Hore

Autor: Matthew Richards

Príručka fotografovania s maľovaním svetlom pre začiatočníkov

Maľovanie svetlom nie je také zložité, ako by ste si mohli myslieť, a vyžaduje si málo špecializovaného vybavenia. Vychutnajte si zábavné experimentovanie a vytvárajte veľkolepé zábery pomocou týchto tipov a trikov.

Svetlo je najdôležitejšou súčasťou fotografie, no zábava sa nemusí skončiť, keď zapadne slnko. Po zotmení môžete vyjsť von a pomocou baterky alebo iného zdroja svetla maľovať svoje vlastné obrázky pohybom svetiel tak, aby ste vytvorili tvary podľa vašich predstáv. Tieto tvary nie je možné vidieť v reálnom čase, ale pomocou dlhej expozície ich môžete nasnímať do fotoaparátu, aby ste vytvorili jedinečné obrázky. Táto technika sa často označuje ako „maľovanie svetlom“ alebo „svetelné maľovanie“.

Čo je to maľovanie svetlom?

 Pri dlhej expozícii pohybujúceho sa vozidla sa vytvárajú červené a biele pruhy na rušnej ceste.
© Lorenz Holder – Canon Ambassador

Vďaka dlhej expozícii je možné zmeniť predné a zadné svetlá pri pohybe automobilov na biele a červené pruhy. Maľovanie svetlom využíva podobnú techniku, ale tento zdroj svetla môžete ovládať. Zachytené fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 15-35 mm F2.8L IS USM pri nastavení 28 mm, 124 s, f/16 a ISO 400. 

Pohyb má svoje čaro. Možno ste videli fotografie, ktoré obsahujú svetelné stopy. Zvyčajne sú spôsobené autami a inými vozidlami v nočnej premávke, ktoré počas jazdy po cestách zanechávajú na obrázku červené a biele svetelné stopy. Maľovanie svetlom využíva rovnaký princíp, ale posúva ho na kreatívnejšiu úroveň, kde máte všetko pod kontrolou.

Rovnako ako v prípade svetelných stôp budete musieť použiť dlhú expozíciu, ktorá poskytne dostatok času na zachytenie všetkých pohybov zdroja svetla. Samotný pohyb môže byť čokoľvek, čo chcete, a to pomocou bielych alebo farebných svetiel na maľovanie obrázka.

Čo potrebujete na úspešné maľovanie svetlom?

Žena pózuje pred fotoaparátom Canon, zatiaľ čo muž drží svetlo za jej hlavou.



Pri snímaní dlhých expozícií môže byť statív veľmi užitočný, pretože sa vyhnete akýmkoľvek otrasom fotoaparátu a objekt alebo pozadie obrazu zostanú ostré.


Pripojenie fotoaparátu k mobilu alebo tabletu cez aplikáciu Canon Camera Connect vám umožňuje ovládať fotoaparát na diaľku, ale tiež môžete na obrazovke zobrazovať to, čo vidí váš objektív, takže môžete zabezpečiť, aby malo vaše svetlo dobrú kompozíciu a zaplnilo záber.

Aj keď je maľovanie svetlom prevažne o pohybe, zvyčajne budete tiež potrebovať slabo osvetlené pozadie ktoré bude na obrázku vyzerať ostré. Preto budete musieť fotoaparát upevniť na statív alebo iný stabilný podklad. Ak je objektív vybavený optickou stabilizáciou obrazu (IS), je všeobecnosti je najlepšie túto funkciu pri dlhých expozíciách vypnúť. Najnovšie fotoaparáty dokážu rozpoznať umiestnenie fotoaparátu na statív a vypnú funkciu IS za vás.

Tak ako každá technika fotografovania, aj maľovanie svetlom môže vyžadovať určitú prax. Je užitočné naplánovať si potenciálne zábery ešte pred západom slnka, aby ste videli, ktoré kompozície budú fungovať najlepšie. Keď sa zotmie, položte fotoaparát na statív a prepnite ho do režimu živého náhľadu, aby ste si mohli prezrieť záber na zadnej obrazovke LCD.

Rôzne prostredia môžu dodať sveteľnými maľbám alternatívny vzhľad a atmosféru. Ak používate relatívne krátky čas expozície približne 10 sekúnd s tmavým pozadím, konečná snímka bude skôr temná, čím sa pozornosť prenesie na tvary, ktoré vytvoríte pomocou lampy. Dlhšia expozícia s nočnou panorámou mesta alebo iným osvetleným pozadím môže pridať kontext kompozícii a dodať jej pocit miesta a priestoru.

Odporúča sa nedotýkať sa fotoaparátu pri dlhých expozíciách – aj keď je namontovaný na statíve – aby ste predišli rozmazaniu obrazu spôsobenému vibráciami.

Ako nastaviť fotoaparát?

Postava stojí v tme a krúti baterkami, čím vytvára červené a biele svetelné stopy.


Keď je fotoaparát umiestnený na statíve alebo pevnom povrchu, prepnite ho do manuálneho režimu (M) a nastavte citlivosť ISO na hodnotu 100 a vyberte malú clonu, napríklad f/11 alebo vyššiu. Experimentujte s rôznymi clonami a rýchlosťami uzávierky skôr, aby ste zistili, ako rôzne nastavenia ovplyvňujú výsledok, pričom môžete neustále kontrolovať svoje zábery na zadnej obrazovke fotoaparátu. Pamätajte na to, že zábery môžu vyzerať jasnejšie, než v skutočnosti sú, keď sa na obrazovku fotoaparátu pozeráte v tme, takže možno bude potrebné upraviť jas obrazovky.

Pri mnohých nočných záberoch je vhodnejšia široká clona s malým f číslom a vysokým nastavením citlivosti ISO, aby ste mohli zmraziť akýkoľvek pohyb pomocou rýchlej uzávierky. Pri kreslení pomocou svetla platí opak, pretože pohyb je kľúčovým faktorom, ktorý chcete zachytiť.

Vyberte režim manuálneho snímania (M) na fotoaparáte a použite nízku hodnotu ISO v rozsahu od 100 do 200. Nastavte úzku clonu okolo f/11 a nastavte rýchlosť uzávierky niekde medzi 10 a 30 sekundami v závislosti od toho, koľko času potrebujete na vytvorenie svetelnej maľby.

Tiež musíte manuálne nastaviť vzdialenosť ohniska, preto vyberte režim MF. Predbežne zaostrite na oblasť, v ktorej budete používať svetlo na vytvorenie obrazu. Na mnohých fotoaparátoch môžete povoliť aj funkciu ručného zaostrenia zvýraznených obrysov (MF Peaking), vizuálnu pomôcku, ktorá ukazuje, ktoré časti obrazu sú najostrejšie.

Dobrým kreatívnym tipom je manuálne vybrať nastavenie vyváženia bielej. Napríklad pomocou nastavení Denné svetlo, Zamračené, Tieň alebo Žiarovka efektívne zmeníte teplotu farby svetla, čím získate postupne teplejší alebo chladnejší efekt. Ak je to vo vašom fotoaparáte možné, snímajte v režime kvality RAW, ktorý vám umožňuje zmeniť nastavenie vyváženia bielej pri spracovaní snímky v softvéri na úpravu, ako je napríklad Canon Digital Photo Professional.

Začnite jednoducho s použitím týchto odporúčaných nastavení fotoaparátu a pomocou baterky alebo svetla zo smartfónu vytvorte základné tvary alebo dokonca napíšte svoje meno svetlom. Možno budete musieť použiť kratšiu alebo dlhšiu expozíciu (alebo širšiu či užšiu clonu), aby ste získali požadovaný efekt. Experimentujte s nastaveniami a čoskoro zistíte, čo funguje najlepšie.

Ktorý objekt a zdroj svetla si vyberiete?

 Baterka s rôznofarebnými pohárikmi prilepenými na konci.

Ak doma nemáte baterku s viacfarebným svetlom, môžete si ju ľahko vytvoriť pomocou farebných plastových pohárov alebo podobných farebných predmetov, ako sú malé nádoby na potraviny, papierové servítky alebo pestrofarebné ozdobné svetielka.

Tulipány v záhrade orámovanej svetelnými stopami.


Keď používate fotoaparát, zatiaľ čo iní ľudia maľujú svetlom, skúste použiť dlhodobú expozíciu Bulb dlhšiu ako 30 sekúnd a prerušovane zakrývať objektív klobúkom alebo iným predmetom. To vám umožní vytvoriť kompozíciu v samostatných selektívnych segmentoch namiesto toho, aby ste sa pokúsili zachytiť všetko v jednej nepretržitej sekvencii. Zachytené fotoaparátom Canon EOS 90D s objektívom Canon EF-S 18-135 mm f/3.5-5.6 IS STM pri nastavení 71 mm, 83 s, f/22 a ISO 100.

Využite svoju záhradu ako miesto na tréning a vytvorte záber kvetov, stromov alebo akýchkoľvek iných malebných rastlín. Ak chcete byť kreatívni, skúste použiť farebné plastové šálky alebo servítku nalepenú na baterku baterky, aby ste mohli počas expozície vytvárať pestrofarebné pruhy a tvary.

Posvieťte baterkou na hlavný objekt a automaticky naň zaostrite. Po dokončení prejdite do režimu MF, aby bola vzdialenosť ohniska uzamknutá na mieste. Ak potrebujete, aby expozícia trvala dlhšie ako 30 sekúnd, vyberte režim dlhodobej expozície, ak je na vašom fotoaparáte k dispozícii.

Spustite expozíciu a začnite mávať baterkou alebo iným zdrojom svetla na scéne. Farebné dekoračné svetielka môžu dodať záberu kreatívny nádych. Dobre môže vyznieť, ak zamávate svetielkami alebo iným zdrojom svetla za objektmi tak, aby sa zobrazili ako siluety. Ak chcete do určitej časti scény pridať ďalšie svetlo, jednoducho na ňu na niekoľko sekúnd namierte baterku a potom prejdite na kvetinové záhony a iné oblasti, čím vytvoríte farebné pozadie.

Dlhá expozícia svetelnej výzdoby s modrými stopami vytvorenými približovaním a odďaľovaním.


Ďalšou obmenou pri maľovaní svetlom je snímanie statických svetiel a pohybovanie fotoaparátom počas dlhej expozície, aby sa vytvorili svetelné stopy. Skúste otočiť kameru z orientácie na výšku a do orientácie na šírku alebo ním opísať celý kruh. Ak používate objektív transfokáciou, môžete tiež približovať alebo odďaľovať zobrazenie, aby ste vytvorili alternatívny efekt svetelných stôp. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS 5D Mark III (v súčasnosti nahradený modelom Canon EOS 5D Mark IV) s objektívom EF 70-200mm f/2.8L IS II USM (v súčasnosti nahradený modelom Canon EF 70-200mm f/2.8L IS III USM) pri nastavení 135 mm, 0,6 s, f/22 a ISO 200.

Záber takmer celého tela ženy obklopenej niekoľkými svetelnými stopami.


Kombinácia maľovania svetlom s kreatívnym portrétom sa na sociálnych médiách stala veľmi obľúbenou. Nasnímané fotoaparátom Canon EOS R6 s objektívom Canon RF 24-105 mm F4-7.1 IS STM pri nastavení 44 mm, 13 s, f/16 a ISO 100.

Niekedy je menej viac. Používanie veľmi jasnej baterky môže na prvý pohľad vyzerať ako dobrý nápad, ale jemnejšie svetelné zdroje často fungujú lepšie. Silné svetlá smerujúce priamo na objektív môžu spôsobiť oslnenie, zatiaľ čo baterky s nižšou intenzitou znižujú toto riziko. LED čajové sviečky a viacfarebné LED diódy fungujú tiež veľmi dobre a blikajúce LED svetielka vytvárajú striedavý efekt prerušovaných čiarok.

Môže byť zábavné zapojiť do tejto aktivity aj priateľov a rodinu, pričom každý môže použiť baterky na nasvietenie určitej oblastí dodatočným svetlom. Jedna baterka sa nemusí zamerať len na celý jeden objekt a môžete s ňou počas expozície pohybovať a selektívne maľovať svetlom na rôzne miesta. To môže fungovať naozaj dobre pri osvetľovaní bodov záujmu v nočnej krajinke.

Ďalšie baterky a iné svetelné zdroje môžu byť dobré na to, aby ste do záberu dostali seba alebo iných ľudí. Mohli by ste si tiež vyskúšať písanie slov alebo maľovanie tvarov, ako sú hviezdy a srdcia. Ďalšou možnosťou je spojiť dlhú expozíciu s krátkym impulzom svetla z blesku Canon Speedlite, vďaka čomu získate správnu expozíciu pre portrét alebo iný objekt v popredí, a zároveň zmraziť jeho pohyb, pričom budete môcť stále vytvárať svetelné obrazy počas zvyšku expozície.

Keď fotografujete pre zábavu, maľovanie svetlom môže byť príjemným spôsobom vyjadrenia vašej kreativity. Nevyžaduje nákladné fotoaparáty, šošovky a príslušenstvo. Stačí vám len venovať trochu času na to, aby ste sa naučili základy. Čoskoro zistíte, že tvoríte neopakovateľné zábery so skutočne jedinečným vzhľadom a atmosférou.


Autor: Matthew Richards
Zdroj: Canon 


Neprehliadnite aktuálne akcie Canon, kde nájdete vždy aktuálne informácie o prebiehajúcich kampaniach.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
blahoslav J B Art
2023-06-26 20:37:43
malovanie svetlom je jednoduche nafotit napr. s mojim mobilom Huawei (Mate 20 Pro), ktory ma program Specialne efekty... Stopy svetiel, Svetelne graffiti, Hodvabna voda a Stopy hviezd

nieco podobne jednoduche maju aj Olympus bezzrkadlovky, ale asi aj ine znacky to maju
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia