Hore

72 hodín v Šanghaji

Keď som rodine oznámil, že cestujem do Šanghaja, ich reakcia bola: „Prečo práve v piatok 13-teho? “. Nepatrím medzi vyvracačov mýtov, ani medzi poverčivých. Patrím medzi cestovateľov. No ak sa má niečo stať, nech sa stane. Rozhodne s takou myšlienkou nemá význam cestovať. Skutočnosť je asi taká, že aj pri tak veľkom množstve neustále cestujúcich ľudí, som si vôbec dokázal týždeň vopred zakúpiť spiatočný lístok, náhodou na tento špeciály deň . Mnohí z vás už určite v Šanghaji boli. Poniektorým asi nepríde ničím výnimočné. Ja sa na svet pozerám inými očami a tak vám, ktorí ste ešte nemali tú príležitosť navštíviť jedno z najľudnatejších miest Číny, trošku priblížim.


Od minulého roka je otvorená nová trať pre vysoko rýchlostný vlak Peking – Šanghaj 1318 km. Z pôvodných 10 hodín to spraví iba za 5 hodín. To bola výzva, ktorej som neodolal.


Rýchlovlaky s označením CRH všetkých generácií sa vyznačujú komfortom moderného dizajnu s príjemným a ochotným personálom. Existuje niekoľko modelov a samozrejme každému z nich patrí aj rozdielna max. rýchlosť. Od minuloročnej nehody vykoľajeného vlaku práve pred Šanghajom vláda stiahla rýchlosť na VRT tratiach v celej Číne. Z 350km/h sa ide iba 300km/h.


Cieľová stanica Šanghaj Hongqiao, čas 13:00. Presne 72 hodín do odchodu vlaku v pondelok a víkend v úžasnom veľkomeste pred mnou. Keďže som vystúpil na východnej stanici a rezervácia hotela je severne kúsok od centra, považujem za vhodné sa zoznámiť so Šanghajským metrom už teraz. Na moje prekvapenie, dokázal som sa v ňom zorientovať hneď v deň príchodu. Zakúpil som si kartu s platnosťou 72 hodín. Šité ako na mieru. Nemusel som sa zaoberať neustálym kupovaním lístkov. V tomto je dosť odlišné a zložitejšie od pekingského metra.


V Pekingu stojí jeden vstup 2 RMB kamkoľvek pokiaľ nevyjdete von. Tu musíte povedať cieľovú stanicu a od toho sa líši aj cena. Šanghaj je o veľa menšie mesto než Peking takže so svojimi 11-timi linkami metra pokrýva mesto hustejšie, hlavne v jeho širokom centre. Vzdialenosť medzi stanicami je pomerne kratšia. Povesť čistého a moderného metra je pravdivá a jeho komplexnosť veľmi dobre vyriešená. Prispieva k tomu neuveriteľná veľkosť nielen prestupových staníc. Najväčšia z nich na People´s Square má dokonca až 20 vstupov rozumne rozmiestnených do všetkých kútov námestia. Masu ľudí tam nie je až tak cítiť ako v Pekingu, ba ani počas špičky. Ale to je čisto subjektívny pocit. Možno aj to je dôvod, prečo som sa tu cítil ako doma a dokonca nie len v metre. Samotné mesto ma od prvého začiatku oslovilo a zo 72 hodín som sa snažil využiť každú minútu.


Moje najnavštevovanejšie miesto bolo prechodom cez preplnenú ulicu East Nanjing na nábrežie The Bund a výhľad na svetoznámu vežu Oriental Pearl Radio and TV Tower.


Počas dňa i noci. Môžete tu stretnúť nespočetné množstvo návštevníkov nielen zo zahraničia. Práve toto ma na Šanghaji tak fascinuje, ten neskutočný počet, cez 20miliónov obyvateľov na 6340,5 kilometroch štvorcových.


Kde inde by to človek čakal než práve na People´s Square a ulici East Nanjing. S množstvom rôznorodých obchodov i ľudí, blikajúcich svetielok z reklám nechajú na obyčajnom Slovákovi úžasný pocit z čínskej komercie.


Práve tu máte možnosť odolávať pouličným predavačom predaj koliesok, hodiniek a iných ,,nevyhnutne dôležitých“ suvenírov. Ako potenciálny zákazník budete musieť rázne odmietať i ponuku masáže čínskymi dievčatami prezentovanými na fotografiách.


Ako radu pre našinca, by som odporučil zahodiť náš slušný prístup a rázne odmietať ponuky bez strachu, že by ste niekoho urazili. Návšteva rôznych atrakcií, ako už spomenutej Oriental Pearl Tower, tunel pod riekou z nábrežia The Bund k Šanghajskému Wall street alebo chrám Jing´an boli pre mňa len stratou času počas môjho krátkeho pobytu.


Kvantum turistov vám nedovolí vychutnať si pamiatku či atrakciu tak, ako si predstavujete. Zato návšteva turistami menej preferovaného Zhongshan parku a Yu záhrady vám umožní vychutnať si bežný život domácich obyvateľov veľkomesta stlačeného do výšky.


Tu som bol nemilo prekvapený počtom i rozlohou parkov. Pre toľké množstvo ľudí je dľa môjho názoru nedostačujúce. Samozrejme každé mesto ponúka niečo iné.


Nielen v štvrti Laoximen môžete nahliadnuť do života chudobného ľudu v tak rozvinutom meste a vidieť tak neuveriteľný kontrast.


Tri dni sú málo, aby som navštívil aj ďalšie miesta ako tzv. najlepšiu Zoo v Číne, oceánske akvárium, rôzne múzeá, známe to divadlo či iné. Život je predsa na ulici, prečo si ho nevychutnať.


Či už v drahej štvrti Xintiandi plnom barov s tretinkovým pivom za 50 RMB a miestom pre metrosexuálov, alebo v ďalších chudobných štvrtiach plných toho typicky čínskeho života najmä vo večerných hodinách.


Strava, hry, zvyky, udalosti. Pozorovať tak odlišný národ je možnosť, kdekoľvek. V niektorých častiach, kde nie sú až tak zvyknutý na cudzincov je to naopak. Zazeranie, oslovenie, prípadne fotografovanie sa s vami. Môže vám to prísť veľmi otravné, ale o tom je Čína. I objatie ako keby ste boli ich najlepší kamarát, či snaha o komunikáciu napriek rečovej bariére. Veľmi zaujímavé. Netreba podliehať strachu, veď je to stále národ priateľský, milý a nápomocný. Poniektorí sa dokonca budú snažiť byť vašimi priateľmi. Môžete si vybrať ako blízko si ich pustíte.


No počas pobytu rozhodne navštívte obe známe nábrežia pozdĺž rieky Huangpu v nočných hodinách.


V teplých mesiacoch je prechádzka nábrežím pastva pre oči a fotografie.


Osvetlené mrakodrapy, výletné lode a teplý vánok od rieky vám ju len spríjemnia. Pre mňa ostane Šanghaj mestom ľudí.


Mestom príjemných, milých a dobrých ľudí, ktorých som mal možnosť stretnúť, spoznať a zoznámiť sa. Na vašej ceste do centra Čínskej ekonomiky vám prajem veľa prekrásnych spomienok a nezabudnuteľných zážitkov. Pôžitok zo života si predsa určujeme iba my sami. Ďakujem

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
philips
2012-05-04 12:09:50
cez 20miliónov obyvateľov na 6340,5 kilometri štvorcovom., ten druhy udaj je spravny?
 
DuFFi
2012-05-04 14:32:11
Tych udajov je tam viac nespravnych....napr. ze "Šanghaj je o veľa menšie mesto než Peking". Bola viacerych zdrojov je Shanghai dokonca vacsi ako Peking, alebo pri najmensom zrovnatelne velky.
Inak dakujem za clanok, aspon na chvilku som si nim pripomenul moj minulorocny vylet po Cine. Akurat skoda trochu menej kvalitnych fotiek (mala velkost a niekde divny orez).
 
jupko
2012-05-04 21:24:13
Informacie su cerpane z wikipedie, ich pouzitie je len ako doplnok a v konecnom dosledku nepodstatne. Za ich uplnu spravnost sa hrdo bit nebudem, nemal som so sebou meter, nemeral som. Co sa tyka kvality fotografii, velkost je do 500kb. Iba dodrzujem postup pri nahravani. Divny orez je iba na jednej. Dakujem za koment.
 
martinez
2012-05-05 01:19:57
Ja nebudem kritizovať ale chváliť.
Ďakujem za pekný článok.
Ďakujem za pekné fotky.
Pre mňa sú pekné a výstižné.
A komu sa nepáči, tak nech napíše a nafotí niečo lepšie zo Šanghaja ...
Ešte raz pochvala !
 
Paulie
2012-05-05 13:09:31
Fajn čítanie, naozaj dobrý článok aj fotky.
Mimochodom správne by malo byť "cez 20miliónov obyvateľov na 6340,5 kilometroch štvorcových."
 
hladacvody
2012-05-05 15:50:00
vdaka za fotecky ,ostatnych rypalov si nevsimaj
 
spektrum
2012-05-06 06:58:28
dakujem za postrehy fotom i slovom, bolo to inšpirujúce
 
jupko
2012-05-06 20:26:11
Dakujem, som poteseny.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované