Hore

Ako si doma vyrobiť čiernobiele fotky I.

Tak naspäť k mojim fotkám. Prvé čo som sa rozhodol bolo, že budem fotiť na film na starom otcovom Zenite. Tak som išiel do Prolaiky, kúpil som si najlacnejší film a vyfotil som ho celý za hodinu. Hneď som ho aj zobral naspäť na vyvolanie. Keď som ho odovzdával tak som zistil, že film mi len vyvolajú za 14 dní a dajú mi vyvolaný negatív (nie fotky!!!). Tak som začal rozmýšlať, že ako spravím z filmu fotky. Sadol som si k internetu a našiel som 2 spôsoby:

1. Negatív si dám nascanovať a potom si v hociakom fotolabe dám spraviť fotky

2. Spravím fotochemický hókus pókus a fotky si doma spravím sám

Keďže pri prvej možnosti by som sa nič nové nenaučil, tak som sa rozhodol pre 2. možnosť. Medzičasom som si kúpil ďalší film, ktorý som tiež vyfotil. A keďže tentoraz sa mi nechcelo čakať 14 dní na vyvolanie rozhodol som sa, že keď už idem fotky vyvolávať, tak si vyvolám aj film. Tak sa začalo moje nekonečné browsovanie po internete. Hladal som návody na to ako sa vyvoláva film, ako sa vyvolávaju fotky a čo všetko je k tomu potrebné.
Tak to tu zhrniem (chcem len upozorniť na to, že všetko čo spomínam nižšie sú len základné a najlacnejšie potreby a ilustrácia jednoduchého spôsobu ako si doma vyrobiť vlastné fotky od začiatku až po hotovú fotku). Na vyvolávanie filmu stačí:

1. Tank – nádoba v ktorej sa bude film vyvolávať pomocou chemickej reakcie s vývojkou a ustalovačom

2. Chemikálie – negatívna vývojka, ustalovač, voda, prípadne aj prerušovač, ale namiesto neho poslúži aj voda
Na vyvolávanie fotiek už treba trošku viacej vecí, ktoré si môžeme rozdeliť do 2 kategíí: materiál a zariadenia a pomôcky.

Materiál:

1. Fotografický papier
2. Pozitívna vývojka
3. Ustalovač – ten istý typ čo sa používa aj pri vyvolávaní filmu
4. Voda

Zariadenia a pomôcky:

1. Zväčšovák
2. Červené alebo zelené svetlo (nie je potrebné ak vidíte v tme :) )
3. 3 nádoby na vyvolávanie, oplachovanie a ustalovanie fotografií plus jedno vedro s vodou, kam som dal hotové fotografie
4. Pinzeta
5. Teplomer
Hneď ako som zistil, čo všetko k tomu treba, tak som sa začal obzerať, kde by som to všetko vedel zohnať. Keďže som nechcel do tohto koníčka investovať veľa, tak som sa rozhodol nakupvať čo najlacnejšie, preto som všetky materiály nakúpil od značky Foma (nie je to žiadny Ilford, ale na učenie a skúšanie to bohate stačí, bol som veľmi spokojný) a čo sa týka vybavenia, tak najprv som si všetko požičal od otcovho kamaráta, ale neskôr ked sa mi to zapáčilo, tak som si všetko nakúpil vlastné.
Všetky veci si viete kúpiť na internete v rôznych inzerciách, pretože veľa ľudí ma kopec fotovybavenia, ktorého sa chcú zbaviť. A vždy sa nájde niekto, komu sa to môže zíjsť.
Keď som už mal všetko čo som potreboval pekne doma, tak som sa pustil do samotného procesu vyvolávania filmu (pozn. film sa má vyvolávať v ÚPLNEJ TME, červené svetlá, ktoré poznáte z filmov sa môžu používať iba pri vyvolávaní fotiek). Postup:
1. Nájdete si úplne tmavú miestnosť – a hneď tu môže nastať problém, keďže z nejakého zvláštneho dôvodu stavbári nemyslia na to, že tmavá miestosť sa predsa v každej domácnosti môže raz začas zísť a preto takéto miestnosti v bytoch a domoch nie sú. Ak ste nenašli úplne tmavú miestnosť pokračujte na bod 2 :)

2. Vyrobíme si úplne tmavú miestnosť – čo k tomu potrebujeme? Obyčajnú miestnosť + niečo čím by sme dokázali zabrániť prenikaniu svetla z priestoru mimo miestnosti do miestnosti. Jednoducho povedané, zapcháte niečim každú dieru, škáru alebo štrbinu odkiaľ Vám vchádza do miestnosti svetlo. V mojom prípade som viacerými vrstavami alobalu “zalepil” okno, veľkou čiernou handrou priloženou k prahu dverí som zabránil vnikaniu svetla z pod dverí a cez klučku som hodil ďalšiu čiernu handru aby mi svetlo nevnikalo ani cez kľúčovú dierku. Keď som takto stmavil miestnosť, tak som ešte chvílu posedel v úplnej tme, kým si moje oči zvykli a potom som ešte dolepil okno alobalom, pretože stále sa našla nejaká svetlá medzierka. Môj tip: Všetko robte radšej v noci, ušetríte si vela roboty so stmavovaním miestnosti.

3. Namiešame si chemikálie – jednoducho podľa návodu podľa pomerov ktoré sa tam uvádzajú si zmiešame chemikáliu s vodou (ja som používal destilovanú vodu, a že prečo? Neviem).

V tejto fáze máme už všetko pripravené na to, aby sme si náš film vyvolali. A tu končí prvá časť tohto návodu.
Autor tohto článku nemá aktuálne napísaný žiadny text o sebe

profil autora

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
MarekSvancara.com
2010-12-14 14:53:06
pekne napisane ja len dodam ze lepsie raz videt iked ceznet ako 100krat citat cek http://www.youtube.com/watch?v=NWFbdEyL-ic
 
inypetrik
2017-06-21 09:00:14
Pouzivate este niekto chlorid paladnaty ??
 

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované