Hore
Fórum » Počítačové vybavenie
 

Notebook na úpravu fotiek v Lightroom a práca v PS.

Lojzis
Lojzis 2024-04-01 16:18:10+02
Chcel by som sa opýtať a potreboval by som poradiť ohľadom výberu notebooku na úpravu fotiek v LR a v PS. Preferovaný OP : Windows
Značka : Dell, Asus, MSI
RAM : min 16gb
Grafická karta : v tomto nemám tušenie ale myslím si že dedikovana by bola najvhodnejšia voľba
Displej : tiež neviem aký by bol vhodný či matný alebo Oled
Pamäť : Ssd / ssd+hd

Cena do 1500e
Pozeral som rôzne notebooky po internete ale väčšinou z týchto parametrov mi vyhodilo herne notebooky, a neviem ci sú ideálne na prácu v týchto programoch.
Hmotnosť vôbec nehrá veľkú rolu keďže by bol prenášaný len veľmi málo.

A po pripadne ešte by som sa chcel opýtať na dáky tablet.
Momentálne som bez notebooku a všetky fotografie upravujem iba cez čítačku do mobilu priamo v mobile (Raw) .
Voprad ďakujem ochotným ľuďom za pomoc.
 
K1000
2024-04-03 21:31:43+02
príspevok od: Dumaru
Kus OT ale keď sme pri elektro, ja som veľmi zvedavý ako dopadne Xiaomi, mám rád túto značku:

https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-su7-oficialne-predstavene/
Fú-ha, nezaregistroval som, vďaka za info.

Xiaomi zožerie svet, ako sa hovorí. Pomer cena / úžitok neprekonateľný. Sám mám neviemkoľko Xiaomi vecí po dome - žiarovky, LED pásy, v zime zvlhčovače vzduchu - v lete ventilátory, vysávače. Aj nejaký rozširovač WiFi signálu a nejakú bezpečnostnú kameru. Všetko pripojené na internet a ovládateľné pomocou app.
Funguje to, je to dobré a stojí to tretinu v porovnaní s konkurenciou.
Mobil od nich nemám, u Androidov som sa vydal cestou Nothing Phone.

Xiaomi the money!, ako raz napísal The Economist keď im predpovedal úspech.

Špehujú na teba, ako sa povráva o čínskych značkách? Čo ja viem, neviem. Trápi ma to? U LED pásika alebo zvlhčovača vzduchu asi nie. U mobilu, u kamerky? U auta? To si musí každý zvážiť sám.

P.S. Toto fórum by potrebovalo "Off-topic", alebo "Pêle-Mêle" diskusnú tému
 
Dumaru
2024-04-03 21:40:20+02
príspevok od: K1000
Fú-ha, nezaregistroval som, vďaka za info.

Xiaomi zožerie svet, ako sa hovorí. Pomer cena / úžitok neprekonateľný. Sám mám neviemkoľko Xiaomi vecí po dome - žiarovky, LED pásy, v zime zvlhčovače vzduchu - v lete ventilátory, vysávače. Aj nejaký rozširovač WiFi signálu a nejakú bezpečnostnú kameru. Všetko pripojené na internet a ovládateľné pomocou app.
Funguje to, je to dobré a stojí to tretinu v porovnaní s konkurenciou.
Mobil od nich nemám, u Androidov som sa vydal cestou Nothing Phone.

Xiaomi the money!, ako raz napísal The Economist keď im predpovedal úspech.

Špehujú na teba, ako sa povráva o čínskych značkách? Čo ja viem, neviem. Trápi ma to? U LED pásika alebo zvlhčovača vzduchu asi nie. U mobilu, u kamerky? U auta? To si musí každý zvážiť sám.

P.S. Toto fórum by potrebovalo "Off-topic", alebo "Pêle-Mêle" diskusnú tému
Ja mám rád Xiaomi, tiež som si urobil takú mini smart domácnosť a stačil na to jeden lacný Xiaomi repráčik s hlasovým asistentom a potom som pridal žiarovku, zásuvku a všetko ovládam hlasom včetne rádia alebo pesničiek zo Spotify Premium. Minule som si všimol na kontrole u lekára Xiaomi váhu, ale ukazovala dáke vysoké čísla, asi bola pokazená Niekde som videl aj video Xiaomi centrály, slušný luxus. A človek má tendenciu sa zakecať, stačí aky sa pár ľudí chytilo spoločnej témy a je OT na svete.
 
fatality
2024-04-03 21:47:36+02
príspevok od: K1000
OK, tak 89,9%

https://www.economist.com/special-report/2023/03/06/taiwans-dominance-of-the-chip-industry-makes-it-more-important

"Taiwan produces over 60% of the world’s semiconductors and over 90% of the most advanced ones. Most are manufactured by a single company, Taiwan Semiconductor Manufacturing Corporation (tsmc)."

Sranda bude, keď sa Čína odhodlá zaútočiť na Taiwan ako Rusko na Ukrajinu. Chuť im nechýba - sledujú, čo Rusi na UKR a kalkulujú, či sa im to vyplatí. Keď vytvoria napríklad námornú blokádu, môžme sa rozlúčiť s novými iPhonmi. Asi aj s autami, atď., atď.
ja som vedel o tom cisle 60%..vsetkych chipov..
no..uvidime..svet sa sice pocas korony poucil, zacal diverzifikovat, stavat
tovarne na chipy aj inde..ale nieje to tak jednoduche..
ako casovo, tak aj financne a technologicky..
ale aspon sme pochopili, ze je to strategicka komodita,
ako mnohe ine..
inak..dalsou Taiwanskou anomaliou je Foxconn..
vyrabaju 40% VSETKEJ svetovej elektroniky 😮
a to je pre mna este vacsie wau nez TSMC..
 
Dumaru
2024-04-03 21:48:11+02
A keď sme na fotoprortále, samozrejme musím spomenúť Xiaomi znovu, aj keď už staršia správa:

https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-14-ultra-oficialne-predstavene-1/
 
K1000
2024-04-03 22:00:01+02
Čo sa týka inteligentných reproduktorov, my sme vsadili na Sonos. Máme ich celkom veľa po rozličných kútoch - už ani neviem koľko.

Chvíľu som sa snažil zaoberať sa hlasovými asistentmi, ale pripadalo mi to ohromne frustrujúce. Po Slovensky povedané, nasral som sa. Bolo to debilne komplikované a užívateľsky nepríjemné v tom čase (dva - tri roky dozadu?).

Usúdil som, že nemám dostatočnú inteligenciu na spojazdnenie a efektívne využívanie hlasových asistentov. Podobne, ako nemám dostatočnú inteligenciu na obsluhovanie samoobslužných check-out pultov v Tescu. Rezignoval som na nich. Fakt, že Sonos zrušil podporu Google Assistant (ktorý bol ešte ako-tak príčetný) a ponechal si len Alexu bol pre mňa posledným klincom do rakvy.

Plánujem sa k nim niekedy vrátiť. Keď budú viac mainsteam. To, že moja kaderníčka a účtovník používajú Alexu na repráčiku možno naznačuje, že ten čas už nastal
 
K1000
2024-04-03 22:06:02+02
príspevok od: fatality
ja som vedel o tom cisle 60%..vsetkych chipov..
no..uvidime..svet sa sice pocas korony poucil, zacal diverzifikovat, stavat
tovarne na chipy aj inde..ale nieje to tak jednoduche..
ako casovo, tak aj financne a technologicky..
ale aspon sme pochopili, ze je to strategicka komodita,
ako mnohe ine..
inak..dalsou Taiwanskou anomaliou je Foxconn..
vyrabaju 40% VSETKEJ svetovej elektroniky 😮
a to je pre mna este vacsie wau nez TSMC..
Zrejme tí Taiwanci vedia, čo robia. Možno toto je práve ich stratégia ako zabrániť čínskej invázii - stať sa takými dôležitými a nenahraditeľnými pre svet, aby bolo jednoducho nemysliteľné ich odstaviť.
 
Dumaru
2024-04-03 22:07:51+02
príspevok od: K1000
Čo sa týka inteligentných reproduktorov, my sme vsadili na Sonos. Máme ich celkom veľa po rozličných kútoch - už ani neviem koľko.

Chvíľu som sa snažil zaoberať sa hlasovými asistentmi, ale pripadalo mi to ohromne frustrujúce. Po Slovensky povedané, nasral som sa. Bolo to debilne komplikované a užívateľsky nepríjemné v tom čase (dva - tri roky dozadu?).

Usúdil som, že nemám dostatočnú inteligenciu na spojazdnenie a efektívne využívanie hlasových asistentov. Podobne, ako nemám dostatočnú inteligenciu na obsluhovanie samoobslužných check-out pultov v Tescu. Rezignoval som na nich. Fakt, že Sonos zrušil podporu Google Assistant (ktorý bol ešte ako-tak príčetný) a ponechal si len Alexu bol pre mňa posledným klincom do rakvy.

Plánujem sa k nim niekedy vrátiť. Keď budú viac mainsteam. To, že moja kaderníčka a účtovník používajú Alexu na repráčiku možno naznačuje, že ten čas už nastal
Niekedy je celkom alchýmia nastaviť Google Home, stačí mať rôznych výrobcov smart zariadení a každé zariadenie musíš nastaviť pod svojim kontom. Alebo sa mi stalo, že som smart zásuvku nastavil a o chvíľu sa už nechcela spárovať, kúpil som inú a s tou nie je problém. Ale niekedy je s Google asistentom celkom sranda, povieš jeden povel a on urobí iný, pošleš ho do péčka a ešte ťa zdrbe že si vulgárny
 
K1000
2024-04-03 22:09:49+02
príspevok od: Dumaru
A keď sme na fotoprortále, samozrejme musím spomenúť Xiaomi znovu, aj keď už staršia správa:

https://xiaomiplanet.sk/xiaomi-14-ultra-oficialne-predstavene-1/
Tento práve Karol Srnec nedávno testoval, aha tu:

www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-blog/fotostlpcek-142024/

Ináč super fotky. Iste do značnej miery aj vďaka tomu, kto ho držal v ruke.
 
Dumaru
2024-04-03 22:13:32+02
príspevok od: K1000
Tento práve Karol Srnec nedávno testoval, aha tu:

www.ephoto.sk/ephoto/redakcny-blog/fotostlpcek-142024/

Ináč super fotky. Iste do značnej miery aj vďaka tomu, kto ho držal v ruke.
Nechcem teraz podlizovať, ale že najlepšia fotka je tá, čo vyzerá že bola jednoducho odfotená a Karol to má v oku a rukách. Aj keď samozrejme takých vás je viac čo máte pekné foty a viete Vďaka za link, toto som prehliadol.
 
K1000
2024-04-03 22:18:41+02
príspevok od: Dumaru
Niekedy je celkom alchýmia nastaviť Google Home, stačí mať rôznych výrobcov smart zariadení a každé zariadenie musíš nastaviť pod svojim kontom. Alebo sa mi stalo, že som smart zásuvku nastavil a o chvíľu sa už nechcela spárovať, kúpil som inú a s tou nie je problém. Ale niekedy je s Google asistentom celkom sranda, povieš jeden povel a on urobí iný, pošleš ho do péčka a ešte ťa zdrbe že si vulgárny
Aha, takže... stále ešte frustrujúce. Dík, potvrdil si mi. A to bol Gooogle Assistant ešte z tých príčetnejších, vravím

Apple vraj pripravuje nejakú bombu na júnovú prezentáciu iOS 18. Nejakú mega-aktualizáciu úbohej, zaostalej Siri. Uvidíme.
 
Dumaru
2024-04-03 22:33:48+02
príspevok od: K1000
Aha, takže... stále ešte frustrujúce. Dík, potvrdil si mi. A to bol Gooogle Assistant ešte z tých príčetnejších, vravím

Apple vraj pripravuje nejakú bombu na júnovú prezentáciu iOS 18. Nejakú mega-aktualizáciu úbohej, zaostalej Siri. Uvidíme.
Inak niekto to považuje za blbosť, ale je to sakra návykové. Sedíš pri kompe, chceš zapnúť lampu alebo napríklad znížiť intenzitu svetla a nemusíš urobiť ani krok a ani sa hrabať v telefóne. Alebo ležíš a pozeráš niečo cez monitor a nechce sa ti vstať ísť ho vypnúť, tak ho vypneš hlasom cez smart zásuvku. Už som nastavil aj vypnutie počítača samotného hlasom, ale na to že sa rád vŕtam v počítačoch to bolo dosť komplikované. Cez registráciu jednej služby na webe, nahodenia ďalšieho softu, nastavenia Dropbox softu a nahratie apletu, potom nakoniec zaregistrovať službu do Google Home, fakt o držku. To radšej používam apku v mobile na vypnutie počítača.
 
K1000
2024-04-03 22:51:49+02
príspevok od: Dumaru
Inak niekto to považuje za blbosť, ale je to sakra návykové. Sedíš pri kompe, chceš zapnúť lampu alebo napríklad znížiť intenzitu svetla a nemusíš urobiť ani krok a ani sa hrabať v telefóne. Alebo ležíš a pozeráš niečo cez monitor a nechce sa ti vstať ísť ho vypnúť, tak ho vypneš hlasom cez smart zásuvku. Už som nastavil aj vypnutie počítača samotného hlasom, ale na to že sa rád vŕtam v počítačoch to bolo dosť komplikované. Cez registráciu jednej služby na webe, nahodenia ďalšieho softu, nastavenia Dropbox softu a nahratie apletu, potom nakoniec zaregistrovať službu do Google Home, fakt o držku. To radšej používam apku v mobile na vypnutie počítača.
Hehe, určite to je výsostne zaujímavé pre takých zanietencov do technológie ako cítim že sme obaja. Len u mňa, keďže som (tipujem že) o 10 rokov starší, hrá už úlohu tá úvaha, či sa mi oplatí tým zaoberať. Prichádzajú na um anglické výrazy ako "more trouble than it's worth", alebo "solution in search of a problem" 😄

Ale plne ťa chápem, je to super. Chvíľu som sa hral napríklad s IFTTT, mal som nastavený geofencing - svetlá sa rozsvietili keď som sa priblížil 10 metrov od domu, v Google Calendar sa mi vytvoril zápis zakaždým keď som vstúpil do posilovne. Len potom sa mi to celé pri najbližšej aktualizácii rozhasilo a povedal som si Fuck it. More trouble than it's worth 😅
 
Dumaru
2024-04-03 23:03:49+02
príspevok od: K1000
Hehe, určite to je výsostne zaujímavé pre takých zanietencov do technológie ako cítim že sme obaja. Len u mňa, keďže som (tipujem že) o 10 rokov starší, hrá už úlohu tá úvaha, či sa mi oplatí tým zaoberať. Prichádzajú na um anglické výrazy ako "more trouble than it's worth", alebo "solution in search of a problem" 😄

Ale plne ťa chápem, je to super. Chvíľu som sa hral napríklad s IFTTT, mal som nastavený geofencing - svetlá sa rozsvietili keď som sa priblížil 10 metrov od domu, v Google Calendar sa mi vytvoril zápis zakaždým keď som vstúpil do posilovne. Len potom sa mi to celé pri najbližšej aktualizácii rozhasilo a povedal som si Fuck it. More trouble than it's worth 😅
Aby som nebol až tak na oko konkrétny tak som vekovo koniec 70tok Inak presne cez IFTTT bol ten aplet na vypínanie kompu hlasom. Technológie ja môžem a sledujem ich, na druhej strane rád sa hrabem práve v starých počítačoch a mám rád retro veci, to mám taký protipól.
 
K1000
2024-04-03 23:10:36+02
príspevok od: Dumaru
Aby som nebol až tak na oko konkrétny tak som vekovo koniec 70tok Inak presne cez IFTTT bol ten aplet na vypínanie kompu hlasom. Technológie ja môžem a sledujem ich, na druhej strane rád sa hrabem práve v starých počítačoch a mám rád retro veci, to mám taký protipól.
Svet potrebuje takých nadšencov ako si ty (OK dobre, zahrniem ešte aj seba do tejto kategórie). "Early adopters", ktorí preskúmajú technologické novinky, načrtnú spôsoby používania, upozornia výrobcov na chyby a prispejú k sprístupneniu technológie pre mainstream
 
Dumaru
2024-04-03 23:24:53+02
príspevok od: K1000
Svet potrebuje takých nadšencov ako si ty (OK dobre, zahrniem ešte aj seba do tejto kategórie). "Early adopters", ktorí preskúmajú technologické novinky, načrtnú spôsoby používania, upozornia výrobcov na chyby a prispejú k sprístupneniu technológie pre mainstream
Ďakujem, mám pocit že máme dosť spoločných tém a mám rád, keď majú ľudia prehľad a nie sú konzervy Po pravde keby som sa nenudil posledné týždne na pnke ani by som tu netrávil toľko času, je celkom náhoda že sme na seba narazili (tie motorky včera top). Nechcel som sem ťahať iné fórum, ale toto sú zábavky ktoré popri fotení môžem, mať výkonný noťas kde sa nevŕtam a naopak vŕtať sa v starých kompoch:

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/upgrade-vyradeneho-kancelarskeho-dellu-aneb-a/

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/upgrade-vyradeneho-kancelarskeho-dellu-podruh/
 
K1000
2024-04-03 23:55:27+02
príspevok od: Dumaru
Ďakujem, mám pocit že máme dosť spoločných tém a mám rád, keď majú ľudia prehľad a nie sú konzervy Po pravde keby som sa nenudil posledné týždne na pnke ani by som tu netrávil toľko času, je celkom náhoda že sme na seba narazili (tie motorky včera top). Nechcel som sem ťahať iné fórum, ale toto sú zábavky ktoré popri fotení môžem, mať výkonný noťas kde sa nevŕtam a naopak vŕtať sa v starých kompoch:

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/upgrade-vyradeneho-kancelarskeho-dellu-aneb-a/

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/upgrade-vyradeneho-kancelarskeho-dellu-podruh/
PN-ka? Dúfam, že nič nie vážne, len nejaké typické prechladnutie pri zmene počasia.

Super, tak toto ocením
Ten prvý Core 2 Duo, čo chceš, mega parametre 4 GB RAM, luxus.
Tie pamäte odchádzajú, mal som raz Dell Alienware a prvé čo odišlo bola jedna z pamätí. Ktovie čím to je.
Linux Q4OS nepoznám. Už si ho spomínal, pozriem si o ňom. Ja sa pohybujem tak na úrovni Ubuntu a jeho odrôd, plus Fedora. Čiže, mainstream
Láka ma aj Arch, má veľmi vizuálne pôsobivú odrodu Garuda čo vyrobili Indovia. Lenže to je zase už iný svet a som lenivý sa to učiť.
Mňa už by u týchto starých kompov znervózňovali tie VGA a DVI výstupy, asi by som tam bol dokúpil nejakú HDMI kartu. Ale pokiaľ si to chcel držať na tejto starej úrovni (čo bol asi cieľ), tak rešpekt.

Ten druhý - akurát som chcel poznamenať, že aký je čistý, ale čítam, že si ho vyfúkal To bolo asi dosť práce.
Ja by som asi prišiel o nervy s nastavovaním BIOSu, asi by som to ani nevedel.

Rešpekt, toto ocením. Podľa mňa to je aj budúcnosť, recyklácia a vdychovanie nového života do starých vecičiek. Čítal som, že vo Švédsku sú momentálne v kurze second-hand obchody s textilom, lenže kvôli úplne inému dôvodu než u nás: Pretože je to ekologické.

Trochu som porobil podobné veci s oživovaním starých kompov, ale v oveľa menšom rozsahu. Väčšinou len keď nejaký MacBook dosiahne koniec podpory od Apple, dám tam Linux. Spravidla Zorin OS, aby to vedela používať aj moja mama
 
K1000
2024-04-03 23:59:56+02
príspevok od: Dumaru
Ďakujem, mám pocit že máme dosť spoločných tém a mám rád, keď majú ľudia prehľad a nie sú konzervy Po pravde keby som sa nenudil posledné týždne na pnke ani by som tu netrávil toľko času, je celkom náhoda že sme na seba narazili (tie motorky včera top). Nechcel som sem ťahať iné fórum, ale toto sú zábavky ktoré popri fotení môžem, mať výkonný noťas kde sa nevŕtam a naopak vŕtať sa v starých kompoch:

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/upgrade-vyradeneho-kancelarskeho-dellu-aneb-a/

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/upgrade-vyradeneho-kancelarskeho-dellu-podruh/
To máš Darktable v tom Linuxe? Je to aspoň trochu porovnateľné s Lightroomom, čo sa týka schopností?
 
Dumaru
2024-04-04 00:11:20+02
príspevok od: K1000
PN-ka? Dúfam, že nič nie vážne, len nejaké typické prechladnutie pri zmene počasia.

Super, tak toto ocením
Ten prvý Core 2 Duo, čo chceš, mega parametre 4 GB RAM, luxus.
Tie pamäte odchádzajú, mal som raz Dell Alienware a prvé čo odišlo bola jedna z pamätí. Ktovie čím to je.
Linux Q4OS nepoznám. Už si ho spomínal, pozriem si o ňom. Ja sa pohybujem tak na úrovni Ubuntu a jeho odrôd, plus Fedora. Čiže, mainstream
Láka ma aj Arch, má veľmi vizuálne pôsobivú odrodu Garuda čo vyrobili Indovia. Lenže to je zase už iný svet a som lenivý sa to učiť.
Mňa už by u týchto starých kompov znervózňovali tie VGA a DVI výstupy, asi by som tam bol dokúpil nejakú HDMI kartu. Ale pokiaľ si to chcel držať na tejto starej úrovni (čo bol asi cieľ), tak rešpekt.

Ten druhý - akurát som chcel poznamenať, že aký je čistý, ale čítam, že si ho vyfúkal To bolo asi dosť práce.
Ja by som asi prišiel o nervy s nastavovaním BIOSu, asi by som to ani nevedel.

Rešpekt, toto ocením. Podľa mňa to je aj budúcnosť, recyklácia a vdychovanie nového života do starých vecičiek. Čítal som, že vo Švédsku sú momentálne v kurze second-hand obchody s textilom, lenže kvôli úplne inému dôvodu než u nás: Pretože je to ekologické.

Trochu som porobil podobné veci s oživovaním starých kompov, ale v oveľa menšom rozsahu. Väčšinou len keď nejaký MacBook dosiahne koniec podpory od Apple, dám tam Linux. Spravidla Zorin OS, aby to vedela používať aj moja mama
Môj prvý Linux bol Mandrake, potom SuSE, Debian, openSUSE, rôzne Ubuntu verzie,Linux Mint, Manjaro a neviem čo všetko a nakoniec som skončil na Q4OS. Základ Debian, desktop KDE a používam pure inštaláciu aby som si prispôsobil výber programov sám a inštaloval len základ. Arch (a ani Manjaro) nemám rád, lebo využívajú AUR komunitný repozitár s dodatočným softom a dosť programov mi nefungovalo. Garudu som skúšal, ale na mňa dosť pomaly reagovala. A vyfúkať komp nie je problém, problém je nájsť miesto kde sa nebude vtedy prášiť

Inak tu máš taký súhrn čo som naklepal pár rokov dozadu o Q4OS:

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/q4os-kde-od-zakladov-po-single-os/
 
Dumaru
2024-04-04 00:16:46+02
príspevok od: K1000
To máš Darktable v tom Linuxe? Je to aspoň trochu porovnateľné s Lightroomom, čo sa týka schopností?
To je online verzia Lightroomu cez web prehliadač. Skúšal som Darktable aj RawTherapee ale pre mňa nepoužiteľné, nikdy som z rawiek nevytrieskal to čo s Lightroomom, ovládanie mi nikdy nesedelo a tie softy sa nezdajú, ale sú tiež náročnejšie na komp. Sú len dve veci prečo nemôžem mať len Linux, Lightroom a WoTko na odreagovanie a trieskanie po stole Inak by som nemal problém s Linuxom ako single OS.
 
K1000
2024-04-04 00:28:24+02
príspevok od: Dumaru
Môj prvý Linux bol Mandrake, potom SuSE, Debian, openSUSE, rôzne Ubuntu verzie,Linux Mint, Manjaro a neviem čo všetko a nakoniec som skončil na Q4OS. Základ Debian, desktop KDE a používam pure inštaláciu aby som si prispôsobil výber programov sám a inštaloval len základ. Arch (a ani Manjaro) nemám rád, lebo využívajú AUR komunitný repozitár s dodatočným softom a dosť programov mi nefungovalo. Garudu som skúšal, ale na mňa dosť pomaly reagovala. A vyfúkať komp nie je problém, problém je nájsť miesto kde sa nebude vtedy prášiť

Inak tu máš taký súhrn čo som naklepal pár rokov dozadu o Q4OS:

https://linuxos.sk/blog/usb-modem-dnes/detail/q4os-kde-od-zakladov-po-single-os/
Videl som, že tam máš množstvo blogov, super Poprečítam trochu vo voľnom čase.

Tiež som kedysi inklinoval ku KDE, ale potom som objavil Gnome Shell Extensions a bol som zapredaný. Môj workflow sa totiž spolieha na enormné množstvo okien otvorených odrazu (20, kľudne). Také množstvo okien sa mi zmestí len vertikálne (preto z duše nenávidím Windows 11, ktorý ma o túto možnosť obral). Prostredníctvom Gnome Shell Extensions je veľmi ľahké vytvoriť si takéto prostredie (fotka).

Nevravím, že aj KDE by sa nedal takto prispôsobiť, určite by sa dal. Linux ak je niečo, tak je flexibilný.
 
Strana 8 z 9
 





Inzercia
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()
     
  • ()