Hore

Jak vybrat dobrý foťák bez "reklamních keců"

Tentokrát trochu seriózněji než jste u mne zvyklí (například TADY) . Více než 20 let se pohybuji v oboru reklamy, obchodu i focení, a tak jsem si řekl, že bych Vám mohl být nápomocen zorientovat se v reálném světě nabídky fotoaparátů a příslušenství. Nejdříve je potřeba definovat v čem může "technika" pomoci a co vlastně potřebujete.

Jak vzniká "dobrá" fotka?

Obecně se dá říct, že nejvyšší přidanou hodnotou fotografa je kompozice snímku, nebo zachycení jedinečného momentu. Bohužel, ani jedno z toho vám nezajistí ani ten nejlepší fotoaparát světa :) Je to o citu, talentu, studiu , zkušenostech, ale nikdy vám v tom nepomůže fotoaparát samotný.

Tak v čem Vám dobrý fotoaparát může pomoci?

  • malá hloubka ostrosti (která zvýrazní fotografovaný objekt a rozostří pozadí a popředí),
  • vysoká citlivost snímače (ISO)  - umožní fotit i za špatných světelných podmínek (detaily rozeberu později)
  • velký dynamický rozsah senzoru - zajistí větší množství informací při kontrastních scénách (světlo vs stín)
  • světelný objektiv - umožní snímat použitelným časem i při horších světelných podmínkách a zejména dává možnost regulovat hloubku ostrosti (detaily později)


Malá hloubka ostrosti (DOF) - popředí i pozadí je rozostřeno
- o to více vyniká hlavní objekt. Foceno světelným objektivem na fotoaparát s velkým senzorem FF (velikost filmového políčka).

Jak vidí běžného fotografického spotřebitele marketéři?

  • chce být IN (90% zákazníků) (velký foťák dělá velkého fotografa , designový foťák dělá "styl"atp.)
  • nebo chce dělat lepší fotky (a to díky "lepšímu" foťáku, což platí pro jakoukoli fotografickou úroveň).

  

Přičemž 90% cílové skupiny se orientuje jen v nemnoha obecných pojmech:

  • zrcadlovka (to velké )
  • kompakt (to malé)
  • objektiv většinou ale užívají ZOOM (větší číslo vyhrává)
  • a hlavněeeeeee MEGAPIXELY ! (větší číslo vyhrává) :)
  • rychlost (ostření, zapínání atd.)
  • jednoduchost (intuitivnost)
  • "profesionální"
  • HD (video)
  • cena (sleva)*
     

O něco zkušenější uživatel ještě zvládá rozlišovat další pojmy:

  • světelnost objektivu, ISO a senzor (čip)


*cena ovšem nehraje u vyšších modelů roli zásadní ! vyšší cena u vyšších řad se určuje často přes image a ne technickou hodnotou! To je jeden z principů marketingu - lidé neutrácejí za hodnotu, ale za prezentaci společenského statusu který nákupem "značkového produktu" získají .



No a máme tu cca 10 pojmů, kterými lze úderně zacílít na "běžného" zákazníka!
Co byste řekli například tomuhle?

"značkový, designový , profesionální, rychlý fotoaparát se 150ti Megapixely! s intuitivním ovládáním a špičkovým objektivem (200x zoom!) s možností nahrávat HD video? "
 

Právě jste si přečetli propagaci fotoaparátu marketérem, který pro 99% cílovky tvoří ideální sdělení, kterému zákazník rozumí a hlavně chce jej slyšet :)

Bohužel tento inzerát úmyslně vynechává všechno, co reálně určuje kvalitu fotoaparátu !

Největší omyly většiny zákazníků

  • Více "megapixelů"(MPX) = lepší fotoaparát - asi největší omyl, naopak totiž často více MPX znamená horší kvalitu díky tomu, že jsou příliš "natěsnány" na senzoru, (Představte si jako příklad solární kolektor ) ...hlavní je, aby na jednotlivé "buňky" dopadalo co nejvíce světla ,čím je velikost menší, tím méně na výstupu získáte - a pokud někde honíte megapixely na malém senzoru , tak už jedině dopočítáváním těch nekompletních informací na vstupu, které vznikly miniaturizací . Abyste tedy pochopili - daleko lepší výstup získáte z X let staré digitální stěny 6x6cm s rozlišením 8MPX, než z malého senzoru 20MPX!


Poměrové porovnání nejběžnějších rozměrů senzorů.

Sice je to z obrázku patrné, ale pár příkladů:

  • senzor 4/3 (např. Olympus) vs APSC (FUJI, leica) = APSC je o 64%větší
  • běžná bezzrcadlovka Nikon 1 vs APSC (FUJI, leica) = APSC je 3x větší!
  • bězný senzor na telefonu a malých kompaktech (např iPhone) 4,5x3,4 mm vs APSC senzor 23,6x15,6mm = senzor APSC je 24 X větší !!!!
     .... myslím, že už chápete, ne? :)


  • Větší zoom je lepší - opak je pravdou, nejlepší výsledky dávají vždy objektivy pevné (bez zoomu) a nebo ty s co nejmenším rozsahem zoomu . Každý "velký" zoom ztrácí na optické kvalitě a světelnosti a také má logicky i menší životnost.
     
  • Vyšší hodnota ISO je lepší - to je pravda jen částečně. Důležitá je kvalita výstupu při vysokých hodnotách ISO . Neboli k čemu Vám bude foťák se supr maximální hodnotou ISO např 12800 , když už od hodnoty 800 jsou výsledky velmi špatné (vysoký šum) A zase jsme u té velikosti senzoru (čím větší, tím nižší šum při vysokých hodnotách ISO). Naštěstí existují porovnávací tabulky.  Zde vidíte srovnání výsledků 4 fotaparátů na ISO 3200: "FUJI100 vs NIKON1 vs OLYMPUSXZ vs CANON7D"

  • Světelný objektiv je "lepší "( světelný objektiv = hodnoty za lomítkem 1.2-2,8) - bohužel klasická reklamní polopravda - světelný objektiv sice zajistí malou hloubku ostrosti a dobré výsledky při horších světelných podmínkách, ale platí to jen v kombinaci s velkým senzorem (to jsou fyzikální zákony) . Čili argument vysoké světelnosti u kompaktů či mobilů je holý nesmysl! Ale výpočet a pochopení principů hloubky ostrosti je rozsáhlé téma , které vysvětluje výborně Jirka Růžek TADY.

Co tedy reálně určuje kvalitu fotoaparátu?

  • fyzická velikost senzoru
  • světelnost objektivu ( pozor ! pouze v kombinaci s velikým senzorem)
  • dynamický rozsah senzoru + Možnost fotit do raw souboru
  • vysoká použitelná citlivost (ISO)

Jak se orientovat v základních skupinách fotoaparátů?

V současné době dělí většina prodejců fotoaparáty na tyto kategorie :

  • kompakty
  • mirorrless (bezzrcadlovky )
  • zrcadlovky


Chápu, že pro zjednodušení nabídky je rozdělení na 3 základní kategorie tak akurát . Jenže .... během překotného vývoje posledních let je potřeba vysvětlit reálné podkategorie které se kvalitativně zásadně liší i když jsou zařazeny do stejné základní skupiny.

a) malé kompakty s běžným zoomem - to je umírající větev, kterou už plně nahradily "fotomobily" které dávají nekonečné možnosti úpravy fotek, díky tisícům aplikací, ale hlavně díky jednoduchému sdílení na internetu ( malé kompakty odjakživa sloužily pouze k fotkám určeným ke sdílení, ovšem uživatelé museli bojovat se složitým transportem do počítače a následným zpracováním do použitelné formy a velikosti ) Marketéři se snaží zachránit co se dá a tak výtváří přidané hodnoty ve stylu " nejodojnější, nejtenčí, nejrůžovější a podobně.

b) kompakty se solidním optickým zoomem a dobrou světelností objektivu . Myslím že tato kategorie přežije. Není sice určena pro seriózní fotografy, ale poslouží lépe pro náročnější uživatele z levelu 0 - 1, kteří budou chtít využít lepší přiblížení a optickou stabilizaci obrazu, díky které budou mít méně rozmazaných fotek. Příklad kategorie: Sony RX100 nebo FUJI X20 či Canon G16

  • výhody: malý ,lehký , univeržálně použitelný a relativně levný
  • nevýhody : malý senzor, omezená kvalita objektivů, nabídka obsahuje i tzv "ultrazoomy " což je samozřejmě úplný nesmysl.
     

c) "profesionální" kompakty - kategorie která je kvalitou výstupu vzdálená světelné roky od jiných kompaktů . V podstatě jediný důvod proč se nazývají kompakty je jejich velikost jinak nemaji principielně s touto kategorií nic společného . Jejích základní poznávací znaky jsou : Velký senzor (APS C az FF) a nevyměnitelný objektiv s vysokou světelností (do 2.8) příklady této kategorie jsou Fujifilm X100S , Sony RX1, Sigma DP, Leica X2.

Tato kategorie je určena pro vyspělé fotografy, kteří už ví co chtějí fotit a jak toho dosáhnou . Vzhledem k tomu, že tyto fotoaparáty mají pevné ohnisko od 30 do 50mm (bez zoomu) jsou náročnější na komponování a také vhodné pouze pro určité typy focení - krajinářská fotografie a reportáž například. Ovládací prvky těchto fotoaparátů jsou také přizpůsobeny zkušeným fotografům a pro začátečníka krajně nevhodné. Počítejte s cenou 20 - 80 000kč

  • výhody: profesionální výstupy, nenápadnost , vzhledem ke kvalitě objektivů s vysokou světelností a velkému senzoru relativně nízká cena
  • nevýhody: nevhodné pro začátečníky a pro určité typy focení ( wildlife apod.).


d) běžné bezzrcadlovky (mirorrless) (bezZ)- toto je trend, který se už několik let snaží prosadit na trhu fotoaparátů. Jedná se o "kompakty s výměnným objektivem", čili pro většinu zákazníků je to: "něco mezi zrcadlovkou a kompaktem". POZOR !  90% nabídky bezzrcadlovek tvoří fotoaparáty s "minisenzorem" čili reálné výstupy zdaleka nedosahují kvality zrcadlovek (nicméně díky dostupným světeným objektivům, již jsou výsledky znatelně lepší než u kompaktů). Představitelé teto kategorie jsou Nikon 1, Canon EOS M , Olympus pen apod.

  • výhody: nízká cena, možnost měnit objektivy dle potřeby, výrazně vyšší kvalita snímků, než u běžných kompaktů, menší váha a velikost (proti zrcadlovkám), ergonomie je přizpůsobena na ovládání fotografem a ne automatem
  • nevýhody: menší senzory a z toho vyplývající horší parametry než u "profi"BezZ a zrcadlovek (tzn. horší výsledky při vyšším ISO, větší minimální hl. ostrosti).


e) "profesionální" bezzrcadlovky. Toto je úplně samostatná kategorie, která kvalitativně nahrazuje zrcadlovky. Velikost senzoru v této kategorii je stejná jako u zrcadlovek čili APS až FF . Jenže díky kratší vzdálenosti mezi objektivem a senzorem mohou být objektivy konstrukčně daleko menší takže celkový poměr váha/velikost/výkon poráží zrcadlovky na celé čáře! ( až na vyjímky popsané dále).

V kategorii velkosenzorových bezzrcadlovek v současnosti dominuje FUJI s modelovou řadou X (PRO1,E2,T1) dále Sony AlphaA7, Leica M, (v této kategorii bohužel zatím nenajdete zástupce Nikonu a Canonu a to čistě s politicko - taktických důvodů).

  • výhody tedy zní jasně: váha, velikost, neomezená rychlost sériového snímání (právě díky absence sklápění mechanického zrcátka čili reálně omezuje rychlost snímání pouze výpočetní výkon kamery a rychlost zápisu paměťové karty ). Ergonomie přístroje je přizpůsobena na ovládání fotografem a ne automatickým režimem.
  • nevýhody: některé značky nemají dostatečnou nabídku kvalitních objektivů ( konstrukce je totiž úplně odlišná od zrcadlovkových objektivů ) například FUJI a SONY již ale nabízí v podstatě plnou nabídku světelných objektivů a další neustále přibývají. Navíc si myslím, že se v nejbližší době dočkáme i nabídky objektivů od Sigmy či Tamronu (Zeiss už je vyrábí).


f) zrcadlovky: budou tu s námi ještě dlouho, nebojte se :) O jejich kvalitě není pochyb a mají na své straně i spoustu výhod . Jejich velikost a váha bude pro mnohé navíc kladným argumentem (stejně jako si mnozí řidiči kupují obrovská terénní auta, která používají k popojíždění po městě na nákupy - prostě rozměr vytváří dojem :) ) . Ale jsou tu i racionální důvody : desítky let vyvíjené objektivy, kterých jsou stovky. Zejména světelné teleobjektivy ještě dlouhou dobu nebude možné koupit pro kategorii bezZ, takže fotografové wildlife či sportovní fotografové se určitě ješte nějakou dobu bez zrcadlovek neobejdou. Navíc tipuji, že fotograf který roky s láskou a nadšením dokupoval objektivy se jich "jen tak" nezbaví (můj případ). Zejména když bude strašně rychle klesat jejich cena, až se začne dostávat bezzrcadlová technologie do většiny - a to nastane přesně v momentě kdy Canon a Nikon rozhodnou, že už je neudržitelné cíleně vynechávat kategorii "profi bezZ" to logicky dělají z toho důvodu , aby co nejdéle zdrželi své téměř monopolní postavení v kategorii zrcadlovek. (což není moc fér vůči zákazníkům, ovšem jako marketér je chápu)

  • výhody jsme si řekli: megaširoká nabídka špičkových objektivů a pro mnoho lidí je rovnítko mezi velký foťák s velkým objektivem = velký fotograf. Top modely zrcadlovek nabízí FF senzory a špičkový "výpočetní HW " výkon který u profi bezzrcadlovek nenajdete - (tím myslím kategori zrcadlovek nad 100 tis Kč).
  • nevýhody: Velikost, váha těla i objektivů a omezená možnost sériového snímání díky "systému sklopného zrcátka " tedy čistě mechanické části , která v digitální době už působí téměř úsměvně ( což za pár let určitě bude:)), ale na druhou stranu je potřeba říct, že většina značek ještě nedosáhla dodnes dostatečné kvality LCD hledáčku - ty které to však již dokázaly, přinášejí mnohé navíc - reálně zobrazenou DOF snímku , potřebné informace v hledáčku např histogram apod.).


g) digitální středoformátové přístroje - samostatná kategorie pro profesionály "za vodou" neboť tady ceny pod 500 000 kč najdete jen v megavýprodejových akcích :) tuhle kategorii nemá smysl rozebírat

Shrnutí a doporučení

Já si zvolil tuto výbavu :

FUJIFILM X100S - profi kompakt s APSC snímačem který poskytuje lehkou a odolnou formu univerzálního foťáku který je vždy při ruce a podává nekompromisní výstupy viz odkaz.

Canon 5D full frame - pro komerční focení a wildlife. Nejčastěji s objektivem 70-200/2.8 IS , což je pro mne univerzál na focení zvířat i lidí (portréty).

Do budoucna ovšem uvažuji o přechodu na FUJI X-T1 nebo SONY A7,  které mi poskytnou totéž, ovšem při podstatně nižší váze a objemu ( zatím je mi ale líto prodávat x let střádané objektivy :) ).

A protože různí fotografové potřebují různou výbavu doporučuji cca toto:

  • focení rodinné a univerzální (level 0) - stačí mobil a nebo kompakt se zoomem,
  • focení portrétů - budete potřebovat malou DOF, čili buď profi BezZ nebo Zrcadlovku s vekým senzorem + objektivy se světelností 1,2 až 2,8(max) ohnisková vzdálenost mezi 50-100 (přepočtených),
  • focení "street fotek" a cestopisný dokument - malý nenápadný a výkonný foťák s ohniskem 23-50mm- doporučuji tedy kategorii profikompakt nebo profi bezZ,
  • focení divokých zvířat a sportu ( neboli focení na dálku ) - potřebujete zrcadlovku a objektiv minimálně 200mm (profi bezZ zatím nenabízí tak širokou nabídku dlouhých objektivů).


Zdroj: www.marcelkonecny.com

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
om1ci
2014-06-23 07:14:35
Naozaj to vyzera na seriozny clanok...
Je to tak.
 
Paulie
2014-06-23 07:25:41
senzor 4/5 (např. Olympus) vs APSC (FUJI, leica) = APSC je o 64%větší
???
 
MarcelK
2014-06-23 07:37:00
príspevok od: Paulie
senzor 4/5 (např. Olympus) vs APSC (FUJI, leica) = APSC je o 64%větší
???
Ahoj pokud sis myslel ze 4/3 u Oly je vetsi nez 3/2 u "ostatnich" tak nejsi sam i to je kouzlo marketingu - vetsi cislo vypada lepe ( a prodejci Oly jsou skoleni k tomu aby pouzivali toto srovnani) Nicmene jde pouze o vyjadreni pomeru stran senzoru a s velikosti to nema nic spolecneho ta je jak pisu o vice nez 60% vetsi u APS C senzoru
 
Paulie
2014-06-23 07:50:18
príspevok od: MarcelK
Ahoj pokud sis myslel ze 4/3 u Oly je vetsi nez 3/2 u "ostatnich" tak nejsi sam i to je kouzlo marketingu - vetsi cislo vypada lepe ( a prodejci Oly jsou skoleni k tomu aby pouzivali toto srovnani) Nicmene jde pouze o vyjadreni pomeru stran senzoru a s velikosti to nema nic spolecneho ta je jak pisu o vice nez 60% vetsi u APS C senzoru
Čau. Ja len že tam máš chybu "4/5".
Mimochodom nič som si nemyslel. Ani som sa za tie roky nestretol s ničím podobným zo strany predajcov olympusu. Okrem toho označenie senzorov 4/3 (four-thirds) nieje odvodené od ich pomeru strán.
 
MarcelK
2014-06-23 07:59:33
príspevok od: Paulie
Čau. Ja len že tam máš chybu "4/5".
Mimochodom nič som si nemyslel. Ani som sa za tie roky nestretol s ničím podobným zo strany predajcov olympusu. Okrem toho označenie senzorov 4/3 (four-thirds) nieje odvodené od ich pomeru strán.
Aha 4/5 je preklep samozrejme . Nicmene 4/3 je pomer stran (resp. mozna to vyjadruje jeste neco jineho ale nazev urcite vznikl z pomeru stran)
 
Demikát
2014-06-23 08:55:05
Konečne čitateľný a zaujímavý článok a ešte k tomu aj pre neplatiacich
 
MarcelK
2014-06-23 09:46:00
príspevok od: Demikát
Konečne čitateľný a zaujímavý článok a ešte k tomu aj pre neplatiacich
Diky ( omylem jsem klikl na dislike a nejde to opravit )
 
LAPoska
2014-06-23 10:06:11
príspevok od: MarcelK
Aha 4/5 je preklep samozrejme . Nicmene 4/3 je pomer stran (resp. mozna to vyjadruje jeste neco jineho ale nazev urcite vznikl z pomeru stran)
Ja tak viem ze 4/3 znamena "uhlopriecku" senzora v palcoch... 4:3= 1,33 palcov... ci?
 
Marcel Rebro
2014-06-23 10:28:41
"d) běžné bezzrcadlovky (mirorrless) (bezZ) .... Představitelé teto kategorie jsou Nikon 1, Canon EOS M , Olympus pen apod."

Hádzať do jedného vreca m4/3 a 1" mi príde (bez urážky) tiež trochu ako marketingový kec. Na jednej strane autor zdôrazňuje, že APS-C je o 64% väčší ako m4/3 a na druhej ignoruje, že m4/3 je o 94% (skoro dvojnásobne) väčší ako 1" ...
 
MarcelK
2014-06-23 10:29:27
príspevok od: LAPoska
Ja tak viem ze 4/3 znamena "uhlopriecku" senzora v palcoch... 4:3= 1,33 palcov... ci?
ne neni i kdyz je to velmi blizko, ale uhlopricka je mensi nez 1,33"

viz wikipedia :

The Four Thirds system uses a 4:3 image aspect ratio, in common with other compact digital cameras but unlike APS-C or full-frame DSLRs which usually adhere to the 3:2 aspect ratio of the traditional 35 mm format. Thus the "Four Thirds" refers to both the size of the image and the aspect ratio of the sensor.[4] Note that actual size of the chip is considerably less than 4/3 of an inch, the length of the diagonal being only 22.5 mm
 
MarcelK
2014-06-23 10:37:40
príspevok od: Marcel Rebro
"d) běžné bezzrcadlovky (mirorrless) (bezZ) .... Představitelé teto kategorie jsou Nikon 1, Canon EOS M , Olympus pen apod."

Hádzať do jedného vreca m4/3 a 1" mi príde (bez urážky) tiež trochu ako marketingový kec. Na jednej strane autor zdôrazňuje, že APS-C je o 64% väčší ako m4/3 a na druhej ignoruje, že m4/3 je o 94% (skoro dvojnásobne) väčší ako 1" ...
ahoj . Souhlasim s tim ze olympus stoji na rozmezi resp OMD je supr fotak a mohl by byt byt regulerne v kategorii profi bezz ( i kdyz ma mensi senzor) . Ovsem vetsina nabidky jsou fotaky PEN a ty i kdyz maji 4/3 senzory tak kvalitativne do tehle kategorie nepatri ovsem ve sve tride jsou spicka ) ...viz srovnani :

http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=fujifilm_xe1&masterSample=dscf6544new.acr&slotsCount=4&slot0Camera=fujifilm_xe1&slot0Sample=dscf6544new.acr&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=oly_em5&slot1Sample=p1010017.acr&slot2Camera=oly_epl3&slot2Sample=p8100524.acr&slot3Camera=oly_xz1&slot3Sample=p1170612.acr&x=0&y=0&extraCameraCount=0
 
Marcel Rebro
2014-06-23 10:50:18
príspevok od: MarcelK
ahoj . Souhlasim s tim ze olympus stoji na rozmezi resp OMD je supr fotak a mohl by byt byt regulerne v kategorii profi bezz ( i kdyz ma mensi senzor) . Ovsem vetsina nabidky jsou fotaky PEN a ty i kdyz maji 4/3 senzory tak kvalitativne do tehle kategorie nepatri ovsem ve sve tride jsou spicka ) ...viz srovnani :

http://www.dpreview.com/reviews/studio-compare?utm_campaign=internal-link&utm_source=mainmenu&utm_medium=text&ref=mainmenu#baseDir=%2Freviews_data&cameraDataSubdir=boxshot&indexFileName=boxshotindex.xml&presetsFileName=boxshotpresets.xml&showDescriptions=false&headerTitle=Studio%20scene&headerSubTitle=Standard%20studio%20scene%20comparison&masterCamera=fujifilm_xe1&masterSample=dscf6544new.acr&slotsCount=4&slot0Camera=fujifilm_xe1&slot0Sample=dscf6544new.acr&slot0DisableCameraSelection=true&slot0DisableSampleSelection=true&slot0LinkWithMaster=true&slot1Camera=oly_em5&slot1Sample=p1010017.acr&slot2Camera=oly_epl3&slot2Sample=p8100524.acr&slot3Camera=oly_xz1&slot3Sample=p1170612.acr&x=0&y=0&extraCameraCount=0
Studiove porovnania ma netrapia. Fotim (s tymto typom fotaku) prevazne v terene
V interieroch (halach) pouzivam D3s.

Ale este k PEN-om ... dat do porovnania E-PL3 nie je korektne. Vsetky PENy "novej generacie" (E-P5, E-PL5, E-PM2) maju cipy a procesory rovnake ako OMDcka - cize IQ je skoro rovnaka, rozdiely su hlavne v ergonomii.
 
MarcelK
2014-06-23 10:57:50
a ještě vysvětlení proč Canon a Nikon nedělají kvalitní bezZ . Kdyby totiž vyrobou kvalitnich bezZ potvrdili, ze zrcadlovky jsou ve sve podstate "zastarala" technika , obrali by se o sve monopolni postaveni a taky by ohrozili segment ktery jim tvori 80% zisku . A to by snad neudelal nikdo rozumny! takze je to pochopitelne . Budou proste vyrabet bezZ nizsi tridy bez supportu (bez kvalitnich objektivu) tak aby nekanibalizovali to co je živí - a to budou udrzovat tak dlouho jak jen to bude mozne ( napriklad v Japonsku to ale uz nebude dlouho udrzitelne vzhledem k zasadnimu narustu prodeje kvalitnich bezz na ukor zrcadlovek ) ... Muj tip je ten ze za par let prijde C+N s nabidkou velkych tel bez zrcatka - na kterych bude mozne pouzivat klasicke objektivy - ale s vyhodou rychlejsiho snimani + vice informaci pro fotografa v hledacku - cili vlk se nazere a koza zustane cela
 
MarcelK
2014-06-23 11:00:57
príspevok od: Marcel Rebro
Studiove porovnania ma netrapia. Fotim (s tymto typom fotaku) prevazne v terene
V interieroch (halach) pouzivam D3s.

Ale este k PEN-om ... dat do porovnania E-PL3 nie je korektne. Vsetky PENy "novej generacie" (E-P5, E-PL5, E-PM2) maju cipy a procesory rovnake ako OMDcka - cize IQ je skoro rovnaka, rozdiely su hlavne v ergonomii.
kouknu na to - ja mel v ruce jen ten PEN E-PL3 a jeste nejaky starsi a to byla fakt hruza - pokud uz je vykon tech novych PENu stejny jako OMD tak je to jen dobre, protoze to OMD se mi libi ( a taky se mi libi reklamy Olympusu )
 
Marcel Rebro
2014-06-23 11:03:23
príspevok od: MarcelK
a ještě vysvětlení proč Canon a Nikon nedělají kvalitní bezZ . Kdyby totiž vyrobou kvalitnich bezZ potvrdili, ze zrcadlovky jsou ve sve podstate "zastarala" technika , obrali by se o sve monopolni postaveni a taky by ohrozili segment ktery jim tvori 80% zisku . A to by snad neudelal nikdo rozumny! takze je to pochopitelne . Budou proste vyrabet bezZ nizsi tridy bez supportu (bez kvalitnich objektivu) tak aby nekanibalizovali to co je živí - a to budou udrzovat tak dlouho jak jen to bude mozne ( napriklad v Japonsku to ale uz nebude dlouho udrzitelne vzhledem k zasadnimu narustu prodeje kvalitnich bezz na ukor zrcadlovek ) ... Muj tip je ten ze za par let prijde C+N s nabidkou velkych tel bez zrcatka - na kterych bude mozne pouzivat klasicke objektivy - ale s vyhodou rychlejsiho snimani + vice informaci pro fotografa v hledacku - cili vlk se nazere a koza zustane cela
Absolútny súhlas. Stačí sa pozrieť na predajné čísla DSLR a mirrorless

http://www.43rumors.com/camera-slaes-history-from-2011-till-today-mirrorless-hype-is-over-dslr-rules/
 
Marcel Rebro
2014-06-23 11:08:55
príspevok od: MarcelK
kouknu na to - ja mel v ruce jen ten PEN E-PL3 a jeste nejaky starsi a to byla fakt hruza - pokud uz je vykon tech novych PENu stejny jako OMD tak je to jen dobre, protoze to OMD se mi libi ( a taky se mi libi reklamy Olympusu )
Ja som zacinal na prvej generacii - Panasonic G1. Kazdu fotku som musel odsumovat (oblohu). Ked som dostal do ruk OM-D E-M5 a E-PL5 (prerobeny na IR) takmer som zabudol ako sa Dfine plugin pouziva ...

Teraz mam dve E-M10 (normalnu a IR) ... IQ mi potacuje na metrove printy, hmotnost neobtazuje. Ak aj za celodennu turistiku nic nenafotim, aspon ma nesere ze som nosil kila zeleza a skla zbytocne.

Fotocihla a majak nemaju chybu
 
PeCh
2014-06-23 11:33:26
príspevok od: Marcel Rebro
Ja som zacinal na prvej generacii - Panasonic G1. Kazdu fotku som musel odsumovat (oblohu). Ked som dostal do ruk OM-D E-M5 a E-PL5 (prerobeny na IR) takmer som zabudol ako sa Dfine plugin pouziva ...

Teraz mam dve E-M10 (normalnu a IR) ... IQ mi potacuje na metrove printy, hmotnost neobtazuje. Ak aj za celodennu turistiku nic nenafotim, aspon ma nesere ze som nosil kila zeleza a skla zbytocne.

Fotocihla a majak nemaju chybu
Súhlasím. Fotocihla a fotomajak nemajú chybu.

Dnes je doba, kedy nastáva zmena vo fotopriemysle. DSLR majú síce svoje výhody ale CSC konečne sú na takej úrovni, že ich v iných oblastiach prekonávajú. Sú oblasti, na ktoré je lepšia DSLR a iné na ktoré je lepšie CSC. Každý by si podľa toho mal vyberať. O pár rokov už aj dinosauri (Canikon) budú musieť zavrhnúť DSLR, lebo CSC bude vo všetkom lepšie a zrkadlo bude brzdou (jednoducho mechanické sklápanie zrkadla nebude rýchlosťou konkurovať čítaniu dát zo senzora).
 
PeCh
2014-06-23 11:37:33
príspevok od: LAPoska
Ja tak viem ze 4/3 znamena "uhlopriecku" senzora v palcoch... 4:3= 1,33 palcov... ci?
Nie tak úplne. Priamoúmerne to súvisí s veľkosťou uhlopriečky ale je to niečo viacej. Vyplýva to z histórie:
http://www.dpreview.com/glossary/camera-system/sensor-sizes
 
lu_boss
2014-06-23 12:20:50
...cize bez mtg kecov si kazdy kupi priblizne to, co aj s mtg kecami...
 
DUDIS
2014-06-23 12:24:31
"# senzor 4/3 (např. Olympus) vs APSC (FUJI, leica) = APSC je o 64%větší"
takto je to trochu zavádzajúce..
najviac zastúpené zrkadlá v triede APSC sú od canonu a nikonu a preto by bolo zaujímavé spomenúť tento rozdiel

plocha 4/3 - 17,3x13 - 225 mm2 (štvorcových)
APSC (canon) - 22,8x14 - 329mm2 (nespomenutých 46,2%)
APSC nikon - 23,6x15,7 - 370mm2 (spomenutých 64,4%)
ak som to samozrejme dobre spočítal

ale prečo to píšem.. nikto si ten rozdiel 18,2% medzi canonom a nikonom ani nevšimne aj keď 20% po zaokrúhlení by malo byť celkom dosť..
v praxi som 4 roky fotil s canonom APSC a tiež s OLYm 4/3 a rozdeil nebol až tak markantný ako povie číslo 64% (u canonu teda 46%) veľkosti.. preto by som to tak vážne nebral..
keď človek porovná 4/3 k FF tak to číslo vyskočí až na 384% teda že je skoro 4krát menší ako FF

inými slovami rozdiel medzi 4/3 a APSC (canon) by znel úplne inak, ak by sa povedalo, že 4/3 je len o necelú polovicu menší ako APSC canon
a grafické znázornenie by povedalo omnoho viac
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Sensor_sizes_overlaid_inside_-_updated.svg
 
blahoslav J B Art
2014-06-23 12:31:17
je to stara znama pravda ... ze na velkosti zalezi !
 
DUDIS
2014-06-23 12:33:47
príspevok od: DUDIS
"# senzor 4/3 (např. Olympus) vs APSC (FUJI, leica) = APSC je o 64%větší"
takto je to trochu zavádzajúce..
najviac zastúpené zrkadlá v triede APSC sú od canonu a nikonu a preto by bolo zaujímavé spomenúť tento rozdiel

plocha 4/3 - 17,3x13 - 225 mm2 (štvorcových)
APSC (canon) - 22,8x14 - 329mm2 (nespomenutých 46,2%)
APSC nikon - 23,6x15,7 - 370mm2 (spomenutých 64,4%)
ak som to samozrejme dobre spočítal

ale prečo to píšem.. nikto si ten rozdiel 18,2% medzi canonom a nikonom ani nevšimne aj keď 20% po zaokrúhlení by malo byť celkom dosť..
v praxi som 4 roky fotil s canonom APSC a tiež s OLYm 4/3 a rozdeil nebol až tak markantný ako povie číslo 64% (u canonu teda 46%) veľkosti.. preto by som to tak vážne nebral..
keď človek porovná 4/3 k FF tak to číslo vyskočí až na 384% teda že je skoro 4krát menší ako FF

inými slovami rozdiel medzi 4/3 a APSC (canon) by znel úplne inak, ak by sa povedalo, že 4/3 je len o necelú polovicu menší ako APSC canon
a grafické znázornenie by povedalo omnoho viac
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Sensor_sizes_overlaid_inside_-_updated.svg
ehmm
kým som to dopísal veľa sa zmenilo
 
MarcelK
2014-06-23 13:26:53
príspevok od: DUDIS
ehmm
kým som to dopísal veľa sa zmenilo
co se zmenilo? a co se tyka porovnani velikosti jednotlivych senzoru tak primo v clanku jsou zobrazene a srovnane vsechny velikosti beznych senzoru ... netreba myslim vypocitavat pomery vsech variant . Uz je napsano vyse na velikosti proste zalezi . i kdyz hraje roli vice faktoru ale to uz by bylo zbytecne zabihani do detailů.
 
DUDIS
2014-06-23 13:34:52
príspevok od: MarcelK
co se zmenilo? a co se tyka porovnani velikosti jednotlivych senzoru tak primo v clanku jsou zobrazene a srovnane vsechny velikosti beznych senzoru ... netreba myslim vypocitavat pomery vsech variant . Uz je napsano vyse na velikosti proste zalezi . i kdyz hraje roli vice faktoru ale to uz by bylo zbytecne zabihani do detailů.
kým som dopísal pribudlo veľa príspevkov a v článku bol doplnený obrázok veľkostí senzorov..

prepočty boli na mieste (myslím)- "veľký" rozdiel medu 4/3 a APSC (canon) nie je až taký priepastný ako napr. rozdiel medzi APSC a FF a že hádzať 4/3 do nižšej triedy obrazom (na základe veľkosti snímača) sa proste nemôže jednoznačne povedať..

spomenul som aj 18%rozdiel madzi C a N a to je úplne zanedbateľné (a nikto to ani nespomenul)

A ÁNO.. NA VEĽKOSTI ZÁLEŽÍ.. (to tvrdí aj moja )
 
Marcel Rebro
2014-06-23 13:51:42
príspevok od: DUDIS
kým som dopísal pribudlo veľa príspevkov a v článku bol doplnený obrázok veľkostí senzorov..

prepočty boli na mieste (myslím)- "veľký" rozdiel medu 4/3 a APSC (canon) nie je až taký priepastný ako napr. rozdiel medzi APSC a FF a že hádzať 4/3 do nižšej triedy obrazom (na základe veľkosti snímača) sa proste nemôže jednoznačne povedať..

spomenul som aj 18%rozdiel madzi C a N a to je úplne zanedbateľné (a nikto to ani nespomenul)

A ÁNO.. NA VEĽKOSTI ZÁLEŽÍ.. (to tvrdí aj moja )
Veľkosti senzorov tam boli (podľa mňa) hneď od publikovania.
 
DropDead
2014-06-23 14:22:31
naozaj vynikajúci článok, dokonca aj linky na ostatné články...síce som bol trošku zmätený pri pánovi Růžkovi, no to nejako prechodím...
 
noik
ocenenie redakciou 2014-06-23 15:28:19
Marcel: Viiic pruuuzkuu, viiic adidas... Asi tak...
 
PeCh
2014-06-23 15:35:44
príspevok od: DUDIS
"# senzor 4/3 (např. Olympus) vs APSC (FUJI, leica) = APSC je o 64%větší"
takto je to trochu zavádzajúce..
najviac zastúpené zrkadlá v triede APSC sú od canonu a nikonu a preto by bolo zaujímavé spomenúť tento rozdiel

plocha 4/3 - 17,3x13 - 225 mm2 (štvorcových)
APSC (canon) - 22,8x14 - 329mm2 (nespomenutých 46,2%)
APSC nikon - 23,6x15,7 - 370mm2 (spomenutých 64,4%)
ak som to samozrejme dobre spočítal

ale prečo to píšem.. nikto si ten rozdiel 18,2% medzi canonom a nikonom ani nevšimne aj keď 20% po zaokrúhlení by malo byť celkom dosť..
v praxi som 4 roky fotil s canonom APSC a tiež s OLYm 4/3 a rozdeil nebol až tak markantný ako povie číslo 64% (u canonu teda 46%) veľkosti.. preto by som to tak vážne nebral..
keď človek porovná 4/3 k FF tak to číslo vyskočí až na 384% teda že je skoro 4krát menší ako FF

inými slovami rozdiel medzi 4/3 a APSC (canon) by znel úplne inak, ak by sa povedalo, že 4/3 je len o necelú polovicu menší ako APSC canon
a grafické znázornenie by povedalo omnoho viac
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/9/9a/Sensor_sizes_overlaid_inside_-_updated.svg
Problém je v tom, že sa porovnáva plocha (mm^2) a tak rozdiel rastie exponencionálne, nie lineárne. Pokiaľ by si bral veľkosť ako rozmer strán, tak musíš pomer plôch odmocniť (a vlastne sa dostaneš k pomeru cropfaktoru). Aký je teda rozdiel veľkostí 4/3 a FF? Dvoj alebo štvornásobný? Taký, ako chceš prezentovať.
 
PeCh
2014-06-23 15:43:48
príspevok od: DUDIS
kým som dopísal pribudlo veľa príspevkov a v článku bol doplnený obrázok veľkostí senzorov..

prepočty boli na mieste (myslím)- "veľký" rozdiel medu 4/3 a APSC (canon) nie je až taký priepastný ako napr. rozdiel medzi APSC a FF a že hádzať 4/3 do nižšej triedy obrazom (na základe veľkosti snímača) sa proste nemôže jednoznačne povedať..

spomenul som aj 18%rozdiel madzi C a N a to je úplne zanedbateľné (a nikto to ani nespomenul)

A ÁNO.. NA VEĽKOSTI ZÁLEŽÍ.. (to tvrdí aj moja )
Na veľkosti záleží.

Ak fotíš krajinu, makro, street, v ateliéri, wildlife, reportáž za dobrého svetla... tak je pre teba lepší 4/3 senzor.
Ak fotíš portréty mimo ateliéru (a potrebuješ odpichnúť model od pozadia), reportáž za zlého svetla... tak je pre teda lepší FF senzor.
APS-C je niečo medzi. Je to len zhruba, lebo vždy sa dá fotiť aj inak.

 
matoxxx
2014-06-23 17:27:49
Vysoká svetelnost objektívu na kompakte nie je nezmysel.
 
botumato
2014-06-23 17:34:55
Z celého článku tak podvedome vyplýva, že m43 foťáky sú ak nie podradné, tak aspoň v kvalite výstupu výrazne na chvoste pred tradičnými značkami, resp. zrkadlovkami. Úplne sa ignoruje najnovšia generácia, či už sú to Olympusy od PM2ky vyššie, alebo Panasoniky (napr. GH4, G7). Myslím, že tieto môžu smelo konkurovať DSLR strednej triedy. Dôvod sa dozvieme až v diskusii, keď sa autor priznal k foteniu s PL3kou, zo septembra 2011. Prečo sa ale spomína A7(r/s) a "zabúda" na EM1 je mi záhadou, potvrdzujúcou silné podceňovanie vývoja m43. Je potom otázka, prečo čoraz viac profíkov, alebo amatérov sa zbavuje DLSR výbavy a prechádza na CSC foťáky, mimo iného aj na m43???
 
DUDIS
2014-06-23 19:27:24
príspevok od: PeCh
Problém je v tom, že sa porovnáva plocha (mm^2) a tak rozdiel rastie exponencionálne, nie lineárne. Pokiaľ by si bral veľkosť ako rozmer strán, tak musíš pomer plôch odmocniť (a vlastne sa dostaneš k pomeru cropfaktoru). Aký je teda rozdiel veľkostí 4/3 a FF? Dvoj alebo štvornásobný? Taký, ako chceš prezentovať.
dobre si to napísal.. ide o to ako to chce kto prezentovať.
 
Jozef Peniak
redakcia ephoto.sk 2014-06-23 20:14:16
príspevok od: botumato
Z celého článku tak podvedome vyplýva, že m43 foťáky sú ak nie podradné, tak aspoň v kvalite výstupu výrazne na chvoste pred tradičnými značkami, resp. zrkadlovkami. Úplne sa ignoruje najnovšia generácia, či už sú to Olympusy od PM2ky vyššie, alebo Panasoniky (napr. GH4, G7). Myslím, že tieto môžu smelo konkurovať DSLR strednej triedy. Dôvod sa dozvieme až v diskusii, keď sa autor priznal k foteniu s PL3kou, zo septembra 2011. Prečo sa ale spomína A7(r/s) a "zabúda" na EM1 je mi záhadou, potvrdzujúcou silné podceňovanie vývoja m43. Je potom otázka, prečo čoraz viac profíkov, alebo amatérov sa zbavuje DLSR výbavy a prechádza na CSC foťáky, mimo iného aj na m43???
len potvrdzujem OM-D E-M10 aj E-PM2 je parada! Fotí to rovnako ak nie lepšie ako APS-C zrkadlovky.
 
IO-NR
2014-06-23 20:56:43
Obrazom sucasne 4/3 fotoaparaty uplne vyrovnaju APSC zrkadlovkam Canon.
Nikon/Sony/Pentax si strazia slusny odstup. Urcite to nie su ziadne podradne stroje a pre vacsinu neprofesionalnych fotografov zrejme aj lepsia volba, ako standardne DSLR (pokial nefotia sport/ wildlife, kde treba slusny AF na sledovanie /ten bezzrkadlovky len zacinaju objavovat/ a hlavne velke objektivy).
Jedno co som si uvedomil je, ze ak fotograf potrebuje pri praci teleobjektiv, tak je DSLR jedina rozumna volba - aj tie najvacsie bezzrkadlovky su na to prilis male a lahke. Vacsinou k nim dobre pasuju len mensie pevne skla.
 
tomino1980
2014-06-23 22:15:34
plocha FF senzora je nejakych 230% APSC ...takze ak na velkosti zalezi tak by mal autor sup sup prezbrojit na RX1/R potazmo si pockat na fuji medium format fix ... a samozrejme A7cku do paru ak by sa mu zachcelo objektivy menit .
 
MarcelK
2014-06-23 22:31:30
myslim ze tady zbytecne probihaji plamenne diskuse na tema obhajoby jednotlivych systemu

clanek mel spise ukazat na principy nez na jednotlive znacky

dulezite je si uvedomit :
pokud je dobre svetlo a neni treba resit hloubku ostrosti udela fotograf dobrou fotku i mobilem

pokud potrebuje zasadne pracovat s hloubkou ostrosti potrebuje co nejvetsi senzor

pokud chce univerzalni a dobry fotak ktery zvlada i vyssi iso . vyhovuje uz i system 4/3 ( senzor noveho typu Oly OMD např)

ale to nejhlavnejsi je to, ze fotka vznika hlavne fotografem a ne fotakem a jsme zase u predesleho clanku http://www.marcelkonecny.com/jak-vybrat-fotoaparat/
 
macosmihi
2014-06-24 13:05:32
je pekne ako to tu vsetko popisujes za co palec hore ale strasne sa divim nad tym ze 5d chces vymenit za a7.. skus sa pozerat od lagujuceho zasumeneho hladacika pri nizsom osvetleni neovoriac slabej palete objektivov na ten fotak..
 
youreye
2014-06-24 17:05:58
a co tak taketo porovnanie 100mm f.2.8 na 4/3 = 200mm f.5.6 pri FF Ak porovnavame DOF a FOV samozrejme.
 
youreye
2014-06-24 17:10:15
Marketing hlavne "zabil" pri udavani clony pri mensich crop faktoroch ako napr. pri 1" snimacoch dosiahnut ohnisko 200mm pri clone f2.8 a objektive o velkosti "malej tubicky" je nemozne a preto je to zavadzanie ked sa referencne udava ohnisko voci FF ale clona uz nie.
 
youreye
2014-06-24 17:11:18
Prikladam vyborne ilustracne video:
https://www.youtube.com/watch?v=DtDotqLx6nA
 
blahoslav J B Art
2014-06-24 19:36:53
príspevok od: youreye
Prikladam vyborne ilustracne video:
https://www.youtube.com/watch?v=DtDotqLx6nA
ten pan nehovori celkom pravdu
http://www.digineff.cz/clanek/duta-vrba/jsou-vyrobci-fotoaparatu-podvodnici
nech sa paci
mam Canon 350D s 50mm/1.8 a Olympus E-PL5 s 45mm/1.8
idem fotit portret z 3 metrov, vyrez nebude totozny (Canon eqv. 80mm, Olympus eqv. 90mm)
pri clone 1.8 na oboch bude DOF pri Canone 24mm a pri Olympuse 23mm
 
blahoslav J B Art
2014-06-24 19:47:10
príspevok od: blahoslav J B Art
ten pan nehovori celkom pravdu
http://www.digineff.cz/clanek/duta-vrba/jsou-vyrobci-fotoaparatu-podvodnici
nech sa paci
mam Canon 350D s 50mm/1.8 a Olympus E-PL5 s 45mm/1.8
idem fotit portret z 3 metrov, vyrez nebude totozny (Canon eqv. 80mm, Olympus eqv. 90mm)
pri clone 1.8 na oboch bude DOF pri Canone 24mm a pri Olympuse 23mm
takze nic sa nenasobi, clona je rovnaka, meni sa vyrez ... inak 'crop' je vo vyzname orez, nie nasobenie
 
dodo_bb
2014-06-24 20:15:38
Nemôžem si pomôcť, ale hodne tu cítiť, že článok písal marketingový pracovník NIKON 1 označiť za nekvalitný nirrorless prístroj... Myslím, že NIKON a SONY sa proste nechceli pchať do modelmi preplnenej triedy 4/3, preto šli svojou cestou a SONY volila väčšie čipy a NIKON menšie čipy. Obidve riešenia majú svojich zákazníkov a obidve riešenia sú v svojej triede špičkové... Mimochodom Sigma už dávno vyrába objektívy pre mirrorless, dokonca aj Samyang a to včítane FF modelov SONY...
 
thunder rider
2014-06-25 08:37:00
Ja som zobral po váhaní fujifilm X-M1 "namiesto OM-D E-M10" a je to fajn fotáčik, len trochu viac plastu za tú cenu. Inak všetko super, ergonómia. Je to A-PSC a ospevovaný X-Trans CMOS snímač.
 
Valibuk
2014-06-25 09:33:02
Od vcera som vlastníkom Sony A6000 + PZ 16-50 a UWA 10-18mm f4 a viac mi nechyba S tym sirokacom ta sonka aj trosku retro vizera
 
youreye
2014-06-25 10:17:59
príspevok od: blahoslav J B Art
ten pan nehovori celkom pravdu
http://www.digineff.cz/clanek/duta-vrba/jsou-vyrobci-fotoaparatu-podvodnici
nech sa paci
mam Canon 350D s 50mm/1.8 a Olympus E-PL5 s 45mm/1.8
idem fotit portret z 3 metrov, vyrez nebude totozny (Canon eqv. 80mm, Olympus eqv. 90mm)
pri clone 1.8 na oboch bude DOF pri Canone 24mm a pri Olympuse 23mm
s nikym sa nehadam. Prilozene video hovori myslim za vsetko a kazdy si to moze vylozit po svojom
 
MarcelK
2014-06-25 10:38:37
príspevok od: dodo_bb
Nemôžem si pomôcť, ale hodne tu cítiť, že článok písal marketingový pracovník NIKON 1 označiť za nekvalitný nirrorless prístroj... Myslím, že NIKON a SONY sa proste nechceli pchať do modelmi preplnenej triedy 4/3, preto šli svojou cestou a SONY volila väčšie čipy a NIKON menšie čipy. Obidve riešenia majú svojich zákazníkov a obidve riešenia sú v svojej triede špičkové... Mimochodom Sigma už dávno vyrába objektívy pre mirrorless, dokonca aj Samyang a to včítane FF modelov SONY...
Ahoj Nikon1 neni nekvalitni pristroj a stejne tak fotaky v mbilu nejsou nekvalitni z phkedu cilove skupiny . Nikon 1 jje urcen pro level 0-1 cili lidi kteri foti deticky , pejsky a dovolene a z tohoto pohledu je to spickovy pristroj pro tuto kategorii . Ake stale vidim ze mniho lidi nepochopilo tu podstatu ze fyzkalni zakony obchazet nejde. A z tohoto duvodu budou mensi senzory znevyhodnene proti vetsim . Z tohoto pohledu vidim jako nejmensi pouzitelny senzor ten 4/3 i kdyz pro nektere situace je to uz nedostatecna velikost . - - posledni veta samozrejme plAti pro fotografy kterei resi hl ostrosti jako soucast komponovani snimku . - napisu o tom asi dalsi clanek s praktickyma prikladama .aby ti bylo pochopitelnejsi
 
pxls.jpg
2014-06-25 14:28:11
príspevok od: blahoslav J B Art
ten pan nehovori celkom pravdu
http://www.digineff.cz/clanek/duta-vrba/jsou-vyrobci-fotoaparatu-podvodnici
nech sa paci
mam Canon 350D s 50mm/1.8 a Olympus E-PL5 s 45mm/1.8
idem fotit portret z 3 metrov, vyrez nebude totozny (Canon eqv. 80mm, Olympus eqv. 90mm)
pri clone 1.8 na oboch bude DOF pri Canone 24mm a pri Olympuse 23mm
prilis tukas cisla do dof calculatorov (btw pomylil si pri DoF si milimetre s centimetrami).

dof calculatory sa spoliehaju na CoC, ktory je vacsinou v praxi nepouzitelny a ludia by taku ostrost pri dnesnych rozliseniach netolerovali. je to len orientacne cislo, ktore nehovori nic o tom ako sa budu zobrazovat objekty viac ci menej mimo roviny zaostrenia. DoF calculatory ti len velmi nepresne spocitaju co bude ostre, o priebehu neostrosti vzhladom na vzdialenost od roviny zaostrenia ti nepovedia absolutne nic. a to je omnoho dolezitejsia informacia.

po lopate pre objektiv s lubovolnym ohniskom s clonou f/2 plati, ze ekvivalentna svetelnost (35mm) vzhladom na DoF je pre:

fullframe samozrejme f/2
aps-c nikon - f/3,1
aps-c canon - f/3,2
four thirds - f/3,9
sony RX 100 resp nikon CX- f/5,5
panasonic LX7 - F/10
bezny kompakt - 1/2.3" - f/11
bezny telefon - 1/3.2" -f/15

z tohoto si vies odcitat o kolko treba priclonit na jednom formate, aby si si vedel nasimulovat DoF ineho formatu:
aps-c - cca 1+1/3EV
fourthirds - cca 2EV
CX - cca 3EV
bezny kompakt - 5EV
 
pxls.jpg
2014-06-25 14:36:08
príspevok od: blahoslav J B Art
ten pan nehovori celkom pravdu
http://www.digineff.cz/clanek/duta-vrba/jsou-vyrobci-fotoaparatu-podvodnici
nech sa paci
mam Canon 350D s 50mm/1.8 a Olympus E-PL5 s 45mm/1.8
idem fotit portret z 3 metrov, vyrez nebude totozny (Canon eqv. 80mm, Olympus eqv. 90mm)
pri clone 1.8 na oboch bude DOF pri Canone 24mm a pri Olympuse 23mm
cize na to aby si pri tychto dvoch kombinaciach objektivov a tiel dosiahol cca rovnaku hlbku ostrosti by si olympus musel nechat na f/1,8 a canon priclonit o 2/3EV na f/2,2.

ramozrejme, nie je to velky rozdiel, ale je tam.
 
blahoslav J B Art
2014-06-25 14:53:32
príspevok od: pxls.jpg
cize na to aby si pri tychto dvoch kombinaciach objektivov a tiel dosiahol cca rovnaku hlbku ostrosti by si olympus musel nechat na f/1,8 a canon priclonit o 2/3EV na f/2,2.

ramozrejme, nie je to velky rozdiel, ale je tam.
OK ... navyse pri tomto 50mm Canone aj tak treba trosku priclonit kvoli odpadu pri zle zaostrenych fotkach
vcera som este skusil aj cvaknut s nimi rovnake obrazky, pri nastaveni rovnakych parametrov, clona 1.8, iso 200 (aj ked iso u jedneho vyrobcu/modelu asi nie je to iste ako u ineho) ... cas nebol rovnaky, pri Canone vychadzali o nieco kratsie casy, tusim 1/13sek oproti Oly 1/10sek
 
PeCh
2014-06-25 15:54:44
príspevok od: blahoslav J B Art
OK ... navyse pri tomto 50mm Canone aj tak treba trosku priclonit kvoli odpadu pri zle zaostrenych fotkach
vcera som este skusil aj cvaknut s nimi rovnake obrazky, pri nastaveni rovnakych parametrov, clona 1.8, iso 200 (aj ked iso u jedneho vyrobcu/modelu asi nie je to iste ako u ineho) ... cas nebol rovnaky, pri Canone vychadzali o nieco kratsie casy, tusim 1/13sek oproti Oly 1/10sek
To nie je len o meraní ISO (štandard uvádza toleranciu 1/6 EV) ale aj o meraní expozície. Ak chceš porovnať citlivosť ISO pri dvoch rôznych fotoaparátoch, tak by si mal použiť nielen rovnakú clonu ale i čas. Mal by si potom vylúčiť chybu merania expozície (každý foťák má vlastný algoritmus, ktorý vychádza priemernej scény ale aj databázy bežných scén). Ak napriek tomu dostaneš rôzne tmavú/svetlú fotku, tak je inak nastavená hodnota ISO (napr. Fuji v tomto "vylepšuje" svoje foťáky o cca 1/2 EV čo je už nad rámec tolerancie štandardu).

A čo sa týka odpadu, tak v tomto je výhoda CSC, že percento odpadu môže byť výrazne menšie (ak má foťák kvalitný AF). Jednak nehrozí BF/FF, jednak je typicky pokrytý ostriacimi bodmi celý senzor a tak nebýva potreba prekomponovať (aj keď niekto môže či už zo zvyku alebo lenivosti) a jednak môže fungovať rozpoznávanie tváre a tak sa zjednodušuje zaostrenie na to najdôležitejšie.
 
PeCh
2014-06-25 16:05:02
príspevok od: youreye
Marketing hlavne "zabil" pri udavani clony pri mensich crop faktoroch ako napr. pri 1" snimacoch dosiahnut ohnisko 200mm pri clone f2.8 a objektive o velkosti "malej tubicky" je nemozne a preto je to zavadzanie ked sa referencne udava ohnisko voci FF ale clona uz nie.
Prepáč, ale píšeš blbosť.

Clona (presnejšie clonové číslo) je jednoducho matematická veličina, ktorá uvádza pomer medzi ohniskovou vzdialenosťou a veľkosťou clonového otvoru. Fyzicky ten objektív pi malom senzore má dané clonové číslo. To sa používa na správne určenie expozície. Žiadny výrobca ti neuvádza clonové číslo ako ekvilvalent toho ako veľmi dokáže odpichnúť fotený objekt od pozadia. To totiž závisí od viacerých faktorov (clonové číslo, veľkosť senzora, ohnisková vzdialenosť, vzdialenosť zaostreného objektu, vzdialenosť objektov v pozadí). Z tohto dôvodu ti žiadny výrobca nemôže garantovať nejaké rozostrenie. Je jasné, že rôzny objektív má rôzny potenciál ale je na fotografovi ako ho využije. V tomto prípade by som výrobcou nehanil. Uvádzajú pravdu, len ľudia nechápu, čo to znamená (podobne ako reálny význam UHD rozlíšenia v TV).

Po pravde ja si tiež prerátavam aj clonové číslo, kvôli hĺbke ostrosti, ale nebuzerujem výrobcu, že to neprerátava pre mňa. Typicky je totiž dôležitejšie vedieť aj reálne možnosti clonového čísla, kvôli tomu, aby som vedel v akých svetelných podmienkach s ním môžem fotiť.
 
youreye
2014-06-25 16:15:34
príspevok od: PeCh
Prepáč, ale píšeš blbosť.

Clona (presnejšie clonové číslo) je jednoducho matematická veličina, ktorá uvádza pomer medzi ohniskovou vzdialenosťou a veľkosťou clonového otvoru. Fyzicky ten objektív pi malom senzore má dané clonové číslo. To sa používa na správne určenie expozície. Žiadny výrobca ti neuvádza clonové číslo ako ekvilvalent toho ako veľmi dokáže odpichnúť fotený objekt od pozadia. To totiž závisí od viacerých faktorov (clonové číslo, veľkosť senzora, ohnisková vzdialenosť, vzdialenosť zaostreného objektu, vzdialenosť objektov v pozadí). Z tohto dôvodu ti žiadny výrobca nemôže garantovať nejaké rozostrenie. Je jasné, že rôzny objektív má rôzny potenciál ale je na fotografovi ako ho využije. V tomto prípade by som výrobcou nehanil. Uvádzajú pravdu, len ľudia nechápu, čo to znamená (podobne ako reálny význam UHD rozlíšenia v TV).

Po pravde ja si tiež prerátavam aj clonové číslo, kvôli hĺbke ostrosti, ale nebuzerujem výrobcu, že to neprerátava pre mňa. Typicky je totiž dôležitejšie vedieť aj reálne možnosti clonového čísla, kvôli tomu, aby som vedel v akých svetelných podmienkach s ním môžem fotiť.
tak ked toto nieje zavadzanie tak uz potom neviem co:
http://ww1.prweb.com/prfiles/2013/10/24/11263767/Zoom_Of_Olympus_Stylus_1_Camera.jpg
Proste marketing je postaveny tak aby obalamutil menej znalych a presvedcil ich ze f2.8 je ta ista svetelnost aj pri malom snimaci! Ano je a nie nieje! Podla toho ako si to vylozis. A v tom je caro marketingu...nic viac k tomu nemam
 
PeCh
2014-06-25 20:44:07
príspevok od: youreye
tak ked toto nieje zavadzanie tak uz potom neviem co:
http://ww1.prweb.com/prfiles/2013/10/24/11263767/Zoom_Of_Olympus_Stylus_1_Camera.jpg
Proste marketing je postaveny tak aby obalamutil menej znalych a presvedcil ich ze f2.8 je ta ista svetelnost aj pri malom snimaci! Ano je a nie nieje! Podla toho ako si to vylozis. A v tom je caro marketingu...nic viac k tomu nemam
Nechcem ich obhajovať, ale to nie je stránka Olympusu. Na ich stránke (http://www.olympus.sk/site/cs/c/cameras/digital_cameras/stylus/stylus_1/stylus_1_specifications.html) majú napísané "Ohnisková vzdálenost ekv. na 35 mm fotoaparátu 28-300 mm". Na samotnom objektíve je fyzická ohnisková vzdialenosť 6-64.3 mm. Ako som písal už predtým, fyzická ohnisková vzdialenosť je dôležitá na posúdenie hĺbky ostrosti, prepočítaná na 35mm ekv. je dôležitá na posúdenie uhla záberu a svetelnosť zase na posúdenie v akých svetelných podmienkach môžem fotiť (a áno má vplyv aj na DoF). Dokonca uvádzajú presný rozmer senzora, čo vôbec nie je bežné. Nič mi tam nechýba.

Prečo si všetci myslia, že svetelnosť je kľúčová na odpichovanie popredia od pozadia? Svetelnosť je len jedným z piatich parametrov, čo na to majú vplyv. Dokážem urobiť fotku s f/2.8 kde je všetko v hĺbke ostrosti, rovnako ako fotku na f/8 s "odpichnutým" pozadím. A vieš to aj ty, tak neviem, prečo ich za toto kritizovať.
 
dodo_bb
2014-06-26 18:08:27
príspevok od: MarcelK
Ahoj Nikon1 neni nekvalitni pristroj a stejne tak fotaky v mbilu nejsou nekvalitni z phkedu cilove skupiny . Nikon 1 jje urcen pro level 0-1 cili lidi kteri foti deticky , pejsky a dovolene a z tohoto pohledu je to spickovy pristroj pro tuto kategorii . Ake stale vidim ze mniho lidi nepochopilo tu podstatu ze fyzkalni zakony obchazet nejde. A z tohoto duvodu budou mensi senzory znevyhodnene proti vetsim . Z tohoto pohledu vidim jako nejmensi pouzitelny senzor ten 4/3 i kdyz pro nektere situace je to uz nedostatecna velikost . - - posledni veta samozrejme plAti pro fotografy kterei resi hl ostrosti jako soucast komponovani snimku . - napisu o tom asi dalsi clanek s praktickyma prikladama .aby ti bylo pochopitelnejsi
Mne je to jasné. Ale článok svojou koncepciou a vôbec obsahom je určený predovšetkým pre ľudí, ktorí si fotia detičky a pejsky a potom pre časť fotografov, ktorí si chcú len pohladiť ego a majú kopu prachov... Každý aspoň minimálne fotograficky vzdelaný fotograf tento článok nepotrebuje. Vie, čo chce a vie, čo je na to vhodné. Preto tvrdenie NIKON 1 je nekvalitný cieľová skupina tohto článku pochopí tak, ako je to napísané. Že je to nekvalitný šunt, ktorý sa na nič nehodí.
Moja druhá reakcia - neexistuje najlepší prístroj, existuje len najlepší prístroj pre daný účel. Napríklad na wildlife je kvalitný APSC čip (+ objektív 300/2,8 = 450/2,8 so špičkovou kresbou) určite lepší ako FF s 1,4 telekonvertorom (+ objektív 300/2,8 = 420/4,0 s pokazenou kresbou)... NIKON 1 s nejakou plackou je určite oveľa vhodnejší na street ako D800 + NIKKOR 24/1,4... Atď.
 
MarcelK
2014-06-27 10:32:31
príspevok od: dodo_bb
Mne je to jasné. Ale článok svojou koncepciou a vôbec obsahom je určený predovšetkým pre ľudí, ktorí si fotia detičky a pejsky a potom pre časť fotografov, ktorí si chcú len pohladiť ego a majú kopu prachov... Každý aspoň minimálne fotograficky vzdelaný fotograf tento článok nepotrebuje. Vie, čo chce a vie, čo je na to vhodné. Preto tvrdenie NIKON 1 je nekvalitný cieľová skupina tohto článku pochopí tak, ako je to napísané. Že je to nekvalitný šunt, ktorý sa na nič nehodí.
Moja druhá reakcia - neexistuje najlepší prístroj, existuje len najlepší prístroj pre daný účel. Napríklad na wildlife je kvalitný APSC čip (+ objektív 300/2,8 = 450/2,8 so špičkovou kresbou) určite lepší ako FF s 1,4 telekonvertorom (+ objektív 300/2,8 = 420/4,0 s pokazenou kresbou)... NIKON 1 s nejakou plackou je určite oveľa vhodnejší na street ako D800 + NIKKOR 24/1,4... Atď.
Pokud mas na mysli tvurci street a ne cvakani lidi od boku ,tak potrebujes resit hl ostrosti coz u nikonu1 nejde, takze jsi to stale nepochopil ale napisu o tom teda neco jeste at je to jasnejsi
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia