Hore

Tokio (nielen) na tanieri - 1

Keď som pred rokmi navštívil jednu z prvých bratislavských suši reštaurácií, pripadali mi malé kôpky ryže úhľadne zabalené do plátkov morských rias exotické a vzdialené. Ako krajina, z ktorej pochádzali. Vybrali sme sa vtedy s kolegami z práce osláviť polročné odmeny. Nedôverčivo sme hľadeli na pár kúskov surovej ryby esteticky naservírovaných na poloprázdnom tanieri a čakali, kto sa prvý osmelí. Pamätám si, ako sme najskôr zápasili s drevenými paličkami. Neskôr zasa s účtom, ktorý nám na rozdiel od podávaných porcií pripadal priam astronomický. Rozčarovaní a naďalej hladní sme nakoniec skončili v susednej pivárni. Vtedy som ani len netušil, že sa suši stane jedným z mojich obľúbených jedál. A že do krajiny jeho pôvodu sa raz aj vyberiem.


Typické plastové menu japonských reštaurácií.

Od mojej prvej návštevy suši reštaurácie uplynulo už veľa rokov. Odvtedy som ochutnal viaceré japonské tradičné jedlá, vždy však mimo krajiny vychádzajúceho slnka. S jedlom ale rastie chuť. Keď sa mi konečne naskytla príležitosť ísť si na pár dní pozrieť Tokio, neváhal som. Nebudem predstierať kultivovanú povahu so záujmom o umenie, architektúru, históriu či orientalistiku. Pri predstave návštevy Tokia som sa najviac tešil na autentickú japonskú kuchyňu. Raz darmo - som jedným z tých jedincov, ktorým láska žalúdkom nielen prechádza, ale tam i začína a končí.


Japonské jedlá nielen vynikajúco chutia, ale aj vyzerajú. Pre mňa láska na prvý pohľad.

Kde lepšie začať kulinársku prehliadku Tokia ako na známom trhu v štvrti Tsukiji. Ten je najväčším rybím trhom na svete a zároveň aj jednou z hlavných turistických atrakcií mesta. Denne sa tu predá okolo 2 000 ton plodov mora, pričom trh samotný zamestnáva viac ako 60 000 ľudí. Na slávne aukcie tuniakov sa čaká od skorých hodín. Prípravy na ne začínajú už okolo tretej hodiny nad ránom, dovozom tovaru z celého sveta. Prvá aukcia štartuje o 5:20 a zvedaví návštevníci sa musia v predstihu registrovať. Priznám sa, že okrem suši mám rád aj spánok. Vidina niekoľkohodinového nočného čakania v dave turistov v kombinácii s neistým výsledkom ma vôbec nenadchla. Na trh preto vyrážame v civilizovanejšom čase.


Rybí trh v štvrti Tsukiji.

Samotný trh sa skladá z dvoch častí. Vnútorná, určená pre veľkoobchod, je pre bežných smrteľníkov do deviatej hodiny zatvorená. Výnimkou je len 120 šťastlivcov z radov turistov, ktorí sa môžu na prebiehajúce aukcie pozerať z vyhradených priestorov. Malé stánky natlačené na seba ponúkajú tovar zástupcom obchodných sietí a reštaurácií z celého sveta. Ten je okamžite porcovaný, balený a expedovaný na všadeprítomných pojazdných vozíkoch. Okrem veľkej dávky trpezlivosti a šťastia si návšteva vnútorného trhu vyžaduje aj silný žalúdok a ostražitosť. Pripomína skôr rušnú stanicu, kde je všetko v neustálom pohybe. Okolo poludnia sú už stánky vyprázdnené a začína sa s prípravami na ďalší deň.


Zatiaľ čo obchodníci dohadujú kšefty...


...a účtovníčky počítajú zisky,...


...tovar je ihneď balený a distribuovaný zákazníkovi.

Vonkajší trh pozostáva z predajcov rôzneho tovaru priamo či nepriamo súvisiaceho s rybami a ich prípravou. Sušenými špecialitami počnúc a rôznymi kuchynskými pomôckami končiac. Ponuku stánkov a obchodov dopĺňajú viaceré reštaurácie s tým najčerstvejším suši na svete.


Ochutnávka Katsuobushi - jemných lupienkov zo sušeného údeného tuniaka, ktoré sa pridávajú do mnohých tradičných jedál.


Čerstvo naporcovaný tuniak v jednom zo stánkov na vonkajšom trhu v Tsukiji.

V Tokiu nájdete na mnohých miestach chrámy a svätyne rôznych veľkostí. Nie je tomu inak ani v okolí rybieho trhu v Tsukiji. V nenápadnej šintoistickej svätyni hneď pri hlavnom vchode na vnútorný trh sa zastavujú predovšetkým obchodníci a návštevníci trhu. Neďaleký budhistický chrám Tsukiji Hongan-ji je oveľa väčší a pripomína skôr palác indického maharádžu.


Svätyňa Namiyoke Inari vedľa rybieho trhu v Tsukiji.


Budhistický chrám Tsukiji Hongan-ji s výraznými indickými architektonickými prvkami.


Interiér chrámu Tsukiji Hongan-ji.

Hoci je suši najznámejším ambasádorom japonskej gastronómie, na domácej pôde sa veľkej obľube tešia aj ďalší reprezentanti rozmanitej ponuky. Rozšírené rezancové polievky ramen tak trochu pripomínajú pohľad na tokijské ulice. Zatiaľ čo na tanieri spomedzi nekonečných rezancov dolujete kúsky mäsa, na uliciach častokrát pre spleť elektrických káblov nevidíte z jedného konca na druhý.


Rezance sú základom mnohých tradičných jedál...


...a charakteristickým znakom tokijskej pouličnej architektúry.

Ďalším favoritom je okonomiyaki - jedlo pripomínajúce hrubú palacinku, či omeletu. Základ predstavuje cesto s nastrúhanou zeleninou. Ostatné suroviny pozostávajú z mäsa, rýb a iných morských živočíchov podľa priania zákazníka. Hotový pokrm je na záver ozdobený majonézou, špeciálnou omáčkou a už spomínanými lupienkami zo sušeného tuniaka. Tie sa v teplom vzduchu unikajúcom z jedla vlnia a vytvárajú ilúziu pohybu. Okonomiyaki je spravidla pripravovaná na horúcej platni pred očami konzumentov. Obzvlášť populárne sú reštaurácie, kde si ich zákazníci sami pečú na špeciálne upravených stoloch. Do jednej z nich sa vyberáme aj my.


Mladé Japonky pri šporáku v jednej z "priprav si sám" reštaurácií.


V prípade našich okonomiyaki sme sa radšej podieľali len na ich konzumácii.

Tradičné tokijské reštaurácie zaujmú svojou atmosférou a jednoduchosťou. Na malom priestore sa tu častokrát tlačí prekvapivo veľa ľudí. Menu je nezriedka obmedzené - špecializujúce sa len na jednu oblasť bohatého sortimentu japonskej kuchyne.


Malé reštaurácie s jednoduchým sortimentom sú obľúbené najmä medzi domácimi.

Zvláštnou kategóriou miestnych reštaurácií sú tzv. "Maid cafés". Líšia sa predovšetkým obsluhou. Zabezpečujú ju mladé Japonky v typických kostýmoch, ktoré vystupujú ako služobníčky a zákazníkov považujú za svojich majstrov. Ponúkané služby v jednotlivých reštauráciách môžu zahrňovať rôzne činnosti, vrátane kŕmenia lyžicou alebo vyčistenia uší. Všetky majú však spoločný zákaz fotografovania interiérov a personálu.


Živá reklama na jednu z Maid kaviarní.

Rozšírené sú aj rôzne stánky rýchleho občerstvenia. Nájdete ich takmer všade - na staniciach metra, v parkoch, či nákupných strediskách. Okrem tradičných špecialít ponúkajú aj japonské verzie niektorých európskych receptov.


Fast food má v Tokiu mnoho podôb: od nasolených grilovaných rýb Ayu, ktoré sa spravidla jedia vrátane hlavy a chvostu,...


...cez japonskú verziu vaflí - ako inak v tvare ryby,...


...až po palacinky zabalené do malých balíčkov.


Obľúbené sú aj ryžové koláčiky "moči" s rôznymi plnkami.

Populárnou formou stravovania je bentó. V krabičkách s viacerými priehradkami si ľudia nosia jedlo do práce, školy či na cesty. Okrem reštaurácií sú v ponuke aj vo väčšine obchodných domov, vo vlakoch alebo divadlách. Ich obsah sa rôzni, v správnej bentó krabičke však nesmie chýbať ryža, ryba a čerstvá či nakladaná zelenina.


Jedna z mnohých verzií obľúbených bentó boxov.

Zaujímavú podobu stravovacích zvykov Tokijčanov predstavujú automaty. Sú tu doslova na každom rohu. Okrem nápojov, sladkostí, cigariet, či ovocia ponúkajú aj čerstvé kvety, toaletné potreby, vizitky a v chrámoch rôzne náboženské predmety. Nájdete ich aj v niektorých reštauráciach, kde si cez ne zákazníci objednávajú a platia jedlo.


Japonsko má najväčší počet automatov na osobu a dnes tu už patria ku "klasike".

Japonské jedlá nielen vynikajúco chutia, ale i vyzerajú. Estetičnosť a spôsob servírovania z nich robia priam umelecké minidiela. Zložité obrady a pravidlá stolovania zasa hotové predstavenie. Jedným z najznámejších rituálov je ten čajový. Tradičná čajová ceremónia má predpísanú etiketu, môže trvať až štyri hodiny a je plná symbolov a formálnosti. My sa zastavujeme na jej skrátenú verziu určenú pre turistov. V parku Hama-rikyū Onshi Teien v centre Tokia. V typickej čajovni uprostred jazera, v tieni vysokých mrakodrapov.


Čajovňa Nakajima v parku Hama-rikyū Onshi Teien je oázou pokoja uprostred veľkomesta.

Podáva sa mletý čaj matcha so sladkosťou wagashi. Matcha vzniká rozdrvením čajových lístkov, ktoré rástli chránené pred priamym slnečným svetlom. Výsledným produktom zložitého procesu je jemný prášok s charakteristickou farbou a chuťou. Ten sa pri príprave šľahá rýchlymi pohybmi v malom množstve horúcej vody špeciálnou bambusovou metličkou. Na zvýraznenie špečifickej chuti je podávaný s malou sladkosťou. Ceremoniálnym je nielen spôsob prípravy a servírovania čaju, ale aj jeho konzumácia. Podľa návodu, ktorý s miskou zeleného nápoja a tradičným dezertom dostávame, by som mal najskôr zjesť sladkosť prekrojenú malou drevenou paličkou na štyri kúsky. Následne mám uchopiť misku s čajom pravou rukou a položiť si ju do dlane ruky ľavej. Potom miskou dvakrát otočiť v smere hodinových ručičiek a vypiť všetok čaj na 3 až 4 dúšky. Miesto, na ktorom som sa dotýkal perami misky, treba utrieť palcom a ukazovákom pravej ruky. Tie si vzápätí očistiť na priloženej papierovej servítke a miskou znova dvakrát otočiť, tentokrát v opačnom smere. Na záver sa patrí misku trocha poobdivovať a s prejavom vďaky ju vrátiť na miesto, odkiaľ bola servírovaná. To všetko v nepríjemnom posede na kolenách s nohami skrčenými pod sebou.


Drvený čaj matcha s tradičnou sladkosťou wagashi.

Na rozdiel od čaju je pitie saké menej komplexnou záležitosťou. Prispieva k tomu zrejme aj skutočnosť, že Japonci - podobne ako iné ázijské národy, mávajú geneticky podmienenú nízku toleranciu alkoholu. Hoci v európskom ponímaní saké predstavuje alkoholický nápoj vyrábaný z ryže, v Japonsku sa týmto pojmom častokrát označuje akýkoľvek alkoholický nápoj. "Pravé" saké, po japonsky nazývané nihonshu, je získavané viacnásobnou fermentáciou ryže v procese podobnom príprave piva. Obsahom alkoholu (15-17%) sa skôr približuje k vínu. Podobne ako víno, má saké suché, polosladké či sladké varianty. V závislosti od kvality jednotlivých značiek sa môže konzumovať horúce, podávané pri izbovej teplote alebo vychladené. Zisky z produkcie saké kedysi tvorili až tretinu daňových príjmov krajiny. Má dokonca aj svoj sviatok. Prvý október je v Japonsku oficiálnym dňom saké. Napriek tomu jeho produkcia upadá a z mnohých tradičných výrobcov sú dnes už len múzeá.


Saké múzeum v časti Yanaka.


Saké je aj obľúbeným obetným darom.

S plným žalúdkom sa zdá byť život ľahší. A okolitý svet zasa krajší. Platí to aj o betónovej džungli v centre Tokia. Ale o tej zasa nabudúce.


Pohľad na centrum Tokia z budovy metropolitnej radnice.

 

Použitá fototechnika: Canon EOS 70D, objektívy Canon EF-S 10-18 mm f/4.5-5.6 IS STM, Canon EF-S 18-55 mm f/3.5-5.6 IS a Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS II.






Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Puff
2014-11-27 07:19:15
Patrik ako vždy nevšedne opísaný kulinársky zážitok,ze som mal pocit ako keby som tam bol.
Vďaka .
 
Peter1111
2014-11-27 08:10:07
Ďakujem za článok, Tokio ma už dlhšiu dobu láka. Zaujímavé menu si predstavil.
 
Paulie
2014-11-27 08:31:33
Človek aby si hneď zrána neoslintal monitor. Super článok aj fotky ako vždy.
 
alexmenti
2014-11-27 08:34:55
Ako ortodoxný vyznavač slovenskej a maďarskej kuchyne idem na sushi (ešte som ho nejedol)...vidíš, čo si spôsobil svojím článkom, Patrik?...neodskočím si hneď do Tokia, ale len do Bratislavy, snáď aj tu niečo nájdem...
 
GhostDog
2014-11-27 09:42:53
Nádhera, ďakujem. Okamžite ma chytila nostalgia za Japonskom, kam sa zase musím vrátiť. Už je to dávno, keď som sa túlal úzkymi uličkami Tsukiji. http://www.natanieri.sk/once-upon-a-time-in-japan-tsukiji-%E2%80%93-rybi-trh/
 
Snake_241
2014-11-27 09:57:44
Super clanok...ale ani by som si nepomyslel ze to jedlo bude az take zaujimave....teraz uz normalne neviem ci budu stacit 2 tyzdne v Japonsku.....
 
A.Gabor
2014-11-27 10:10:48
Ja pracujem v azijskej restike kde podavame aj sushi rozneho druhu,ale aj ine jedla ktore napr,bezny zakaznik ani neochutna. Nebol som v japonsku ale musim uznat ze sushi ale aj celkovo azijske jedlo mi chuti
 
marcus_labeo
2014-11-27 13:11:21
Takýto fotoreport o jedle tu tuším ešte nebol, palec hore. Najzaujímavejšie je to servírovanie, plno malých, úhľadne naservírovaných neidentifikovateľných drobností na desiatkach mištičiek samé osebe robí zážitok.
Ad fotky: vidím, že si často využíval nový širokáč, čo je na stiesnené japonské pomery ideálne, akurát to nerobí moc dobre ľuďom a ich tváram, niektoré sú dosť deformované.
 
Dedo
2014-11-27 13:39:43
Patrik , oživil si my spomienky na Japonsko.
Bol som tam na PlantTour a bol to super zážitok. Strava a stolovanie bolo extra a super. Trapnešie vyzneli iba pokusy europsku či am. kuchyňu. Na rybací trh so sa nedostal lebo sme prileteli v sobotu po obede. Pridaj okrem toho "žrádelka" ešte nejaké japonečky v minisukniach a bude to úplne super.
 
snakepit
2014-11-27 13:46:46
Hodnotim fotky, k clanku som sa nedostal... Tie su podla mna skor dokumentarneho charakteru (uprimne povedane, ja mam z Japonska isto lepsie ). A mat zakladny setovy objektiv k 70Dcku su podla mna vyhodene peniaze (za telo) a je to vidiet na fotkach...
 
marcus_labeo
2014-11-27 13:56:02
príspevok od: snakepit
Hodnotim fotky, k clanku som sa nedostal... Tie su podla mna skor dokumentarneho charakteru (uprimne povedane, ja mam z Japonska isto lepsie ). A mat zakladny setovy objektiv k 70Dcku su podla mna vyhodene peniaze (za telo) a je to vidiet na fotkach...
Nechcem sa vyjadrovať za autora, ale čo si pamätám, mal pred 70D nižšiu radu, ku ktorej mal dva seťáky, základný a telezoom a následne vymenil len telo (a potom dokúpil širokáč). Takáto zostava troch skiel mu pokryje ohniská od 10 do 250mm, čo je nanajvýš praktické a ak nemá peňazí na rozhadzovanie, je oveľa rozumnejšie investovať prachy do cestovania a fotiť s priemernými sklami exotické destinácie, ako kúpiť super sklo a fotiť akurát doma na záhrade (čo tu viacerí robíme, vrátane mňa )
 
Andy1682
2014-11-27 15:00:03
Dakujem za super citanie a pozeranie!
 
romanovo
2014-11-27 15:27:50
Dakujem za super citanie a skvele fotky
 
Puff
2014-11-27 17:52:49
príspevok od: snakepit
Hodnotim fotky, k clanku som sa nedostal... Tie su podla mna skor dokumentarneho charakteru (uprimne povedane, ja mam z Japonska isto lepsie ). A mat zakladny setovy objektiv k 70Dcku su podla mna vyhodene peniaze (za telo) a je to vidiet na fotkach...
Bohumile to delás chybu nečítať Patrikove reportáže .
To ako keby si hodnotil kvalitu piva len podľa fľašky a nie podľa obsahu.
 
adamac
2014-11-27 19:07:37
už si ani nepamätám,žeby sa mi slinky zbiehali pri čítaní nejakého článku..Tebe sa týmto článkom podarilo.Veľmi pekne si to napísal.Aj fotky sú dobré..
 
blahoslav J B Art
2014-11-28 10:52:37
striedas tie fotodestinacie rychlejsie ako ja spodne pradlo vdaka za dalsie obrazovoslovne priblizenie dalekych koncin
pripomenulo mi to moju prvu skusenost so susi na akcii mobilneho operatera, kde okrem bohatych stolov s jedlom a pitim bol aj stanok so sikmookou obsluhou ... tak som sa postavil do radu a ked na mna doslo, tak som len ukazoval prstom, co mi ma ta gejsa nalozit na tanier a ked som tam mal uz 4 kusky, tak som sa nesmelo opytal, ci maju aj nejake susi ... a ona mi po slovensky s azijskym akcentom hovori ukazujuc na moj tanier: aj to je susi, aj to je susi, aj to je susi, aj to je susi
ale pravdupovediac, moc mi to nechutilo ... asi ako surova ryba
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:34:09
príspevok od: Puff
Patrik ako vždy nevšedne opísaný kulinársky zážitok,ze som mal pocit ako keby som tam bol.
Vďaka .
Som vedel, ze spravneho kocura clankom o rybach potesim
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:35:09
príspevok od: Peter1111
Ďakujem za článok, Tokio ma už dlhšiu dobu láka. Zaujímavé menu si predstavil.
Bola to taka kratka navsteva...druha cast bude uz viac o Tokiu samotnom.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:36:53
príspevok od: Paulie
Človek aby si hneď zrána neoslintal monitor. Super článok aj fotky ako vždy.
To mas teda poriadne dlhy jazyk ...Dufam, ze monitor prezil.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:40:14
príspevok od: alexmenti
Ako ortodoxný vyznavač slovenskej a maďarskej kuchyne idem na sushi (ešte som ho nejedol)...vidíš, čo si spôsobil svojím článkom, Patrik?...neodskočím si hneď do Tokia, ale len do Bratislavy, snáď aj tu niečo nájdem...
Dufam, ze chutilo Alex...hoci takemu spravnemu halaszle sa tazko konkuruje...
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:52:03
príspevok od: GhostDog
Nádhera, ďakujem. Okamžite ma chytila nostalgia za Japonskom, kam sa zase musím vrátiť. Už je to dávno, keď som sa túlal úzkymi uličkami Tsukiji. http://www.natanieri.sk/once-upon-a-time-in-japan-tsukiji-%E2%80%93-rybi-trh/
Vdaka za link Jozef, vystizny blog - suhlasim s kazdou vetou . O tom filme som nevedel, budem musiet pozriet.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:57:15
príspevok od: Snake_241
Super clanok...ale ani by som si nepomyslel ze to jedlo bude az take zaujimave....teraz uz normalne neviem ci budu stacit 2 tyzdne v Japonsku.....
Asi nie, ale ak zostane cas - odporucam ist si na 2-3 dni pozriet aj Nikko. Kopec budhistickych a sintoistickych chramov v prostredi narodneho parku, len 2 hodiny od centra Tokia.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 09:58:15
príspevok od: A.Gabor
Ja pracujem v azijskej restike kde podavame aj sushi rozneho druhu,ale aj ine jedla ktore napr,bezny zakaznik ani neochutna. Nebol som v japonsku ale musim uznat ze sushi ale aj celkovo azijske jedlo mi chuti
To by ma celkom bavilo...hlavne ak si mozes nosit pracu aj domov
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:09:50
príspevok od: marcus_labeo
Takýto fotoreport o jedle tu tuším ešte nebol, palec hore. Najzaujímavejšie je to servírovanie, plno malých, úhľadne naservírovaných neidentifikovateľných drobností na desiatkach mištičiek samé osebe robí zážitok.
Ad fotky: vidím, že si často využíval nový širokáč, čo je na stiesnené japonské pomery ideálne, akurát to nerobí moc dobre ľuďom a ich tváram, niektoré sú dosť deformované.
Som rad, ze som nemusel po sebe vsetky tie misticky umyvat - trvalo by to urcite dlhsie ako konzumacia jedla

Ten sirokac som v Tokiu vlastne testoval - kupeny bol den pred odletom. Deformacie su naozaj dost vyrazne, v mnohych situaciach bol vsak nenahraditelny. Vdaka za zastavenie a slovicka Marcus.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:14:00
príspevok od: Dedo
Patrik , oživil si my spomienky na Japonsko.
Bol som tam na PlantTour a bol to super zážitok. Strava a stolovanie bolo extra a super. Trapnešie vyzneli iba pokusy europsku či am. kuchyňu. Na rybací trh so sa nedostal lebo sme prileteli v sobotu po obede. Pridaj okrem toho "žrádelka" ešte nejaké japonečky v minisukniach a bude to úplne super.
Tie Japonky v minisukniach som zasa nestihol ja . Druha cast bude viac o Tokiu samotnom, snad tiez zaujme.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:20:47
príspevok od: snakepit
Hodnotim fotky, k clanku som sa nedostal... Tie su podla mna skor dokumentarneho charakteru (uprimne povedane, ja mam z Japonska isto lepsie ). A mat zakladny setovy objektiv k 70Dcku su podla mna vyhodene peniaze (za telo) a je to vidiet na fotkach...
Ako pisal Marcus, tie skla su pozostatkom predchadzajucej zostavy. Nie je to idealna kombinacia k 70D, ale inu momentalne bohuzial nemam. K clankom vacsinou vyberam dokumentarne fotky, aby co najlepsie vystihovali text a realitu.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:22:56
príspevok od: Andy1682
Dakujem za super citanie a pozeranie!
Vdaka Andy.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:23:47
príspevok od: romanovo
Dakujem za super citanie a skvele fotky
Vdaka Roman.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:31:56
príspevok od: adamac
už si ani nepamätám,žeby sa mi slinky zbiehali pri čítaní nejakého článku..Tebe sa týmto článkom podarilo.Veľmi pekne si to napísal.Aj fotky sú dobré..
Vdaka Ado. Verim, ze kalorie nabrane pri citani na horach rychlo vybehas
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-11-29 10:39:20
príspevok od: blahoslav J B Art
striedas tie fotodestinacie rychlejsie ako ja spodne pradlo vdaka za dalsie obrazovoslovne priblizenie dalekych koncin
pripomenulo mi to moju prvu skusenost so susi na akcii mobilneho operatera, kde okrem bohatych stolov s jedlom a pitim bol aj stanok so sikmookou obsluhou ... tak som sa postavil do radu a ked na mna doslo, tak som len ukazoval prstom, co mi ma ta gejsa nalozit na tanier a ked som tam mal uz 4 kusky, tak som sa nesmelo opytal, ci maju aj nejake susi ... a ona mi po slovensky s azijskym akcentom hovori ukazujuc na moj tanier: aj to je susi, aj to je susi, aj to je susi, aj to je susi
ale pravdupovediac, moc mi to nechutilo ... asi ako surova ryba
bolo to medzipristatie na ceste do Europy - len tak narychlo, ani to spodne pradlo som nestihol vymenit

s tou prihodou si pobavil, gejsa musela byt prekvapena ...susi treba macat do wasabi pasty rozmiesanej v sojovej omacke, inak chuti naozaj tak, ako pises...len pozor, aby si to s tou sojovou omackou neprehnal...lebo potom po susi dobre susi
 
seifi
2014-11-30 20:19:01
Patrik ďakujem, moc pekne to píšeš. Myslím si, že cez tvoje články sa učíme porozumieť inakosti sveta a sme bližšie k momentu zavrhnutia myšlienky, že Slovensko je pupok sveta . Vďaka.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-12-01 09:28:32
príspevok od: seifi
Patrik ďakujem, moc pekne to píšeš. Myslím si, že cez tvoje články sa učíme porozumieť inakosti sveta a sme bližšie k momentu zavrhnutia myšlienky, že Slovensko je pupok sveta . Vďaka.
Vdaka Dusan, v mojom pripade to bude tak trocha profesionalna deformacia - roky som pracoval s utecencami z celeho sveta. A svoje urobi aj opakovane stahovanie sa z krajiny do krajiny .
 
marcus_labeo
2014-12-03 10:48:47
príspevok od: Patrik Stedrak
Som rad, ze som nemusel po sebe vsetky tie misticky umyvat - trvalo by to urcite dlhsie ako konzumacia jedla

Ten sirokac som v Tokiu vlastne testoval - kupeny bol den pred odletom. Deformacie su naozaj dost vyrazne, v mnohych situaciach bol vsak nenahraditelny. Vdaka za zastavenie a slovicka Marcus.
Niet za čo, Tvoje reporty vždy s chuťou prečítam a cestujem aspoň s prstom na mape. Nedávno som sa bavil s mladou babou, čo býva kúsok od nás a len som otváral ústa, čo precestovala; dostala sa napr. až na Vanuatu. Škoda len, že fotila len mobilom, také exotické destinácie sa len tak nevidia (musel som si to pozrieť na google maps, inak som nevedel, kde to vlastne je).
Ad širokáč: Možno tých 10mm je už extrém. Ja mám ako širokáč pevnú 15ku a tam ešte nejaké deformácie nie sú, aj preto som nešiel do širších ohnísk (a hlavne pre jeho malé rozmery a skladnosť, čo je pri cestovaní veľká výhoda).
Už sa teším na Tvoj ďalší fotoreport.
 
xavierb
2014-12-03 19:20:21
Ten autoportrét s okonomiyaki vyzerá dobre
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-12-04 10:14:53
príspevok od: marcus_labeo
Niet za čo, Tvoje reporty vždy s chuťou prečítam a cestujem aspoň s prstom na mape. Nedávno som sa bavil s mladou babou, čo býva kúsok od nás a len som otváral ústa, čo precestovala; dostala sa napr. až na Vanuatu. Škoda len, že fotila len mobilom, také exotické destinácie sa len tak nevidia (musel som si to pozrieť na google maps, inak som nevedel, kde to vlastne je).
Ad širokáč: Možno tých 10mm je už extrém. Ja mám ako širokáč pevnú 15ku a tam ešte nejaké deformácie nie sú, aj preto som nešiel do širších ohnísk (a hlavne pre jeho malé rozmery a skladnosť, čo je pri cestovaní veľká výhoda).
Už sa teším na Tvoj ďalší fotoreport.
Vanuatu - to je tusim hned niekde tuna za rohom S tym sirokacom sa zatial len zoznamujem, ale da sa aj celkom kreativne vyuzit. Druha cast o Tokiu je uz pripravena, tak snad tiez potesi.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2014-12-04 10:19:28
príspevok od: xavierb
Ten autoportrét s okonomiyaki vyzerá dobre
jedina fotka, ktoru som nerobil ja a prave tu mi musis pochvalit
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované