Hore

Rovinj a okolie

Mesto Rovinj, v chorvátskej Istrii, nesie aj prívlastok chorvátske San Tropé. Známe je svojou architektúrou, prírodou a čulým turistickým ruchom. Za pozornosť však stoja aj iné mestá na pobreží, či v blízkom vnútrozemí. Celá Istria má taliansky charakter a odlišuje sa od Dalmácie, či Makarskej riviéry. Západy slnka, nočné mesto, úzke uličky, rybárske lode, kaviarničky, stánky so suvenírmi... Vy a ani váš fotoaparát sa určite nudiť nebudete. 

Rovinj a jeho okolie je vďaka famóznej atmosfére turisticky najpríťažlivejším mestom na Istrii. Tá spočíva v harmónii modernej i starobylej architektúry s prírodou, najmä prírodnou rezerváciou Punta Corrente a Škarabou. Mesto je obklopené storočným cédrovým, borovicovým a píniovým lesom, pobyt tu je balzamom pre alergikov i prieduškárov. Blízky Limský záliv je prírodnou zvláštnosťou a častým cieľom výletných lodí zblízka i zďaleka. Staré mesto je pretkané malebnými uličkami s množstvom galérií, reštaurácií, vinární, zmrzlinární a kaviarní. V oblastnom umeleckom múzeu turista nájde bohaté zbierky rôzneho umenia od 15. stor. až po súčasnosť. Mária Terézia tu dala postaviť nemocnicu, rovnako ako svoje letovisko. Mestu dominuje najväčší barokový kostol na Istrii - kostol sv. Eufémie z r.1736, ktorý sa vypína na vrchole starého mesta, ktoré stálo pôvodne na ostrove. Na 60 m vysokej veži kostola sa týči 6-metrová otáčavá socha sv. Eufémie. V kostole je sarkofág sv. Eufémie, umučenej v r. 304, ktorú sem podľa legendy doplavilo more v sarkofágu.

Od kostola sa vinie ulica Grisia s veľkým počtom umeleckých galérií. Umelci tu žijú vo veľkej komunite a v druhú augustovú sobotu sa tu každoročne koná prehliadka diel výtvarníkov, maliarov, keramikárov a sochárov.

Rovinj je vyhľadávaným miestom aj športovcami pre desiatky tenisových kurtov, volejbalových i basketbalových plôch, potápačmi, pre ktorých je lákadlom priezračné more a vrak lode Baron Gautch, potopenej v roku 1914, ale aj tými, ktorí radi zavítajú na skalnú stenu Fantázia, ideálnu pre voľné skalolezenie.

Rovinj, Pazin a Limský fjord zrejme navštívil aj významný spisovateľ Jules Verne, keďže sem umiestnil dej svojho románu o Matyasovi Sandorfovi - Nový gróf Monte Christo. Chorvátske scenérie zaujali tiež filmárov, v Limskom zálive sa napríklad nakrúcal film Winnetou.

www.rovinj.info 

www.istra.com 

rovinj.net 

en.wikipedia.org

Buzet

Nie ďaleko od Rovinju leží na kopci mestečko Buzet. Historické centrum obohnané hradbami je výbornou kulisou pre každoročné Dni mesta, ktoré sa konajú koncom leta. Súčasťou týchto dní je aj slávnosť Subotina po starinski. Počas tejto slávnosti sa vráti život v meste o 100 rokov dozadu. V uličkách a na námestiach sa prechádzajú ľudia v dobových kostímoch, vystupujú umelci, svoje výtvory a zručnosť predstavujú remeselníci. Na svoje si prídu aj čuchové a chuťové bunky zvádzané miestnymi špecialitami.

Aj keď Buzet navštívite mimo slávnosti, určite nebudete sklamaní. Historické uličky zvádzajú k prechádzke a fotografovaniu. Z hradieb je aj krásny panoramatický výhľad do širokého okolia.

buzet.hr 

chorvatsko.cz 

Poreč

Poreč leží na západnom pobreží Istrie, takmer presne v strede Porečskej riviéry, ktorá sa ťahá približne 65 km severne od Puly a 60 km od Novigradu, resp. od ústia Mirny do mora až po Limský kanál. Od Vrsaru (na juhu) po Novigrad (na severe) sa rozprestiera Porečská riviéra, ktorá so svojimi turistickými "oázami" (ako malý Ostrov sv. Nikolu, Bijela uvala, Zelena laguna, Plava lagune, Brulo, Pical, Špadići, Červar a Lanterna) patrí k najnavštevovanejším rekreačným oblastiam Istrie. Na zátoky bohaté pobrežie poskytuje vynikajúce podmienky pre všetky možné druhy vodných športov. S obrovskou ponukou aktivít voľného času a športu, zodpovedajúcou veľkým rekreačným zariadeniam, sa stretnete najmä v dvoch zátokách Plava Laguna a Zelena Laguna. Príjemnejšie je kúpanie na ostrove Sv. Nikola, kde tienisté píniové lesy, skalnaté pláže a štrkové zátoky zmierňujú letné horúčavy. Zariadenia v Solaris Naturis a Ulika (severne od Poreča) sú výlučne pre nudistov. Nudistické priestory sú aj v kempingu Zelena Laguna.

Mesto má k dispozícii dobre vybavený prístav so všetkými servisnými zariadeniami. Je chránený ostrovom Sv. Nikola a dvoma vlnolamami. K bohatej športovej ponuke patrí potápanie, plachtenie, surfovanie, vodné lyžovanie, parasailing, jazda na koni, tenis a mnoho ďalších športov. Požičiavajú tu lode i bicykle.

Najznámejšie staré centrum Poreča si zachovalo svoj malebný vzhľad určite aj vďaka svojej polohe na plochom výbežku do mora, ktorý nedovoľoval žiadne rozširovanie. Ak sem návštevník príde v čase obeda a následnej "siesty", zažije pokojné mestečko, ktoré sa večer keď sa zotmie zmení na nepoznanie. Ulice sa zaplnia ľuďmi, ktorý sa prechádzajú po hladkej kamennej dlažbe a prúdia do kaviarní, reštaurácií a vinárničiek, kde podávajú aj domáce porečské víno "Biely Pinot". Bary, krčmy a diskotéky vo veľkých hoteloch a rekreačných zariadeniach (napr. Charlie, Capitol, hotel Fortuna na ostr. Sv. Nikola) sa starajú o to, aby ani horúce noci neboli nudné.

Poreč bol osídlený už v prehistorickom období. Ostrov (pôvodne obývaný Ilýrmi) dobyli v 5. stor. pred n.l. Kelti. Existencia prírodného prístavu sem v 2. stor. pred n.l. prilákala Rimanov, ktorí tu založili opevnený tábor svojej légie "kastrum". Za Cézarovej vlády nadobudol postavenie mesta "municípia" a za Tibériovej vlády v 1. stor. pozíciu kolónie "Colonia Julia Perentium". V 4. stor. si po páde Rímskej ríše Poreč podmanili Ostrogóti. Od začiatku 6. stor. až do konca 8. stor. (s výnimkou krátkeho obdobia longobardskej franskej nadvlády) patril Poreč k Byzantskej ríši, ktorá tu z celej oblasti východného Jadranu zanechala najzreteľnejšie stopy. V tej dobe sem prenikli Avari a Slovania, ktorí sa v okolí mesta definitívne usadili v 7. stor. a obrábali úrodnú čiernozem. Od 12. stor. bol v rukách aquileiskych patriarchov, benátskou nadvládou, pirátoch, úskokoch, až do 17. stor. keď sa do mestečka prisťahovali Chorváti. Po páde Napoleona od roku 1815 patril Poreč Rakúsku, od 1862 Habsburgovcami a od 1918 Taliansku do 2. svet. vojny.

en.wikipedia.org 

Vrsar

 

Medzi Porečom a Rovinjom sa nachádza nádherné mestečko Vrsar. Ako ostatné istrijské pobrežné mestečká sa nachádza na kopci, dozerajúc na prístav. Aj keď je architektúrou "mladšie", patrí medzi mestá s najelegantnejšími uličkami. Asi preto, že nie je preplnené obchodíkmi a absentujú tu aj elektrické káble naťahané medzi domami, či stovky antén, tak typické napr. pre Rovinj. Atraktívna je aj marína s luxusnými jachtami.

infovrsar.com 

Limský záliv

 

Kúsok od Vrsaru sa nachádza úzky záliv Lim s malým prístavom. Stretnúť sa ale môžete aj s názvom Limský fjord. Tento úzky záliv sa tiahne takmer 10 km od pobrežia a je obklopený strmými kopcami. Je to obľúbené výletné miesto. Pri ceste autom alebo autobusom sa môžete zastaviť na niekoľkých vyhliadkach, z ktoých je krásny pohľad na záliv zhora. Najlepšie si ho vychutnáte z lode, ktoré pravidelne privážajú turistov z okolitých miest, vrátane Rovinju, Vrsaru a Poreču.

chorvatsko.cz 

sk.wikipedia.org 

Pula

Najväčšie mesto na Istrii je zaujímavé hlavne rímskym amfiteátrom, Augustusovým chrámom a mestskou pevnosťou. Hlavné námestie s radnicou má vyslovene taliansky charakter. Oproti ostatným istrijským mestám na celkovú atmosféru vplýva intenzívna činnosť v nákladnom prístave a Pula už nie je tak romantická ako Vrsar a Rovinj.

pulainfo.hr 

Celá Istria je fotogenická, neurobíte chybu ani ak sa vypravíte do vnútrozemia. Nejeden kopec sa pýši hradom, kostolom alebo aspoň historickým mestečkom. K charakteru tejto časti Chorvátska patrí veľa zelene a mohutná výstavba ciest. Ceny sú na naše pomery vysoké a za kávu môžete zaplatiť aj dvojnásobok bratislavských cien. Prekvapujúca je preto nižšia kvalita reštauračných služieb. Najväčšou nepríjemnosťou bývajú zápchy, hlavne na hraniciach so Slovinskom. Avšak to už tak nejak k dovolenke pri mori patrí.

Zdroj: intermedial.sk , croatia.sk 

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
maTTo_corp
2010-10-07 10:07:27
parádne fotky
 
Granko
2010-10-07 10:14:35
nádherné obrázky, čo prebudili vo mne chuť ísť sa tam raz pozrieť :o)
 
becsi
2010-10-07 10:21:18
Velmi pekne fotky, mal som to stastie navstivit vsetky vyssie spomenute mesta.
 
olike
2010-10-07 19:05:41
tie s lodami sa mi pacia najviac
 
leto
2010-10-07 19:53:50
nikdy som nepreferoval chorvátsko,,,
tieto fotky to možno zmenia,,, :))
kto ich má okrem Karola(predpokladám) na svedomí?
 
Karol Srnec
redakcia ephoto.sk 2010-10-07 20:52:07
Vsetky fotografie som nafotil ja. Fotene Nikonom D300 a Olympusom E-620.
 
leto
2010-10-07 21:04:46
príspevok od: Karol Srnec
Vsetky fotografie som nafotil ja. Fotene Nikonom D300 a Olympusom E-620.
páčia sa mi tie v čb, a paradoxne(u mna) aj západovky,,,

;)
 
juven
2010-10-07 21:07:33
Veľmi výstižne nafotené mestečká, oživil som si spomienky. Istriu a celé Chorvátsko mám rád pre krásnu prírodu a históriu. Okrem spomínaných miest je úžastný aj Motovun, pridávam z neho a Rovinj fotky aj keď nafotené iba kompaktom...
 
arsenal1959
2010-10-09 11:40:28
Skvelá galéria! Všetky druhy svetla, no paráda! Prímorské mestečká majú neskutočnú atmošku a ja ju tu cítim. Biely vápenec, z ktorého sú postavené, výborne tlmí kontrast v tieňoch, pomáha detailom a hlavne skvele ladí s modrou všetkých odtieňov. Tá s vešiakom a stolíkom pri dvojfarebnej vode je úplná špica. Ešte Dubrovník!
 
slavmiro
2010-10-10 23:02:03
Porec, Plava Laguna, to je moje detstvo a puberta! Vdaka, vybavuju sa mi spomienky ako FKK, Billy Jean v podani lokalnej Saragossa band, znejuci nocou z podia zo susednej Zelenej laguny v kempe s nasou zaparkovanou 105kou. Pisal sa zhruba rok 1984.. Dnes, aj v dosledku klimatickych zmien, chodime hoodnee juznejsie, kde je pocasie stabilnejsie. Vtedy som oblast Dubrovnika povazoval za nedosiahnutelnu megaexotiku na urovni Rovnika.. Ale v rokoch 80tych sme prezivali leto naplno a nerusene aj na Istrii. Dnes je vsetko zda sa inac, bohuzial.. :(
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia