Hore

Autor: Karol Srnec, ePhoto.sk

Tip: Snežienky na Ondrejskom cintoríne

Každý má svoje miesta, na ktorých zaručene rastú snežienky. Tie moje sú lesík medzi Mostom SNP a Mostom Lafranconi, ale hlavne Ondrejský cintorín. Ten je dostupnejší a zem je čistejšia, nie ako v lese. Aktuálne sú snežienky v plnej kondícii. Ideálny čas na ich fotografovanie.

Kvôli pohodliu je dobré, ak máte fotoaparát s výklopným displejom, aby ste mohlo fotografovať z výšky snežienok a nemuseli si pritom líhať na zem. Ak budete fotografovať skupiny snežienok, nepotrebujete makroobjektív, stačí kratší alebo dlhší teleobjektív. S teleobjektívom dokážete účinnejšie rozostriť pozadie, ako so štandardným teleobjektívom. Ako na to, sa dočítate v našej fotoškole. 

Na Ondrejskom cintoríne je teraz množstvo snežienok.



Ja som fotografoval s Olympusom OM-D E-M5 Mark III, ktorý má plne otočný dotykový displej. Pohodlne som mohol fotografovať na šírku i na výšku. Použil som objektív M.Zuiko 60/2,8 Macro MSC. Bolo zamračené, čo nemusí byť nutne na škodu. Chýba ale vtedy protisvetlo, ktoré je pre fotenie rastlín výborné. Pre tento prípad so sebou nosím malé LED svetlo Lumecube, ktoré sa dá upevniť na ministatív, ja používam malý Gorillapod od Joby.

Do prírody nosím malé LED svetlo s ministatívom a rozprašovač so zmesou glycerínu a vody.


Nutne LED nepotrebujete. Dôležité je, aby ste si strážili pozadie. Biele snežienky vyniknú na tmavom pozadí. Skúšajte ich fotografovať z rôznych strán a sledujte pritom pozadie.

Keď vyrážam fotografovať rastliny, beriem si so sebou malý rozprašovač so zmesou vody a glycerínu. Pomocou neho si urobím “rosu”, ktorá dlho vydrží.

Kvapky vždy zatraktívnia fotky rastlín.


Fotografoval som tzv. na plnú dieru, čiže s plne otvorenou clonou, kedy je najmenšia hĺbka ostrosti a pozadie je najúčinnejšie rozmazané. U Micro 4/3 systému je hĺbka ostrosti dvojnásobná v porovnaní s plným formátom. S mojím objektívom je uhol záberu ekvivalentom plnoformátového objektívu 120 mm pricloneného na f/5,6. Preto si môžem dovoliť menej cloniť. I tak ale treba počítať s odpadom, nie vždy zaostríte ideálne. Na malom displeji to až tak dobre nevidíte. Ja ale obetujem niekoľko záberov. Radšej pár výborných, ako veľa priemerných. Chcem, čo najkrajší bokeh.

Tip: Ak fotografujete svetlé snežienky na tmavom pozadí, s veľkou pravdepodobnosťou sa meranie expozície pomýli a záber preexponuje, aby zlepšil kresbu v tieňoch, ktorá nás ale nezaujíma. Dôležité je aby neboli kvety prepálené.

Ja s obľubou fotografujem aj rastliny čiernobielo. Je to náročnejšie, pretože musíte viac pracovať so svetlom, farby vás nezachránia. Fotím do RAW a ČB konverziu urobím v počítači. Keďže fotím s bezzrkadlovkou, môžem mať vybraný monochromatický obrazový profil, vďaka ktorému vidím obraz v hľadáčiku a na displeji čiernobiely. Lepšie tak vnímam svetlo a expozíciu a mám lepšiu predstavu o výsledom zábere. Pri fotení do RAW je súbor nakoniec farebný a je na mne, či pri vyvolaní zvolím farebné alebo čiernobiele prevedenie. Môžem oboje.

Pred časom som si v Lightroome vytvoril monochromatický preset s jemným tónovaním do sépie a soft efektom. Použil som ho aj na sériu fotografií snežienok, tu si ho môžete stiahnuť a vyskúšať. Expozíciu a kontrast nastavte individuálne. Ja som zvolil low key vzhľad s prevahou tmavých tónov.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
jozef84
2020-02-25 09:55:28
Pekná inšpirácia.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia