Hore

Zurich city

Zurich – mesto... Hm, vlastne ani neviem, k čomu sa toto mesto zvykne prirovnávať. Ja ho spolu s celým Švajčiarskom pomenujem po svojom – rajom čokolády. :) Fotky čokolád tu však nečakajte, v predajniach mi nedovolili použiť fotoaparát a vlastne – vo chvíli, keď som nasávala tú nádhernú vôňu a rozhliadla sa po regáloch plných trufflé, praliniek, čokolád, marcipánových postavičiek a iných dobrôt, fotenie bolo to posledné, čo ma zaujímalo (myslím, že cca 4kg čokolády v kufri cestou nazad hovoria za všetko :D ).

Užitočná rada na úvod :)

Či už prídete do Zurichu autom, vlakom alebo lietadlom, odporúčam kúpu tzv. Zurich card. Ide v podstate o cestovný lístok, v rámci ktorého sa môžete bez obmedzení prepravovať verejnou dopravou vo vybraných zónach (vyznačené priamo na lístku) a ako bonus máte voľné vstupy do všetkých múzeí, botanickej záhrady, wildparku či zľavy v ZOO, niektorých reštauráciách a obchodoch, ako aj možnosť previezť sa loďou malým okruhom po Zurich See a po rieke Limmat centrom starého mesta. Keďže v Zurichu je cestovné vcelku komplikované a drahé a parkovacích miest tiež nie je nazvyš, karta vám naozaj značne uľahčí pobyt v meste (napríklad len spiatočný lístok na Uetliberg, kopec s vyhliadkovou vežou, by vás stál 16.40 frankov a cesta z letiska do centra a späť  okolo 12,80 frankov).

Cena karty na 24 hodín je 20,- frankov a na 72 hodín 40,- frankov. Zakúpiť sa dá vo všetkých turistických informačných centrách, na letisku, hlavnej vlakovej stanici, hoteloch a v prístave na Burkliplatz. Viac info spolu s mapou zón, v ktorých karta platí, a výpočtom všetkých výhod, nájdete na tejto stránke: http://www.zuerich.com/en/visitor/Information/zuerich-card.html.


Burkliplaz.

Zaujímavosti o meste

Oblasť  Zurichu bola obývaná už v období neolitu a doby bronzovej, hoci prvý raz sa v dokumentoch ako mesto spomína až v roku 807nl ako Turigus, neskôr (853nl) ako Turegus. Názov pravdepodobne korení v keltskom slove „dur“, ktoré v preklade znamená vodu. Kelti tu žili na malom kopčeku Lindenhof, z ktorého je dnes krásny výhľad na východnú časť starého mesta. Neskôr bola oblasť kolonizovaná Rimanmi, ktorí si z nej urobili pevnosť a prestupnú „stanicu“ pre všetko, čo šlo do a z Talianska. Od ôsmeho storočia bol Zurich súčasťou Franskej ríše. V ďalších storočiach bol pod vplyvom nielen Germánov, ale spadal aj pod správu Habsburgovcov či francúzskych kráľov. Rozmanitá  história a nadvláda iných štátov sa podpísala aj pod vzhľad a kultúru mesta.


Na ľavom brehu rieky Limmat.

Dnes Zurich so všetkými svojimi satelitnými dedinkami zaberá približne 92km2 a má 390 000 obyvateľov. Dohovoríte sa tu hlavne nemecky, ale obyvatelia nemajú problém ani s angličtinou, taliančinou či francúzštinou.

Fajčenie je od roku 2010 zakázané vo všetkých reštauráciách, vo verejných budovách či zastávkach verejnej dopravy. Kanton Zurich má udelenú výnimku na reštaurácie, kedy sa v nich môže fajčiť vo vyhradených miestnostiach. Dodržiavanie tohto zákazu sa však, ako som si všimla, neberie príliš vážne. :)

Hovorí sa, že Zurich je vcelku bezpečné mesto. No aj tak si dávajte pozor na svoje osobné veci a fotovýbavu. Posledný deň pobytu som sa motala po meste a bohužiaľ som bola aj svedkom toho, ako niekto ukradol staršiemu pánovi batoh z chrbta. Denisko šiel pekne krásne okamžite to ruksaku a ten som si držala zubami nechtami až kým som sa na hlavnej stanici nestretla s mojou polovičkou.


Západný breh Limmatu.

Poďme však k miestam, ktoré sa oplatia fotiť. Keďže by sa dalo povedať, že fotogenické je celé mesto, vyberám len tie, ktoré som sama navštívila a podľa mňa stáli za to. :)

ETH Zurich

ETH je v podstate skratkou zurišskej univerzity a celého areálu, ktorý jej patrí. Nachádza sa na východnom brehu rieky Limmat, mierne vzdialená od turisticky rušného historického centra mesta. Z hlavnej stanice vás priamo pred hlavný vchod odvezie električka číslo 6 alebo sa môžete prejsť malými uličkami a po schodoch k univerzite sami.


Stojan lampy na univerzitnej budove.

Mojou prvou zastávkou bola ETH terasa. Je otočená smerom k Limmatu a Uetlibergu, takže máte ako na dlani celú historickú časť Zurichu. Ideálnym časom na návštevu terasy je doobedie alebo skoré ráno. Ste na východnej strane, slniečko máte teda viac menej za chrbtom a podmienky na fotenie mesta priam ideálne. Ak by ste sa na terasu dostali až poobede, budete bojovať s protisvetlom. Naproti tomu budovy univerzity s nádvoriami sú v tieni. Práve z tohto dôvodu som prvé fotky robila poobede cestou zo ZOO a výhliadky na mesto druhý deň ráno.


Hlavný vstup do univerzitných budov.

Okrem samotnej terasy rozhodne odporúčam potúlať sa areálom univerzity. Tvorí ho niekoľko historických budov s krásnymi priečeliami, schodiskami, stĺpmi, chrličmi a menšími nádvoriami.

Niederdorf

Východná oblasť historického centra Zurichu. Pôvodne to bola najmenšia časť stredovekého mesta, zaberajúca len jeho východno – severný cíp. Neskôr sa  tento názov  začal používať na celú oblasť severne od radnice.


Niederdorf.

Najvýznamnejšou pamiatkou je gotický Prediger kirche. Pôvodne dominikánsky kostol z trinásteho storočia sa v období reformácie zmenil na protestantský. Dnes je kostol približne spolovice včlenený do mestskej knižnice a konajú sa v ňom koncerty vážnej hudby.


Odkvapová rúra na jednom z domov v Niederdorfe.

Okrem kostola sa v Niederdorfe nachádza množstvo malých uličiek s pôvodnou architektúrou, maľbami, stĺporadiami či balkónikmi. Dnes sú vo väčšine z nich obchodíky a kaviarne. Keďže sa nachádzajú trochu ďalej od rieky Limmat, nie je tu tak veľké množstvo turistov, ktorí sa zdržiavajú skôr na nábreží a známej Bahnhofstrasse.

Doobeda aj poobede sú niektoré uličky ešte pomerne tmavé a cez obed je v nich zase príliš veľa svetla. Ideálny čas na fotenie neexistuje, každý si musí nájsť ten svoj najlepší uhol pohľadu.

Limmatquai

Mestská časť nachádzajúca sa na východnom brehu rieky Limmat od centra k Bellevue. Vznikla v 19. storočí spojením niekoľkých pôvodných štvrtí vystavaných popri rieke a až do roku 2004 bola hlavnou cestou cez Staré mesto.


Pohľad na ľavý breh Limmatu z Limmatquai.

Dostať sa sem nie je problém. Stačí zísť uličkami Niederdorfu dole k rieke. V smere od hlavnej stanice vám prechod na opačnú stranu rieky umožní hneď niekoľko mostov – Bahnhofbrücke, Mühlesteg, Rudolf Brun Brücke, Rathaus Brücke, Münsterbrücke a Quaibrücke. Mosty sú pomerne blízko pri sebe, blúdiť teda zo západnej na východnú časť mesta a naopak nie je problém.

Najzaujímavejším miestom tejto štvrte je Grosmünster. Ide o protestantskú katedrálu postavenú v románskom štýle na mieste pôvodného karolínskeho kostolíka. Výstavba začala v roku 1100 n.l. a slávnostná inaugurácia sa datuje do roku 1220 n.l..


Časť Lindenhofu (pohľad z Limmatquai).

Po prekonaní 187 strmých schodov je možné vychutnať si vyhliadku  z niektorej z kostolných veží. Otvorené je denne od 10:00 do 17:00 a v nedeľu  od 12:30 do 17:00.

Burkliplaz

Námestie nachádzajúce sa na južnom konci Bahnhofstrasse. Tu rieka Limmat vteká do centra mesta a nachádza sa tu tiež prístav. Zaujme nielen architektúra stavieb okolo námestia, ale aj krásne slnečné hodiny vytvorené z kvetov nachádzajúce sa hneď vedľa budovy  Zürichsee-Schifffahrtsgesellschaft (spoločnosť poskytujúca plavby po jazere a po rieke).


Slnečné hodiny v prístave.

Lindenhof

Najstaršia časť mesta nachádzajúca sa na západnom brehu rieky Limmat. K tejto štvrti sa viaže jednak pôvodné osídlenie z obdobia neolitu a doby bronzovej, ako aj vybudovanie jednej z rímskych pevností zvaných opidium.


Grosmünster z Lindenhofu.

Samotný Lindenhof hill je miestom, kde kedysi stával románsky kostol. Ten bol najskôr prestavaný a v trinástom storočí úplne zanikol. Bohatí obyvatelia Zurichu si z jeho kameňov postavili svoje sídla.  Dnes sa tu nachádza niečo ako malé námestie, z ktorého môžete obdivovať pohľad na východný breh Limmatu a za dobrého počasia aj Alpy. Miestni ľudia si sem chodia oddýchnuť a zahrať si na troch obrovských šachovniciach šachy.


Pohľad na Limmatquai z Lindenhofu.

Ak chcete z Lindenhofu fotiť východnú časť mesta alebo Grosmünster s Alpami v pozadí, odložte jeho návštevu na popoludnie. Slnko bude v dobrom postavení na použitie polarizačného filtra, bez ktorého by Alpy vyzerali len ako neurčité oblaky na pozadí veží chrámu Grosmünster.

Uetliberg

Pomerne malý kopec na západnej strane Zurichu. Svojou výškou 873mnm síce nemôže konkurovať  alpským štítom v okolí, no poskytuje krásne panoramatické výhľady na všetky svetové strany. Takmer na jeho vrchol vás odvezie vláčik linky S10, ktorý chodí z hlavnej stanice minimálne dva razy za hodinu (cez víkend ešte častejšie). Od konečnej zastávky je to potom ešte asi 10 minút do kopca k vyhliadkovej veži, pod ktorou sa nachádza reštaurácia. Tá myslí aj na štvornohých miláčikov, pre ktorých pred svojimi  vchodovými dverami pripravila misky s vodou. (Miesto má príznačné označenie – „hundebar“.)


Výhľad z Uetlibergu na juhovýchod.


Vyhliadková veža na Uetlibergu.

Výlety do okolia

Ak budete v Zurichu na viac dní, určite neostaňte len v tomto meste. Na opačnej strane jazera za návštevu stojí mestečko Rapperswill so svojím kapucínskym kláštorom. Cesta loďou po Zurich See trvá asi hodinu a pol a odchádza sa z Burkliplaz. Vlakom je to rýchlejšie aj lacnejšie, hlavne ak ste majiteľom Zurich card (v tomto prípade stačí dokúpiť spiatočný lístok na 5 zón).

Trošku ďalej, necelú hodinku vlakom, sa nachádza snáď najkrajšie mesto Švajčiarska – Luzern. Jeho historické centrum s dvoma drevenými mostami, horou Pilatus a výhľadmi na okolité alpské pohoria rozhodne stojí za návštevu.

Do tretice ostaneme neďaleko Luzern. Len hodinku loďou po Luzern See a dostanete sa do dedinky s názvom Vitznau, odkiaľ chodí vláčik na kráľovnú švajčiarskych hôr – Rigi. Dostať sa na jej vrchol dá aj z druhej strany, z dedinky Goldau, do ktorej vás zavezie priamy spoj z hlavnej stanice v Zurichu.


Augustiner gasse, síce plná turistov, no nádherná.

Možno tu niektorým budú chýbať fotky zo známejších ulíc ako je Bahnhofstraase. Ja som sa však pri svojich potulkách Zurichom rušným a frekventovaným uliciam zámerne vyhýbala a radšej som čas trávila v tých menších, možno menej známych, no o to zaujímavejších uličkách.

Zdroje faktických informácií:

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_Zurich 

http://www.zuerich.com/en/visitor/Information/zuerich-card.html 

http://en.wikipedia.org/wiki/Grossm%C3%BCnster 

Tlačený turistický sprievodca Zurich in your pocket.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
DjLuke9
2012-08-26 10:04:18
Švajčiarsko som zatial len míňal a obchádzal. Veĺmi peky point a aj fotky... Díky!
 
kofoluska
2012-08-26 10:50:47
príspevok od: DjLuke9
Švajčiarsko som zatial len míňal a obchádzal. Veĺmi peky point a aj fotky... Díky!
Diky, som rada, ze sa paci. Zo Svajciarska bude onedlho este jeden - Vitznau a Luzern, takze sa mas na co tesit . Je tam fakt krasne.
 
KoCi
2012-08-26 11:52:58
.. este tyzden a som tam
Dik za "fotosprievodcu" Zurichom
 
tHono
2012-08-26 12:13:18
perfektne fotky i text
 
kofoluska
2012-08-26 12:16:05
príspevok od: KoCi
.. este tyzden a som tam
Dik za "fotosprievodcu" Zurichom
Nz. Uzi si to. Normalne ti zavidim. Uz aby tam Janko siel znova aspon na dva tyzdne a ja za nim na vikend.
 
kofoluska
2012-08-26 12:16:40
príspevok od: tHono
perfektne fotky i text
Vdaka.
 
PeCh
2012-08-26 13:57:48
Neviem, či len mne, ale fotky sa mi zdajú podexponované (to sa dá ľahko opraviť) a až na jednu-dve nudné (chýbajú na nich ľudia). Najviac sa mi páči tá veža .
 
kofoluska
2012-08-26 16:02:06
príspevok od: PeCh
Neviem, či len mne, ale fotky sa mi zdajú podexponované (to sa dá ľahko opraviť) a až na jednu-dve nudné (chýbajú na nich ľudia). Najviac sa mi páči tá veža .
Ludi na mojich fotkach priam neznasam . Takze sa im vyhybam ako sa da a aj mesto som bola vzdy fotit veeeelmi skoro rano alebo poobede, ked uz nebolo plne turistov
 
velecky
2012-08-26 22:23:18
fotky pekné, vidno na nich to skoré ranné vstávanie, aj keď mne sa práve ľudia na fotkách páčia, ale to je samozrejme vec každého, čo preferuje. Chcem len drobnosť: tie hodiny v prístave nevyzerajú na slnečné, to sú nrmálne hodniny so strojčekom (elektrickým) a ručičkami, čo sa krútia (slnečné by nemali pohybujúce sa ručičky, tam sa hýbe tieň, ručička je pevná). Podobné hodiny som videl v Ženeve, tiež na brehu jazera
 
Jerry C.
2012-08-26 22:56:18
normálne si ma predbehla
o svojej tohtoročnej švajčiarskej dovolenke som tu chcel písať i ja :
ale nie samozrejme žartujem
Zurich som tentokrát nestíhal ,ale Luzern považujem tiež za jedno z najkrajších miest .
Najviac sa mi páčilo,že každé väčšie mesto leží pri jazere a nad ním je nejaký výhliadkový kopec
super krajina na dovolenku !
 
kofoluska
2012-08-27 09:00:13
príspevok od: Jerry C.
normálne si ma predbehla
o svojej tohtoročnej švajčiarskej dovolenke som tu chcel písať i ja :
ale nie samozrejme žartujem
Zurich som tentokrát nestíhal ,ale Luzern považujem tiež za jedno z najkrajších miest .
Najviac sa mi páčilo,že každé väčšie mesto leží pri jazere a nad ním je nejaký výhliadkový kopec
super krajina na dovolenku !
Luzern bolo krasne, to je pravda. A Pilatus nad nim. Photopoint by mal vyjst tento tyzden, ak sa nic nezmeni. Zobrali sme to cez Rigi, dole do Vitznau a odtial lodou po jazere az do Luzern. Bolo super, akurat nam nevyslo pocasie - na Rigi hmla, dole prsalo. Ale mam motivaciu si to zopakovat. Druhy den som totiz vecer vybehla na Uetliberg nad Zurichom a uvidela tu horu z dialky v plnej svojej krase.
 
kofoluska
2012-08-27 09:05:48
príspevok od: velecky
fotky pekné, vidno na nich to skoré ranné vstávanie, aj keď mne sa práve ľudia na fotkách páčia, ale to je samozrejme vec každého, čo preferuje. Chcem len drobnosť: tie hodiny v prístave nevyzerajú na slnečné, to sú nrmálne hodniny so strojčekom (elektrickým) a ručičkami, čo sa krútia (slnečné by nemali pohybujúce sa ručičky, tam sa hýbe tieň, ručička je pevná). Podobné hodiny som videl v Ženeve, tiež na brehu jazera
Naaa vidis potvory? Mne tvrdili, ze slnecne (ako sprievodcu sme mali priatelovho sefa). Diky za opravu.
Ono s tymi ludmi to je tak. Viem, ze fotku mozu ozivit. Podarilo sa to ostatne na jednej fotke v Podgore a jednej v Makarskej. Ale boli to miestni v zapadnutej ulicke. Tu bol problem odfotit niekoho, kto zrovna nie je japonsky turista s mapou a digitalom v ruke fotiaci si mna, ze fotim . Alebo rano ludi nahliacich sa do prace.
Poobede som na Lindenhofe skusala fotit miestnych, ktori tam hrali na obrovskych sachovniciach sachy, ale vysledne fotky sa mi nepacili .
 
velecky
2012-08-27 09:17:09
príspevok od: kofoluska
Naaa vidis potvory? Mne tvrdili, ze slnecne (ako sprievodcu sme mali priatelovho sefa). Diky za opravu.
Ono s tymi ludmi to je tak. Viem, ze fotku mozu ozivit. Podarilo sa to ostatne na jednej fotke v Podgore a jednej v Makarskej. Ale boli to miestni v zapadnutej ulicke. Tu bol problem odfotit niekoho, kto zrovna nie je japonsky turista s mapou a digitalom v ruke fotiaci si mna, ze fotim . Alebo rano ludi nahliacich sa do prace.
Poobede som na Lindenhofe skusala fotit miestnych, ktori tam hrali na obrovskych sachovniciach sachy, ale vysledne fotky sa mi nepacili .
šéf má vždy pravdu možno sú naozaj slnečné - solárne, len v noci asi meškajú
 
kofoluska
2012-08-27 09:54:43
príspevok od: velecky
šéf má vždy pravdu možno sú naozaj slnečné - solárne, len v noci asi meškajú
17.9. pride na Slovensko, akurat mu organizujem ochutnavku vina. Tak sa ho na ne pekne opytam, ze aky trapas mi spravil na ephoto
V noci idu predsa vdaka nahromadenej energii zo dna (pruser, ak je zamracene ).
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované