Hore

Samsung GX-1S

Prvá digitálna zrkadlovka s logom Samsung. Údajne dvojča fotoaparátu Pentax ٭ist DS2. V zaujímavej cene ponúka veľký hľadáčik, displej a predsklápanie zrkadla.

Začiatkom toho roka sa medzi digitálnymi zrkadlovkami objavila aj prvá lastovička od Samsungu, ktorá je výsledkom spolupráce so známym výrobcom fotoaparátov, Pentaxom. Prístrojom GX-1S vstúpil Samsung do kategórie amatérskych digitálnych zrkadloviek, kde nemá núdzu o konkurenciu od ďalších renomovaných výrobcov. V teste sa bližšie pozrieme na to, aké má predpoklady na úspech.

Ergonómia a dizajn  

Samsung GX-1S je v podstate dvojča fotoaparátu Pentax ٭ist DS2 a zdieľa s ním 99% parametrov vrátane rozlíšenia snímača 6 megapixelov. Podobne ako Pentax, aj Samsung patrí medzi najmenšie a najľahšie digitálne zrkadlovky na trhu, kde ho v miniatúrnosti tromfne iba 400D od Canonu, prípadne Olympus E-400.

Telo GX-1S aj napriek tomu pôsobí solídnym dojmom a dobre sa drží. Použité sú kvalitné plasty, pričom kostra fotoaparátu a tým aj bajonet na uchytenie objektívu a  závit na statív sú kovové. Bajonet je zhodný s Pentaxom a tak ponúka možnosť využiť obrovské množstvo kvalitných objektívov s famóznymi SMC vrstvami.

Dizajn je jednoduchý, bez zbytočných gombíkov a preto napriek množstvu funkcií, ktoré fotoaparát ponúka, nevyzerá ako palubná doska lietadla. Má to však aj svoje nevýhody, keďže po niektoré z najčastejšie používaných funkcií (napr. zmena rozlíšenia, meranie expozície, typ zaostrovania a korekcia záblesku) si musíte skočiť do menu alebo aspoň kliknúť na tlačidlo užívateľských funkcií (vyváženie bielej, zmena citlivosti, nastavenie blesku a rýchlosť snímania). To v praxi trochu zdržiava.

 


 

 

Na druhej strane musím pochváliť vyriešenie tlačidla pre kontrolu hĺbky ostrosti. Tú si skontrolujete jednoduchým zatiahnutím trojpolohového ovládača okolo spúšte do pravej strany a nemusíte hľadať tlačidlo pod objektívom, ako to býva u konkurencie. Podobne je to aj s prepínačom ostrenia AF/MF, ktoré prirodzene nájdete palcom ľavej ruky pri klasickom držaní fotoaparátu. Rýchlejšiemu ovládaniu tiež napomáha volič programov v podobe otočného kolieska na ľavej strane fotoaparátu.

Za veľmi dobre riešenie napájania považujem možnosť použiť 4 ceruzkové AA batérie, prípadne dve CR-V3 batérie. Ak Vás teda prekvapí nedostatok energie, môžete hrozbu vypovedania fotoaparátu zažehnať hocikde na ulici v stánku alebo elektro obchode. Treba dbať iba na to, aby ste si kúpili kvalitné (najlepšie lítiové) batérie, ktoré Vám poskytnú dostatok energie pre ďalšie fotografovanie.

Pohľad do hľadáčika je príjemný a dopadu nechceného svetla doň zabraňuje dobre tvarovaná mäkká gumová očnica. Fotoaparát disponuje pre zrkadlovky obrovským 2,5 palcovým displejom, ktorý je čitateľný aj za jasného počasia. Viac k displeju praktickej časti testu. Celkovo hodnotím ergonómiu GS-1S ako veľmi dobrú a nebyť nutnosti vchádzať do menu kvôli niektorým často používaným funkciám, nebolo by jej možné nič vytknúť.  

 

 

Súdkovité skreslenie na najkratšom ohnisku. Mierne poduškovité skreslenie na najdlhšom ohnisku.

Objektív

Samsung GS-1S sa predáva v sete s objektívom Schneider-Kreuznach D-xenon 18-55, f3,5-5,6 a jeho ohnisková vzdialenosť v prepočte na 35mm formát je 28-84mm. Výrobca je pomerne známy dávnou výrobou objektívov pre filmové aparáty. Bol som sám zvedavý, ako si bude tento objektív v teste počínať. Objektív vykazuje súdkovité skreslenie na širšom konci a minimálne, takmer nebadateľné, poduškovité skreslenie na najdlhšom ohnisku.

Aj keď ostrosť a kresba objektívu nie sú na najvyššej, PRO úrovni, úspešne konkuruje podobným setovým objektívom od iných výrobcov. Navyše oproti niektorým ponúka nerotujúci predný element, čo oceníte pri používaní polarizačného filtra alebo štvorcových filtrov na zakladanie do držiaka. Objektív sa pri zmene ohniskovej vzdialenosti a pri ostrení vysúva, je schopný zaostriť už od 25cm a ponúka tak zväčšenie 0,34x, čo je mierka zobrazenia na snímači cca 1:3. Môžete tak vytvoriť aj keď nie makro, tak aspoň pôsobivé close-up fotografie. Na najdlhšom konci ma v tomto prípade objektív milo prekvapil príjemným mäkkým a nerušivým bokehom (nezaostrená oblasť scény na fotografii), ktorý môžete vidieť na testovacích fotografiách.

Close up fotografia, 84 mm Close up, 84 mm, zamračená obloha  100 % výrez

Vzhľadom na cenu objektívu, nie je možné mu veľa vytknúť, navyše možno na tele fotoaparátu upevniť a používať akýkoľvek objektív s Pentax KAF2, KAF a KA bajonetom. Objektívy Pentax sa vyznačujú vynikajúcou antireflexnou úpravou optických členov SMC. Prenos kontrastu a kresby je tak zaručený aj v protisvetle.  

 

 
Zoom min. (28 mm v prepočte) Zoom max. (84 mm)

V praxi  

GS-1S spĺňa požiadavky na zrkadlovku vo svojej triede čo sa týka operačných časov. Po zapnutí možno fotoaparátom ihneď fotografovať, prvý snímok je vyhotovený do jednej sekundy. Ostrenie pomocou 11 bodového autofokusu je rýchle a presné, menšie ťažkosti sa vyskytli pri veľmi nízkej hladine osvetlenia, keď to chvíľku trvalo alebo fotoaparát zaostril výnimočne na pozadie. Pri nízkej hladine svetla si fotoaparát dokáže prisvetliť scénu stroboskopom zo vstavaného blesku. V sťažených podmienkach odporúčam prepnúť ostrenie na stredový senzor. Porovnateľný výkon ako u konkurencie.

Kontinuálne snímanie je 2,8 záberov za sekundu a vyrovnávacia pamäť ich zvládne 8 v JPG formáte a 5 v RAW formáte, kým sa fotoaparát zastaví. Po dvoch troch sekundách možno zhotoviť ďalšie 3-4 fotografie a potom počkať cca 6 sekúnd na uloženie JPG súborov do pamäte alebo približne 15 skúnd na uloženie RAW súborov, záleží na fotografovanej scéne a použitého média na ukladanie.

V tomto je Samsung krôčik za konkurenciou, asi na úrovni Canonu 300D.

Meranie svetla pri expozícii môžete voliť a to buď segmentové, so zvýhodneným stredom alebo bodové. Tu mám na Samsung malú výčitku. Meranie má tendenciu podexponovávať, aspoň tak tomu bolo u nášho testovacieho prístroja. Na dosiahnutie dobrých výsledkov som mal zapnutú korekciu expozície + 1EV až +1,5EV v niektorých prípadoch. Potom sú výsledky expozície výborné. Zaujímavosťou je, že k tejto korekcii bolo potrebné prispôsobiť aj jas displeja do mínusu (-4), aby reálne zobrazoval vyfotografovanú scénu. Displej má naopak tendenciu zosvetliť prehliadaný obrázok. Pri nastavení korekcie expozície do plusu a jasu displeja do mínusu bolo fotografovanie i zobrazovanie presné a pohodlné.  

 
Dlhé ohnisko, zapadajúce slnko, AWB Podanie pleťovky, zamračené


Pomocou AF a rýchlej odozvy spúšte môžete zachytiť moment, ktorý chcete   Pleť po západe slnka

Kvalita výstupu  

Obrazová kvalita fotografií zhotovených Samsungom GS-1S je veľmi dobrá. Pri skôr uvedených korekciách fotoaparát konštantne produkoval sýte obrázky s príjemnými teplými farbami pripomínajúcimi fotografie z diapozitívu. Spoločnou známkou exteriérových záberov je atraktívna zelená, modrá a aj červená farba.

Je cítiť, že pri fotografovaní do JPG súborov aparát používa silný algoritmus na doostrenie a zvýraznenie farieb. Takéto obrázky sú vhodné priamo do tlače bez nutnosti následnej úpravy v počítači. Pozor však na veľké zväčšeniny, algoritmus je natoľko silný, že zanecháva tzv. JPG artefakty - preostrené hrany a stratu najjemnejšej kresby, čo by bolo na veľkých fotografiách badateľné. Fotenie do JPG odporúčam v prípade, že veľkosti výtlačku nepresiahne formát A5. Ak má byť výsledná fotografia vytlačená na formát A4 alebo dokonca A3 (aj to je týmto aparátom možné), je potrebné fotografovať do RAW formátu, ktorý zachováva aj jemnú kresbu a zbytočne nepreostrí hrany.

Je to vcelku logické - pre amatérske použitie fotiť do JPG bez nutnosti post procesu a ak chcete viac, fotografovať do RAW formátu a následne v PC pomocou dodávaného programu Digimax Master konvertovať RAW na TIFF alebo kvalitný JPG.

Citlivosť snímača možno nastaviť v rozmedzí ISO 200 až ISO 3200. Fotoaparát si bez problémov poradí do 800-ky, potom je šum v podobe väčších farebných zhlukov pixelov výraznejší, no ISO 1600 je na menšie aplikácie stále použiteľné. Znovu platí, že oveľa lepšie výsledky dosiahnete fotografovaním v RAW súbore.

Interiérové fotografie boli tiež dobre zvládnuté s dostatočným dosvetlením vstavaným bleskom, ktorý bol vyvážený a nevypaľoval svetlá. Výkon blesku sa dá ešte korigovať v menu. Fotoaparát má aj sánky na externý blesk, čím sa rozširuje jeho použitie na interiérové fotografovanie a umožňuje snímať na nižšiu citlivosť.

Pri snímaní v noci pri nižších citlivostiach a dlhými časmi sa šum nijako nezvýrazňuje, čo umožňuje vytvoriť čisté a ostré nočné snímky. Samozrejmosťou v takom prípade je použitie kvalitného statívu na minimalizovanie vibrácií. Tu som veľmi ocenil ďalšiu užitočnú funkciu fotoaparátu, ktorá nie je bežná v tejto kategórii a to sklopenie zrkadla pred expozíciou. To funguje v kombinácii s dvojsekundovou samospúšťou a je veľmi užitočné aj v prípade, že nemáte statív a fotoaparát položíte na stôl, múr alebo inú pevnú podložku. Nehrozí tak roztrasenie alebo pohnutie fotoaparátu pred alebo počas dlhej expozície.

 

Príjemné teplé farby pri zatiahnutej oblohe, použitý neutrálny prechodový filter Cokin pre kresbu v oblohe. 100% výrez. Nočná fotografia.

Záver 

Samsung GX-1S je slušný fotografický nástroj, ktorým sa dajú vyhotoviť kvalitné fotografie. Má svoje muchy, ale ktorý aparát ich nemá?! Vzhľadom k cene ponúka priaznivý pomer výkon/cena a je určený pre fotografických entuziastov.

Je vhodný aj ako prvá digitálna zrkadlovka pre tých, ktorým už kompakt nestačí a chcú tvoriť aj pomocou manuálnych režimov. Aj v obrovskej konkurencii fotoaparát má čo ponúknuť a je zaujímavou voľbou. Koniec koncov, na svete je už druhá zrkadlovka od Samsungu.

V spolupráci s Pentaxom Samsung vyvinul 10 Mp SLR pod názvom GX10, ktorá zdieľa s Pentaxom K10D celú plejádu profi funkcií v profi tele. Určite budeme zvedaví, či si aj nová GX10 bude tak dobre počínať medzi 10 megapixelovou konkurenciou.  

Hodnotenie

+ ergonómia, rozmery a váha
+ predsklápanie zrkadla
+ obrazová kvalita hlavne RAW formátu
+ kvalitné nočné fotografie na nízke ISO

- tendencia podexponovať
- hrubší algoritmus JPG súborov
- nutnosť vchádzať do menu kvôli niektorým často používaným funkciám

Technická špecifikácia

Senzor CCD Sony 23,5 x 15,7 mm
Efektívne pixely 6 M
Bajonet Pentax KAF2, KAF, KA
AF 11 bodový TTL
Režimy AF jeden obrázok / servo
Rýchlosť závierky 30-1/4000 s + bulb
Korekcia expozície +2 EV s krokom 1/3 alebo ½
Rozsah citlivosti ISO 200 - 3200
Kontinuálne snímanie 2,8 fps
Displej 2,5" 210 000 pixelov
Blesk vstavaný TTL + sánky na externý blesk
Rýchlosť X-synch 1/180 s
Korekcia záblesku -2 do +1 EV s krokom 1/3 EV
Veľkosť obrázkov 3008x2008, 2400x1600, 1536x1024
Formát obrázkov JPG, RAW
Záznamové médium SD/MMC
Programy P, S, A, M
Motivované programy áno
Napájanie 4AA/2CR-V3
Rozmery 125 x 93 x 66 mm
Hmotnosť 505 g bez batérií

Link na stránku výrobcu: SAMSUNG

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
peeter
2008-06-19 21:26:40
Pouzivam tuto zrkadlovku uz skoro rok a nemam k nej absolutne ziadne vyhrady. rychlost je vyborna a kvalita fotiek vynikajuca. A ci budu fotky vyzerat profesionalne, zalezi hlavne od fotografa!
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované