Hore

Futuristická ikona na londýnskom horizonte

Na južnom brehu rieky Temži, medzi historickými mostmi Tower Bridge a London Bridge, vyrástla nová londýnska ikona. Presklený mrakodrap sa týči do výšky 309,6 metrov. Svojim ostrým vrcholom pripomína črepinu, s čím súvisí aj názov - The Shard – v preklade črep. Je to najvyššia budova v západnej Európe. Tvar stavby pripomína otočený cencúľ  a prináša kúsok extravagantného Dubaja do Londýna. Jednoduchý a zároveň jedinečný tvar navrhol taliansky architekt Renzo Piano.  Stavbu zrealizoval developer Irvine Sellar Property. Financie na výstavbu investoval ropný magnát Katar v odhadovanej sume 1.5 biliónov britských libier. Katarský predseda vlády Sheikh Hamad uviedol, že The Shard má symbolizovať priateľstvo medzi Veľkou Britániou a Katarom.


Historický Londýnsky most Tower Bridge má futuristického suseda- presklenú vežu The Shard.


Pohľad na Shard zo známeho mosta London Bridge.

Čím je nová presklená budova tak výnimočná? Nedá mi inak, ako sa ísť pozrieť na vlastné oči a ,, zázračný výhľad“ nafotiť. Najvyššiu vyhliadku hlavného mesta, vo februári tohto roku, oficiálne otvoril pre verejnosť primátor Londýna Boris Johnson. Novým lákadlom pre turistov  sú hlavne 360 stupňové výhľady na metropolu. V lete by mal byť dokončený aj zvyšok  multifunkčného  ,,vertikálneho mesta’’. Kvalitné kancelárie, svetoznáme reštaurácie, päť hviezdičkový hotel Shangri-La a exkluzívne apartmány s výhľadom na more.


Pohľad na Shard zo známeho mosta London Bridge.

Pred vstupom do budovy ma víta usmiata sprievodkyňa. Usmerňuje ma hore po schodoch, kde proti vôli peňaženky kupujem lístok. Vstupenka zarezervovaná v predstihu stojí  £24.95, kdežto v deň návštevy  boľavých £29.95. Po bezpečnostnej kontrole podobnej tej na letisku ma naviguje ďalšia príjemná hosteska ku kaleidoskopickému výťahu. Máme pred sebou - respektíve nad sebou 72 poschodí a jedno prestupovanie. Ako dlho nám bude jazda trvať?


Pohľad na južný breh rieky Temži, kde sa vyníma futuristický Shard obletovaný čajkami.

Prvým výťahom sa vezieme na 32 poschodie. Počiatočné zrýchlenie pocítil aj žalúdok. Zaľahlo mi v ušiach a pregĺgam. ,, Cestujeme rýchlosťou 6 metrov za sekundu ‘‘-  informuje nás sprievodkyňa. Vezieme sa jedným zo 44 výťahov nachádzajúcich sa v mrakodrape. Na poschodiach 2 až 28 sa zariaďujú sofistikované kancelárie. Reštaurácie so svetoznámou reputáciu  AQUA , Oblix a Hutong budú od leta uspokojovať gurmánske jazýčky na podlažiach 31-33.


Londýn má okrem klasického ,,double deckra“  nový  elegantný symbol, ktorým je futuristický Shard.

Po vertikálnej jazde na 32 poschodie sa chodbou presúvame k druhému výťahu, kde nás víta ďalšia z desiatok usmiatych zamestnankýň.  Počas krátkej jazdy nás zásobuje zaujímavými faktami o Črepe: ,, Ak by sa pokazil výťah na vyhliadku by bolo treba vyšliapať 1479 schodov ‘‘.

 
Muž a Shard.

Poschodia 34-52  budú okupované 200 luxusnými izbami hotela Shangri-La. Jedná sa o jeden z najrenomovanejších lukratívnych svetových hotelov s nádychom ďalekého východu. Bleskovým výťahom prechádzame poschodia 53-65, kde sa nachádza najvyššie položené bývanie v západnej Európe. Ak neviete čo s peniazmi a chceli by ste zainvestovať do apartmánu s nerušeným výhľadom na Londýnsku metropolu, pripravte si 30 až 50 miliónov britských libier. Giles Barrie z časopisu Property Weekly povedal: ,, Developeri si budú môcť za byty vypýtať akúkoľvek sumu. Ľudia sa budú biť o to, aby si mohli pod opasok zasunúť takú vzácnu trofej ako je najvyšší byt v Londýne.''


Pohľad na Shard z mosta Tower Bridge kde sa vždy zdržiava aj množstvo fotografov a turistov.


Elegantná silueta.

Na predaj je dokopy 10 apartmánov. Sedem jedno-podlažných a ďalšie tri sa rozprestierajú na dvoch poschodiach. Pôdorys vzorového bytu v reklamnej brožúre zobrazuje duplexný apartmán. Na spodnom podlaží je otvorený plán obývacej izby s kuchyňou, recepčná miestnosť, šatník a kino. Vedľa kuchyne je servisný výťah, cez ktorý si môžu domáci objednať kulinárske špeciality z hotela Shangri-La. Hlavná spálňa ma šatník, kúpeľňu a miestnosť, kde sa bude dať nainštalovať výrivka. Na opačnej strane podlažia je priestor pre domácu posilňovňu, hosťovskú izbu s kúpeľňou a šatňu. Presklené steny od podlahy až k stropu umocňujú nádherný výhľad. Zimná záhrada je v juhozápadnom a severovýchodnom rohu budovy.


Výstavba mrakodrapov v Londýne pokračuje.

Na konci tejto jazdy už budeme vidieť to, prečo sme sem prišli. Všetci vo výťahu sa usmievajú, sme rovnako nedočkavý ako Londýn z výšky 244 m vyzerá. Bude výhľad tak výnimočný ako zobrazujú reklamné zábery?


Pohľad na východ: Tower Bridge, meandrujúca Temža a mrakodrapové sídlisko Canary Wharf.

Sme na 68 poschodí. Až doteraz sme cestovali v uzavretom výťahu a okrem odrazov v zrkadlách kabíny sme nevideli nič. Po schodoch prechádzame o poschodie vyššie. Už z dverí vidím presklenú panorámu  a či chcem alebo nie, sánka mi samovoľne padá. Átrium s 360 stupňovým výhľadom  je kúzelné, zimomriavkové, pre citlivejšie povahy až dojímavé.


Pohľad na východ: Tower Bridge, meandrujúca Temža a mrakodrapové sídlisko Canary Wharf, rozuzlená železnica.

Prechádzam dookola a prezerám si Londýn v každej strany. Za dobrého počasie vidno až do vzdialenosti 64km. Pohľad, ktorý ma upútal najviac je na východ. Historický Tower Bridge, Tower of London , meandrujúca Temža a mrakodrapové sídlisko Canary Wharf. Na západ dominuje katedrála Svätého Pavla, v diaľke sa črtá aj Londýnske oko s budovou Parlamentu a Big Benom. Na sever stojí budova Gherkin –prezývaná uhorka, obkolesená ďalšími mrakodrapmi.


Turistka dokumentuje výhľad zo 69 poschodia.


Návštevníci skúšajú digitálny interaktívny ďalekohľad.

Na poschodí 69 sa nachádza 12 interaktívnych digitálnych ďalekohľadov s obrazovkou. Keď ho nasmerujete na ktorúkoľvek budovu, zobrazia sa vám o nej zaujímavé informácie. Ako dodatok, ktorý sa pri Londýnskom nepredvídateľnom počasí hodí je, že sa vám vybraná pamiatka ukáže v aktuálnom svetle, ako aj cez deň, pri západe slnka a v noci. Pri prvých záberoch sa zoznamujem s novým nepriateľom- odleskami. Keď som sa postupne cez turistov prelakťovala blízko ku sklenej stene, zložila som z objektívu hood a snažila som sa priblížiť ku sklu čo najbližšie. Dobrá správa je, že aj keď si síce musíte zakúpiť vstupenku na určitú hodinu, na vyhliadke  môžete ostať ako dlho chcete. Mali by ste tak mať dosť príležitostí nafotiť si výhľad na Londýn pri rôzdnom svetle. Keďže som so sebou nemala statív, pri zapadajúcom slnku som ručne udržateľnú expozičnú rýchlosť  kompenzovala vyšším Isom.


Pohľad na východ: Tower Bridge, Tower of London , meandrujúca Temža a mrakodrapové sídlisko Canary Wharf osvetlené rozptýleným zapadajúcim slnkom.

Pre najlepšie výhľady treba ísť až na najvyššie dostupné 72 poschodie. Vo výške  244 metrov je čiastočné otvorené prírodným živlom, kde cítiť vietor a počuť hluk Londýna. Pohľad nad hlavu odhalí ,,črepy‘‘ formujúce vrcholok mrakodrapu.


Na západe dominuje katedrála Svätého Pavla, tesne pred západom slnka.

Pri zapadajúcom slnku sa láskajú mladí zaľúbenci. Po otvorení vyhliadkovej plošiny využilo toto výnimočné miesto mnoho romantických párov na zásnuby. Skupina mužov v strednom veku v chrumkavých dizajnérskych oblekoch s vlastným sprievodcom sa informuje o bytoch, ktoré budú v lete v predaji. The Shard okrem nadšenia a superlatívov rozvíril aj vlnu negativizmu. Princ Charles kritizoval moderné budovy tohto typu ako energiu hltajúce sklenené krabice, čo budú o 30 rokov zrelé na zdemolovanie. The Shard  k tomu všetkému prirovnal k sklenej obrej soľničke. Sklári mali pri výstavbe naozaj o robotu postarané. Spotrebovalo sa 11000 sklených panelov, ktorých plocha by pokryla osem futbalových ihrísk. Princ Charles však nie je jediný komu sa futuristická architektúra nepáči. UNESCO kritizovalo Britskú vládu že dovolili výstavbu sklenej pyramídy tak blízko pri historickej budove Tower of London.


Tower Bridge, Tower of London , meandrujúca Temža a mrakodrapové sídlisko Canary Wharf za nočného osvetlenia.

Ja sa neviem nabažiť pohľadov na kozmopolitný Londýn z nebeskej vyhliadky. Je jasný večer, obloha dostáva ružový nádych. Čakám až kým sa nezotmie, keď budú dominovať  farebné svetielka pulzujúceho veľkomesta. Ráno, pri východe slnka bude výhľad na Londýn opäť trochu iný.


Na sever stojí budova Gherkin –prezývaná uhorka, obkolesená ďalšími mrakodrapmi, v nočnom šate.

Fakty

  • 11 000 sklených panelov
  • 44 výťahov
  • 309,6 metrov výška
  • 72 obývateľných poschodí
  • 1479 schodov na vrchol
  • 11 836 ton ocele
  • 1,5 miliard GBP cena stavby
  • výhľad do vzdialenosti 64km

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
bajajanik
2013-06-14 07:33:17
pekné fotky.
 
blasi
2013-06-14 07:49:18
skvele fotky velmi. dobra praca a aj samtony clanok je dobry
 
Štefan Káčer
2013-06-14 07:51:39
super clanok, dakujem Katka, uz som tam asi 2 roky nebol a o tomto som vobec nevedel ...
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-06-14 08:05:46
pre Teba trocha netypicka destinacia, ale na druhej strane je to najvyssie miesto v Londyne ...pekne architektonicke fotky, dakujem Katka, usetrila si mi £29,95
 
tomino1980
2013-06-14 08:59:17
pekne fotky ...super!
 
balazovic.lubos
2013-06-14 09:52:19
parádne fotečky !
 
photographer-jolly
2013-06-14 10:05:50
Výborné foto. Hlavne tie ČB.

Majte sa!
 
Daniel Urban
2013-06-14 10:31:41
Skvelý článok aj fotky Katka. Ten výhľad musí byť fakt úžasný.
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-06-14 10:48:11
fajn report dobre fotky
 
Ľuboš Capcara
2013-06-14 11:21:45
neskutocne fotky, sanka dole
 
RichPhoto
2013-06-14 11:23:59
wow, paradne fotecky (ako vzdy). uplne super seria toho Crepu aj nocny vyhlad na Londyn. Super ++
 
Robert Simeg
2013-06-14 11:42:38
vyborne!
 
sesso
2013-06-14 17:22:38
1,5 biliónov GBP cena stavby... nesekol si sa o par cifier???
 
Marosh
2013-06-14 18:04:24
Skvelý článok a dokonalé fotky!
O pár dní odchádzam do Londýna, tak už sa veľmi teším ako uvidím The Shard v plnej paráde Minulé leto bol ešte vo výstavbe obkolesený žeriavmi. Je to impozantná stavba, to rozhodne, no oveľa viac sa mi páčia City hall a Gherkin, milujem oblé tvary v architektúre. Musím s princom Charlesom nesúhlasiť, "staré" krásne budovy ako House of parliament, Westminster abbey alebo St. Paul cathedral sú skutočne okúzľujúce, no moderná futuristická architektúra je práve to čo ma fascinuje na metropolách Najmä ak je v kontraste s tradičnou architektúrou, najlepší príklad ktorý ma dodnes fascinuje je Selfridges a St. Martin's Church v Birminghame.
 
walde
ocenenie redakciou 2013-06-14 23:47:38
...Katka, supeer, fotečky aj report...palec hore
 
mattus33
2013-06-16 09:13:57
Super fotky !!! ... velmi zaujimavy clanok
 
Jerry C.
2013-06-16 19:06:35
príma článok !! keď som tam bol pred dvoma rokmi tak Sharp bol ešte len neforemná stavba ,pekne to spravili domáci sa vtedy hrdili ,že budú mať najvyššiu obytnú budovu v Europe .....
aj keď občas sa zase tvária akoby do Europy nepatrili (mena,jednotky,doprava )
aj fotky sú parádne !
 
zuzuliena
externý redaktor 2013-06-16 23:58:05
teda micaaaaaaaaaaa .-)
 
Koma
ocenenie redakciou 2013-06-18 16:05:26
Naozaj ..Výborne si toho Šarda či Črepa priblížila....aj slovom aj obrazom.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2013-11-17 20:51:51
Dakujem vsetkym za komenty
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované