Hore

Vulkanická odysea: časť druhá - Tongariro, Ngauruhoe a Ruapehu

Po viac ako desiatich mesiacoch sa opäť vydávame na cestu za sopkami Severného ostrova. Cieľom je tentokrát aktívna vulkanická zóna Taupo. Pokrýva rozsiahle územie dlhé približne 350 a široké asi 50 kilometrov. Činné stratovulkány Ruapehu, Ngauruhoe a Tongariro ohraničujú oblasť z juhozápadu. Na jej severovýchodnom konci sa nachádza zasa sopečný ostrov Whakaari, známejší ako White Island alebo Biely ostrov. Predpoveď počasia ako aj nízky stupeň aktivity vulkánov v poslednom období sú našej ceste priaznivo naklonené. Horšie to je s výberom vhodného ubytovania. Okrem koncoročných sviatkov a začiatku letných prázdnin prebieha v decembri na Novom Zélande hlavná turistická sezóna. K domácim chystajúcim sa na rodinné dovolenky sa pridávajú turisti z celého sveta. Balíme batohy a vyrážame za davmi.


Pohľad na vulkány Tongariro a Ngauruhoe z úpätia Ruapehu.


Sopka Ruapehu.

Hlavným lákadlom celej oblasti je pre väčšinu návštevníkov národný park Tongariro. Je nielen historicky prvým národným parkom Nového Zélandu, ale aj štvrtým najstarším celosvetovo. Aktívne vulkány na jeho území sú jednou z najnavštevovanejších, zároveň však aj najnebezpečnejších atrakcií krajiny. Ich činnosť je neustále monitorovaná a prístupnosť turistických trás vedúcich cez aktívne zóny je častokrát obmedzená.


Turistický semafor na začiatku Tongariro Alpine Crossing, v pozadí vulkán Ngauruhoe.

Dvadsať kilometrová túra Tongariro Alpine Crossing patrí k najobľúbenejším jednodňovým výletom v rámci celého Nového Zélandu. Dá sa absolvovať ako jednosmerný trek v kombinácii s miestnymi dopravcami zabezpečujúcimi odvoz na začiatok, alebo z konca trasy. Možno ju však rozdeliť aj na dva samostatné výlety - z každého konca do sedla medzi vulkánmi, nachádzajúceho sa približne v polovici trasy. My si vyberáme tú druhú alternatívu. Cestu jedinečným prostredím by bolo škoda prejsť len jedným smerom. Ako členovi výpravy povereného fotodokumentáciou mi naviac vyhovuje, že budem cez tie isté miesta prechádzať dvakrát a snáď aspoň raz vystihnem vhodné svetelné podmienky. Úvodný výstup cez lávové polia okrem terénu a nemilosrdného slnka spomaľujú aj zástupy turistov.


Chodník cez lávové polia na svahoch sopky Ngauruhoe.

Vyprahnutý reliéf pripomína mesačnú krajinu a príležitosť na unikátne zábery je na kažom kroku. Jedincov postihnutých fotomániou spoznáte v dave turistov okamžite. Najčastejšie podľa charakteristickej pózy.


Kým niektorí fotia za pochodu,...


...iní sa vysporiadávajú s limitáciami svojej fototechniky,...


...a ďalší uprednostňujú pohodlie a štýlovosť.

Pomalý výstup do sedla medzi vulkánmi Tongariro a Ngauruhoe sprevádzajú tabule s upozorneniami na možné nebezpečenstvo.


Turisti štverajúci sa do sedla medzi sopkami Tongariro a Ngauruhoe.


Obchodné podmienky Národného parku Tongariro.

Pohľady zo sedla však dostatočne kompenzujú námahu predchádzajúceho výstupu. Stojíme na okraji Červeného krátera, hlboko pod nami sa trblietajú známe Smaragdové jazerá, v ďiaľke vidno kráter naplnený Modrým jazerom a všade navôkoľ sú bizarné skalné útvary. No a samozrejme ďalší turisti.


Červený kráter - Red Crater.


Smaragdové jazerá - Emerald Lakes.


Modré jazero - Blue Lake.


Jeden zo skalných útvarov.

Strmý zostup na druhú stranu sedla prenechávame spolupútnikom pokračujúcim len jedným smerom a my sa vyberáme na cestu späť. V poobedňajších hodinách je chodník takmer vyľudnený a ja mám viac času a priestoru všimnúť si detaily, ktoré mi pri masovom výstupe unikali. Na prvý pohľad v mŕtvom prostredí prekvapia nenápadné rastliny prispôsobené drsným podmienkam.


Cesta nadol cez škvárové morény k Smaragdovým jazerám.



Flóra vulkanickej zóny národného parku Tongariro.

Na druhý ďeň sú sopky zahalené ťažkými šedými mrakmi. K silnému vetru sa pridáva hustý lejak a druhá polovica túry začatej predchádzajúci deň sa odkladá. Počasie sa podstatne nezlepší ani ďalšie ráno, hustý dážď však striedajú občasné prehánky. Vyrážame teda preskúmať okolitú krajinu. Pre nás nateraz nedokončená trasa Tongariro Alpine Crossing je súčasťou diaľkového okruhu Tongariro Northern Circuit. Ten vedie okolo vulkánu Ngauruhoe a je jedným z deviatich veľkých trekov Nového Zélandu. Má celkovo 43 kilometrov a jeho absolvovanie zaberie tri až štyri dni. Podobný okruh (Round the Mountain Track) vedie aj okolo vulkánu Ruapehu. Je o niečo dlhší (66 kilometrov) a s prespávaním na chatách zaberie 4 - 6 dní. Oba okruhy sa čiastočne prekrývajú a prechádzajú viacerými ekosystémami, ktoré vznikli na úpätí svahov mohutných vulkánov. Jednotlivé úseky sa dajú absolvovať aj ako jednodňové výlety a my si vyberáme časti trasy vedúce k jazerám Tama a vodopádu Waitonga.


Jedno z jazier Tama vypĺňajúce sopečný kráter.


Vodopád Waitonga na úpätí vulkánu Ruapehu.

Na úseku spoločnom pre oba okruhy sa nachádza aj najstaršia zachovalá turistická chata ako celého národného parku, tak aj Nového Zélandu. Bola dokončená v roku 1904 a turistom slúžila viac ako 60 rokov. Na jednoduchej konštrukcii z drevených trámov sú upevnené dve vrstvy vlnitého plechu. Priestor medzi nimi vypĺňa vulkanická pemza. Chata s dvoma jednoduchými izbami - jednou pre mužov a druhou pre ženy - je dnes už len turistickou atrakciou a národnou kultúrnou pamiatkou.


Waihohonu Hut - najstaršia zachovalá turistická chata Nového Zélandu.

Aj po niekoľkých dňoch ostávajú vyššie položené svahy sopiek ukryté v oblakoch. Dážď však ustal, a tak vyrážame dokončiť druhú polovicu pred pár dňami začatého Tongariro Alpine Crossing. Trasa vedie okolo rozsiahlych fumarolových polí pod vulkánom Tongariro. Para stúpajúca cez trhliny v zemi pekne kontrastuje so zatiahnutou oblohou. Unikajúce plyny je zasa vďaka tlakovej níži cítiť intenzívnejšie.


Turisti na chodníku vedúcom okolo fumarolových polí.

So stúpajúcou nadmorskou výškou pribúda aj oblačnosť. Viditeľnosť a teplota naopak prudko klesajú. Záverečné metre chýbajúceho úseku Tongariro Alpine Crossing absolvujeme v hustej hmle a silnom vetre. Zmoknutí turisti prichádzajúci v opačnom smere nás varujú, že počasie na druhej strane sedla je ešte horšie a jazerá ani krátery nie sú vôbec viditeľné. Pokračovať ďalej nemá význam a ja som rád, že sme aspoň predchádzajúcu polovicu trasy absolvovali za dobrých podmienok.


Oblačnosť pokrývajúca svahy vulkánu Tongariro, napravo jazero Rotoaira a sopka Pihanga.

K úspešnému zavŕšeniu pôvodného plánu vidieť všetky veľké vulkány Severného ostrova, chýba už len cesta na White Island, vzdialený približne 50 kilometrov od východného pobrežia. Výletné lode naň vyrážajú z mesta Whakatane, kam máme namierené aj my. Cestou sa ešte zastavujeme v lyžiarskom stredisku Whakapapa na severnom svahu vulkánu Ruapehu. Patrí k najpopulárnejším na Novom Zélande a k jeho atraktivite určite nemalou mierou prispieva aj fakt, že sa nachádza na úpätí jedného z najaktívnejších vulkánov na svete. Neďaleko lyžiarskeho strediska stojí aj známy hotelový komplex Chateau Tongariro, postavený v roku 1929. Luxusný hotel vybudovaný za účelom prilákania zahraničných turistov mal pôvodne dokonca i vlastné letisko. Počas svojej histórie slúžil aj ako psychiatrický ústav či zotavovňa pre vojakov leteckých síl vracajúcich sa z druhej svetovej vojny.


Jedna z početných chát v lyžiarskom stredisku nad dedinou Whakapapa.


Hotelový komplex Chateau Tongariro v jeho dnešnej zrekonštruovanej podobe.

Do Whakatane prichádzame tesne po prietrži mračien. Lúče zapadajúceho slnka sa krásne odrážajú na odchádzajúcich mrakoch a lodiach pripravených na zajtrajší výlet. Zaspávam s jediným želaním. Aby na druhý deň nepršalo...


Lode kotviace v ústi rieky Whakatane po večernom daždi.


Použitá fototechnika: Canon EOS 1000D, objektívy Canon EF-S 18-55 mm IS a Canon EF-S 55-250 mm IS II, cirkulárny polarizačný filter Hoya.


Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
adora
2014-01-24 08:24:08
opäť výborné čítanie, Patrik ďakujem, fotky skvelé,..zatúžila som cestovať
 
Daniel Urban
2014-01-24 09:54:12
Skvelé zábery, aj článok.
 
mirosz
2014-01-24 10:09:37
Na tej fotke cerveneho kratera....vidi to aj niekto iny alebo som tu jedine prasa?
 
milanF
 
blahoslav J B Art
2014-01-24 11:34:23
super citanie aj fotky, som rad, ze sme na pokracovanie nemuseli cakat 10 mesiacov ako Ty navyse teraz pozeram tenis z Australie
 
Dedo
2014-01-24 18:19:54
To nemá chybu - keď s a zadívam a na plno zapnem predstavivosť, akoby som tam pod chvíľkou bol. Pekná práca a dobrý opis.
 
tragedd
2014-01-24 19:20:14
krásne
 
xavierb
2014-01-24 20:35:13
výborný článok aj fotky, dúfam, že si na druhý deň mal pekné počasie
 
jerzi45
2014-01-24 20:44:14
skutočne zaujímavé a fotogenické miesto...asi celá krajina má svoje čaro a to by som ešte veľmi privítal pohľady a popisy z južného ostrova...počkám si ak máš...super.
 
Peter1111
2014-01-24 21:28:38
Pekné fotky a vďaka za článok
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:35:50
príspevok od: adora
opäť výborné čítanie, Patrik ďakujem, fotky skvelé,..zatúžila som cestovať
Pozor - je to infekcia, ktorej sa len tazko zbavuje
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:37:05
príspevok od: Daniel Urban
Skvelé zábery, aj článok.
Dakujem, potesilo
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:43:47
príspevok od: mirosz
Na tej fotke cerveneho kratera....vidi to aj niekto iny alebo som tu jedine prasa?
Podobnost cisto nahodna...ale nejake paralely by sa urcite dali najst... Ten vystup bol naozaj vzrusujuci, vnimal som ho vsetkymi zmyslami a na vrchole som bol zadychcany a spoteny ako to prasa
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:44:21
príspevok od: milanF
dakujem Milan
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:46:45
príspevok od: blahoslav J B Art
super citanie aj fotky, som rad, ze sme na pokracovanie nemuseli cakat 10 mesiacov ako Ty navyse teraz pozeram tenis z Australie
vdaka Jaro, teplotne sa to tam tej Australii dost priblizovalo
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:47:46
príspevok od: Dedo
To nemá chybu - keď s a zadívam a na plno zapnem predstavivosť, akoby som tam pod chvíľkou bol. Pekná práca a dobrý opis.
Dakujem, snad potesi aj zaverecna cast.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:48:35
príspevok od: tragedd
krásne
dakujem
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:49:17
príspevok od: xavierb
výborný článok aj fotky, dúfam, že si na druhý deň mal pekné počasie
nevyzvedaj a vydrz
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:51:42
príspevok od: jerzi45
skutočne zaujímavé a fotogenické miesto...asi celá krajina má svoje čaro a to by som ešte veľmi privítal pohľady a popisy z južného ostrova...počkám si ak máš...super.
miniserialom o sopkach uzatvaram Severny ostrov, bude este jeden clanok s tematikou wildlife a potom zacne Juzny ostrov - ten je pre mna osobne ovela zaujimavejsi...snad potesim
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-25 00:52:03
príspevok od: Peter1111
Pekné fotky a vďaka za článok
dakujem aj ja Peter
 
Koma
ocenenie redakciou 2014-01-25 11:25:01
výborne Patrik.
 
janepetrasova
2014-01-25 20:24:21
Krásne fotky, zase som sa raz v čase vďaka fotkám preniesla do 2008, tiež som tadial kráčala...waw výborne.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-26 07:27:03
príspevok od: Koma
výborne Patrik.
vdaka Lubos
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-26 07:33:12
príspevok od: janepetrasova
Krásne fotky, zase som sa raz v čase vďaka fotkám preniesla do 2008, tiež som tadial kráčala...waw výborne.
som rad, ze fotky vyvolali prijemne spomienky...na tie miesta sa veru nezabuda
 
seifi
2014-01-26 22:00:13
fajn, čo viac napísať ?
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-27 09:28:24
príspevok od: seifi
fajn, čo viac napísať ?
staci aj to - potesilo
 
Mikinvl
2014-01-27 11:43:50
dobry fotočlanok,krasne aj ked drsne prostredie,dakujem za približenie
 
nvs
2014-01-27 18:03:00
dobré čítanie a pekné pozeranie, rada som sa zastavila
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-27 21:21:39
príspevok od: Mikinvl
dobry fotočlanok,krasne aj ked drsne prostredie,dakujem za približenie
dakujem za zastavenie
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-01-27 21:21:53
príspevok od: nvs
dobré čítanie a pekné pozeranie, rada som sa zastavila
vdaka Natalia
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované