Hore

Tonality Pro pre MAC OS

Ak pracujete s počítačom Apple a máte radi čiernobielu fotografiu, mali by ste zbystriť pozornosť. Tonality Pro je zaujímavý program s dobre navrhnutým prostredím, s ktorým je úprava fotografií takmer hračkou.

Platforma Apple bývala roky vnímaná ako okrajová. Dizajnové kúsky s vysokou cenou a výborným operačným systémom pre pár odvážlivcov, ktorých už nebavilo bojovať nekonečnú vojnu s PC a operačným systémom Windows. Ak ste poznali nejakého “jablčkára”, bol to väčšinou nejaký kreatívec s dostatočne tučnou peňaženkou. Veľa PC-čkárov Apple obdivovalo, ale báli sa zmeny. Hovorilo sa, že pre Mac je málo softvéru. To sa zmenilo a dnes už Apple pozná takmer každý a nebyť vyššej ceny, kúpili by si ho viacerí. Aj toho softvéru je viac. Platforma je plne konkurencie schopná, pokiaľ nepotrebujete nejaký program, ktorý je k dispozícii len pre Windows. Napr. modul registračnej pokladne. Niekedy je to aj naopak, pre MAC OS sú k dispozícii zaujímavé programy, ktoré pre Windows ani Linux neexistujú. Dnes si predstavíme editor fotografií, ktorý sa špecializuje na prevod fotografií do ČB, respektíve na monochromatické. Volá sa Tonality a je v dvoch verziách: Standard a Pro. My si predstavíme vyššiu verziu Pro.

Tonality Pro

Tonality má príjemné užívateľské rozhranie, bez zbytočných grafických výstrelkov alebo nelogického rozloženia panelov a ovládacích prvkov. Panel úprav do určitej miery pripomína Lightroom, čo mnohým bude určite vyhovovať. Funkcie úprav sú sústredené do pravého panelu. Pod fotografiou sa nachádzajú náhľady prednastavených úprav. Kliknutím na fotografiu sa zobrazí pôvodný neupravený obrázok a zapnúť môžete aj delený pohľad porovnávajúci aktuálnu úpravu s originálom.


Grafické rozhranie je striedme a logicky navrhnuté.

Tonality sa špecializuje na prevod fotografií do monochromatického režimu. Nie je to teda univerzálny program. Ovládanie je jednoduché, no profesionálne. Svoje úpravy môžete robiť od piky alebo použiť a upraviť niektorý z presetov.

Presety

Presety sú predpripravené úpravy, ktoré jedným klikom aplikujete na fotografiu. Úpravy následne môžete meniť. Presety sú rozdelené do niekoľkých skupín od všeobecných po špecializované, akými sú napr. presety pre žáner architektúry, portrét, či krajinu. Nechýba simulácia filmov a vintage štýlu. Užívateľ si môže nastavenia úprav ukladať medzi svoje presety. Za povšimnutie stojí, že v náhľadoch presetov sa nachádza posuvník nastavenia účinnosti presetu.

 
Predpripravených je niekoľko skupín presetov, tie sa zobrazujú na spodku okna. Ich účinok je plynule nastaviteľný.


Vľavo originálny neupravený záber so základným prevodom do ČB, vpravo po aplikovaní jedného z presetov.

Panel úprav

Vymenujme si teraz funkcie, ktoré máte pri úpravách k dispozícii:

Color temperature - možno si poviete, na čo mi je vyváženie bielej pri ČB fotke, ale boli by ste prekvapení, aký ma WB vplyv na prevod farieb do odtieňov šedej.

Tone - tradičné nástroje pre prácu s expozíciou, kontrastom, prekreslením svetiel a tieňov.

Clarity & Structure - tri funkcie pre prácu s lokálnym kontrastom. Tú sú k dispozícii bohatšie nastavenia ako v Lightroome. Každá funkcia má nastaviteľný prah, aby ste nezvýrazňovali šum a nevytvárali nežiaduce artefakty.

 
Clarity & Structure si zamilujete, s textúrou dokážu robiť zázraky.

Color filter - slúži pre nastavenie prevodu farieb do odtieňov šedej. Pripravené sú prednastavené filtre simulujúce skutočné optické filtre používané vo filmovej ČB fotografii. Alebo to vezmete do vlastných rúk a nastavíte prevod základných farieb CMY/RGB podľa seba.

 
Color filter - červeným tónom som vrátil farbu. Zaujímavý efekt, čo poviete?

Tone curve - tradičná gradačná krivka s možnosťou pridávania uzlových bodov.

Split toning - delené kolorovanie fotografií. Pripravených je niekoľko prednastavení alebo si kolorovanie nastavíte manuálne. Rovnako ako v Lightroome, zvlášť pre svetlá a zvlášť pre tiene, s nastavením vyváženia.

 
Split toning - kolorovanie fotografie nastaviteľné zvlášť pre svetlá a zvlášť pre tiene.

Glow - softvérová obdoba jemne difúzneho filtra. Ocenia portrétisti a milovníci zasnených krajiniek a zátiší.

Lens blur - simulácia neostrosti objektívu pri krajoch a v rohoch obrazu. Výborné je, že môžete zvoliť centrum filtra aj mimo stred fotografie.

Texture overlay - ďalšia efektová funkcia slúži na vytvorenie koláže, kde hornú vrstvu tvorí textúra. Pripravených je niekoľko textúr papiera, kovu a filmové masky, alebo si môžete nahrať vlastnú textúru. Nastaviteľný je spôsob prelínania a účinnosť.


Tu som použil viacero efektov: textúru, vinetáciu, pridanie filmového zrna a rozostrenie.

Vignette - populárny efekt vinetácie s nastavením stmavenia alebo zosvetlenia. Aj tu je možné umiestniť stred filtra kdekoľvek na plochu fotografie.

Grain - efekt pridania filmového zrna. Najnáročnejším bude chýbať simulácia zrnitosti známych filmov. Nastaviteľné je množstvo zrna, jeho ostrosť a kontrast.

Photo frames - funkcia pridania ozdobného rámčeku, pripravených je 11 rôznych rámikov s jemný nastavením veľkosti.

 
Na koniec som pridal rámček.

Layer propertis - všetky úpravy v paneli úprav sú vo vrstve nad originálnou fotografiou a je možné riadiť priesvitnosť tejto vrstvy.

Vrstvy

Tonality Pro zvláda pokročilé úpravy aj vďaka vrstvám. Nie sú tak prepracované ako vo Photoshope, ale to je skôr dobre, vybrané sú overené funkcie. Na vrstvy možno aplikovať spôsoby prelínania a masky. Maska sa upravuje štetcom alebo prechodom. Ale to nie je všetko, môžete si nechať vygenerovať aj Luminosity masku, ktorá vám pomôže skombinovať zábery s rôznou expozíciou pre rozšírenie dynamického rozsahu. Vrstiev môže byť najviac 10.

 
Pomocou vrstiev sa dajú vytvárať zaujímavé efekty.

Integrácia

Tonality Pro funguje ako samostatná aplikácia alebo zásuvný modul pre Photoshop, Lightroom, prípadne končiaci Aperture.

Editácia

Tonality Pro je prepojená s niektorými aplikáciami vo vašom počítači, okrem Photos sú to programy od Adobe. Ďalej sú v zozname ponúkaných programov ďalšie aplikácie od Macphun, ktoré sa však predávajú zvlášť alebo ako cenovo zvýhodnený balíček.

Zdieľanie

Upravenú fotografiu možno publikovať na Flickri, Twiteri, Facebooku, Smug Mug, alebo poslať elektronickou poštou, či pridať do poznámok (napr. aj do Wunderlist).

Záver

Tonality Pro svojou funkcionalitou príjemne prekvapí aj skúsenejších “grafikov”. Prináša zjednodušenie workflow úprav ČB fotografií. Rozhranie je jednoduché a obsluhu zvládnu aj menej skúsení užívatelia.

Rovnako ako v Lightroome je možné dvojkliknutím na názov rušiť jednotlivé úpravy. Chýbala mi história úprav a väčšie množstvo rámikov.

Základná verzia stojí v App Store 17,99 €, rozšírená verzia Tonality Pro je za 69,99 €. Odporúčam vyskúšať si trial verziu, ktorú si môžete stiahnuť zo stránok http://macphun.com/tonality.


Úprava infrafotografií je v Tonality Pro hračka.

Foto: Zuzana Minarovičová, Karol Srnec

Komentáre

Pridaj komentár Pridaj komentár Zobraziť posledný príspevok
Marek Janicko
2015-10-20 14:03:39
Otazocka: Ma takyto program skutocne opodstatnenie, ako len povzbudit fantaziu autora fotografie co sa da este spravit ineho s fotkou? Nespocetne mnozstvo prevodov je si mozne vytvorit i v Lr, akurat je to pracnejsie a je nutna prvotna idea co chcem dosiahnut. Pripadne je mozne presety i dokupit a takto nieje uzivatel nuteny instalovat dalsi program.

K samotneho clanku, mam Apple produkty no pri citani druheho odstavca som sa musel pozriet, kto vlastne napisal taky clanok. Dodatocne by som to vymazal.
A na zaver clanku ste dali velku pecat odporucania, no v samotnom clanku chyba porovnanie exportnutej fotky oproti napr. Lr, kedze dany program porovnavate prave s nim. Toto by som dodatocne doplnil.
 

Ďalší článok z kategórie

Inzercia

ČLÁNKY - aktuálne diskutované