Hore

Grand Canyon - South Rim

Po niekoľkomesačnej prestávke od môjho prvého výletu do Národného parku Grand Canyon som sa tam vrátil znova. Cieľom tejto návštevy bolo preskúmať turistami veľmi vyhľadávanú a obľúbenú južnú stranu. Aby som bol presný, celé územie národného parku sa rozdeľuje na 3 časti, ktoré je možné turisticky navštíviť. Je to severná časť s vlastným prístupom a južná spolu so západnou s taktiež osobitným prístupom. Rozdiel medzi južnou a západnou časťou je v podstate len v tom, že zatiaľ čo v južnej sa môžete pohybovať voľne vlastným autom, v západnej sa budete musieť spoľahnúť na dopravu parkovými kyvadlovými autobusmi.

Mapa národného parku.

Tak, ako po prvýkrát, vyrazili sme na výlet z mesta hriechu a hazardu všetkého druhu - Las Vegas. Americké diaľnice sú oproti našim o poznanie kvalitnejšie, no aj tak len samotná cesta po brány národného parku trvá bez prestávky dobré štyri hodiny. Po necelých 30 minútach jazdy sme sa dostali k zaujímavej priehrade - Hoover dam. Táto bola svojho času priehradou s najväčším priehradným múrom na svete a bola postavená za účelom napájať Las Vegas a okolité oblasti elektrickou energiou. Tí, čo už toto mesto navštívili, dobre vedia, že jej tam spotrebujú značné množstvo a o šetrení je zbytočné hovoriť.

Pohľady na priehradný múr.

Pred vstupom na priehradný múr sme museli prejsť bezpečnostnou prehliadkou, ktorá pozostávala z letmého pohľadu do vnútra auta a mierneho pokývania hlavou, že môžme pokračovať v ceste. Na druhej strane sme na chvíľu zaparkovali naše auto a vydali sme sa na malú prechádzku. Toto je však možné iba pokiaľ sa nezotmie. V noci je tu zakázané parkovanie a aj krátke zastavenie pritiahne pozornosť miestnych bezpečnostných zložiek. 

Celkový pohľad na priehradu.

Pohľad smerom do vodného rezervoára. Bodky na pravom kopci sú turisti, ktorí si prezerajú priehradu.

V čase našej návštevy (leto 2009) bola všetka premávka nútená prechádzať po priehradnom múre. Toto sa zmení hneď, ako bude dostavaný diaľničný most spájajúci dva vystupujúce skalnaté previsy týčiace sa nad priehradou.

Rozostavaný diaľničný most.

To, že priehrada nebola postavená len na zadržiavanie drahocennej vody, potvrdzujú aj stožiare vysokého napätia, ktoré ju distribuujú do okolitých miest, hlavne však už do spomínaného Las Vegas.

Detail budov postavených na mohutných skalách.

Detail elektrickej rozvodnej siete.

Z fotografického hľadiska malo podľa mňa toto miesto niečo zaujímavé do seba. Aj keď som ho dôverne poznal z nespočetného množstva fotografií a filmov (Univerzálny vojak, Charlieho anjeli), dokázalo ma prekvapiť svojou majestátnosťou a mohutnosťou. Keďže tento výlet nebol plánovaný ako fotovýlet, podarilo sa mi toto miesto zachytiť len v takých svetelných podmienkach, aké práve na mieste panovali. Viem si však predstaviť zaujímavejšie zábery skoro ráno, alebo tesne pred západom slnka. Keďže sa Hoover dam nachádza približne 40 minút cesty autom z Las Vegas, nie je to až také nereálne, najmä ak tam plánujete stráviť viac času ako jeden deň.

Po tejto zastávke naša cesta pokračovala ďalej za naším cieľom. Príroda sa za oknom auta postupne menila z hnedosivej púštnej až po sýto zelenú. Počas cesty sme sa aspoň trochu snažili zachytiť atmosféru okolitej krajiny v podobe pár typických záberov, ktoré sa vám naskytnú pri brázdení západnej časti USA.

Panoráma vyprahnutej krajiny s jazerom uprostred.

Aj takto môže vyzerať americká diaľnica.

Okolitá krajina sa stávala zelenšou a zelenšou, čo bolo nesporným znakom toho, že sa postupne blížime ku Grand Canyonu. Reklamný pútač najväčšieho reťazca rýchleho občerstvenia nás v tom len utvrdil.

Toto mi nedalo neodfotiť si.
Pri vstupe do každého amerického národného parku sa nachádza akési jeho oficiálne logo, pri ktorom sa turisti s obľubou fotia. Vznikajú tak veľmi obľúbené zábery, ktoré sú docenené niekedy až niekoľko rokov po tom, ako boli vyhotovené. Väčšinou však pri týchto fotografiách vzniká problém, ako odfotiť celú skupinu, keď nie je po ruke statív, alebo nieto fotoaparát na čo položiť. Až som bol prekvapený, ako elegantne je vyriešený tento problém pri južnom vstupe do národného parku Grand Canyon. Približne 5 metrov pred nápisom sa tam nachádza zabetónovaný železný podstavec na ktorý pohodlne položíte aj väčšiu zrkadlovku, nastavíte samospúšť a dovolenkový záber do rodinného albumu je hotový. Jedná sa o maličkosť, no o to viacej poteší pri cestovaní. Potvrdzuje tiež pravidlo, že najlepšie nápady sú tie najjednoduchšie.

Vstup do národného parku Grand Canyon.

Po našom príchode a nahliadnutí do mapy, ktorú sme dostali pri vstupe, sme sa rozhodli preskúmať najskôr západnú časť kaňonu. Kyvadlový autobus má v tejto časti niekoľko zastávok, medzi ktorými existujú aj pešie turistické chodníky poskytujúce nádherné výhľady. Ako správni turisti a Európania sme si vybrali práve túto možnosť a snažili sme sa prejsť čo najviac po vlastných. Prechádzka po hrane najväčšieho kaňonu na svete má predsa len svoje čaro, ktoré sa nedá vychutnať z idúceho autobusu.

Okrem samotného kaňonu sa dá v tomto národnom parku obdivovať aj zaujímavá fauna. Väčšinu času sme sa nachádzali v nadmorskej výške 2000 a viac metrov nad morom. Nás to síce nestretlo, ale v sprievodcovi sa uvádza, že občasné letné búrky s výdatným blýskaním a hrmením tu nie sú vôbec zriedkavé.

Miestna fauna.

Pre návštevníka, ktorý sa vydá tento prírodný úkaz pozorovať po prvýkrát, je podľa mňa najzaujímavejší kontrast medzi veľkosťou kaňonu a dokonale rovnou plochou krajiny, ktorá odolala náporom rieky a ostala vo svojej pôvodnej podobe. S trochou fantázie je možné predstaviť si, ako by asi vyzerala táto krajina, keby ostala nedotknutá vodnou eróziou.

Po preskúmaní západnej časti národného parku sme sa pobrali späť do nášho auta a pokračovali sme ďalej hľadaním ďalších významných bodov, z ktorých sú zaujímavé pohľady do útrob tohto kaňonu. Všetky tieto vyhliadkové body majú svoje meno viažuce sa k určitej symbolike, alebo sú pomenované po významných osobnostiach. Ak si chcete doniesť z tohto miesta zaujímavé zábery, ktoré sa budú aspoň trocha odlišovať od ostatných turistov, je potrebné raz za čas vybočiť zo značkovaných chodníkov a podstúpiť tak isté riziko. Pri dodržiavaní základných pravidiel bezpečného presunu po miestami zvetraných skalách to však nie je žiadny problém. Je tiež vhodné do záberu zakomponovať popredie pre zvýraznenie perspektívy. Pre tento účel dobre poslúžia napríklad zaujímavé siluety stromov. 

Slnko sa už pomaly poberalo za horizont a okolitú krajinu zalialo zlatistou farbou. Táto obzvlášť vynikla na oranžovočervenom podklade veľkého kaňonu. Vychutnať si západ slnka je však jednoduchšie na vlastné oči, ako ho zachytiť fotoaparátom. Problémom na tomto mieste sú pomerne tmavé tiene skalných útvarov, ktoré sa nachádzajú v strede kaňonu. Netrvá dlho a slnko sa aj vďaka vysokej nadmorskej výške rýchlo schová za horizont.

Turisti pozorujúci západ slnka.

Keď som sa po istom čase od mojej návštevy tohto miesta dostal k úprave fotiek, bol som mierne povedané trochu sklamaný. Pôsobili na mňa veľmi "turistickým" dojmom. Až na tých pár výnimiek, kde som do nich zakomponoval zaujímavé popredie, vyzerali mnohé ako práve nájdené a stiahnuté z internetu. Bolo to spôsobené tým, že tak ako väčšina ľudí som sa snažil fotiť hlavne samotné miesto a neuvedomoval som si, že pri prezeraní fotografií v štandardnej veľkosti monitoru sa z nich vytráca majestátnosť miesta, ktoré zachytávajú. Spomenul som si však na legendárneho amerického fotografa Ansela Adamsa, ktorý zvečnil aj toto miesto pri svojej práci. Skúsil som teda niektoré moje fotografie previesť na čiernobiele. Aj keď on pracoval s väčším dynamickým rozsahom, ako mi poskytoval môj fotoaparát, nasnímané prírodné scenérie razom dostali iného ducha. Možno je to len môj subjektívny názor, no o výsledku sa môžete presvedčiť na nasledujúcich záberoch.

Keď by som mal porovnať južnú a severnú časť tohto národného parku a odporučiť vám niektorú z nich, musel by som odpovedať, že je potrebné vidieť obe. Záleží však na vašich preferenciách. Ak si radi vychutnávate prírodu sami a máte dostatok času, vyberte sa určite na sever. Naopak, pokiaľ ste tlačení časom a chcete vidieť aspoň kus z tohto zaujímavého prírodného výtvoru, zamierte radšej do jeho južnej časti. Plocha, na ktorej sa národný park Grand Canyon rozprestiera, je obrovská a viem si prestaviť stráviť tam nepretržite aj niekoľko dní. Vždy sa tam nájde niečo, čo stojí za preskúmanie, nehovoriac o fotografovaní pri východoch a západoch slnka. Pre milovníkov turizmu je možné prejsť kaňon z jeho južnej strany na severnú alebo opačným smerom značkovaným turistickým chodníčkom. Pre veľké prevýšenie a teplotu hlavne počas leta sa tento prechod ale neodporúča absolvovať v jeden deň a je lepšie na dne kaňonu prenocovať. Ak sa ocitnete v tejto časti USA a zostane vám pri cestovaní minimálne jeden deň voľna, určite toto miesto nevynechajte, zaručene vás niečim prekvapí. 

Panoramatický pohľad na Grand Canyon.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Jerry C.
2010-04-16 11:53:30
Veľmi zaujímavý článok,škoda že je to tak ďaleko.
Druhý najväčší kaňon na svete sa však nachádza bližšie - je to vo Francúzsku a volá sa Grand Canyon du Verdon ,je vzdialený asi 60 km od Saint Tropez - odporúčam si ho ísť pozrieť,ak dovolenkujete na Azúrovom pobreží .Vstup je zdarma ,platí sa akurát za požičanie loďky či vodného bicykla.Nadchne Vás hlavne krásne do zelená zafarbenou vodou - nasýtenou fosforom.
 
Jarolimek
2010-04-16 14:34:16
naoza krasne prezentovana sila prirody a malickost cloveka....Este by ma zaujimalo cim bolo fotene, ake filtre (ak boli) pripadne aj nastavenia....
PEKNEE
 
solaris
2010-04-16 14:41:28
Fotene to bolo Canonom 5D v kombinacii s 24-105 IS USM s polarizacnym filtrom Hoya. Prevazne som pouzival prioritu clony v kombinacii s korexiou expozicie.
 
lubko
2010-04-16 16:55:56
oo paradička ja sa tam tieš chystámm
 
apple
2010-04-16 20:58:46
super článok, pekné fotografie...
 
noiseless
2010-04-16 21:25:47
WAW .. neskutočne krásne ...
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2010-04-18 11:10:14
Tie fotky pri zapade slnka su krasne ;o)
 
hall
2010-04-18 12:05:20
perfektný cestopis
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované