Hore

Portské pivnice

Malebné mesto na brehu rieky Duoro, ktoré je akoby vytrhnuté z minulého storočia v sebe ukrýva tekuté poklady, ktoré poznajú ľudia na celom svete. Prijmite odo mňa pozvánku na prehliadku týchto zaujímavých kútov Portugalska. Článok je voľným pokračovaním rozprávania o meste Porto od Patrika Štedráka, ktorý tu už bol uverejnený v minulosti.

U vačšiny ľudí evokuje Porto myšlienku na jedinú vec - sladké dezertné víno. Jeho história je minimálne taká zaujímavá ako mesto samotné. Prvou zaujímavosťou súvisiacou s týmto vínom je fakt, že všetky pivnice, v ktorých sa toto vzácne víno skladuje sú paradoxne umiestnené v meste Vila Nova de Gaia, ktoré sa nachádza na opačnom brehu rieky Duoro, ktorá ho oddeľuje práve od mesta Porto.


Pravý breh rieky Duoro a malebné mesto Porto.


 Vila Nova de Gaia so svojimi pivnicami na ľavom brehu.

Ja sa vám pokúsim pribížiť druhé a po mene menej známe miesto. Jeho pýchou sú ako už bolo naznačené jednoznačne slávne vínne pivnice. Keďže v prípade portského sa jedná o víno s chráneným označením pôvodu, prakticky všetky značky, ktoré si môžete na svete kúpiť si museli časť svojho "života" odležať práve tu.

Veľa značiek ponúka prehliadky pivníc za vstupné v rozmedzí od 5 do 8 Euro za základné vstupy, v ktorých je zahrnutá prehliadka pivníc ako aj ochutnávka minimálne 3 rôznych druhov portského na jej konci. Ako prvá nás zlákala značka Real Companhia Velha.


Vstup do priestorov pivníc spoločnosti Real Companhia Velha.

Priznám sa, že pred príchodom do Porta nebolo toto víno u mňa veľmi obľúbené, čo sa však rýchlo zmenilo. Prehliadka začínala na nádvorí spoločnosti založenej v roku 1756 a odvtedy nepretržite funguje. Prvotná spoločnosť bola založená pod záštitou vtedajšieho premiéra a dokonca aj samotného portugalského kráľa.

Prvý vstup do zaujímavých podzemných priestorov mal svoje neopísateľné čaro. Nielen pre milovníkov vína, no aj pre turistov vyhľadávajúcich zaujímavé miesta na svete je prvý pohľad na nekonečné rady sudov nakladaných na seba jednoducho neopísateľný zážitok. Pivničný vzduch plný sladkých vínnych vôní si ihneď obľúbite.


Rady sudov, kam len oko dovidí.


Ukážka dobových sudov a pomôcok na monitorovanie kvality vína v nich.

Z fotografického hľadiska nie je toto miesto o nič menej zaujímavé ako z toho historického. Prehliadkové trasy sú zámerne pripravené tak, aby vám ukázali tie najväčšie zaujímavosti, ktorými sa ten, či onen výrobca môže pochváliť. Aj keď "recept" na výrobu pravého portského musí byť vždy zachovaný a na jeho kvalitu dohliada špeciálna komisia, každý výrobca sa snaží svojim spôsobom odlíšiť od iných.


Niektoré zákutia priam dýchali historickou atmosférou.


Pôvodný nezmenený vstup s dobovými doplnkami.

Čo nás fotografov v prvom rade zaujíma je dobré a kvalitné svetlo. Toho je bohužiaľ v týchto priestoroch akútny nedostatok. Niežeby bol problém tieto priestory dostatočne osvetliť, no určite by sa vytratilo to správne čaro, ktoré mu dodávajú sporadicky zavesené staré lampy. Riešením je teoreticky podľa expozičného trojuholníka svetelný objektív, statív alebo vysoká hodnota nastavenia citlivosti ISO. Na fotenie bol použitý postarší Canon 5D a k nemu objektív 24-105 f4 avšak bez statívu alebo monopodu. Čo sa mi podarilo s touto výbavou zachytiť môžete posúdiť sami.


Jednou z možností úprav je aj prevedenie do čiernobielej a zvýraznenie šumu.


Pri troche šťastia a tréningu sa môže podariť aj panoráma snímaná na široké ohnisko z ruky.

Moja jediná šanca bola tým pádom zvýšiť hodnotu ISO na maximálnu prijateľnú hodnotu, ktorá bola 1600. Riadil som sa pravidlom, že lepšia bude zašumená fotka so zaujímavou atmosférou ako žiadna. Veľa sa píše o tom, že preteky o čo najvyššie možné hodnoty citlivosti sú prehnané, no osobne si myslím, že pri cestovaní a náhlych zmenách svetelných podmienok je to jediné možné východisko, ako si zachovať kontinuitu vo fotení. Aj preto som sa na základe mojich predchádzajúcich skúseností rozhodol pre upgrade na Canon 6D a doteraz som s nim spokojný. Mať možnosť použitia tohto fotoaparátu v čase mojej návštevy Porta, fotky v tomto článku by dostali úplne iný rozmer.


Fotogenické sudy boli doslova kam sa človek pozrel.


Ako mierka prostredia najlepšie poslúžia spolucestovatelia.

Každý sprievodca sa počas prehliadky zmieni o základnom rozdelení portského vína, ktoré sa odvíja od spôsobu, v akých sudoch a ako dlho je skladované. Ďalšia odlišnosť spočíva v tom, či boli fľaše plnené len z jedného suda, alebo sa jedná o kombináciu rôznych ročníkov. Tejto téme sa budem venovať trošku neskôr. V čom bola pre nás táto prehliadka "naj" bol určite fakt, že táto spoločnosť má vo svojom depozitári starostlivo uchované 4 fľaše svojho Vintage Port z roku 1765. Podľa mňa celkom slušný výkon, zachovať tento poklad nedotknutý skoro 250 rokov.


Ako asi tak vyzeralo okolie, keď sa plnili tieto sudy.

Každá prehliadka sa končí ochutnávkou vín rôznej kvality a veku. Sprievodkyňa nás zaviedla do degustačnej miestnosti, kde už na nás čakali starostlivo naskladané poháre s logom výrobcu. Real Companhia Velha sa okrem iného špecializuje na výrobu portského vína z bielych odrôd hrozna, čo je pomerne odvážny krok vzhľadom k tradícii, že portské víno je zásadne pripravené z červeného hrozna. Toto bola posledná zaujímavosť z našej prvej prehliadky a plný zážitkov sme nasadli do turistického vláčiku, ktorý nás sem priviezol a vydali sme sa smerom k rieke Duoro a jej nábrežiu.


Výletná loď s turistami a Porto v pozadí.


Pôvodná loď na prepravu sudov.

Brehy tejto rieky lemujú zaparkované lode, ktoré sa v minulosti používali na prepravu hotového vína z jej horného toku. Momentálne už však slúžia len ako turistické atrakcie a maximálne tak vozia turistov, ktorí si môžu týmto spôsobom vychutnať atmosféru mesta z hladiny tečúcej rieky, ktorú pomerne často križujú zaujímavé mosty. Ten najznámejší, ktorý nájdete na takmer každej pohľadnici mesta Porto pochádza z architektonickej dielne Gustáva Eiffela. Osobne si myslím, že tieto architektonické skvosty vyniknú najviac v noci, efektne nasvietené okolitými lampami.


Pohľad na rieku Duoro s legendárnymi pivnicami v pozadí.

Druhým výrobcom portského vína, ktorého priestory sme mohli navštíviť bol Sandeman. Nachádza sa priamo na nábreží rieky a je preto vstupnou bránou do sveta portského vína pre väčšinu turistov. Majiteľ tejto značky vie presne čo robí, koniec koncov je to prvý výrobca, ktorý na zvýšenie predajnosti svojho vína začal vo veľkej miere používať marketing a zaviedol tak marketing alkoholických nápojov. Bolo to ešte v časoch, keď tomuto pojmu rozumel len málokto a musíme uznať, že im to do dnes funguje na jednotku. Sandeman predáva okrem portského aj španielske cherry. Obe etikety nesú vo svojom logu rovnakú siluetu postavy zahalenú vo veľkom čiernom plášti nesúcom odkaz Portugalska a typickom španielskom klobúku podobnému sombréru.



Zoznámte sa so Sandeman-om.


Všetci sprievodcovia sú oblečení podľa hlavného loga výrobcu.

Naša sprievodkyňa je v duchu značky vína oblečená v rovnakom odeve aký som práve opísal. Pre fotografov o to vďačnejší objekt na portréty s vínnymi sudmi v pozadí. Tieto sa v princípe delia na 2 kategórie. Jedny sú malé a na seba naskladané, v ktorých dozrieva Tawny port a tie druhé, obrovské, dosahujú objemy až desiatok tisíc litrov vzácneho moku. Výhoda týchto obrovských sudov je najmä v tom, že víno prichádza do malého kontaktu s okolitým vzduchom a zachováva si svoju sviežosť a ovocnú chuť. Po pár rokoch sa následne plní do fliaš a predáva sa ako Ruby port. Ak sa nejaký ročník obzvlášť vydarí, stáva sa z neho Vintage port, ktoré ako jediné z portských vín dozrieva vo fľašiach. Odborníci hovoria, že treba počkať minimálne 10 rokov, aby Vintage dosiahlo svoju minimálnu zrelosť, takže nič pre netrpezlivých. Ešte stále však máte možnosť si poriadne vyzreté víno kúpiť za značný príplatok.

    
Úctyhodné objemy vína v sudoch určených pre víno Ruby.


Starostlivo chránená Vintage Port.

Ako sme sa tak prechádzali pomedzi tieto tekuté poklady všimli sme si, že kráčame po nezvyčajnej dlažbe. Vyzerala síce na prvý pohľad ako klasická kamenná, ktorú poznáme z historických námestí, no niečo na nej nesedelo. Bola totižto vyrobená z tvrdého dreva. Dôvod na to bol prozaický a veľmi praktický. Keď sa po tejto podlahe váľajú drevené sudy neponičia sa tak, ako by sa tomu mohlo stať pri jej kamennej verzii.


Pivničná podlaha.

Keď si víno poleží vo veľkých a objemných sudoch môžu sa výrobcovia na základe kvality rozhodnúť, že časť produkcie uložia na dozrievanie do malých sudov. Víno v tomto prostredí rýchlejšie oxiduje a preberá do seba vône a chute dubového dreva. Čím je staršie, tým sa jeho farba viacej mení zo sýto červenej na hnedastú. Začína chutiť po orechoch a práve pre tieto vlastnosti ho mnohí znalci vyhľadávajú. Zo sudov rôzneho veku sa potom miešajú vína Tawny s označením 10, 20, 30 a dokonca aj 40 ročné. Jedná sa teda vždy o zmes vín rôznych ročníkov a chutí starostlivo pripravenú tak, aby zachovávala štandard a jednoznačnosť tej ktorej značky.


Sudy s vínom Tawny.


Z prehliadky nás odprevádza stará známa postava.

Pri Sandemanovi si môžete vybrať z rôznych prehliadkových balíčkov, ktoré sa prakticky líšia len v poslednej fáze, kde vám podľa výšky zaplateného vstupného poplatku ponúkajú vzácne a vzácnejšie vína, ktoré majú vo svojich zásobách. Laik v tejto oblasti neurobí nič zlé, keď si vyberie základné vstupné, v ktorom môže ochutnať s pravidla 3 až 4 druhy vína.

Promenáda popri rieke Duoro neslúži len ako prístavisko pre historické lode, no nachádza sa tu aj chodník slávy portských vín. Každý významný výrobca tu má umiestnenú tabuľku s logom svojej značky. O tom, že sa ich tu nachádza požehnane sa môžete presvedčiť ľahko aj sami.


Chodník slávy portského vína.

Posledná z pivníc, ktoré sme navštívili bol výrobca Grahams. Ak vám niektoré názvy pripomínajú viac Anglicko ako Portugalsko, ste na správnej stope. O propagáciu a svojim spôsobom o receptúru portského vína sa postarali práve zámožní Angličania. Mnoho značiek preto doteraz nesie anglické názvy rodín, ktoré často stále vlastnia túto produkciu. V minulosti nebolo ničím nezvyčajné, keď bolo toto víno populárnejšie a dostupnejšie v Londýne ako priamo v samotnom Porte. Ostatne, keď najbližšie navštívite britské ostrovy, všimnite si aký výber portského (a za aké ceny) tu majú domáci skoro na každom rohu. Podrobná história a zákulisie okolností prečo je tomu tak, presahuje možnosti tohto článku a moje vedomosti, no ak vás zaujíma, určite si o tom viacej prečítajte na internete.


Pohľad na rieku Duoro a jej oba zaujímavé brehy.

Na to, aby sme sa dostali až k výrobcovi značky Grahams sme museli kráčať asi 20 minút od centra. Odmenou nám však bol veľmi pekný pohľad na rieku a obidva jej brehy. Ako to už často býva, atrakcie, ktoré sú ťažšie dosiahnuteľné, alebo nie v až tak zaujímavom prostredí sa snažia tento hendikep vyrovnať lepšími službami, cenami, alebo najlepšie ich kombináciou, čoho je táto pivnica príkladom,



Štýlovo zariadená vstupná hala.


Archívne vína staré viac ako 100 rokov spolu s dobovými záznamami.

Vstupná hala mala bola dekorovaná rôznymi a veľmi starými ročníkmi Vintage port spolu s historickými záznamami o jednotlivých dodávkach z minulosti. Síce sa jedná o maličkosť, no veľmi pozitívne to vplýva na celkovú atmosféru. Samotné pivnice dýchali zaujímavou atmosférou aj napriek tomu, že ich časť bola v rekonštrukcii. Prednáška o tom ako, kde a kedy sa pravé portské vyrába nám dokonale zapadla do skladačky vedomostí, ktoré sme už o tomto víne vedeli. Ak sa vám zdá, že počúvať tri krát ten istý príbeh o tom, ako sa portské vyrába je nudné, opak je pravdou. Na prvý krát je veľmi ťažké postrehnúť všetky detaily a dostať ucelený obraz o tejto problematike. Práve pre tento dôvod je ideálne navštíviť viacero výrobcov a vypočuť si ich verziu.


Znova iný typ a usporiadanie sudov na Ruby Port.


Chránené zásoby kvalitného Vintage.

Ako som už písal, každý výrobca sa potrebuje odlíšiť od konkurencie. V tomto prípade si výrobca u nás šplhol informáciou o tom, že 60 ročné víno Tawny z jedného suda sa servírovalo pri príležitosti 60-teho výročia kraľovania anglickej kráľovnej Alžbety II.. Tawny sa všeobecne mieša z rôznych sudov, no pre túto vzácnu príležitosť spravili výnimku. Ak by ste mali neodolateľnú chuť zistiť ako hodovala kráľovná a jej hostia na slávnostnej večeri nie je nič jednoduchšie, ako si kúpiť 4,5 litrovú fľašu toho istého vína za 2100 Eur. Pre nás trochu veľký oriešok, no určite sa nájdu ľudia, ktorí tuto možnosť ocenia a domov si odnesú poriadnu trofej zo svojej dovolenky.


Portské z oslavy jubilea Jej Veličenstva.

Ochutnávka na záver prehliadky bola zo všetkých 3 návštev, ktoré sme absolvovali, najhojnejšia a sprievodkyne sa venovali hosťom doslova osobne. Nebol najmenší problém posedieť si v degustačnej miestnosti o čosi dlhšie a vychutnať tak nielen atmosféru, ale aj staršie ročníky vín.

Po týchto prehliadkach, ktoré sa nám za 2 dni podarilo vtesnať do nášho programu, sme boli celí nedočkaví vydať sa hore prúdom rieky Duoro a zistiť, kde sa to všetko začína - pri samotnej vínnej réve. No o tom už v ďalšom photopointe.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
norulakp
2013-11-27 07:58:52
Vdaka za super clanok. Bol som tam pred par rokmi a mam na to mesto len tie najlepsie spomienky. Neskutocny dojem na mna spravilo. Omnoho lepsi, ako napr. Pariz. Porto napriek tomu, ze je trosku "spinave" mesto, tak ma neskutocnu atmosferu. Aspon na mna tak posobilo.
 
lgsvgh
2013-11-27 09:29:35
Dobrá fotografia s názvom Pohľad na rieku Duoro s legendárnymi pivnicami v pozadí, urobila dobrý na mňa dojem, prirodzene aj článok je dobre napísaný.
 
bonifacko
2013-11-27 11:02:40
Krasne fotografie. A aj si ochutnával? Portske je totiž alkoholizovane víno. Teda je silnejšie ako klasicke vína.
 
Marek Bučko
2013-11-27 13:01:28
Parádne fotky. Bol som tam na konferencii raz. Myslím, že to bol rezort s názvom Taylors. Mali tam vraj najvacssi sud v Porte - 100 tisic litrovy. Mal som v tom case len mobil, takze fotky za moc nestali. Vidim ale, ze s 24-105 a 5D sa daju celkom pouzitelne fotky urobit aj z pivnic. Rozmyslal som totiz nad 24-105 ku mojej bazarovej starej 5D...
 
skokanix
2013-11-27 17:25:49
Pekné fotky,majú atmosféru.Na nich je vidieť že 5D-čko je kvalitný prístroj už od prvej série!!!
 
Dude
2013-11-27 19:04:20
Pre mna ako fanusika Sherry super
 
seifi
2013-11-27 19:24:39
dobré napísané, vďaka;
 
lacoslav
2013-11-27 19:37:26
príspevok od: bonifacko
Krasne fotografie. A aj si ochutnával? Portske je totiž alkoholizovane víno. Teda je silnejšie ako klasicke vína.
20% alkoholu!
 
bonifacko
2013-11-27 20:23:12
príspevok od: lacoslav
20% alkoholu!
Neviem si predstaviť. Stači klasika pri 13%. Fakt som to ešte nikdy nechutnal.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2013-11-27 20:42:29
Super zachytena atmosfera Tomas, chyba uz len ten poharik Portskeho v ruke . Ja som rieku Duoro nestihal, takze som zvedavy na pokracovanie.
 
wildkat
externý redaktor ocenenie redakciou 2013-11-28 13:26:23
Narobil si mi chute portske by som neodmietla
Pekný článok aj fotky.
 
juve16
2013-11-28 13:46:28
portské mi síce nechutí, ale fotky chutili, super!
 
DEVOTEE
ocenenie redakciou 2013-11-28 14:15:06
portske v hlave zaduni.. fajn report
 
jiskerka
2013-11-28 15:52:47
príspevok od: DEVOTEE
portske v hlave zaduni.. fajn report
Portské sa "vychutnáva", nechlastá.. ale musím povedať, že po prečítaní a popozeraní tých sudov dostala som chuť
 
norulakp
2013-11-28 16:18:24
príspevok od: bonifacko
Neviem si predstaviť. Stači klasika pri 13%. Fakt som to ešte nikdy nechutnal.
treba ochutnat, ak mas rad tazke a sladke vina. Ja som si ich hned zamiloval od prveho obliznutia
 
bonifacko
2013-11-28 16:52:13
príspevok od: norulakp
treba ochutnat, ak mas rad tazke a sladke vina. Ja som si ich hned zamiloval od prveho obliznutia
Nie, prave naopak. Lahke a suche vina.
 
lacoslav
2013-11-28 19:32:20
príspevok od: bonifacko
Neviem si predstaviť. Stači klasika pri 13%. Fakt som to ešte nikdy nechutnal.
Pred 2-mi rokmi ho priniesol syn z GB, pred mesicom sme ho konečne otvorili. No dá sa. Ale liter by som nechcel vypiť ani za trest. Cítiť ho v hlave raz-dva. Ale našporuješ naň skôr, ako na nový foťák.
 
solaris
2013-11-29 23:12:49
príspevok od: norulakp
Vdaka za super clanok. Bol som tam pred par rokmi a mam na to mesto len tie najlepsie spomienky. Neskutocny dojem na mna spravilo. Omnoho lepsi, ako napr. Pariz. Porto napriek tomu, ze je trosku "spinave" mesto, tak ma neskutocnu atmosferu. Aspon na mna tak posobilo.
Dakujem, ako pises atmosfera v meste je neopakovatelna.
 
solaris
2013-11-29 23:13:28
príspevok od: lgsvgh
Dobrá fotografia s názvom Pohľad na rieku Duoro s legendárnymi pivnicami v pozadí, urobila dobrý na mňa dojem, prirodzene aj článok je dobre napísaný.
Dakujem, je to jedina panorama v clanku, fotena 50mm f1.4 z ruky, takze si pytala poriadny postproces.
 
solaris
2013-11-29 23:14:28
príspevok od: bonifacko
Krasne fotografie. A aj si ochutnával? Portske je totiž alkoholizovane víno. Teda je silnejšie ako klasicke vína.
Jasne, navstivili sme 3 vyrobcov a na konci kazdej prehliadky poriadne ochutnali co vyrabaju. Nastastie je v meste co robit cely den, takze netreba soferovat
 
solaris
2013-11-29 23:15:58
príspevok od: Marek Bučko
Parádne fotky. Bol som tam na konferencii raz. Myslím, že to bol rezort s názvom Taylors. Mali tam vraj najvacssi sud v Porte - 100 tisic litrovy. Mal som v tom case len mobil, takze fotky za moc nestali. Vidim ale, ze s 24-105 a 5D sa daju celkom pouzitelne fotky urobit aj z pivnic. Rozmyslal som totiz nad 24-105 ku mojej bazarovej starej 5D...
Dakujem za komentar. Ked ma clovek trocha cviku a pevnu ruku, tak 24-105 je idealna na cestovanie a s 5D funguje vyborne. Co si pamatam tak som ho mal aj na 40D, no tam bol pomalsi v ostreni. Neviem ci to bol len moj pocit, ale s 5D fungoval objektiv lepsie.
 
solaris
2013-11-29 23:16:21
príspevok od: seifi
dobré napísané, vďaka;
Dakujem, rado sa stalo.
 
solaris
2013-11-29 23:16:59
príspevok od: Patrik Stedrak
Super zachytena atmosfera Tomas, chyba uz len ten poharik Portskeho v ruke . Ja som rieku Duoro nestihal, takze som zvedavy na pokracovanie.
Dakujem Patrik, uz pracujem na pokracovani.
 
solaris
2013-11-29 23:17:49
príspevok od: jiskerka
Portské sa "vychutnáva", nechlastá.. ale musím povedať, že po prečítaní a popozeraní tých sudov dostala som chuť
Treba s nim opatrne, no jednu sedmicku zvladnu dvaja ludia v pohode
 
solaris
2013-11-29 23:19:08
príspevok od: lacoslav
Pred 2-mi rokmi ho priniesol syn z GB, pred mesicom sme ho konečne otvorili. No dá sa. Ale liter by som nechcel vypiť ani za trest. Cítiť ho v hlave raz-dva. Ale našporuješ naň skôr, ako na nový foťák.
Siroko daleko najlacnejsie sa da zohnat v Lidli za 5 Eur, vola sa Armilar port, alebo tak nejako. Nieje to sice ziadny Mercedes, no zase ani taky strasny prepadak za tu cenu.
 
jiskerka
2013-11-30 09:15:43
príspevok od: solaris
Treba s nim opatrne, no jednu sedmicku zvladnu dvaja ludia v pohode
Presne tak! Portské je proste portské... uvoľní, zachutí, hlavu pomúti... pri sedmičke v pohode
 
lacoslav
2013-11-30 21:02:45
príspevok od: solaris
Siroko daleko najlacnejsie sa da zohnat v Lidli za 5 Eur, vola sa Armilar port, alebo tak nejako. Nieje to sice ziadny Mercedes, no zase ani taky strasny prepadak za tu cenu.
Na skúšku som si vyrobil z môjho vlastného červeného, nie je to originál, ale poteší jazyk i srdce.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované