Hore

Hasselblad X1D

Hasselblad X1D je štúdiový fotoaparát s absolútne profesionálnym výstupom, ktorý si môžete zobrať von a zaťaží vás menej ako profesionálna FF zrkadlovka.

Fotografoval som stredoformátovými fotoaparátmi Hasselblad aj PhaseOne, klasickej koncepcie. Boli to rozmerné prístroje a každý z nich stál toľko, ako manažérska limuzína. Iste, bola to paráda, ale v čase, keď FF zrkadlovky majú rozlíšenie až 50 Mpx, mi tie rozmery a niekoľkonásobná cena nedávali taký zmysel ako v minulosti. Pred rokmi spôsobil Nikon D800, že stredný formát už nebol nutnosťou pre najprofesionálnejšiu prácu. Samozrejme je tu určitá výhoda väčšieho formátu, ale už nie tak veľká ako v minulosti. Výbava postavená na FF zrkadlovke je niekoľkonásobne lacnejšia, skladnejšia a univerzálnejšia. Nie každý profesionál zarába toľko, aby si stredoformátovú výbavu mohol dovoliť. To už musíte brať za každú zákazku pár tisíc EUR.

Urobiť stredoformátové fotenie dostupnejšie započal Pentax. Cena je oveľa prijateľnejšia ako u Hasselbladu a PhaseOne, ale koncepcia je prakticky rovnaká. Museli sa do popredia viac dostať bezzrkadlovky, aby strednému formátu ukázali možnú cestu. Vyhoďte z fotoaparátu zrkadlo a môže byť oveľa menší a ľahší. A presne to urobil Hasselblad. Futuristicky pôsobiaci model X1D je prvým svojho duhu. Moderná stredoformátová bezzrkadlovka, menšia ako nejedná FF zrkadlovka. S rozmermi sa zmenšila dokonca aj cenovka. Máme tu praktickejší a cenovo dostupnejší stredný formát.



Keď predstavili Hasselblad X1D, hneď sa mi zapáčil. Pritom ostatné stredoformátové fotoaparáty ma nechávajú chladným, hlavne pre ich neohrabanosť. Aj keď mám rád retro, vôbec mi nevadí jeho načisto moderný dizajn. Naopak, oceňujem ho. Tento fotoaparát vďaka tomu môže osloviť novú generáciu fotografov, ktorí nemajú žiadnu skúsenosť so stredoformátovými filmovými fotoaparátmi a nepotrpia si na historické previazanie. Z dizajnu je však zrejmé, že ovládaním to nemusí byť zrovna najergonomickejší fotoaparát.

Pri testovaní som stretol niekoľko kamarátov. Každý pozná značku Hasselblad, nie však v takejto podobe. “Aký veľký to má snímač?” Ľahšie, ako vysvetľovať presné rozmery a rozdiel oproti FF, bolo dať objektív dole. Nasledovalo vypúlenie očí a uznalé pokývanie hlavou. Uvidíme, ako sa veľký snímač prejaví na kvalite fotografií.


Dizajn fotoaparátu nadväzuje na modelový rad H.

Základná charakteristika

Hasselblad X1D je stredoformátová bezzrkadlovka. Vyrába sa ručne vo Švédsku. Je to prvý Hasselblad svojho druhu, pre ktorý musel byť navrhnutý aj nový systém objektívov. Masívne kovové telo ukrýva stredoformátový snímač typu CMOS s rozlíšením 50 Mpx. Ako u správneho CSC-čka, je optický hľadáčik nahradený elektronickým, samozrejme doplnený o displej. Ten je dotykový. Zaostrovanie je automatické. Zaujímavosťou je podpora systémových bleskov Nikon.

  • CMOS, 50 mpx. (8272 × 6200 bodov, 5.3 × 5.3 μm), rozmery snímača 43.8 × 32.9 mm
  • 16 bit RAW, 12,4 Mpx JPG
  • dynamický rozsah až 14 EV
  • ISO 100, 200, 400, 800, 1600, 3200, 6400, 12800 & 25600
  • uzávierka v objektívoch XCD: 60 min. - 1/2000 s.
  • AF s vyhodnotením kontrastu, 35 bodov
  • 1.7 - 2.3 obr./s.
  • 3.0” TFT LCD, 24 bit farby, 920 000 bodov, dotykový
  • 2.36MP XGA EVF
  • duálny slot SD (UHS-I)
  • rozmery: 150 x 98 x 71 mm
  • hmotnosť: 725g (fotoaparát + batéria)
  • video: 8 bit, 4:2:0, H.264 Compressed (25 fps)
  • USB 3.0, Wi-Fi, HDMI, Audio-in, Audio-out


http://www.hasselblad.com/x1d


Fotoaparát je charakteristický jednoduchými geometrickými tvarmi.


Úzky profil vynikne pri pohľade zhora. Tenší stredoformát nenájdete.


Zadnej časti dominuje dotykový displej so štvoricou tlačidiel.


Pod krytkou s písmenom H sa ukrýva duálny slot pre karty.


Fotoaparát v praxi

Aby ste si urobili lepšiu predstavu o tom, aký malý fotoaparát je, porovnáme ho s plnoformátovou bezzrkadlovkou Sony A7R II. Hasselblad je len o 100g ťažší. Nie je ani oveľa väčší, stačí porovnať jeho 150 x 98 x 71 mm  proti 127 x 96 x 60 mm u Sony. Oproti môjmu druhému FF fotoaparátu Nikon D800E je samozrejme tiež menší, akoby ste z neho urezali hranol a riadne ho zoštíhlili.

Fotoaparát je z masívneho hliníka, čo ihneď v ruke pocítite. Nebyť pogumovanej rukoväte, akoby ste držali jednoliaty kus kovu. Z hľadiska dizajnu, čo na obrázkoch to aj v reále.

Kompaktnosť je veľkou prednosťou tohto prístroja. Ľahšie sa s ním pracuje, stačí vám bežne veľká brašna (ja som používal Peak Design Everyday Messenger 13). I statív postačuje bežný, žiadna ťažká obluda. Práca s fotoaparátom sa tak neodlišuje od fotenia so zrkadlovkou strednej triedy, či profesionálnou bezzrkadlovkou. To dáva fotografovi nielen slobodu, a nie je až tak nápadný, ako keby vytiahol niekde v kaviarni veľký Hasselblad radu H. Vďaka futuristickejšiemu dizajnu vás ani nebudú považovať za profesionála.

Ovládanie

Hasselblad X1D je jednoduchý fotoaparát. Možno až priveľmi. Nenájdete na ňom množstvo mechanických ovládačov. Viac ako u iných fotoaparátov, tu veľkú úlohu zohráva dotykové ovládanie. Určite sa nájdu fotografi, ktorým to bude prekážať. Ak budete chcieť niečo bleskovo prestaviť, môže to trvať dlhšie. Je to však u stredofomátového fotoaparátu až tak dôležité? Záleží na konkrétnom fotografovi.

Hasselblad X1D je výrazne odlišný od všetkého, čo je na trhu. Snáď len Leica T má rovnako odvážne ovládanie. Zaujímavé, že práve dve najkonzervatívnejšie značky takto experimentujú. Vyplatí sa im to, alebo vypomstí? Mne to až také problémy nerobilo. Páči sa mi vysúvací volič programov, menej zapínanie tlačidlom, ktoré je umiestnené na nie príliš vhodnom mieste.

Grafika displeja využíva “konské” písmena a číslice. Nesnaží sa vás zahrnúť množstvom informácií, zobrazované sú len tie skutočne dôležité. Informácie v hľadáčiku sú ešte striedmejšie, ale mne to celkom vyhovuje.


Grafika menu pripomína skôr operačný systém chytrého telefónu.

Menu je dosť odlišné od iných fotoaparátov. Najprv vás privítajú ikonky v mriežke 4x3. Sú jednoduché a s popiskami, čo sa pod ktorou ukrýva je ihneď jasné. Podmenu je zbytočne rozťahané kvôli veľkým fontom, pritom nie je nejako rozsiahle. Väčšinou sa v ňom pohybujete dotykovým ovládaním, ale občas musíte použiť na potvrdenie tlačidla. Pritom by sa to ľahko dalo urobiť aj bez nich. Menu a ovládanie by si žiadali firmvérové vylepšenie, menej moderny a viac konzervativizmu.

I keď ovládanie nie je štandardné, pomerne rýchlo si naň zvyknete. Niektoré jeho prvky vám možno úplne nesadnú, ale vyslovené hlúposti nenájdete.

Aktuálny firmvér nie je úplne odladený. Po pár záberoch zrazu fotoaparát nedetekoval pamäťovú kartu. Následne si vyžiadal vybratie a opätovné vloženie batérie.


Hľadáčik a displej

Snaha o minimalistický dizajn a rozmery je vidieť aj na tom, že displej je pevný, takisto aj hľadáčik. Hľadáčik je veľký s verným zobrazením farieb. Nechýba mu rozlíšenie, ale fotoaparát doň nestíha posielať zakaždým plnohodnotné obrazové informácie a tak niekedy máte pocit, že sa pozeráte do hľadáčika so štvrtinovým rozlíšením. Displej je dotykový, ale pevný. Je to taký lepší priemer.

Neštandardne sa správa prepínanie medzi hľadáčikom a displejom. Bežne sme u CSC fotoaparátov zvyknutí, že obidva ukazujú to isté, sú v rovnakom režime. Ale tu napr. pozeráte do hľadáčika, kde je živý obraz a na displeji sa premieta nafotený záber. Logika zobrazovania nie je to, na čo sme zvyknutí.

Zaostrovanie

Už dávno neplatí, že stredoformátové fotoaparáty majú výhradne manuálne zaostrovanie. X1D je moderný fotoaparát, u ktorého fotograf bude väčšinou používať zaostrovanie automatické. 35 zaostrovacích bodov funguje na princípe vyhodnotenia kontrastu. Zaostrovanie sa aktivuje namačknutím spúšte, alebo stlačením tlačidla AF-D na zadnej strane fotoaparátu. To funguje aj keď je nastavený režim MF.

Výber AF bodu je trochu nešikovný. Najprv treba podržať chvíľu tlačidlo AF/MF a potom môžete dotykom alebo rollermi vybrať Af bod.

Pri manuálnom zaostrovaní pomáha peaking level. Hľadáčik je veľký, dostatočne jemný a manuálne zaostrovanie je preto bezproblémové.

Rýchlosť

Stredoformátové fotoaparáty nevynikajú v rýchlosti a testovaný fotoaparát nie je výnimkou. Štart trvá nekonečných 6 sekúnd. Automatické zaostrovanie nie je tak rýchle, ako u zrkadloviek a CSC s menšími snímačmi, ale nie je ani vyslovene pomalé. Motorčeky v objektívoch cvrlikajú, nie sú úplne tiché.

Fotoaparát produkuje skutočne veľké súbory a dá vám vedieť, keď použijete pomalú kartu. 45 MB/s. mu nestačí, potrebujte aspoň dvojnásobnú rýchlosť. I tak však trvá zhruba sekundu, kým sa záber uloží a vy môžete fotografovať ďalej. Medzitým vidíte tmu.

To, že je fotoaparát pomalší pocítite pri fotení osôb, v interiéroch zvlášť. Musíte ich upozorniť, že musia byť trošku trpezlivý. Spúšť má malé oneskorenie a trafiť sa do pravého okamihu vyžaduje cvik.

Rýchlosť, či vlastne pomalosť, je najväčšou slabinou fotoaparátu s obrovským obrazovým potenciálom. Na to, aby sa s ním fotilo pohotovo, nemal by štart trvať 6 sekúnd, ale len jednu. Chcelo by to dvakrát rýchlejšie zaostrovanie i ukladanie záberov, skrátenie oneskorenia spúšte a aj zvýšenie rýchlosti prezerania záberov. Niečo z toho určite môže vyriešiť nový firmvér.

Uzávierka

Systém X využíva uzávierku v objektívoch. Umožňuje to štandardnú synchronizáciu s bleskami do 1/2000 s. Zároveň je to však aj najkratší navoliteľný expozičný čas. Uzávierka v objektívoch, ktoré som mal k dispozícii, sú pomerne hlučné. Vydávajú výrazné kovové cvaknutie.

Blesky Nikon

Hasselblad v špecifikácii udáva, že fotoaparát je kompatibilný s vybranými bleskami Nikon Speedlight. Vyskúšal som ho s bleskom SB-700, dokonca aj rádiovo ovládaným pomocou odpaľovača a prijímača Yongnuo. S bleskom nasadeným na fotoaparáte nebol problém. Fungovalo TTL aj zoomovanie. S odpaľovačmi Yongnuo si však nerozumel. Diaľkovo odpáliť blesk sa mi nepodarilo.

Phocus

Natívnou aplikáciou pre spracovanie fotografií je Phocus. Tento RAW konvertor je v mnohom podobný takým programom, ako sú Capture One, či Silkypix. Phocus podporuje tethering cez USB kábel. Ten som bohužiaľ k fotoaparátu nedostal a nemal som možnosť túto funkciu vyskúšať. V celku dobre vybavenému softvéru chýba prepracovanejšia konverzia farebných fotografií do ČB, hlavne však nástroje pre precíznejšiu prácu s jasom. Ja som pre spracovanie záberov použil môj obľúbený Adobe Lightroom CC.


Hasselblad Phocus.

Ostatné

Nedá mi nespomenúť elektronickú vodováhu, ktorá funguje nádherne. Je super animovaná, máte pocit, že ani nie je digitálna. Fotoaparát má zabudovanú Wifi, ktorá ho umožňuje ovládať z chytrého zariadenia, bohužiaľ len s iOS. Môj androiďák si tak ani neškrtol.


Fotoaparát je menší ako profesionálna FF zrkadlovka.

Hasselblad vs. FF DSLR

Plnoformátové zrkadlovky sú pomerne rozšírené aj medzi stredne pokročilými amatérmi, prestávajú byť vyhradené len pre profesionálov. Každý majiteľ FF DSLR si kladie otázku, či by znamenala kúpa stredoformátového prístroja výrazný skok vpred? rovnako ako pri prechode z APS-C na FF sa tu kalkuluje s veľkosťou snímača. Test tohoto fotoaparátu mi umožnil zodpovedať si na niekoľko otázok.

Vďaka rozmerom Hasselbladu X1D nemám pocit, že v ruke držím stredoformátový fotoaparát. To mi dáva vedieť pomalšia rýchlosť, oproti DSLR. Automaticky to vylučuje fotografovanie akčných žánrov. Ako tak sa dá zvládnuť reportáž. To je výrazné obmedzenie použitia fotoaparátu, zrkadlovky sú oveľa univerzálnejšie.

Hlavná otázka smeruje na to, či snímač poskytne vyššiu obrazovú kvalitu a ako ovplyvňuje prácu s hĺbkou ostrosti. Začnem hĺbkou ostrosti. Pre FF zrkadlovku sa rozhodujú fotografi aj preto, že sa dá u nej dosiahnuť menšia hĺbka ostrosti, ako u fotoaparátov s menším snímačom. Matematicky to platí aj pri prechode z FF na stredný formát. V praxi to však až tak neplatí. Vplyv na hĺbku ostrosti nemá len veľkosť snímača. Ďalším dôležitým parametrom je svetelnosť objektívu a tá je u stredného formátu horšia. Stačí sa pozrieť na jeden z objektívov, ktorý som testoval. XDC 90/3,2 je portrétny objektív, uhlom záberu je porovnateľný s 71 mm FF objektívom a najmenšou hĺbkou ostrosti je ekvivalentom objektívu so svetelnosťou zhruba F2,6 . U FF zrkadlovky by sme použili 85 mm, ktorý je o máličko dlhší, svetelnosť je tu však výrazne lepšia, F1,8 - F1,4, či dokonca F1,2. Takže ak túžite po malej hĺbke ostrosti, je FF zrkadlovka najlepšou možnosťou. Skúsené oko dokáže vysledovať jemné rozdiely v priebehu prechodu z ostrého poľa do neostrého.

Kvalitatívnym parametrom snímača je samozrejme aj rozlíšenie. 50 Mpx bolo donedávna vyhradených len stredoformátovým fotoaparátom. Dnes ho nájdete aj v zrkadlovke. Dokonca aj Micro 4/3 Olympus ho vie vďaka Multishotu dosiahnuť.

To väčší snímač nemá žiadnu kvalitatívnu výhodu? Ale má! O tom viac v nasledujúcej časti.

Obrazová kvalita


Veľký 50 Mpx CMOS snímač stojí za vynikajúcou obrazovou kvalitou. Samozrejme mu pri tom sekundujú špičkové objektívy.

Od stredoformátového fotoaparátu sa očakáva profesionálna obrazová kvalita. V praxi nás zaujíma niekoľko parametrov výstupu. Je to rozlíšenie, ktoré určuje maximálnu veľkosť tlače. Podanie farieb, dôležité pri reprodukcii pleťových tónov, ale i iných farieb. Profesionálny fotoaparát by mal poskytnúť aj nadpriemerný dynamický rozsah, plusom by mal byť nízky šum aj pri vysokých citlivostiach.

Filmové stredoformátové prístroje používajú film o šírke 6 cm. Rozmery záberu môžu byť rôzne, z tých najrozšírenejších sú to 6x4.5, 6x6, 6x7 a 6x9 cm. Snímač v testovanom fotoaparáte je menší, má 4,4x3,3 cm. Preto niektorí tvrdia, že sa o stredný formát nejedná, že je to rozmer príliš blízky plnému formátu 36x24 mm. Je to ale o slušných 1,68x väčšia plocha.

Rozlíšenie

50 Mpx snímač s 8272x6200 bodmi umožňuje bez extrapolácie, pri 300DPI, tlačiť fotografie o rozmere 70x52 cm, pri 200DPI je to 105x79 cm a pri 150DPI je to 140x105 cm.  Pri takomto rozlíšení sa veľmi dobre extrapoluje na väčšie rozlíšenie, čo umožňuje tlačiť výstavné zväčšeniny väčšie ako 2 metre.

Fotografia v RAW má priemerne 110 Mb! JPG má rozlíšenie len 12,4 Mpx. To je ale len dobre, presne veľkosť na posielanie dostatočne kvalitných fotografií cez internet.

Farby

Hasselblad propaguje ako jednu z predností vernosť farieb, najmä podanie pleťovky. Tomu podriaďuje nielen spracovanie obrazu, ale aj vývoj objektívov. Na výber nemáte žiadne obrazové profily. V tomto je fotoaparát suchopárny. Ak chcete dodať fotografiám jedinečný štýl, budete sa musieť pohrať s farbami, kontrastom a gradáciou v RAW konvertore. Dokonca aj Lightroom ponúka len základný Standard profil, ktorý je takmer zhodný s profilom fotoaparátu.

Viac neponúka ani Phocus, kde sú k dispozícii Standard, Nature, Portrait a Product, to sú však len presety úprav.

Pri fotení ma prekvapil obraz v hľadáčiku. Tak verné zobrazenie farieb v hľadáčiku som ešte nevidel. Pristihol som sa, ako sa opakovane pozerám do hľadáčika mimo neho, aby som porovnal farebnosť. Fotografie z X1D vyzerajú veľmi prirodzene. Ak potrebujete verné farby, pri úpravách to budete mať ľahké. Na druhú stranu sú prirodzené farby aj dobrým štartom pre odvážnejšie úpravy.  Simulácia filmov, po vzore Fujifilmu, by potešila. Takto je základ sterilný a workflow spracovania si treba vytvoriť od základu.

Dynamický rozsah

Hasselblad uvádza dynamický rozsah 14 EV, ten dosahujú aj tie najlepšie FF fotoaparáty, napr. Nikon D810, či Sony A7R II. Aj môj už starší Nikon D800E má cez 14 EV. Kto si niektorý z týchto fotoaparátov vyskúšal, alebo ho vlastní vie, čo všetko sa s RAW-om dá robiť. Opraviť sa dá výrazná podexpozícia i preexpozícia, náprava prepalov i zlepšenie kresby v tieňoch sú hračkou. X1D v tom ide ešte ďalej. Pracovať s RAW-om z tohto fotoaparátu je čistá radosť.

Vysoký dynamický rozsah máte aj pri vysokých citlivostiach. Aj tam preto môžete vykonávať výraznejšie úpravy expozície.


Výrazne podexponovaný záber. Originál v plnom rozlíšení v galérii pod článkom.


Po editácii v Lightroome. Originál v plnom rozlíšení v galérii pod článkom.


Preexponovaný záber. Originál v plnom rozlíšení v galérii pod článkom.


Po editácii v Lightroome. Originál v plnom rozlíšení v galérii pod článkom.

Veľký dynamický rozsah využijete nielen na opravu expozície. Prejaví sa aj pri prevode do ČB. Práve túto vlastnosť by som využíval najviac. Skvelá cesta, ako aplikovať zónový systém Ansela Adamsa v digitálnej fotografii.


Hasselblad X1D je obzvlášť vhodný pre Fine Art ČB fotografiu.

Šum

Šumu sa fotografi boja ako čert kríža. Sám sa snažím držať citlivosť na najnižších hodnotách, aby som minimalizoval šum a to aj na tých najlepších fotoaparátoch. Ponechať nastavenie ISO na automatiku si dovolím len výnimočne. Hasselblad X1D vás problémom so šumom zbaví. Aj najnáročnejší budú akceptovať šum aj pri vysokých citlivostiach. Tento fotoaparát umožňuje fotografovať portréty za zlých svetelných podmienok a pritom plne využiť vysoké rozlíšenie. Nebál by som sa pri ISO 3200 tlačiť veľkoformátové fotky so šírkou aj 1,5 metra. Šum by na nich bol len málo rušivý. Naviac sa dá veľmi dobre eliminovať v RAW konvertore. Pri odšumovaní môžete dobre využiť 50 Mpx rozlíšenie. Fotku odšumíte, zmenšíte na polovičnú veľkosť (25 Mpx je stále dosť veľké rozlíšenie), doostríte a máte záber bez šumu, akoby ste fotili na ISO 100 a nie na ISO 3200.

Zo šumom si začnete robiť starosti od ISO 6400, ISO 12 800 je stále dobre použiteľné aj keď už pre menšie formáty. Najvyššie ISO 25 600 asi majiteľ tohto fotoaparátu nikdy nepoužije, pritom to nie je žiadna katastrofa. Po odšumení, zmenšení a doostrení môžete vytlačiť slušnú A3-ku.


Portrét pri ISO 6400, žiaden problém. Najmä keď si uvedomíte, že vďaka vysokému rozlíšeniu sa pri tlači na bežný formát šum takmer stratí. Originál v plnom rozlíšení v galérii pod článkom.


100% detail.


ISO 3200, po odšumení zmenšení na 27 Mpx a doostrení.

Objektívy

Pre tento fotoaparát je určený nový systém objektívov XCD. V portfóliu sú zatiaľ 4 objektívy, tri ďalšie sú ohlásené. Objektívy radu H je možné použiť prostredníctvom adaptéru.

Vyskúšal som dva objektívy. XCD 3,2/90mm je ekvivalent 71 mm plnoformátového objektívu, čiže hlavne portréťak. XCD 3,5/45mm je ekvivalent 35 mm mierne širokouhlého objektívu. Obidva majú listovú uzávierku s rozsahom 60 minút až 1/2000 s. Ako som vyššie spomenul, listová uzávierka umožňuje štandardnú synchronizáciu v celom rozsahu časov, teda až do 1/2000 s.


Originál v plnom rozlíšení v galérii pod článkom.


Detail z fotografie, objektív Hasselblad XCD 90/3,2.

Video

Video je u tohto prístroja len doplnkovou funkciou. Má na voliči programov a v menu samostatnú ikonku, ale čo sa týka nastavení, nájdete tam len rozlíšenie (720/1080). Keď prestavujte clonu, je neskutočne hlučná. Vzhľadom na chudobnú výbavu videa je prekvapujúce, že na fotoaparáte nájdete vstup pre mikrofón a výstup pre slúchadla. Zaostrovanie je manuálne a citlivosť musíte nastaviť ručne. Ešte môžete nastaviť vyváženie bielej. Chudobnejšiu funkčnú výbavu som ešte na fotoaparáte nevidel. Ani mi to ale nevadí, video by som u takéhoto fotoaparátu vôbec nepoužíval. Niekto iný ale možno áno a tak beriem možnosti videa v tomto prístroji ako nedostačujúce. Možno by bolo lepšie rozmernejšie video neponúkať a nikto by nemusel riešiť, že tam je, ale prakticky nepoužiteľné. Ignorujú ho aj recenzenti z iných portálov.

Plusy a mínusy

+ kompaktný dizajn
+ kvalita spracovania
+ imidž
+ špičková obrazová kvalita
+ dotykový displej
+ duálny slot pre karty
+ wifi
+ synchronizácia s bleskom do 1/2000 s.
+ podpora bleskov Nikon

- ergonómia ovládania
- veľmi pomalý štart
- pomalšie zaostrovanie
- neodladený firmvér
- možno až príliš málo vychytávok, chýba mu viac zábavnosti
- najkratší čas uzávierky v objektívoch 1/2000 s.
- chudobnejšia výbava
- video

Záver

Až doteraz ma stredný formát nelákal. Aktuálnym trendom je zmenšovanie a odľahčovanie fotovýbavy a tak aj ja preferujem bezzrkadlovky pred zrkadlovkami. I keby sa niekoľkonásobne zlepšila moja finančná situácia, do stredného fotoaparátu by som nešiel, s výnimkou testovaného Hasselbladu X1D alebo Fujifilm GFX 50s. Nový trend bezzrkadloviek dorazil aj do stredného formátu a je to viac ako fajn. X1D je aktuálne najkompaktnejším stredoformátovým fotoaparátom. Menší ako moja zrkadlovka, takže som pri testovaní nepociťoval, že by ma zaťažoval.

Hasselblad X1D nie je typický profesionálny fotoaparát s množstvom mechanických ovládacích prvkov. Možno ani vôbec nie je smerovaný na profesionálov. Tento prístroj si hľadá novú cieľovú skupinu. Možno sú v nej aj profesionáli, ktorí ale majú dosť prešpekulovaných fotoaparátov z práce a chcú niečo zábavné, ale bez kvalitatívneho kompromisu. Niečo ako veľký jednoduchý kompakt, s ktorým sa objavia na VIP párty, kde ním môžu ohurovať a pritom vedieť, že kvalita záberov bude famózna.

Sú žánre, kde ergonómia tohto fotoaparátu nie je na prekážku. Stačí spomenúť fotenie v ateliéri. Ako je rok dlhý, fotograf má nastavenú rovnakú citlivosť, vyváženie bielej i expozičný čas. A jediné čo mení, je clona. Na to vážne nepotrebujete milión tlačidiel a otočných voličov.

V ovládaní je dosť nelogizmov a ťažkopádnych riešení ovládania, chýbajú niektoré funkcie, bežné aj v lacnejších fotoaparátoch. Mnohé môže odstrániť nový firmvér, Hasselblad zbiera podnety od fotografov a recenzentov.

Hasselblad nezostáva osamotený, s podobným prístrojom prichádza na trh aj Fujifilm. Pri rovnakých parametroch snímača to bude vojna štýlu, ponuky objektívov a aj ceny. Bitka sa však bude odohrávať mimo sféry väčšiny z nás. Uvidíme, či sa k novému trendu pripoja aj iné firmy. Zákazník na tom môže len získať. Stredný formát modernizuje, stáva sa univerzálnejším a aj cenovo dostupnejším. Fotoaparát nie je lacný, ale cena je takmer tretinová oproti Hasselbladu H6D-50c s rovnakým snímačom, ale zrkadlovkovej konštrukcie.

Hasselblad X1D je štúdiový fotoaparát s absolútne profesionálnym výstupom, ktorý si môžete zobrať von a zaťaží vás menej, ako profesionálna FF zrkadlovka. Viem si ho predstaviť v rukách módneho fotografa, ktorý svoju prácu robí s H-čkovým modelom. Na párty, po módnej prehliadke, si však zoberie kompaktnejší X1D.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
marijn
2017-04-18 21:02:00
hm...ambície veľké...ale dnešná mladá generácia je náročná! Má ten foťák vôbec výklopný display na selfie?
 
blasi
2017-04-19 08:43:02
príspevok od: marijn
hm...ambície veľké...ale dnešná mladá generácia je náročná! Má ten foťák vôbec výklopný display na selfie?
len ci otecko alebo mamicka kupi take? bo ta cena nieje srandovna
 
eniel.lorien
2017-04-24 12:34:03
Takže Hasselblad alebo fujifilm ??
 
pampúch
2017-08-23 07:00:37
na to, že vžetky fotky končia na FB, stačí iPhone3
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované