak prečo ho nepoužiť, ak sa D780 posúva do profesionálnejšej kategórie.

Použitý AF modul dôverne poznám zo svojho Nikonu D800E. S fotoaparátom som dlhšie nerobil a neuvedomoval som si, že nie je až tak dobrý, ako som si pamätal. Krížové sú len niektoré senzory a tie čiarové mávajú problém zaostriť, aj keď je svetla dostatok. Napríklad na vertikálnych líniách. Citlivosť AF je -3EV.

Rozšírený rozsah uzávierky ma potešil, aj keď som ho s objektívom AF-S 24-120/4 VR nevyužil. Uzávierka má príjemný tlmený chod. V čase bezzrkadloviek je ale aj tak príliš hlučná. Tichý mechanický režim rozdelí expozíciu na dve etapy, takže zvuk je tichší, ale k tichosti má ďaleko. Tu do hry vstupuje režim el. uzávierky a dostávame sa do režimu “bezzrkadlovky”.

Režim CSC

Nikon používa živý náhľad od modelu D90. Hodil sa na fotenie zo statívu a nutný bol pri videu. Priznajme si to, všetky doterajšie zrkadlovky Nikon zaostrovali v LV zúfalo pomaly. Canon so svojim Dual Pixel CMOS bol roky napred. Nikon D780 je prvou DSLR Nikon s plnohodnotným režimom živého náhľadu. Snímač s fázovou detekciou, ktorý poznáme z bezzrkadlovky Z6, odvádza skvelú prácu.

Systém Hybrid-AF s 273 bodmi je citlivý až do -5 EV pri snímaní s objektívom so svetelnosťou f/1,4 alebo väčšou. V prípade skutočne tmavých scén môžete aktivovať funkciu Low-Light AF a fotografovať až do -7 EV s automatickou expozíciou. V praxi je citlivejší, presnejší a suverénnejší, ako klasický AF modul. Naviac pokrýva približne 90 % záberu vodorovne a približne 90 % zvislo. Nesmieme zabudnúť na detekciu tváre a očí. Majitelia tohto fotoaparátu budú živý náhľad používať oveľa častejšie, ako u ostatných DSLR Nikon.


Viac som fotografoval zo žabej perspektívy, nielen kvôli výklopnému displeju, ale aj pre výborné zaostrovanie v LV režime a dotykovému ovládaniu.

Sériové zábery

D780 si nerobí nárok, aby ste ho brali ako akčný fotoaparát. 7 obr./s. je tak akurát, aby ste mohli fotografovať aj akciu. V režime el. uzávierky je to dokonca až 12 obr./s. Buffer je pomerne malý, zmestí sa doň len 15 záberov vo formáte RAW alebo RAW+JPG.

Po vzore Panasonicu tu máme aj sériové zábery z videa. Vo Full HD rozlíšení (2 Mpx) s frekvenciou  až 120 obr./s. a v 4K rozlíšení (8 Mpx) 30 obr./s. Samozrejme v JPG formáte.

Obrazová kvalita

Dá sa očakávať, že D780 bude mať rovnaký výstup ako Z6. Oproti D750 by si mal fotoaparát máličko prilepšiť ohľadom šumu. Výstup je lepši aj vďaka Picture Control 2, lepšej práci s farbami a vyvážením bielej. Plnoformátové 24 Mpx snímače v Nikonoch sú známe nadštandardným dynamickým rozsahom a nízkym šumom. Fotoaparát tak výborne zvláda širokú škálu žánrov, od krajiny a architektúry, cez portrét až po dokument za ťažkých svetelných podmienok.

O veľkom DR svedčí to, že je možné zachrániť fotky podexponované aj o -5EV. Samozrejme je to sprevádzané šumom, ale prijateľným a bez bandingu.

     
Veľký dynamický rozsah oceníte pri úprave svetiel a tieňov a pri náprave zle exponovaných záberov. Tu je náprava RAW podexponovaného o -5EV. Aj keď sú na snímači senzory fázovej detekcie, rušivý banding sa neobjavil.

Do ISO 800 sa o šum nemusíte zaujímať, je minimálny. Pri ISO 1600 je šum jemný a ľahko sa ho zbavíte odšumením v počítači. Na ISO 3200 je šum už výraznejší, ale stále dostatočne nízky, aby ste pri tlači mohli využiť rozlíšenie 24,8 Mpx naplno. Na fotke 70x50 cm ho takmer nepostrehnete. Pri ISO 6400 a ISO 12800 je šum už neprehliadnuteľný, ale stále umožňuje tlačiť do relatívne veľkého formátu A2. Pre tlač na A3 je slušne použiteľné aj ISO 25 600. Natívny rozsah končí pri ISO 51200. Tu končí využiteľná citlivosť. Nikon D780 ponúka rozšírenú citlivosť až po ISO 204 800, tu je šumu viac ako obrazovej informácie.


ISO 10 000.

Video

Nikon D780 je najjednoduchšie použiteľnou zrkadlovkou Nikon, čo sa týka videa. Vďačí za to samozrejme snímaču s fázovou detekciou. Konečne rýchle zaostrovanie pri videu, obzvlášť s objektívmi AF-P. Výklopný dotykový displej uľahčuje zmenu AF bodu počas nakrúcania.

Video má samostatný režim, môžete využiť všetky expozičné režimy. Má vlastné podmenu a aj vlastné rýchle menu.

Video môže mať Full HD rozlíšenie s frekvenciou až 120 FPS, čo sa hodí na spomaľovačky, alebo 4K s frekvenciou až 30 FPS. Klasické video dopĺňa Time Lapse v 4K rozlíšení.

Bežným užívateľom postačí obrazový profil Flat, náročnejší využijú 10-bitový N-Log (cez HDMI) alebo HG HDR. Prístroj je vybavený audio vstupom a j výstupom.

Oproti predchodcovi je D780 oveľa použiteľnejší na video. Napr. svadobní fotografi teraz  môžu k fotografiám pripojiť aj krátke kvalitné video.



Plusy a mínusy

+ nový BSI-CMOS s fázovou detekciou
+ nový procesor
+ utesnené telo z horčíkovej zliatiny
+ ergonómia držania a ovládania
+ dlhšia výdrž batérie
+ USB-C s možnosťou nabíjania
+ 2X UHS-II slot
+ výklopný dotykový displej
+ audio vstup aj výstup
+ 4K video, 10-bit N-Log
+ rozšírený rozsah uzávierky 1/8000 s. -  900 s. prevzatej z D850
+ 12 obr./s. v režime živého náhľadu
+ BT + WiFi
+ Focus Bracketing
+ 4K Time Lapse
+ pokročilé nastavenie FF/BF v režime živého náhľadu
+ pripojenie počítača k PC cez WiFi
+ moje menu
+ Picture Control 2
+ tichý režim
+ stavový displej

-  starý AF modul
-  nemá vstavaný blesk
-  v režime el. uzávierky sa nedá nastaviť kratší čas ako 1/8000 s.
-  cena

Záver

Nikon D780 je vynikajúca poloprofesionálna zrkadlovka. Ako prvá od Nikonu konečne zvláda režim živého náhľadu tak, ako to poznáme z bezzrkadloviek. S tým mal Nikon prísť skôr. Nemal ani šetriť na technológiách, ako napr. na AF module. Veď toto je možno posledná zrkadlovka svojej triedy a okrem Nikonu D6 možno posledná zrkadlovka Nikon vôbec.

Ako taký má fotoaparát príkladnú ergonómiu držania i ovládania. Poskytuje špičkový obrazový výstup, batéria má dlhú výdrž, príkladná je konektivita. Oproti predchodcovi tu máme množstvo vylepšení. Aktuálne vo svojej triede nemá konkurenta. Fotoaparát to ale nebude mať ľahké. Ako taký za to nemôže. Je tu ale celkový pokles trhu a fotografi chcú postupne prejsť na bezzrkadlovky. Cena fotoaparátu je vysoká. Koncom roka sa dala D750 zohnať za cca 1000€ a to je polovičná cena novinky. Aj Z6 bol nedávno za super akciovú cenu. D780 má šťastie, že Nikon Z6 má len jeden slot a aj to pre drahú kartu a obmedzenú ponuku objektívov.

Veľa užívateľov D750 sú konzervatívni fotografi svadieb. Tých novinky určite potešia a asi sa zmieria aj so starým AF modulom, veď ho dobre poznajú. Vylepšenia ich zbavia niekoľkých otravných starostí a na pár rokov sa D780 pre nich stane super použiteľným prístrojom nielen pre foto, ale aj video. D780 je ale oveľa univerzálnejší prístroj, ktorý je použiteľný vo väčšine žánrov. Len pri tých akčnejších sa rýchlejšie zadýcha. V nich je bezkonkurenčne najlepší Nikon D500.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
landov
2020-02-19 07:30:19
Nuz neviem, preco uz pri tej cene D780 neist radsej do D850 ?!
 
robertondrejovic
2020-02-19 08:00:29
Pri tej cene samozrejme radšej D850 ,špičkový zaostrovací systém, pri tom rozlíšení dva prístroje v jednom FX aj DX ak bude niekto namietať ,že pri D780 je väčší odstup od šumu , áno iste ,ale len o tretinu EV a stojí to zato? Živý náhľad je vylepšený ,ale zrkadlovku si nekupujem preto ,že má živý náhľad to si mám kúpiť aj hľadáčik na displej aby som niečo na slnku videl. Ale budem úprimný ,foťák sa mi páči a mať európsky a nie slovenský plat bežím poň aj by som si nohy zlámal. Mám síce aj Nikon Z7 ,ale zrkadlovka má stále svoje čaro a tak hodne často vyťahujem aj Nikon d500.Najlepší tip na liek ako si schladiť hlavu pri pokušení kúpiť si nový fotoaparát mi dal pán Ondrej Neff ktorého web tak isto denne navštevujem. Treba si položiť otázku budem mať po kúpe nového fotoaparátu lepšie a krajšie fotky? Už dosť rokov platí nie nebudem , zmení sa len trochu cesta k nim. Ale toto moc nešíriť ak by tak uvažovali všetci fotografický priemysel si to môže hodiť.
 
smarek
2020-02-19 09:54:18
ano vsetko je super nakolko som fotil roky na D750 tak su presne vylepsene slabe stranky fotaku... Pre mna zial neskoro, tento model sa mal predavat uz minimelne 2 roky a mozno by som ostal pri zrkadlovke a Nikone. Takto som nemal nastupcu D750 a kupil som A7Riii. Nemam krajsie fotky, ale foti sa mi lahsie
 
MagickVamp
2020-02-19 10:10:03
príspevok od: smarek
ano vsetko je super nakolko som fotil roky na D750 tak su presne vylepsene slabe stranky fotaku... Pre mna zial neskoro, tento model sa mal predavat uz minimelne 2 roky a mozno by som ostal pri zrkadlovke a Nikone. Takto som nemal nastupcu D750 a kupil som A7Riii. Nemam krajsie fotky, ale foti sa mi lahsie
A presne o to ide pri upgrade techniky...foti sa lahsie a obcas vyjde fotka aka by s prechodcom nevysla.
 
vojkovsky
2020-02-19 16:51:40
Akosi som nepochopil samotný nadpis článku. D780 má v triede len 2 konkurentov, a to Canon EOS 6D II a Pentax K1 II. Canon bol predstavený 29.7.2017 a Pentax 21.2.2018. Asi by bolo čudné, keby Nikon nebol medzi nimi najlepší.
 
poto73
2020-02-19 18:14:35
Tak som si do Z6 stiahol aktuálny firmware 3.0. Mrzí ma, že Nikon stále akosi váha nad HEIF formátom a vidím, že D780 nieje výnimka. Prečo im všetko tak dlho trvá ? Inak tie ich FX 24Mpix snímače - ÁNO ! Kreslí to pekne.
 
smarek
2020-02-19 18:25:09
príspevok od: MagickVamp
A presne o to ide pri upgrade techniky...foti sa lahsie a obcas vyjde fotka aka by s prechodcom nevysla.
cast fotiek vdaka ostreniu mam takych ktore by som vobec s D750 nemal a to neprehanam, od pasu atd atd...
 
juranest
2020-02-19 22:08:35
Chyba mi tu skôr porovnanie s D850 kedze cenovo su si skor podobne ako D750 ktora ma super cenu a Z6 ktora je tiez pomerne "lacna" oproti novej D780. inac fajn review.
 
cejpatka
2020-02-19 22:49:35
Toto si zaslouží opravit: ...Buffer je pomerne malý, zmestí sa doň len 15 záberov vo formáte RAW alebo RAW+JPG. ...
Takto malý buffer má stará D750. D780 má buffer pro cca 68 RAW snímků...
 
karrlok
2020-02-21 10:27:06
Čakal som na D780 velmi dlho, ale sklamala ma. Starý AF modul a hlavne tá cena. Kúpil som Z6 a s novým firwerom 3.0 je AF super. Neľutujem. No keby do D780 dali AF z 850,tak by som ho kúpil.
 
Wlady
2020-02-21 12:41:32
K D780 sa praveze neda dokupit plnohodnotny grip, nema na to kontakty na spodnej strane. Je prave jedna z veci, ktora je najviac vycitana tomuto fotaku....
 
Mgr. art.  Zdenko Dendis
2020-04-13 13:53:42
príspevok od: landov
Nuz neviem, preco uz pri tej cene D780 neist radsej do D850 ?!
Pracoval som s Nikonom D850 viac ako dva roky a zvažoval som, či neurobiť upgrade. Počas dlhej doby fotografovania som prišiel na to, že pre svoju prácu nepotrebujem extrémne rozlíšenie snímača. Pri fotografovaní svadieb zohrávalo dôležitú rolu zachytenie daného okamžiku a nie to, aká veľká by mohla byť výsledná fotografia. V poslednom čase taktiež hodne koketujem s videom a v tejto oblasti mi Nikon D850 už nevyhovuje. Zvažoval som preto, či čakať na nástupcu Nikonu D850, alebo prejsť na na bezzrkadlovku Nikon Z6. Vzhľadom k nedôvere k novému mirrorless systému Nikon Z mi oznámenie o výrobe novej zrkadlovke Nikon D780 prišlo ako dobra správa. Nový systém Nikonu Z je pre mňa veľmi sympatickým krokom, ale zatiaľ zostávam u klasickej zrkadlovky. Nikon D780 ešte len spoznávam, ale môžem už teraz povedať, že nový hybridný systém zaostrovania ma milo prekvapil. Myslím si ale, že zatiaľ má Nikon D850 užívateľovi stále čo ponúknuť, pretože v niektorých parametroch je určite lepší.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia