Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Notebook na úpravu fotiek v Lightroom a práca v PS.

Lojzis
Lojzis 2024-04-01 16:18:10+02
Chcel by som sa opýtať a potreboval by som poradiť ohľadom výberu notebooku na úpravu fotiek v LR a v PS. Preferovaný OP : Windows
Značka : Dell, Asus, MSI
RAM : min 16gb
Grafická karta : v tomto nemám tušenie ale myslím si že dedikovana by bola najvhodnejšia voľba
Displej : tiež neviem aký by bol vhodný či matný alebo Oled
Pamäť : Ssd / ssd+hd

Cena do 1500e
Pozeral som rôzne notebooky po internete ale väčšinou z týchto parametrov mi vyhodilo herne notebooky, a neviem ci sú ideálne na prácu v týchto programoch.
Hmotnosť vôbec nehrá veľkú rolu keďže by bol prenášaný len veľmi málo.

A po pripadne ešte by som sa chcel opýtať na dáky tablet.
Momentálne som bez notebooku a všetky fotografie upravujem iba cez čítačku do mobilu priamo v mobile (Raw) .
Voprad ďakujem ochotným ľuďom za pomoc.
 
K1000
2024-04-02 23:34:41+02
príspevok od: Dumaru
Inak tá KTMka čo si poslal je pekná, tu má otca
KTM X-Bow GT2 asi, nie?

Ináč to sa aj predáva - určitý počet kusov vždy musia predať kvôli homologizácii, aby mohli súťažiť.

Aj menší X-Bow je, taký ten bez skiel kde musíš mať prilbu.
 
fatality
2024-04-02 23:38:39+02
príspevok od: K1000
Kaskadérka svetovej úrovne, The Avengers, Scarlett Johanson...

Pekné CV
no jo
 
Dumaru
2024-04-03 00:06:11+02
A čo to chceli s tým notebookom?
 
K1000
2024-04-03 00:26:58+02
príspevok od: Dumaru
A čo to chceli s tým notebookom?
Už sme poradili. Asus ROG so 16-palcovou obrazovkou a GTX 4060, alebo MacBook s M2 procesorom.
 
tyto
2024-04-03 07:36:53+02
kedze sa tu rozoberal Lr...este mam dotaz k importu...
ake nastavenie importu sa vam osvedcilo ako najlepsie?
Ja som skusal import na externy disk, ale po update macu mi katalog Lr stratil cestu k fokam a musel som ju znova obnovovat...
 
Dumaru
2024-04-03 08:20:20+02
príspevok od: tyto
kedze sa tu rozoberal Lr...este mam dotaz k importu...
ake nastavenie importu sa vam osvedcilo ako najlepsie?
Ja som skusal import na externy disk, ale po update macu mi katalog Lr stratil cestu k fokam a musel som ju znova obnovovat...
Nechápem, aké nastavenie import potrebuje? Však len nalinkuješ cestu k fotkám.
 
Vlado77
2024-04-03 08:21:33+02
príspevok od: K1000
Už sme poradili. Asus ROG so 16-palcovou obrazovkou a GTX 4060, alebo MacBook s M2 procesorom.
A v akej konfigurácii pri požiadavkách zadávateľa odporúčate MacBook s m2?
 
K1000
2024-04-03 08:22:20+02
príspevok od: tyto
kedze sa tu rozoberal Lr...este mam dotaz k importu...
ake nastavenie importu sa vam osvedcilo ako najlepsie?
Ja som skusal import na externy disk, ale po update macu mi katalog Lr stratil cestu k fokam a musel som ju znova obnovovat...
Ja mám všetko na DropBoxe, katalogizované podľa rokov / mesiacov / tém.
Prehliadam si to rovno z LR a tá, ktorá sa mi zapáči a chcem ju editovať, kliknem "Copy Photo to Cloud".

Na cloude mám potom dočasnú zbierku kým nespracujem a nepublikujem / nepošlem / ...
Potom ju zmažem z cloudu. Zostáva na DropBoxe.
DropBox mám odzálohovaný na externom disku.
 
K1000
2024-04-03 08:26:08+02
príspevok od: Vlado77
A v akej konfigurácii pri požiadavkách zadávateľa odporúčate MacBook s m2?
MacBook Air M2 so 16 GB RAM a 512 GB diskom.
Len už je to trochu nad rozpočet: 1.659 EUR.
Čiže striktne povedané nezodpovedá to požiadavkám zadávateľa.
 
tyto
2024-04-03 10:50:01+02
príspevok od: Dumaru
Nechápem, aké nastavenie import potrebuje? Však len nalinkuješ cestu k fotkám.
ved ano pri importe som dal kopirovat fotky rovno na externy disk...vsetko funguje pokial nevypnem pocitac, alebo neodpojim externy disk...po vypnuti alebo odpojeni Lr strati cestu. Pokial to ukladam do pocitaca je to ok, ale takto si zapratavam miesto v pocitaci...cize stare fotky aj tak musim dat niekam, takze sa znova zmeni cesta... ked chcem dohladat aj starsie fotky, musim ich dohladavat a obnovovat cestu pre Lr
katalog mam podla datumov rok-mesiac-den...to je ok
som IT antitalent tak prosim o zhovievavost, len pytam ako to robit efektivne...
 
Dumaru
2024-04-03 12:26:14+02
príspevok od: tyto
ved ano pri importe som dal kopirovat fotky rovno na externy disk...vsetko funguje pokial nevypnem pocitac, alebo neodpojim externy disk...po vypnuti alebo odpojeni Lr strati cestu. Pokial to ukladam do pocitaca je to ok, ale takto si zapratavam miesto v pocitaci...cize stare fotky aj tak musim dat niekam, takze sa znova zmeni cesta... ked chcem dohladat aj starsie fotky, musim ich dohladavat a obnovovat cestu pre Lr
katalog mam podla datumov rok-mesiac-den...to je ok
som IT antitalent tak prosim o zhovievavost, len pytam ako to robit efektivne...
Pri importe sa ti nikam neukladajú fotky, zaznamenáva sa len cesta k fotkám, tuším že sa do databázy vytvárajú náhľady. Napadlo ma, či sa ti nemení pri pripojení externého disku písmeno jednotky, skúsil by som ju zmeniť napríklad na Z aby sa ti neposúvala pri viacerých jednotkách.
 
tyto
2024-04-03 12:57:31+02
príspevok od: Dumaru
Pri importe sa ti nikam neukladajú fotky, zaznamenáva sa len cesta k fotkám, tuším že sa do databázy vytvárajú náhľady. Napadlo ma, či sa ti nemení pri pripojení externého disku písmeno jednotky, skúsil by som ju zmeniť napríklad na Z aby sa ti neposúvala pri viacerých jednotkách.
tak neviem ci som to zle pochopil...robim to takto (obrazok, je to z ineho pocitaca, len pre ukazku)...fotky sa naistotu presunu lebo tam su. Povodne som to robil cez Zoner v ktorom sa mi lepsie triedilo. Presiel som na mac na ktorom zoner nefunguje tak hladam ako to robit co najjednoduchsie a aby som si nerobil bordel...

Alebo je lepsie ich najprv presunut (z karty na disk) a potom importovat do Lr? alebo co sa komu osvedcilo...
 
Paladin25
2024-04-03 13:12:28+02
príspevok od: tyto
tak neviem ci som to zle pochopil...robim to takto (obrazok, je to z ineho pocitaca, len pre ukazku)...fotky sa naistotu presunu lebo tam su. Povodne som to robil cez Zoner v ktorom sa mi lepsie triedilo. Presiel som na mac na ktorom zoner nefunguje tak hladam ako to robit co najjednoduchsie a aby som si nerobil bordel...

Alebo je lepsie ich najprv presunut (z karty na disk) a potom importovat do Lr? alebo co sa komu osvedcilo...
Nie ja to robím tak isto s presunom (copy alebo move, ak dáš move tak sa presunú z fotáka ak copy tak sa len skopírujú) ale dávam to na DISK a tam to problémy nerobí ani tebe.

Ty to dávaš rovno na externý disk, že?
Ak pripojíš externý disk vždy má rovnaké označenie (pismenko?).

Katalog (nie fotky) máš uložené na internom disku alebo na externom?
 
Dumaru
2024-04-03 13:19:45+02
príspevok od: tyto
tak neviem ci som to zle pochopil...robim to takto (obrazok, je to z ineho pocitaca, len pre ukazku)...fotky sa naistotu presunu lebo tam su. Povodne som to robil cez Zoner v ktorom sa mi lepsie triedilo. Presiel som na mac na ktorom zoner nefunguje tak hladam ako to robit co najjednoduchsie a aby som si nerobil bordel...

Alebo je lepsie ich najprv presunut (z karty na disk) a potom importovat do Lr? alebo co sa komu osvedcilo...
Jaaaj tak, noo ja používam asi taký postup, že si fotky z karty kopírujem cez čítačku na disk (priečinok podľa dátumu a miesta), ale na karte ich ešte nechám ak by som náhodou vymazal pri triedení čo nechcem. Potom ich naimportujem do LR (Library > Import, vľavo cesta k priečinku a Import), vytriedim, orežem a upravím a exportované jpgčka potom ukladám na Google Disk a zdieľam link s kým chcem. Samozrejme toto platí pri verzii Lightroom Classic, pri cloud verzii sa fotky ukladajú na cloud a máš k nim prístup cez online verziu Lightroomu alebo soft skadiaľ chceš.
 
Paladin25
2024-04-03 14:04:40+02
príspevok od: Dumaru
Jaaaj tak, noo ja používam asi taký postup, že si fotky z karty kopírujem cez čítačku na disk (priečinok podľa dátumu a miesta), ale na karte ich ešte nechám ak by som náhodou vymazal pri triedení čo nechcem. Potom ich naimportujem do LR (Library > Import, vľavo cesta k priečinku a Import), vytriedim, orežem a upravím a exportované jpgčka potom ukladám na Google Disk a zdieľam link s kým chcem. Samozrejme toto platí pri verzii Lightroom Classic, pri cloud verzii sa fotky ukladajú na cloud a máš k nim prístup cez online verziu Lightroomu alebo soft skadiaľ chceš.
Ak dáš to COPY tak ti to automaticky skopíruje na disk a vytvorí folder s dátumom.
Fotky ostanú aj na karte.
 
Dumaru
2024-04-03 17:50:55+02
príspevok od: Paladin25
Ak dáš to COPY tak ti to automaticky skopíruje na disk a vytvorí folder s dátumom.
Fotky ostanú aj na karte.
Vďaka za tip, vyskúšam
 
K1000
2024-04-03 18:37:39+02
Apropó notebooky: Na Taiwane bolo dnes zemetrasenie a TSMC pozastavilo výrobu. Neviem v akom rozsahu a na aký čas.

TSMC vyrába 90% pokročilých počítačových chipov na svete.

Už to tu raz bolo, pomerne nedávno, že sa prerušila dodávka chipov - do áut. Automobilky museli prestať vyrábať a ceny áut sa prudko zvýšili.

Ja by som ten notebook kupoval čím skôr, pre istotu.
 
fatality
2024-04-03 20:15:35+02
príspevok od: K1000
Apropó notebooky: Na Taiwane bolo dnes zemetrasenie a TSMC pozastavilo výrobu. Neviem v akom rozsahu a na aký čas.

TSMC vyrába 90% pokročilých počítačových chipov na svete.

Už to tu raz bolo, pomerne nedávno, že sa prerušila dodávka chipov - do áut. Automobilky museli prestať vyrábať a ceny áut sa prudko zvýšili.

Ja by som ten notebook kupoval čím skôr, pre istotu.
90% asi nie..ale vyznamne percento urcite hej..
 
K1000
2024-04-03 20:21:04+02
príspevok od: fatality
90% asi nie..ale vyznamne percento urcite hej..
OK, tak 89,9%

https://www.economist.com/special-report/2023/03/06/taiwans-dominance-of-the-chip-industry-makes-it-more-important

"Taiwan produces over 60% of the world’s semiconductors and over 90% of the most advanced ones. Most are manufactured by a single company, Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (tsmc)."

Sranda bude, keď sa Čína odhodlá zaútočiť na Taiwan ako Rusko na Ukrajinu. Chuť im nechýba - sledujú, čo Rusi na UKR a kalkulujú, či sa im to vyplatí. Keď vytvoria napríklad námornú blokádu, môžme sa rozlúčiť s novými iPhonmi. Asi aj s autami, atď., atď.
 
Dumaru
2024-04-03 21:01:32+02
Kus OT ale keď sme pri elektro, ja som veľmi zvedavý ako dopadne Xiaomi, mám rád túto značku:

https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-su7-oficialne-predstavene/
 
Strana 7 z 9
1 2 ... 5 6 7 8 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()