Hore

Hrad Šomoška

Hrad Šomoška má veľmi bohatú históriu. Vznikol niekedy v 13. storočí. Pri stavbe vznikla hneď prvá zvláštnosť. Bol postavaný z čadičových kameňov, ktorých tu bolo veľmi veľa. Čadič sa tu veľmi hojne nachádza až dodnes – je to pozostatok vulkanickej činnosti. Celá oblasť hradu je od roku 1983 Národná prírodná rezervácia.


Hrad a okolie.

Hrad bol vo svojej histórii veľmi dôležitý. Od roku 1554 patril do prvej línie protitureckých hradov. Bohužiaľ o 20 rokov neskôr (1573) podľahol vojskám Osmanskej ríši. Následne bol dobití naspäť a majitelia sa striedali. Jeho dnešná zrekonštruovaná podoba sa datuje do roku 1972, kedy sa začalo na rekonštrukčných prácach. Dnes sa plánuje vybudovať na hrade múzeum.

K hradu sa dá dostať z dvoch strán. Ľahšia cesta vedie z maďarskej obce Somoskő. Tu vlastne pod hradom zaparkujete a len vybehnete na hrad. Druhá možnosť je zaparkovať na veľkom parkovisku na slovenskej strane nad obcou Šiatorská Bukovinka. Za parkovné sa neplatí. Sú tu lavičky, detské ihrisko a hneď si tu môžete kúpiť vstupenku na hrad a aj peknú maľovanú mapku oblasti. Miestny personál vám veľmi ochotne porozpráva o okolí. Čo je však perfektné začínajú tu dva náučné chodníky. Prvým je „Náučný chodník Šomoška“ a druhým je „Náučný chodník Mačacia“. Oba chodníky sa dajú spojiť do jednej peknej prechádzky.


Náučný chodník z parkoviska.


Prvý náučný chodník vedie z parkoviska hore na hrad. Chodník nás povedie cez pekný bukový les okolo miestnych jazierok, kde nie je problém vidieť hady a hlavne cez vlhké počasie aj salamandry, ktorým sa tu veľmi dobre darí.


Za rybníkmi chodník stúpa, veď hrad je na hradnom kopci a tam sa treba „vyštverať“. Všade sú náučné tabule, ktoré nás oboznámia s miestnou prírodou a zaujímavosťami. Prvou zaujímavosťou je „Kamenné more“. To vidno aj z diaľky. Tento úkaz vznikol prirodzene, prevažne zvetrávaním. Tu našli na stavbu hradu naši predkovia prvý materiál.


Kamenné more.


Hneď za „Kamenným morom“ nás čaká vodopád a nie tak hocijaký. Je ním „Kamenný čadičový vodopád“. Jedná sa o umelo odhalené miesto. Čadičové stĺpy zase slúžili ako stavebný materiál pri budovaní hradu. Na hrade to aj vidno. Po miernom stúpaní sa dostaneme k hradu.


Kamenný čadičový vodopád.


Hrad prechádza rekonštrukciou. Jeho veža je opravená a ako som už spomínal, má tu byť menšie múzeum. Všetko sa dá pozrieť, dokonca sa pozriete aj do „podzemných“ priestorov. Z hradu ide neskutočný pokoj a kľud. Vidno že tu veľa ľudí nechodí.





Všetko si tu pekne prečítate.




V podzemných priestoroch.




Dôkaz využitia čadiča pri stavbe.


Po prehliadke hradu sa chodník vracia kúsok naspäť. Po 10 minútach sa stáča doprava a napája sa na „Náučný chodník Mačacia“. Ten vedie po rovine lesom. Prvá zastávka je pri budove starej colnice. Vozili sa tu kamene z kameňolomu Mačacia. Hneď za budovou colnice vás prekvapí pekná vyhliadka, odkiaľ máte krásny výhľad na okolie a na hrad. Za hradom Šomoška možno vidieť aj ďalší podobný hrad. Ten leží na maďarskej strane, je to hrad Salgó. Pokiaľ by ste mali chuť dá sa zájsť až k nemu. Od Šiatorskej Bukoviny je to prechádzka na celý deň. Od vyhliadky sú dve možnosti. Vrátiť sa skratkou naspäť na parkovisko alebo pokračovať až do kameňolomu.


Náučný chodník Mačacia.


Pri budove starej colnice.


Pekná vyhliadka.


Hrad Šomoška.


Hrad Šomoška s okolím je veľmi pekné a pokojné miesto. Ľudí tu veľa nenájdete, a to sa mi páčilo. Aj keď je táto oblasť dosť od ruky, vrelo odporúčam, mňa toto miesto okúzlilo, nečakal som tak pekný a romantický hrad, a tak pekne urobené náučné chodníky v tomto kúte Slovenska.


Dovidenia Šomoška.


Veľa podrobných informácií nájdete na stránke obce Šiatorská Bukovinka venovanej turistom.

Použitá fototechnika:
Fujifilm X-E1+ Fujinon XF 10-24mm f/4 R OIS + Fujifilm XF 55-200mm F3.5-4.8 R LM OIS
Filtre Ray Masters ND4 Soft, CPL Hoya HD

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Scink
2014-08-07 07:26:09
súhlasím, naozaj veľmi krásne a pokojné miesto my sme mali šťastie aj na salamandry, vlastne sme mali problém aby sme na ne nestupili, toľko ich tam bolo.. krásne farebné fotografie
 
lgsvgh
2014-08-07 07:43:47
V dňoch 11-12 októbra 2014 sa na území prvého cezhraničného geoparku na svete uskutoční

Medvešský fotomaratón. Usporiadatelia pripravia účastníkom nepretržitý 48 hodinový program

s cieľom objaviť a spoznať nielen prírodné hodnoty menej známej, zato však veľmi rozmanitej

krajiny Medvešskej planiny. Súčasťou programu bude aj nočné fotografovanie, počas ktorého

usporiadatelia príležitostne osvetlia stredoveké hrady.

www.foto-maraton.sk
 
belco
2014-08-07 11:24:34
Dakujem za tip, pekne miesto. Mam to sice od ruky, ale zas ked sa raz budem motat v okoli, tak sa zastavim.
 
gaspi
2014-08-07 21:35:11
ja len že ten pekný les bol skor dubový ako bukový , ale inak je to pekný kraj ,odporučam napriklad aj Hajnáčku
 
thunder rider
2014-10-16 08:46:31
Čo sa tu jeden všetko nedočíta.
 

Ďalší článok z kategórie

Z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované