Hore

Amritsar

Najposvätnejšie miesto Sikhov v  najúrodnejšej časti Indie a len pár kilometrov od Pakistanu. Predstavuje sa Vám Amritsar.

Mesto

Mesto sa nachádza v severovýchode Indie v oblasti nazvanej Punjab. Aj s okolím ma  približne 3,7 milióna obyvateľov. Hlavnou doménou celej oblasti je poľnohospodárstvo, na kúsočku zeme sa vyrába skoro polovica produkcie zeleniny, obilnín a ryže Indie. Mesto je klasické indické. To znamená, že na prvý pohľad ho nerozoznáte od ostatných indických miest. Ale po rozkukaní hneď zistíte, že je všetko inak. Väčšina obyvateľov nosí turbany, čo značí, že tu vládne náboženstvo Sikhizmus. Mesto je aj čistejšie a ľudia menej otravný. Pamiatok tu nie je až tak veľa ako v iných mestách ale hlavným lákadlom a dominantou mesta je Golden Temple alias Zlatý chrám.


Klasická indická ulica.

Golden Temple

Zlatý chrám nemôže nikto minúť. Hrnú sa sem davy ľudí a čim ste k nemu bližšie, tým viac cesty lemujú obchodníci s náboženskými vecami. Pred vstupom do Zlatého chrámu si návštevník musí odložiť topánky, umyť si nohy a zabezpečiť si pokrývku hlavy. Ak ju nemá, zadarmo Vám ju požičajú. Umytie nôh a pokrývku hlavy kontrolujú strážci chrámu, ktorý vyzerajú rozprávkovo ale budia aj rešpekt. Prejdete cez hlavnú stúpnu bránu a dostanete sa na nádvorie chrámu. To je obrovské a uprostred sa nachádza veľká vodná nádrž. Chrám je vlastne súborom niekoľkých budov ktoré tvoria jeden celok.


Golden Temple.

Trochu histórie

mesto bolo založené v roku 1577 sikhským guruom Rám Dásom. Chrám sa začal stavať v roku 1589. Mesto sa prirodzene vyvíjalo. Trochu smutnej histórie sú udalostí z roku 1919 kedy anglický dôstojník Reginald Dayer postrieľal tisíce neozbrojených demonštrantov. Chrám bol donedávna uzatvorený, pretože tu v roku 1984 došlo k ozbrojenému konfliktu medzi indickými vojakmi a sikhskými extrémistami ktorý sa chceli osamostatniť.


Chrám a jeho strážca.


História je napísaná aj na zemi.

A späť ku chrámu

V chráme dostanete zadarmo napiť a jedlo a dokonca tu môžete zadarmo prespať. Všetci sú k Vám slušný a ste vlastne za turistickú atrakciu, niečo ako u nás černoch. Turistov tu moc nestretnete, my sme ich stretli asi troch za dva dni. Všetci sa modlia, vykonávajú rituálne kúpele a ďalšie náboženské rituály. Najkrajšia stavba je samozrejme uprostred Hari Mandir. Ten je s okolím spojený mostom. V tejto budove sa nachádza to najcennejšie pre Sikhov a to ich povestná kniha. Aby ste ju mohli vidieť musíte vyčkať obrovský rad. Vo vnútri Hari Mandir je všetko pozlátené a nádherné. Kniha je prísno strážená a na večer sa odtiaľto odnáša.

V okolných bielych budovách sa nachádzajú úrady Sikhov, náboženské, ubytovacie a ďalšie miestnosti. A ešte múzeum. Dosť rozsiahle a zaujímavé. V múzeu sa dozviete niečo o histórii Sikhizmu a ich najvýznamnejších guruov.

Záver

Amritsar ponúka v podstate len jednu významnú pamiatku, ale tá poskytne neskutočný zážitok. Človek uvidí nádherné budovy a centrum Sikhizmu. Oproti iným miestam v Indii tu nie sú ľudia otravný ale naopak milý a prívetivý... Škoda, len že Vás nenechajú fotografovať so statívom...

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marek Janicko
2011-10-20 09:59:17
Tak toto by som si rad pozrel. Musi to byt prijemny adrenalin.
 
istvic
ocenenie redakciou 2011-10-20 12:02:04
..a kedze nechces aby ti tvoje boty ukradli ,vychadzas z ubytovne ,ktora je rovno oproti vchodu do Zlateho chramu naboso.uz to pekne zacina ,ked musis preskakovat kusy hoven,tvariacich sa ako makkucke vcerstve blatko..umyjes si nohy od ameb ,ktore sa ti uz zavrtavaju do spor na kozi a sup ho chramu..nuz ,ano ,fotogenicke miesto ,mantricka ,ukludnujuca hudba sa odraza vsade naokolo od mramorovych platni ,ktorymi je vylozeny cely komplex chramu...stromy v areali sa menia na zive ,kedze v ich korunach byva niekolko stotisic vrabcov,ktore sa prehanaju z koruny na korunu v zivych operenych plamenoch.. vetchi starci dodrziavajuci tradicia a hlavne straziaci tradicie su vsade naokolo teba,aj ked neradi sa fotia,co sa ani nemozno cudovat..sikhovia nosia turban a súčasťou ich vzhľadu je tzv. 5 K: keš ( neostrihané vlasy a neoholená brada), kangá ( hrebeň), kaččh (krátke vojenské nohavice), kirpán ( dýka) a kará (oceľový náramok)..
viac i sikhizme tu
http://referaty.atlas.sk/vseobecne-humanitne/nabozenstvo/55983/sikhizmus

ano je to fajn miesto ,myslim ten Zlaty chram,zvlast ked absolvujes sialenu jazdu ci uz zo Slovenska po zemi az do Indie alebo opustas Indiu do Pakistanu a mas hinduistov plne g.le,pretoze pobyt v Indii moze pri pohlade nezainteresovaneho divaka vyzerat naramne idilicky a romanticky ale ver ,ze su chvile ked mas chut odtial hned vypadnut prinajlepsom pripade a ....... ....v tom horsom pripade.inac samotny,mimo chramu, Amritsar sa nijako nelisi od stoviek a tisicov indickych miest,vsade na teba civia,vsade ta otravuju,vsetko ti ponukaju,vsade je bordel ,spina a smrad.,explozia farieb,zvukov a pachov.

sikhovia sa na teba budu pozerat povysenecky a a budes v ich ociach nimand.su velmi hrdi ,pracoviti a sikovni,s tym suvisi aj ich dlhorocna snaha osamostatnit sa od zbytku Indie,kde vacsinou plati opak.
dalej citacia z clanku na nete..
Síkhovia si vybudovali povesť veľmi odvážnych bojovníkov a síkhske múzeum je plné obrazov a artefaktov z dávnych i nedávnych vojen. Dodnes každý Síkh nosí za opaskom zakrivený nôž, ktorý k nim patrí rovnako ako turban. Jednou z nedávnych "vojen" (r. 1984) so smutným koncom bolo obsadenie Zlatého chrámu Síkhmi požadujúcimi vytvorenie síkhského nezávislého štátu a to aj za cenu násilia. Vtedajšia premiérka Indira Ghándiová rozkázala armáde separatistov potlačiť, a tak do areálu chrámu vtrhli tanky a nedali povstalcom ani ich svätému miestu šancu. Zahynuli stovky Síkhov a chrám, ich najväčšia pýcha, bol zdevastovaný. Síkhovia však na svoju odplatu nečakali dlho. Ešte v tom istom roku síkhski členovia ochranky Indiri Ghándiovej premiérku zabili...
takze tolko moj pohlad na vec zatial
 
karolH
2011-10-20 15:53:30
....a ešte jedna maličkosť, Sikhovia sú tak verní svojej zbrani- dýke -, že ju majú úplne vždy pri sebe, dokonca si vydobili možnosť brať ich so sebou aj na lietadlá v rámci Indie a majú to povolené.
 
igric
2011-10-21 03:12:47
Koncom augusta som navstivil Amritsar tiez.Posobive miesto ,kde sa udialo viacero klucovych okamihov indickej historie.India ma v sebe magicku vznesenost napriek vsetkym problemom.Par fotografii nielen odtial mam na webe http://im.gazebocreative.com , rad pozvem

 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované