Fotografovanie vtáctva v meste
Sťahovavé aj nesťahovavé vtáky hľadajú útočisko aj v meste. Labute, kačice, čajky... To je príležitosť si nafotiť aj niečo iné ako krajinku, architektúru, či portrét.
Sťahovavé aj nesťahovavé vtáky hľadajú útočisko aj v meste. Labute, kačice, čajky... To je príležitosť si nafotiť aj niečo iné ako krajinku, architektúru, či portrét.
Poznáte to, keď si rozkliknete v internetovej galérii nejakú peknú fotku voľne žijúceho vtáka a v popise je napísané „fotokryt“. Niekomu sa hlavou preženie myšlienka, ako tá fotografia vlastne vznikla, iný si povie, že fotka nemá až takú hodnotu, však fotiť s fotokrytu je ľahké.
V tomto článku sa vám pokúsim objasniť, ako správne fotografovať takzvané „letovky“ vtákov. Ako už názov „letovka“ napovedá, pôjde o zachytenie letiaceho vtáka.
V minulom článku som sa vám snažil poskytnúť moje skúsenosti s fotografovaním diviakov v Bavorskom lese. Tento článok bude podobne zameraný, povieme si niečo málo o vlkovi ako takom, aby sme vedeli koho to vlastne ideme fotiť.
Bavorský les. Miesto, kde si príde na svoje každý fotograf prírody. Miesto, kde stretnete množstvo zaujímavých a príjemných ľudí. Miesto, kde pri fotografovaní môžete viesť vášnivú konverzáciu a nebáť sa vyplašenia fotografovaného zvieraťa.
V predchádzajúcich dvoch článkoch sme si opísali fotografovanie diviaka a môjho obľúbeného vlka dravého. V dnešnom článku sa budeme venovať rysovi. Táto ušľachtilá mačkovitá šelma žije v oboch výbehoch v oblasti Bavorského sveta.
V minulých dieloch seriálu na tému „ako fotografovať v Bavorskom lese“ som sa vám snažil priblížiť fotografovanie diviaka lesného, vlka dravého a rysa ostrovida.
Často dostávam otázky ohľadne techniky na fotografovanie živej prírody. Napríklad aký objektív? Nebude 300 milimetrové ohnisko príliš krátke? Musím používať statív, a podobne.
Nafotografovať zvieratá vo voľnej prírode môže byť problém, väčšinou si musíme vystačiť so ZOO.
Výborný úvod do fotografovania v ZOO písal už Karol v článku Fotografujeme v ZOO. Ja sa budem v tomto článku venovať úskaliam, ktoré pri fotografovaní v ZOO často stoja v ceste k lepšej technickej kvalite fotografií.
Radi pozorujete prírodu? Nikon má pre vás riešenie. Okrem pozorovanie môžete dokonca aj fotografovať.
Známy český wildlifer sa s vami podelí o to, akým spôsobom nastavuje svoj Olympus pre fotenie letiacich vtákov.
Fotografovanie zvierat celkovo nie je jednoduché. V ZOO máme výhodu, že je ich veľa na jednom mieste a nemajú kam utiecť.
ČLÁNKY - aktuálne diskutované