Hore

Buenos Aires z pouličnej perspektívy

Na sklonku minulého roku som absolvoval dlho očakávanú a ešte dlhšie plánovanú návštevu Argentíny. Hlavným cieľom bola Patagónia, no cesta začínala a končila v Buenos Aires. Meste častokrát prezývanom Parížom Južnej Ameriky. V Argentíne v tom čase prebiehalo druhé kolo prezidentských volieb. Krajina ovládaná viac ako sedem desaťročí prívržencami bývalého generála Juana Dominga Peróna stála na prahu novej etapy. Generácie vychované na politke populizmu a nacionalizmu si na vlastnej koži opakovane zažili ekonomické a sociálne dôsledky ideológie, ktorá sama seba považuje za tretiu alternatívu kapitalistickému a komunistickému modelu.

Priznám sa, že viac ako architektúra a kultúrne pamiatky ma zaujímali reálie a bežný život obyvateľov mesta. Sociálne problémy a stav spoločnosti sú spravidla hlavnými motívmi umelcov ulice. Graffiti tvorba v Buenos Aires patrí medzi najzaujímavejšie nielen v Južnej Amerike, ale aj celosvetovo. A tak som v imaginárnom zozname lokalít, ktoré v prípade veľkých miest spravidla navštevujem, už vopred vyškrtol všetky parky, múzeá a hlavné turistické atrakcie. Z nabitého programu, ktorý sa snažil zohľadniť krátkosť pobytu, otváracie doby, vzdialenosti od hotela a bezpečnosť jednotlivých mestských častí, ostal jednoduchý plán. Prechádzka ulicami a zákutiami mesta.


Politická propaganda je v uliciach Buenos Aires bohato zastúpená - na tomto diele sa stretli hlavní predstavitelia súčastnej politickej scény celej Južnej Ameriky so svojimi predchodcami.

Pouličných predajcov čohokoľvek stretnete v meste takmer všade.

Článkov a blogov venujúcich sa bezpečnosti, či vlastne jej absencii, v uliciach Buenos Aires nájdete neúrekom. Pestrá škála rôznych metód, počínajúc drobnými krádežami v mestskej doprave až po ozbrojené prepadnutia reštaurácií, je detailne popísaná na všetkých hlavných cestovateľských portáloch. Po ich prečítaní máte dojem, že okradnutiu sa vlastne nedá vyhnúť a ruka zločinu na vás striehne prakticky všade. Počas bezpečnostných kontrol na letisku, cestou taxíkom na hotel, či pri výmene hotovosti priamo v pobočke banky. Prípravy na návštevu mesta začali preto v dostatočnom predstihu. Nákupom špeciálneho spodného prádla. S tajnými vreckami pre hotovosť a platobné karty. S fotovýbavou to bolo horšie. Len s ťažkým srdcom som pri balení redukoval počet objektívov a tie "vyvolené" prekladal z pohodlného fotobatohu na dno menej nápadného starého turistického ruksaku.

Cestu z letiska na hotel sme absolvovali v taxíku Angličana žijúceho v Buenos Aires už roky. Vopred objednaného na základe odporúčaní stoviek spokojných klientov. Prvým kultúrnym šokom bol staručký Volkswagen čakajúci na nás pred letištnou halou. Po krátkom rozhliadnutí sa po parkovisku som okamžite pochopil, že výraz "technický stav motorového vozidla" bude v miestnych podmienkach eufemizmom par excellence. Svižnú cestu diaľnicou po chvíli vystriedal dopravný chaos a slimačie tempo v centre mesta. Úvodnú hodinu pobytu teda využívame na získanie informácií z prvej ruky. Ako inak - o bezpečnosti. Chlapík sa zdá v pohode. Okrem štvrtí a lokalít, na ktoré upozorňujú všetci sprievodcovia, považuje zvyšok mesta za bezproblémový. Veľa ľudí je chudobných, favelám a slumom je preto najlepšie sa vyhnúť veľkým oblúkom. Na ulicu vychádzať v obnosených šatách a s minimom hotovosti. Elektroniku so sebou vôbec nenosiť. Len mobil. Čím starší, tým lepší. Dovoz zahraničných tovarov je daňovo znevýhodnený, a tak sú niekoľkonásobne drahšie. Je preto normálne, že sa vám ich pri najbližšej príležitosti pokúsi niekto ukradnúť. S pochopením jeho priamočiarej logickej úvahy nemám problém. So stotožnením sa s ňou áno. Vraj sa na to dá zvyknúť. Asi nie v priebehu prvých pár hodín...

Recepčný na hoteli nám školáckou angličtinou potvrdzuje v podstate to isté. Zároveň do schématickej mapy rôznymi farbami zaznačuje, ktoré oblasti sú bezpečné cez deň, ktorým by sme sa mali radšej vyhnúť a kam by sme nemali ísť za žiadnych okolností. Na záver hrdo dodáva, že hotel je 24 hodín monitorovaný políciou, každá izba má bezpečnostný trezor a jediný vchod je zvnútra ovládaný personálom. Mapu prekreslenú na bojový plán nám podáva s úsmevom a slovami: Welcome to Buenos Aires!


Buenos Aires má svoje vlastné štylizované písmo. Okrem fasád domov a obchodných nápisov je ním vyzdobená aj väčšina novinových stánkov.

Prelet 16 časovými pásmami človeku okrem prehodenia dňa s nocou tak trochu zamieša aj chápanie reality. Všetko akoby ste vnímali zahmlene, so spomalenými reakciami. Asi aj preto sa na prvú prehliadku mesta vyberáme v netradičnú hodinu. O štvrtej nad ránom sú však ulice prázdne a zrejme aj bezpečnejšie ako inokedy. Slnko vrhá dlhé tiene a väčšina múrov je rovnomerne osvetlená. Ideálny čas na nerušené spoznávanie graffiti scény. Tá ma v Buenos Aires rôzne podoby a je viditeľná častokrát na netradičných miestach.


Námestie pred prezidentským palácom, známym ako La Casa Rosada - Ružový dom, je miestom častých protestov.


Skoro ráno sú ulice prázdnejšie a graffiti sa fotí podstatne jednoduchšie.

Jedným zo symbolov mesta je tango. Na rozdiel od iných tanečných štýlov sa dá v prípade Buenos Aires hovoriť vlastne o špecifickej forme umenia ulice. Tango je tu spravidla tancované na verejnosti - častokrát na námestiach či pred kaviarňami. Najlepšou štvrťou na pozorovanie tanga, graffiti a ďalších foriem street artu je La Boca. Tanečníkov v kostýmoch tu z pestrofarebne natretých fasád sledujú dvoj i trojrozmerné postavy argentínskej histórie. Tie sú zasa stredobodom záujmu väčšiny návštevníkov, po ktorých pre zmenu netrpezlivo poškuľujú vreckári zo širokého okolia. La Boca patrí medzi najproblematickejšie časti mesta. Priestor bezpečný pre turistov je obmedzený na niekoľko uličiek v okolí Caminita - zopár radov nahusto natlačených kikiriki domčekov.


Tanečníci tanga pred jednou z reštaurácií štvrte La Boca.


Tradičná výzdoba domov v okolí Caminita.


Murál v časti La Boca tak trochu idealizujúci jej menej slávnu povesť.

Z nášho hotela tam vedia priama autobusová linka. Mestská hromadná doprava je v Buenos Aires lacná. Za symbolické cestovné sa môžte voziť prakticky donekonečna. Recepčný cestu autobusom však neodporúča. Nie je mi celkom jasné, či kvôli problémom v štvrtiach, kadiaľ vedie, alebo priamo v autobusoch samotných. Namiesto toho navrhuje metro a taxík. Dávame na jeho rady a vyrážame na metro. To má veľmi komorný až intímny charakter. V úzkych tuneloch jazdia staré vlakové súpravy, ktoré vyzerajú, akoby pamätali ešte začiatky priemyselnej revolúcie. V preplnených a rozpálených vozňoch sa miešajú pachy spolucestujúcich s pokrikmi predajcov predmetov, o ktorých existencii a účele nemám ani páru. Klimatizáciu nahrádzajú otvorené okná a reklamné obrazovky pouliční umelci. Metro siaha len do niektorých štvrtí, a tak v centre prestupujeme do jedného z takmer 50 000 taxíkov v meste. Jeho vodič po oznámení cieľovej stanice na chvíľu zaváha, premeria si nás pohľadom a nakoniec prikývne. Podľa návodu z cestovateľských blogov mu lámanou španielčinou nahovárame, že sme v Buenos Aires už niekoľkýkrát a vieme presne, kam ideme. Zároveň vyzvedáme, ako sa živí v tak veľkej konkurencii. Podniká na vlastné triko. Nie je členom žiadného zväzu, z ktorých mnohé sú podľa jeho názoru priamo či nepriamo zapojené do organizovaného zločinu. Do La Bocy chodí len ojedinele a výlučne za svetla.


Cesta metrom v Buenos Aires je zážitkom sama osebe.

Napriek dobre mieneným radám, beriem foťák so sebou. Vydolovať ho z batohu, prakticky permanentne upevneného o moje telo všetkými možnými prackami, nejaký ten čas trvá. Rovnako zdĺhavý je aj opačný postup. Vyčerpaní jeho neustálym opakovaním nakoniec sadáme na tradičné empanády s čerstvým džúsom. Z príjemného prítmia reštaurácie je pár predvádzajúci temperamentné tanečné kreácie v ostrom svetle pred vchodom zmenený na siluety. Za takých okolností sa dosť ťažko vyhýba očnému kontaktu, ktorý sa v miestnych podmienkach považuje za výzvu na tanec. Návšteva Buenos Aires je plná prekvapení. To ďalšie prichádza v podobe účtu. Niekoľkokrát prečiarknutého a plného nepochopiteľných položiek. Malé občerstvenie v cene viacchodovej večere. Z čašníkovho zložitého vysvetľovania pochopím, že najväčšou je kultúrna prirážka.


Výhľad na tento tanečný pár stál pomaly toľko ako hlavné jedlo.

Taxikára pri spiatočnej ceste podrobujeme malému experimentu. Komunikujeme zásadne v angličtine a správame sa tak turisticky, ako sa len dá. On automaticky volí dlhšiu trasu a jazdné je o polovicu drahšie. Platíme na peso presne vopred pripravenými bankovkami. O vynaliezavých postupoch pri vydávaní falošných bankoviek som čítal viac než dosť. Dlhšia jazda má však svoje výhody. Z relativneho bezpečia taxíka môžem aspoň na krátky okamih vidieť graffiti v častiach, ktoré sú podľa nášho recepčného zakázanou zónou.


Jedno z graffiti, ktoré sa mi podarilo odfotiť počas jazdy taxíkom.

Prechádzka centrom mesta svedčí o jeho zašlej sláve. O niekdajšom bohatstve materiálnom i kultúrnom. Zároveň tak trochu pripomína osemdesiate roky socialistického Československa. Rozbité je takmer všetko. Peniaze potrebné na investície buď nie sú, alebo sa minuli na iné účely. Novodobý obraz krajiny, ktorá sa v mnohom podobá na tie európske. Na rozdiel od nich jej však nik nechce požičať. Zaujímavá je vynaliezavosť domácich. Množstvo vekslákov úspešne konkuruje veľkému počtu všadeprítomných policajtov. Na mnohých miestach dokonca bok po boku. Ďalší zasa predávajú na ulici kávu a čaj priamo z termosiek.


Predajca džúsu v centre Buenos Aires.


Ďalším rozšíreným spôsobom privyrobenia si je hromadné venčenie psov.

Pohľad na chátrajúce múry naznačuje vyspelú graffiti scénu. Na jej náhodilé spoznávanie však nemám dostatok času a ani odvahy. Našťastie v Buenos Aires pôsobí hneď niekoľko organizácií, ktoré sa okrem osvety ohľadne graffiti venujú aj organizovaným prehliadkam. Tie sú dokonca geograficky či tématicky ladené. A tak si môžem vybrať okruh len v určitých štvrtiach alebo zameraný na konkrétne techniky, štýly a obsah. Od politického aktivizmu až po umelecký prejav. Pešo, na bicykli alebo minivanom. Na základe toho, čo som v priebehu krátkej prehliadky mesta videl, by som ich najradšej absolvoval všetky. Z časových dôvodov prichádza do úvahy vlastne len jedna. Dvojhodinová prechádzka s odborným výkladom sľubujúca návštevu jedného z najväčších murálov v meste.


Niekoľko ukážok rozsiahlych murálov v centre Buenos Aires.

A ním prehliadku aj začíname. "Príbeh papagájov" (El cuento de los loros) je surrealistickým obrazom gigantických rozmerov. Na ploche 412 štvorcových metrov zobrazuje nahého chlapca sediaceho na nadrozmernom skejtborde a načúvajúceho spevu papagája. Autor - Argentínčan Martin Ron ním vzdal poctu hneď dvom svetovým umelcom. Francúzsky sochár Jean-Baptiste Carpeaux bol inšpiráciou pri tvorbe postavy chlapca. Argentínsky architekt Clorindo Testa zasa sedí priamo na zadnej časti skejtbordu.


Murál "Príbeh papagájov". Krátke video o jeho vzniku nájdete tu.

Realizácia trvala 16 dní a finančne naň prispel aj miestny úrad. Do diela boli zakomponované viaceré zaujímavé prvky. Papagáj čiastočne prekrývajúci intímne partie chlapca, bol domaľovaný dodatočne - na základe požiadavky jednej obyvateľky domu na protiľahlej strane ulice. Za vhodného počasia a svetelných podmienok splývajú namaľovaná obloha a oblaky so skutočnými, čím vytvárajú dojem trojrozmernosti.


Detailnejší pohľad na časť toho istého murálu.

Graffiti na vedľajšom dome zachytáva ľudskú postavu ležiacu v bolestiach na chrbte. V jednej ruke drží tabletku, druhou si pridŕža oblasť žalúdka. Dielo ešte v roku 2007 vytvoril taliansky umelec známy pod menom Blu. Napriek poveternostným vplyvom, oprave fasády domu a opakovaným zásahom vandalov, je ešte stále možno rozoznať detaily zobrazujúce vnútornosti postavy. Pripomínajú prierez niekoľkoposchodovým laboratóriom či akousi továrňou. Náš sprievodca opäť dopĺňa rôzne zaujímavosti o diele. V prípade tohto je to diera vo fasáde reprezentujúca oko postavy, ktorá bola vlastne inšpiráciou vedúcou k jeho vytvoreniu.


Dielo talianskeho autora Blu na vedľajšom dome poznačili v priebehu rokov viaceré intervencie.


Pohľad na ten istý murál z roku 2007, zdroj fotografie: www.blublu.org.

Absolvovanie prehliadky s odborným výkladom má na rozdiel od individuálnej prechádzky ulicami mesta svoje výhody. Okrem väčšieho pocitu bezpečia sú to hlavne zaujímavé informácie, ku ktorým sa je v prípade graffiti diel niekedy ťažko dopátrať. Náš sprievodca, novinár a bývalý spolupracovník britskej BBC, sa do Buenos Aires presťahoval pred rokmi. Založil organizáciu venujúcu sa podpore street artu, ktorá má na svedomí viac ako stovku murálov v rôznych štvrtiach. Príbehy jednotlivých diel dopĺňa faktografickými údajmi, popisom použitých techník ako aj informáciami z bohatej histórie graffiti tvorby v meste.


Toto dielo bolo vytvorené na základe konkrétnej požiadavky majiteľa domu, ktorý chcel na vonkajšom múre trojrozmerného nosorožca.


Alice Pasquini z Talianska namaľovala murál s tanečníkmi na šedivej fasáde domu v priebehu štyroch hodín.


Predlohou maľby na múre jednej školy bol obrázok bezdomovca objímajúceho psa "vygúglený" na mobile autorom.


Detail murálu, na ktorom v priebehu jedného dňa piati rôzni umelci zvečnili samých seba v podobe fiktívnych komiksových postáv. Za svoj výtvor dostali v prepočte približne 20 amerických dolárov na osobu.


Náš sprievodca - Matt Fox-Tucker vysvetľuje rôzne techniky maľby využívané pri tvorbe graffiti.

Graffiti má na argentínskej umeleckej scéne osobité postavenie. Dlhé desaťročia to bola jedna z mála tolerovaných foriem protestu proti politickému zriadeniu. Zároveň bolo režimom samotným zneužívané na propagandu a ovplyvňovanie verejnej mienky. Možno preto má argentínska verejnosť benevolentnejší postoj k tejto forme umeleckého prejavu. Diela, ktoré by inde vzbudzovali prinajmenšom zdvihnutie obočia, sú v Buenos Aires súčasťou verejného života. Každé z nich svojim spôsobom vypovedá nielen o zámere autora, ale aj o stave a vývoji celej spoločnosti.


"Nech každý vytvorí aspoň toľko, koľko spotrebuje." J. D. Perón.


Nástenná maľba v jednom z nákupných centier.

Zo všetkých murálov, ktoré som stihol v Buenos Aires uvidieť, ma najviac zaujal jeden - nazvaný "Hrad z piesku". Austrálčan Fintan Magee s už spomínaným argentínskym umelcom Martinom Ronom tu zobrazujú starú korytnačku s vojenskou prilbou namiesto panciera, ťahajúcu apokalyptickou krajinou vozík. Na ňom je bublina, v ktorej dvaja chlapci nevnímajúci svoje okolie stavajú hrad z piesku. Symbolika, ktorá podľa môjho názoru vystihuje jeden z hlavných problémov argentínskej spoločnosti. A možno nielen jej.


Hrad z piesku. Autori: Fintan Magee - Austrália a Martin Ron - Argentína.

Použitá fototechnika: Canon EOS 70D, objektívy Canon EF-S 15-85 mm f/3.5-5.6 IS USM a Canon EF-S 55-250 mm f/4-5.6 IS II.

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
matpi
2016-02-03 18:56:53
zaujimave graffiti a dobre vediet, ze tam su aj organizovane prehliadky...vdaka za info....inak, myslim si, ze s nebezpecnostou juhoamerickych miest sa to prehana, ak sa clovek nesprava vyslovene ako turista a nechodi po ulici so zrkadlovkou na krku a turistickym sprievodcom v ruke, tak si ho vacsina domacich ani nevsima
 
nehemah
2016-02-04 07:55:03
riadne pomaľované mesto , veľmi pestré, zaujali ma aj tí tanečníci, slečna celá ako z cukru, tanečník vyobliekaný, vyčesaný, nagélovaný a botky ako zo stavby keby išiel , pekný fotoreport
 
Peter1111
2016-02-04 21:18:51
Vďaka za fotoreport Zaujímavé , ale asi by ma nebavilo niekde chodiť ,kde by som musel každú chvíľu dávať pozor aby ma neokradli...

 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-04 21:33:36
príspevok od: matpi
zaujimave graffiti a dobre vediet, ze tam su aj organizovane prehliadky...vdaka za info....inak, myslim si, ze s nebezpecnostou juhoamerickych miest sa to prehana, ak sa clovek nesprava vyslovene ako turista a nechodi po ulici so zrkadlovkou na krku a turistickym sprievodcom v ruke, tak si ho vacsina domacich ani nevsima
vdaka Matej, tie prehliadky vrele odporucam...zabudol som dodat, ze boli cenovo velmi prijatelne...z bezpecnostneho pohladu sme nezazili ziaden incident a drviva vacsina ludi bola velmi priatelska...vekslaci nas vsak okamzite spoznali aj bez sprievodcov a fotoaparatov
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-04 21:36:17
príspevok od: nehemah
riadne pomaľované mesto , veľmi pestré, zaujali ma aj tí tanečníci, slečna celá ako z cukru, tanečník vyobliekaný, vyčesaný, nagélovaný a botky ako zo stavby keby išiel , pekný fotoreport
sedeli najskor pri vedlajsom stole v restauracii, vyzerali ako totalne unudeny par - kavicka a pohar vina a kazdy cumel do svojho mobilu...tancovat isli len chvilu predtym, ako sme sa zdvihli aj my...az teraz mi doslo, ze som mal ziadat zlavu z tej kulturnej prirazky ...vdaka za zastavenie Rasto
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-04 21:37:59
príspevok od: Peter1111
Vďaka za fotoreport Zaujímavé , ale asi by ma nebavilo niekde chodiť ,kde by som musel každú chvíľu dávať pozor aby ma neokradli...

vdaka Peter...ma to aj svoje vyhody - clovek sa potom aspon citi doma ovela bezpecnejsie
 
blahoslav J B Art
2016-02-04 22:05:46
aj na Slovensku mame znameho graffitaka ... Kazimira
aj zlodejov tu mame ... a napriek tomu ich budeme zase v marci volit
precestoval si kusisko sveta Patrik ... len tisko zavidim ... ale ja som lenivy niekam ist
akurat pred par mesiacmi som si doprial v jednom prazskom zariadeni ... 'cestu kolem sveta'
je pravda, ze mestske prostredie a graffiti ma nejak neoslovuju ... o to viac sa tesim na fotoreport z Patagonie
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-05 10:19:54
príspevok od: blahoslav J B Art
aj na Slovensku mame znameho graffitaka ... Kazimira
aj zlodejov tu mame ... a napriek tomu ich budeme zase v marci volit
precestoval si kusisko sveta Patrik ... len tisko zavidim ... ale ja som lenivy niekam ist
akurat pred par mesiacmi som si doprial v jednom prazskom zariadeni ... 'cestu kolem sveta'
je pravda, ze mestske prostredie a graffiti ma nejak neoslovuju ... o to viac sa tesim na fotoreport z Patagonie
toho Kazimira nepoznam - takze neviem, ci je umelec alebo vandal...alebo oboje ...s tym cestovanim by som to hned menil - ja sa z tych casovych posunov vzdy dlho spamatavam...ale ked uz letim okolo pol zemegule, tak sa vacsinou snazim dat si nejaku zaujimavu zastavku...Patagonia bude bez graffiti,tak snad zaujme...vdaka Jaro
 
spektrum
2016-02-07 10:52:45
zaujimave malby, dcera tam bola niekolkokrat kvoli tangu dlhsie, tak som mohla porovnat zazitky
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-08 11:11:48
príspevok od: spektrum
zaujimave malby, dcera tam bola niekolkokrat kvoli tangu dlhsie, tak som mohla porovnat zazitky
skoda, ze som nevedel skor - nejake prakticke rady by sa urcite zisli ...udajne tam viaceri lietaju specialne prave kvoli tangu...vdaka za zastavenie Danka
 
Petelov
2016-02-08 19:19:10
Pekny clanok. Z fotiek sa mi najviac paci ten prvy tancujuci par.
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-10 09:56:44
príspevok od: Petelov
Pekny clanok. Z fotiek sa mi najviac paci ten prvy tancujuci par.
dakujem Peter...tak pridavam este jednu v podobnom style
 
milanF
2016-02-10 10:12:06
paráda
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-10 23:42:18
príspevok od: milanF
paráda
vdaka Milan
 
xavierb
2016-02-11 10:44:08
Tie graffiti sú veľmi kreatívne, veľa z nich obsahuje nejaké filozofické posolstvo... Vďaka Paťo, že si riskoval kvôli reportáži, stálo to za to
 
matwey
2016-02-11 13:30:44
ďalší veľmi dobrý článok z tvojej dielne Patrik cestovateľ, palec hore!
 
Jozef Macák
2016-02-11 14:56:53
príspevok od: xavierb
Tie graffiti sú veľmi kreatívne, veľa z nich obsahuje nejaké filozofické posolstvo... Vďaka Paťo, že si riskoval kvôli reportáži, stálo to za to
Ano, pekna reportaz. Ale zas nerobme z Buenos Aires take semeniste zla a kriminlity. Argentina je jedna z tych bezpecnejsich krajin juznej Ameriky
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-12 03:38:00
príspevok od: xavierb
Tie graffiti sú veľmi kreatívne, veľa z nich obsahuje nejaké filozofické posolstvo... Vďaka Paťo, že si riskoval kvôli reportáži, stálo to za to
vdaka Emil...som si tu graffiti prehliadku zaplatil aj tak trocha ako poistku - aby som nemusel ist obzerat hroby na La Recoletu
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-12 03:40:02
príspevok od: matwey
ďalší veľmi dobrý článok z tvojej dielne Patrik cestovateľ, palec hore!
dakujem Mat...snad som aspon trochu potesil Tvoju umelecku dusu
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-12 03:57:04
príspevok od: Jozef Macák
Ano, pekna reportaz. Ale zas nerobme z Buenos Aires take semeniste zla a kriminlity. Argentina je jedna z tych bezpecnejsich krajin juznej Ameriky
Zalezi asi hlavne na tom, aky uhol pohladu clovek zvoli - v porovnani s europskymi krajinami na tom uz tak dobre nie je. Pocas kratkej navstevy sa vsak take veci tazsie hodnotia a faktom je, ze sa nam nic nestalo. V ramci graffiti prehliadky som bol jediny s fotakom z 10 ucastnikov a sprievodca bol z toho obcas dost nervozny .
 
Jozef Macák
2016-02-12 14:50:55
príspevok od: Patrik Stedrak
Zalezi asi hlavne na tom, aky uhol pohladu clovek zvoli - v porovnani s europskymi krajinami na tom uz tak dobre nie je. Pocas kratkej navstevy sa vsak take veci tazsie hodnotia a faktom je, ze sa nam nic nestalo. V ramci graffiti prehliadky som bol jediny s fotakom z 10 ucastnikov a sprievodca bol z toho obcas dost nervozny .
Cisto statisticky su svetovym lidrom v lupeziach Belgicko a Spanielsko, pokial si dobre pamatam tak sa jedna o europske krajiny
http://www.countryranker.com/top-ten-countries-with-highest-robbery-rate/
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-02-13 08:15:46
príspevok od: Jozef Macák
Cisto statisticky su svetovym lidrom v lupeziach Belgicko a Spanielsko, pokial si dobre pamatam tak sa jedna o europske krajiny
http://www.countryranker.com/top-ten-countries-with-highest-robbery-rate/
Ten prehlad je zaujimavy, v absolutnych cislach by poradie vyzeralo uplne inak. Ako pise sam autor, tazko sa to porovnava medzi jednotlivymi krajinami. Urcite na celkovu statistiku vplyvaju aj rozne faktory ako pocet turistov, ci miera nahlasovania drobnych kradezi v jednotlivych krajinach. Clanok o Buenos Aires nema ambicie ziadne statistiky potvrdzovat, alebo vyvraciat. Ma hlavne pobavit a ponuknut moj osobny nazor z pohladu turistu .
 
seifi
2016-03-20 14:26:56
príspevok od: Jozef Macák
Cisto statisticky su svetovym lidrom v lupeziach Belgicko a Spanielsko, pokial si dobre pamatam tak sa jedna o europske krajiny
http://www.countryranker.com/top-ten-countries-with-highest-robbery-rate/
štatistika z nahlásených krádeží, v takej Brazílii to hlási každý 10-ty , kto to nielen tam, ale aj niekde inde vyšetrí ? asi sa to nahlasuje len kvôli poistke
 
Jozef Macák
2016-03-22 18:49:41
príspevok od: seifi
štatistika z nahlásených krádeží, v takej Brazílii to hlási každý 10-ty , kto to nielen tam, ale aj niekde inde vyšetrí ? asi sa to nahlasuje len kvôli poistke
to su trosku dohady nemyslis?...Brazilia je trosku ina kategoria. Tam si rad ze si neskoncil s kudlou pod rebrom
 
Jozef Macák
2016-03-22 19:07:03
príspevok od: Patrik Stedrak
Ten prehlad je zaujimavy, v absolutnych cislach by poradie vyzeralo uplne inak. Ako pise sam autor, tazko sa to porovnava medzi jednotlivymi krajinami. Urcite na celkovu statistiku vplyvaju aj rozne faktory ako pocet turistov, ci miera nahlasovania drobnych kradezi v jednotlivych krajinach. Clanok o Buenos Aires nema ambicie ziadne statistiky potvrdzovat, alebo vyvraciat. Ma hlavne pobavit a ponuknut moj osobny nazor z pohladu turistu .
Uz som to nechcel riesit, ale ked seifi zavrtal.... Takto, padla na vec rec s priatelkou (rodena Argentinka, V Buenos Aires zila cca 10 rokov). Podla jej slov je mesto podobne bezpecne ako hociajaka europska metropola, o hrdlo sa tam naozaj bat nemusis. Coho je tam ale fakt vela su vreckari (ci kabelkari). Na tych si tam treba davat pozor. Su vychcani a vyberaju si typ nepozornych ludi. Podla nej vobec neni pravda ze si vyberaju hlavne cudzincov, kedze tito maju o kriminalite nastudovane a vo finale su na svoje veci dva krat pozornejsi nez domaci. Okrem toho ze ti niekto potiahne penazenku z vrecka ti tam ale inak nic nehrozi a opatrenia ala "hladanie taxika z letiska na zaklade stoviek kladnych referencii" su extremne prehnane
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-03-23 01:55:31
príspevok od: Jozef Macák
Uz som to nechcel riesit, ale ked seifi zavrtal.... Takto, padla na vec rec s priatelkou (rodena Argentinka, V Buenos Aires zila cca 10 rokov). Podla jej slov je mesto podobne bezpecne ako hociajaka europska metropola, o hrdlo sa tam naozaj bat nemusis. Coho je tam ale fakt vela su vreckari (ci kabelkari). Na tych si tam treba davat pozor. Su vychcani a vyberaju si typ nepozornych ludi. Podla nej vobec neni pravda ze si vyberaju hlavne cudzincov, kedze tito maju o kriminalite nastudovane a vo finale su na svoje veci dva krat pozornejsi nez domaci. Okrem toho ze ti niekto potiahne penazenku z vrecka ti tam ale inak nic nehrozi a opatrenia ala "hladanie taxika z letiska na zaklade stoviek kladnych referencii" su extremne prehnane
Ten vyber taxikara na zaklade referencii nebol prvoplanovany - vacsina spolocnosti, ktore sme oslovili, nereagovala na maily ani telefonaty a ak sa s nimi aj podarilo nakoniec spojit, komunikovali zasadne spanielsky. Anglican aj napriek podstatne vyssej cene zvitazil predovsetkym vdaka lahkej komunikacii ale aj flexibilite. Tie referencie vsak zohrali tiez velku ulohu. Pre mna osobne su castokrat dolezitym rozhodovacim faktorom, bezne ich vyuzivam hlavne pri vybere ubytovania. Je to vsak velmi individualne, rovnako ako otazka bezpecnosti ako takej. Kazdy ju vnima subjektivne a verim, ze aj medzi Tebou a priatelkou z Argentiny najdete v tejto oblasti nejake nazorove rozdiely.

Inak sluzby toho anglickeho taxikara sme vyuzili len raz. Spat na letisko a do inych casti mesta sme opakovane isli s "domacimi" taxikarmi. Az na jednu vynimku, vsetci zapli taxametre az po nasom upozorneni.

Ze sa k teme vracias mi vobec neprekaza, prave naopak. Som rad, ak sa pod clankami diskutuje. Niekedy sa prave vdaka takymto prispevkom clovek dozvie viac ako zo samotneho clanku. Ja osobne Argentinu nepovazujem za nebezpecnu krajinu. Ak by tomu tak bolo, urcite by som tam nesiel na dovolenku .
 
Jozef Macák
2016-03-23 12:58:31
príspevok od: Patrik Stedrak
Ten vyber taxikara na zaklade referencii nebol prvoplanovany - vacsina spolocnosti, ktore sme oslovili, nereagovala na maily ani telefonaty a ak sa s nimi aj podarilo nakoniec spojit, komunikovali zasadne spanielsky. Anglican aj napriek podstatne vyssej cene zvitazil predovsetkym vdaka lahkej komunikacii ale aj flexibilite. Tie referencie vsak zohrali tiez velku ulohu. Pre mna osobne su castokrat dolezitym rozhodovacim faktorom, bezne ich vyuzivam hlavne pri vybere ubytovania. Je to vsak velmi individualne, rovnako ako otazka bezpecnosti ako takej. Kazdy ju vnima subjektivne a verim, ze aj medzi Tebou a priatelkou z Argentiny najdete v tejto oblasti nejake nazorove rozdiely.

Inak sluzby toho anglickeho taxikara sme vyuzili len raz. Spat na letisko a do inych casti mesta sme opakovane isli s "domacimi" taxikarmi. Az na jednu vynimku, vsetci zapli taxametre az po nasom upozorneni.

Ze sa k teme vracias mi vobec neprekaza, prave naopak. Som rad, ak sa pod clankami diskutuje. Niekedy sa prave vdaka takymto prispevkom clovek dozvie viac ako zo samotneho clanku. Ja osobne Argentinu nepovazujem za nebezpecnu krajinu. Ak by tomu tak bolo, urcite by som tam nesiel na dovolenku .
Ten taxi som vypichol labo mi prisiel tak trochu usmevny. Osobne nikdy neriesim taxik v predstihu nech uz idem kamkolvek. Jedine co robim je ze si zitsim orientacne ceny a pred vstupom do auta sa spytam kolko ma to bude stat. Snahu osklbat cloveka maju v nature taxikari snad vsade, nie je to argentinske specifikum

Bezpecnost samozrejme vnimame kazdy trochu inak, ja asi patrim k tym menej opatrnym. Ja len ze tretinu cestopisu riesis bezpecnost a vo finale to v citateloch zanecha pocit ukrutne nebezpecneho miesta, ako mozes sam vidiet v komentaroch. Inicialne som reagoval na xaviera ktory hovori o riskovani kvoli reportazi. Naozaj si myslim ze prechadzka (dokonca so sprievodcom) ulicami Buenos Aires sa neda povazovat za nejake riziko A mozno som sa len chcel zastat priatelkynej domoviny

Ale ako som uz povedal, ked si odmyslim spominane veci tak je to pekny report, podobne ako tie z Patagonie
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-03-23 21:06:42
príspevok od: Jozef Macák
Ten taxi som vypichol labo mi prisiel tak trochu usmevny. Osobne nikdy neriesim taxik v predstihu nech uz idem kamkolvek. Jedine co robim je ze si zitsim orientacne ceny a pred vstupom do auta sa spytam kolko ma to bude stat. Snahu osklbat cloveka maju v nature taxikari snad vsade, nie je to argentinske specifikum

Bezpecnost samozrejme vnimame kazdy trochu inak, ja asi patrim k tym menej opatrnym. Ja len ze tretinu cestopisu riesis bezpecnost a vo finale to v citateloch zanecha pocit ukrutne nebezpecneho miesta, ako mozes sam vidiet v komentaroch. Inicialne som reagoval na xaviera ktory hovori o riskovani kvoli reportazi. Naozaj si myslim ze prechadzka (dokonca so sprievodcom) ulicami Buenos Aires sa neda povazovat za nejake riziko A mozno som sa len chcel zastat priatelkynej domoviny

Ale ako som uz povedal, ked si odmyslim spominane veci tak je to pekny report, podobne ako tie z Patagonie
Ano - taxiky su asi vsade kapitola sama osebe. Mna sa raz jeden bratislavsky taxikar spytal, ako sa po anglicky povie dvadsat. Potom si to celou cestou opakoval a nic ine ho uz nezaujimalo. Zrejme to bola priprava na jednotnu cenu

Dakujem za pochvalu aj za vsetky slovicka Jozef.
 
Jozef Macák
2016-03-24 05:29:57
príspevok od: Patrik Stedrak
Ano - taxiky su asi vsade kapitola sama osebe. Mna sa raz jeden bratislavsky taxikar spytal, ako sa po anglicky povie dvadsat. Potom si to celou cestou opakoval a nic ine ho uz nezaujimalo. Zrejme to bola priprava na jednotnu cenu

Dakujem za pochvalu aj za vsetky slovicka Jozef.
Tak ti bratislavski su extra trieda niektori. Som sa raz velmi ponahlal z petrzalskej zeleznicnej stanice. Nemal som cas cakat na serioznu taxisluzbu, tak som naskocil do jedneho z tych pristanicnych vydridusskych taxikov...vravim mu: na Kamenne namestie a on na to ze: "to je kde?" Tak som ho musel este kvazi navigovat a nakonec si odo mna 20 eur vypytal..za 5 km. Mi skoro dekel ustrelilo z neho

Toz nech sa ti dari na dalsich cestach teda a zasobuj nas reportmi
 
Patrik Stedrak
externý redaktor 2016-03-24 09:56:55
príspevok od: Jozef Macák
Tak ti bratislavski su extra trieda niektori. Som sa raz velmi ponahlal z petrzalskej zeleznicnej stanice. Nemal som cas cakat na serioznu taxisluzbu, tak som naskocil do jedneho z tych pristanicnych vydridusskych taxikov...vravim mu: na Kamenne namestie a on na to ze: "to je kde?" Tak som ho musel este kvazi navigovat a nakonec si odo mna 20 eur vypytal..za 5 km. Mi skoro dekel ustrelilo z neho

Toz nech sa ti dari na dalsich cestach teda a zasobuj nas reportmi
Mozno to bol prave ten, ktoreho som ucil povedat 20 po anglicky .
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované